*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 86328 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 12:24:16 πμ »
Δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει πως θα κερδισουν αυτοι που ζητουν προταξη οσων εχουν περασει τη βαση στον ασεπ. Τη βαση περασατε δεν εχετε φεκ. Υπαρχει και προσφυγη αυτων που ζητουν να μεινουν τα πραγματα ως εχουν.Απο τη στιγμη που χρονια δεν εχει γινει ασεπ το υπουργειο εχει πολλα επιχειρηματα να αντικρουσει στο δικαστηριο τους ισχυρισμούς  σας. Φετος οπως και να εχει οι αναπληρωτες θα προσληφθουν με το ισχύον. συστημα. Του χρονου με το έλεγχο. του ασεπ, που δεν σημαινει υποχρεωτικά να εχεις περασει τη βαση στον ασεπ.
Εσείς δεν έχετε περάσει ούτε τη βάση! Με πολύ απλά λόγια, στο γνωστικό σας και στον τρόπο που θα διδάσκετε, γράψατε κάτω από 11, ίσως και κάτω από τη βάση! Ή δεν δώσατε καθόλου ασεπ, γιατί είχατε "άλλους" τρόπους να τρυπώσετε στην Εκπαίδευση. Αρκετά με τα βύσματα. Δεν ντρέπεστε κιόλας...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος brecht

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 12:35:32 πμ »
Απ οτι φαίνεται ειστ είστε ασχετοι με τον τροπο επιλογης προσληψης εκπσιδευτικων στα σχολια. Νομιζετε πως με το να περασει κανεις τη βαση κατι εγινε. Εαν ησουν πραγματικα καλος θα ησουν στους διοριστεους με φεκ. Τωρα εχεις περασει απλως τη βαση. Το δικαστηριο δεν πρόκειται. να το δεχτει αυτό. Επιτυχων ειναι αυτος που εχει επιτυχει να διοριστει οχι αυτος που περασε τη βαση. Οταν ενας μαθβτησας γραφει 11,12σε ενα διαγωνισμα το θεωρειτε επιτυχια. Εκτος και αν αυτος ο μαθητης ειναι μαθητης του 10 και κανει την υπερβαση του με τέτοιους. βαθμους.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 12:44:35 πμ »
Απ οτι φαίνεται ειστ είστε ασχετοι με τον τροπο επιλογης προσληψης εκπσιδευτικων στα σχολια. Νομιζετε πως με το να περασει κανεις τη βαση κατι εγινε. Εαν ησουν πραγματικα καλος θα ησουν στους διοριστεους με φεκ. Τωρα εχεις περασει απλως τη βαση. Το δικαστηριο δεν πρόκειται. να το δεχτει αυτό. Επιτυχων ειναι αυτος που εχει επιτυχει να διοριστει οχι αυτος που περασε τη βαση. Οταν ενας μαθβτησας γραφει 11,12σε ενα διαγωνισμα το θεωρειτε επιτυχια. Εκτος και αν αυτος ο μαθητης ειναι μαθητης του 10 και κανει την υπερβαση του με τέτοιους. βαθμους.
Kαλά!!! Μας τα ξανάπες, Μπρεχτ! Πρώτα απ' όλα να μιλάμε σωστά ελληνικά και να γράφουμε σωστά (σχολεία, όχι σχόλια), αν θέλουμε να είμαστε εκπαιδευτικοί. Όταν χιλιάδες υποψήφιοι διαγωνίζονται για ελάχιστες θέσεις και το ποσοστό διορισμών είναι 3-4%, δε σημαίνει  πως οι άλλοι είναι άχρηστοι. Α...και λέγονται "διοριστέοι" όσοι καλύπτουν αυτές τις θέσεις, που έχουν προκηρυχθεί. Οι υπόλοιποι είναι επιτυχόντες. Οσοι δεν περάσατε τη βάση, (γράψατε δηλ. κάτω από 11, 10, 09, 08 κλπ) είστε οι "αποτυχόντες". Μάθημα Γλώσσας θα σου κάνω βραδιάτικα; Καλό βράδυ!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος brecht

