*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;  (Αναγνώστηκε 23937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:26:24 πμ »
Μόλις κατάλαβα κύριε εξεταστά οτι εισαι αποφοιτος ΤΕΙ, εισαι σιγουρος οτι εσυ θα περναγες την πιστοποιηση billy 23, εγω αμφιβαλω κατα 99%

 Το υφάκι σου αρχίζει και με ενοχλεί.

 Δεν πρόκειται να συνεχίσω τέτοιου επιπέδου συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:31:06 πμ »
Το υφάκι σου αρχίζει και με ενοχλεί.

 Δεν πρόκειται να συνεχίσω τέτοιου επιπέδου συζήτηση.
κανένα υφάκι, η αλήθεια ειναι, δεν ειναι κακό να εισαι απο ΤΕΙ, αλλα ευτυχώς δεν γινονται ουτε αυτοί φαρμακοποιοι, η ψευδοανωτατοποιηση μονοετων και διετων σχολών που με 5 χρονια προυπηρεσία τις κανανε πανεπιστημια, οπως και τα 2,5 ετη των ΤΕι που μετα τα κανανε τριαμιση και στο τελος 4 γιατι το ΠΑΣΟΚ ηθελε να υπηρετησει συντεχνιες εναντια στο κοινο συμφερον δεν μας δινει το δικαιωμα να θεωρούμαι εαυτον αφεντικά, ιδίως χωρις "πιστοποιηση".
Παντως αν οι δημοσιευσεις σου κυριε θεωρείς οτι κάνουν καλό στα ΙΕΚ τοτε τι να πω...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:36:20 πμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 678
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 12:40:54 μμ »


Συμφωνώ απολύτως με τον billy23.
Προσπερνάω εντελώς το υφάκι γιατί δεν αξίζει σε ένα forum ενημέρωσης και σοβαρής συζήτησης.
Τονίζω από την εμπειρία μου ότι οι ιδιωτικές σχολές πολλές φορές λένε παραμύθια στους πελάτες (έτσι τους βλέπουν,ως πελάτες).
Πολύ σπάνια κάποιος εκπαιδευτής με πολλά ακαδημαϊκά προσόντα θα εργαστεί σε ιδιωτικό ιεκ γιατί το ωρομίσθιο είναι πολύ λιγότερο από τα δημόσια. Το ξέρουμε όλοι μας αυτό.
Από την εμπειρία μου επίσης ξερω ότι δεν θα ξοδέψει λεφτά εύκολα κάποιος επιχειρηματίας της εκπαίδευσης σε υλικοτεχνική υποδομή. Τα ξοδεύει στη διαφήμιση γιατί τον ενδιαφέρει να αρπάξει. Εκτός πια αν είναι πολύ πολύ σοβαρός επιχειρηματίας αλλά είναι πολύ σπάνιο. Και απόδειξη ίτι δεν ενδιαφέρονται για την εκπαίδευση είναι το ωρομίσθιο τους που προσελκύει νέους εκπαιδευτές που θέλουν να αποκτήσουν εμπειρία.
Ο γονιός πριν γράψει το παιδί του (που δεν είναι παιδί) σε δημόσιο ή ιδιωτικό πρέπει να τσεκάρει αν του λένε παραμύθια και να δει με τα μάτια του αν υπάρχει υποδομή και ποιοι εκπαιδευτές υπάρχουν.
Αυτό πρέπει να κάνουν. Συνήθως δεν το κάνουν γιατί είτε δεν μπορούν, είτε δεν θέλουν, είτε εμπιστεύονται τυφλά γιατί δεν προλαβαίνουν να ασχοληθούν.
Καλύτερα να ψάξει το παιδί που ενδιαφέρεται. Σύγουρη απάντηση δεν υπάρχει. 

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:08:07 μμ »
Είμαι εκπαιδευτής και σε δημόσια και σε ιδιωτικά ΙΕΚ εδώ και χρόνια. Και δεν καταλαβαίνω γιατί δεν παρουσιάζετε τα βασικά και αυτονόητα. Τα βασικά και αυτονόητα είναι δύο και δεν αφήνουν αμφιβολία για το ότι, αν έχεις λεφτά, πας στο ιδιωτικό ΙΕΚ:
1. Στο ιδιωτικό δεν κόβεσαι από απουσίες ενώ στο δημόσιο κόβεσαι χωρίς δεύτερη κουβέντα. Αυτό είναι βασικό για τους εκπαιδευόμενους που εργάζονται ή που κατοικούν μακριά από το ΙΕΚ (ή που βαριούνται anyway).
2. Στο ιδιωτικό ο εκπαιδευτής δίνει τον καλύτερο εαυτό του για προφανείς λόγους. Στο δημόσιο απλά διεκπεραιώνουμε μια διαδικασία. Και τί άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε με 30 εκπαιδευόμενους μέσα στην τάξη;;;; Ιδιαίτερη, εξατομικευμένη βοήθεια μόνο στο ιδιωτικό ΙΕΚ μπορεί να έχει ένας εκπαιδευόμενος. Και αυτό είναι βασικό για εκπαιδευόμενους με λίγες ή πολλές μαθησιακές δυσκολίες. Επίσης, πραγματική  προετοιμασία για την πιστοποίηση μόνο στο ιδιωτικό μπορείς να κάνεις.
Τώρα.....πέρα από τα παραπάνω, δεν ξέρω πού τα βρίσκετε αυτά που γράφετε. Διδάσκετε σε δημόσια ή ιδιωτικά ΙΕΚ;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:13:51 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:14:10 μμ »
εχω δηλώσει οτι το προσωπικό των ΙΕΚ ειναι ακατάλληλο  σε μεγάλο βαθμό (χωρίς να εξαιρέσω τον εαυτόν μου )
Ατομα με πολύ χαμηλά προσόντα και εμπειρία, επιλεγμένοι απο διευθυντές κομματικά στελέχη στην πλειοψηφία τους κτλ κτλ.
Αν η επιλογή των εκπαιδευτών ΙΕΚ δεν γίνεται μεσω ΑΣΕΠ η καταντια θα παραμείνει και θα οδηγούνε στην δυστυχία και απαξίωση αθώα παιδιά.
Μόνο και μόνο για τις απίστευτες τοποθετήσεις που γράφονται απο ατομα κατα δήλωση τους εργαζομενα σε ΙΕΚ θα επρεπε να υπαρξει αμμεση απόλυση. Ατομα εν γνώσση τους καθυβρίζουν μαθητές, υποβιβάζουν αυτο που τους δίνει ψωμί. Απιστευτες κουβέντες. Η συζήτηση παίρνει τον αερα συντεχνίας, και την σταματώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:28:25 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 678
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 01:55:44 μμ »


Ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση από τη "συντεχνία" των υποστηριχτών των ιδιωτικών ιεκ για αυτά που έγραψα (έχουν όλα τα ιδιωτικά ιεκ υλικοτεχνική υποδομή; πάνε πολύ συχνά εκπαιδευτές με πολλά ακαδημαϊκά προσόντα για το μικρό ωρομίσθιο; λένε παραμύθια οι επιχειρηματίες των ιδιωτικών εκπαιδευτικών φορέων στους πελάτες τους;)
Καλύτερα να σταματήσει η συζήτηση αν δεν υπάρχει διάθεση για διάλογο.
Ο γονιός για μένα ξέρει ποιοι τον βοήθησαν λέγοντας του να προσέχει και να μην εμπιστεύεται τυφλά και ποιοι του λένε γράψου σε ένα ιδιωτικό και μείνε ήσυχος γιατί είναι βέβαιο ότι είναι καλύτερο. Ξέρει ποιοι είναι η συντεχνία και τη "εξατομικευμένη" "δουλεια" θα κάνει κάποιος με 5 ευρώ την ώρα στα ιδιωτικά ιεκ.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 02:23:46 μμ »
Η απαντηση μου αφορά γονείς , τα ΙΕΚ ή ιδιωτικά η δημόσια ειναι μια κοροιδία και μισή, μιλάνε για σπουδές που σου επιτρεπουν να ασκήσεις επάγγελμα οταν τα διπλώματα τους δεν αναγνωρίζονται για απόδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων., πρωτη απάτη.
Μιλάμε για διπλώματα βοηθών  λες και ειναι σεμινάρια δίμηνα ή τριμηνα του ΟΤΕΚ .οταν ακαδημαικά δεν σου αποδίδουν κάποιο προτέρημα στον ιδιωτικό τομέα , χρηματικό ή επαγγελματικής εξέλιξης.
Μιλάμε για "εκπαιδευτές" αποφοίτους ΤΕΙ-ΚΑΤΕΕ και καποιους ΑΕΙ απο ασχετες ειδικοτητες ή και προυπηρεσίες ή και καθόλου προυπηρεσία που ειδαν πορτα και μπήκαν, μερικοί με  προσοντα ισάξια με αυτους που πάνε να διδάξουν, οι οποίοι μας κάνουν μαθήματα  για τα δημόσια ΙΕΚ, ,αποκαλώντας  κιόλας τους μαθητες ατομα  με λίγες η αρκετες μαθησιακές δυσκολίες, το αρχιμπάχαλο
Μιλάμε για μισθούς (χαρτζηλίκια) τα οποία καταβάλλονται ανα διετία.
Μιλάμε για μαθημα με φωτοτυπίες , κλεψιτυπες ,και αυτο αν λειτουργεί το φωτοτυπικό.
Μιλάμε για προγραμματα software κλεμμενα χωρίς την αδεια του ιδιοκτητη.
Μιλάμε για ύλη η οποία δεν περιλαμβάνει τις ερωτήσεις πιστοποίησης, και καλειται ο ενδιαφερομενος να τις βρει μονος του.
Μακρυα απο ΙΕΚ, ή να δώσουν πανελληνιες, η να πανε σε ιδιωτικό κολλέγιο
 