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:03:07 πμ »
Καλο βραδυ εγω αυριο παω σχολείο, διοτι ειμαι διορισμενος ενω εσυ κατσε να τρεχεις στα δικαστηρια και να στερεις απο χιλιαδες παιδιά την ομαλη εναρξη της σχολικης χρονιας. Ασεπ δεν εδωσα. Παντως στο σχολειο μου και στα αλλα σχολεία δεν ειδα καμμια βελτιωση απο οσους εχουν επιτυχια ασεπ. Η εμπειρία. ειναι αυτη που σε κάνει να στέκεσαι στην ταξη σωστα.Τοσα χρονια το 60 τις εκατο των διοριστεων του ασεπ δεν καταφερε να ανεβασει το επιπεδο στην ελληνικη εκπαιδευση. θα κανετε τη διαφορα εσεις που περασατε τη βαση και θέλετε να έλθετε. στα σχολεία ως αναπληρωτες να μου λείπει. Αυτο το ύφος των χιλιων καρδιναλιων να μου λείπει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:12:08 πμ »
Καλο βραδυ εγω αυριο παω σχολείο, διοτι ειμαι διορισμενος ενω εσυ κατσε να τρεχεις στα δικαστηρια και να στερεις απο χιλιαδες παιδιά την ομαλη εναρξη της σχολικης χρονιας. Ασεπ δεν εδωσα. Παντως στο σχολειο μου και στα αλλα σχολεία δεν ειδα καμμια βελτιωση απο οσους εχουν επιτυχια ασεπ. Η εμπειρία. ειναι αυτη που σε κάνει να στέκεσαι στην ταξη σωστα.Τοσα χρονια το 60 τις εκατο των διοριστεων του ασεπ δεν καταφερε να ανεβασει το επιπεδο στην ελληνικη εκπαιδευση. θα κανετε τη διαφορα εσεις που περασατε τη βαση και θέλετε να έλθετε. στα σχολεία ως αναπληρωτες να μου λείπει. Αυτο το ύφος των χιλιων καρδιναλιων να μου λείπει.
1. Aν είσαι διορισμένος και μπαίνεις σε σελίδες αναπληρωτών 01:00 το πρωί, για να τους "την πεις", κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Κοίταξέ το!
2. Αν θεωρείς ότι μόνο η εμπειρία σε κάνει να στέκεσαι στην τάξη και όχι η γνώση, μάλλον θα χρειαστείς  κι άλλα πολλά χρόνια εμπειρίας. Παράλληλα, άνοιξε κανένα βιβλίο συντακτικού και όχι μόνο.
3. Ειναι εμφανές ότι μπήκες χωρίς ασεπ. Ειναι διάχυτο το κόμπλεξ και το μένος σου προς ασεπίτες.
4. Κι εμένα να μου λείπει! Εύχομαι να μη συναντήσω ποτέ τέτοιους συμπλεγματικούς καθηγητές.
5. Το ύφος των χιλίων καρδιναλίων εσύ το έχεις ("εγω αυριο παω σχολείο, διοτι ειμαι διορισμενος ενω εσυ κατσε να τρεχεις στα δικαστηρια) Καληνύχτα, Μπρεχτ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:29:16 πμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:17:15 πμ »
Καλο βραδυ εγω αυριο παω σχολείο, διοτι ειμαι διορισμενος ενω εσυ κατσε να τρεχεις στα δικαστηρια και να στερεις απο χιλιαδες παιδιά την ομαλη εναρξη της σχολικης χρονιας. Ασεπ δεν εδωσα. Παντως στο σχολειο μου και στα αλλα σχολεία δεν ειδα καμμια βελτιωση απο οσους εχουν επιτυχια ασεπ. Η εμπειρία. ειναι αυτη που σε κάνει να στέκεσαι στην ταξη σωστα.Τοσα χρονια το 60 τις εκατο των διοριστεων του ασεπ δεν καταφερε να ανεβασει το επιπεδο στην ελληνικη εκπαιδευση. θα κανετε τη διαφορα εσεις που περασατε τη βαση και θέλετε να έλθετε. στα σχολεία ως αναπληρωτες να μου λείπει. Αυτο το ύφος των χιλιων καρδιναλιων να μου λείπει.

'Ημαρτον! Τι διαβάζουν τα καημένα τα ματάκια μου! Δεν είσαι αναπληρωτής και μιλάς;;;;

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:20:54 πμ »
brecht,καλό θα ήταν ,πριν πας στο σχολείο αύριο,να διαβάσεις το βιβλίο γραμματικής του δημοτικού...αν διαβάσει κάποιος τα μηνύματά σου θα ανέβει η μυωπία ή η πρεσβυωπία του....

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:22:31 πμ »
Να μην δινουμε μαθηματα εκ του ασφαλους στους αλλους.Αν εισαι διορισμένος,οι συνάδερφοι τι φταινε;Και ποιος καθοριζει την αξια του καθενα ως εκπαιδευτικου;Ολοι οι διορισμένοι με ΑΣΕΠ,εχουν υπαρξει και μεσα στην ταξη,ως αναπληρωτες,ωρομισθιοι.Δεν είναι παρθενοι.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 07:40:21 πμ »
Αυτό με την μεγαλύτερη επίδοση στον ΑΣΕΠ το προέβλεπε και ο νόμος Διαμαντοπούλου (η βαθμολογία σου ισχύει για 3 ΑΣΕΠ) μετά την λήξη της μεταβατικής.

Αυτά τουλάχιστον καταλαβαίνω ή μπορώ να συμπεράνω.
Λάθος!!! Ο νόμος έγραφε πως ισχύει για 6 χρόνια , συγκεκριμένα έγραφε  πως για το 2012 και 2014 μπορούν να διαγωνιστούν όλοι και φυσικά να κρατήσουν την επιτυχία του 2008, για τον επόμενο ασεπ,  μόνο όσοι είχαν παιδαγωγική επάρκεια θα είχαν δικαίωμα να διαγωνιστούν!
Ο Λοβέρδος σίγουρα συμβουλευτικέ τους αρμόδιους και κατέληξε στο ξεκλείδωμα από το 2012 όπου προβλεπόταν ασεπ άρα όσοι έκαναν αιτήσεις αναπληρωτών το 2011 σύμφωνα πάντα με τον νόμο και τις δηλώσεις της υπουργού περίμεναν να γίνει τους επόμενους μήνες ασεπ, το ίδιο έγινε και το 2014, σε περίπτωση που η απόφαση βγει και ενοχληθούν οι υπόλοιποι έχουν το δικαίωμα να την προσβάλουν και θα έχουν αρκετούς νόμους  με το μέρος τους…
Πρώτος και καλύτερος του Αρσένη η επιτυχία ισχύει για 2 χρόνια και πρέπει να ξανά γράφεις  καθε 2 χρόνια, όλες οι αλλαγές είναι ψηφισμένες και μέχρι τώρα νόμιμες, οι προσφυγές θα έπρεπε να γίνουν σε εύλογο χρονικό διάστημα, σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να γίνουν διορισμοί από παλιούς πίνακες επιτυχόντων.
Ένα σοβαρό δικαστήριο σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να βγάλει μια δίκαιη απόφαση και να σκεφτεί το συμφέρον του λάου… Δεν γίνεται όταν κάνουν αίτηση πάνω από 100.000 εκπαιδευτικοί να δικαιώσει τους 222 διαταράσσοντας τις ισορροπίες!
Το μόνο που μπορεί να επιβάλει είναι να διοριστούν οι περίπου  400 με φεκ του 2008 έστω να δουλέψουν ως αναπληρωτές, ελπίζω βέβαια να κρίνουν πως δεν υφίστανται πλέον επιτυχίες ασεπ και κατά συνέπεια τα μόρια του 2006-8 δεν πρέπει να υπάρχουν στους πίνακες αναπληρωτών , ισες ευκαιρίες για όλους ! Δεν έγιναν διαγωνισμοί ασεπ 0 μόρια όλοι.


Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:01:20 πμ »
Εδώ είναι η απόφαση του ΣΤΕ.

http://www.esos.gr/arthra/37061/i-apofasi-toy-ste-5272015-gia-tin-antisyntagmatikotita-ton-rythmiseon-toy-n-38482010

Στο 13 λέει: "διότι ελλείπει η απαραίτητη σύγκριση μεταξύ των επιτυχόντων, η οποία θα επέτρεπε το διορισμό κάθε φορά των αξιότερων υποψηφίων "

Άρα αν το Υπουργείο Παιδείας "θελήσει" να συμμορφωθεί, η λογική λέει οτι θα φτιαχτεί πίνακας επιτυχόντων όλων των ετών με την μεγαλύτερη επίδοση + προϋπηρεσία. Αυτό με την μεγαλύτερη επίδοση στον ΑΣΕΠ το προέβλεπε και ο νόμος Διαμαντοπούλου (η βαθμολογία σου ισχύει για 3 ΑΣΕΠ) μετά την λήξη της μεταβατικής.

Αυτά τουλάχιστον καταλαβαίνω ή μπορώ να συμπεράνω.
Νομος 2525/97 ΑΣΕΠ ισχυει μονο ο τελευταιος!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΔΡΕΑΣ ΤΖΙΝΙΕΡΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:04:14 πμ »
κωστα 0 μηνες εργασιας για ολους

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:17:29 πμ »
Τροκτικό, πού το γράφει; Ανεβάζεις το σχετικό χωρίο;

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:26:43 πμ »
Ο νομος αρσενη ειναι . Ειμαι εκτος δεν μπορω να το βρω
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά των φετινών εγκυκλίων αναπληρωτών
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 09:30:12 πμ »
Η προσφυγη έχει γίνει από κοινού  δηλαδή από επιτυχοντες και του 2006 και του 2008 με κοινό δικηγόρο. Πολλοί επιτυχοντες του 2006 δεν είναι το 2008. Πως λοιπον επιδιώκουν οι του 06 ουσιαστικά τον αποκεφαλισμο τους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 391
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.