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 02:40:15 μμ »
Δεν κάνουμε κανένα ανταγωνισμό δημόσιου-ιδιωτικού εδώ, ούτε και είναι κανένας ιδιοκτήτης ΙΕΚ.
Ας μην φτάνουμε στα άκρα. Ενημερώνουμε την katelog που ρώτησε κάτι.

Τα ιδιωτικά ΙΕΚ δεν πληρώνουν καλά και ίσως είναι δύσκολο να βρεις κάποιον πολύ έμπειρο καθηγητή.
Χωρίς να σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν υπάρχουν και πολύ καλοί καθηγητές στα ιδιωτικά. Καλώς ή κακώς οι πτυχιούχοι με μεταπτυχιακά κτλ έχουμε γίνει σαν τις ακρίδες. Όποια πέτρα και να σηκώσεις θα βρεις μερικούς από κάτω.

Από την άλλη, στα ιδιωτικά ΙΕΚ είναι πιο δύκολο να βρεις καθηγητές-τουρίστες γιατί θα έτρωγαν αμέσως πόδι.
Και στο δημόσιο έχω συναντήσει αρκετούς τέτοιους.
Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει ότι οι μεν είναι καλύτεροι από τους δε. Δεν μπαίνω σε τέτοια σύγκριση.

Ότι οι συνθήκες είναι καλύτερες στα ιδιωτικά είναι σίγουρο. Και το εξήγησα παραπάνω. Μόνο που έχεις λίγους μαθητές σε σχέση με τα 30ρια τμήματα των Δημόσιων ΙΕΚ που αρκετοί έρχονται για τουρισμό, φτάνει. Αλλιώς είναι να κάνεις ιδιαίτερο και αλλιώς να έχεις 30 μαθητές που ανάμεσά τους οι 25 είναι αδιάφοροι και φασαρτζήδες. Επίσης η αλήθεια είναι ότι στα δημόσια ΙΕΚ οι υπολογιστές και ο άλλος εξοπλισμός δεν είναι και ο καλύτερος. Και συνήθως είναι παλιός.

Επίσης είναι σίγουρο ότι στα ιδιωτικά κάνουν διάφορες παρατυπίες, σβήνοντας απουσίες, βάζοντας μεγάλους εικονικούς βαθμούς κτλ, ώστε να μην χάσουν τον πελάτη. Αυτά είναι γνωστά.

Οι θεωρητικές ερωτήσεις πιστοποίησης είναι άθλιες, κακογραμμένες και προχειροδουλειά. Δυστυχώς θέλει διάβασμα και παπαγαλία. Μπορείς να τις βρει όμως ένας μαθητής είτε είναι στο δημόσιο είτε στο ιδιωτικό. Αν και στο ιδιωτικό έχω την εντύπωση ότι είναι πιο δραστήριοι. Αλλά και στο δημόσιο ένας μαθητής που ενδιαφέρεται πραγματικά τα βρίσκει.

Όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση, σίγουρα είναι πολύ δύσκολα.
Αλλά αν κάποιος είναι πολύ καλός σε αυτό που θα επιλέξει και πραγματικά του αρέσει, μπορεί να κάνει κάτι.
Όμως υπάρχουν χιλιάδες παιδιά που απλά έχασαν το χρόνο τους (και ίσως και τα λεφτά τους) σε αυτό που λέγεται ΙΕΚ (δημόσιο ή ιδιωτικό). Που όντως για αλλού ξεκίνησε και αλλού κατέληξε.

@Katelog
καθαρά δική σου απόφαση είναι, αλλά θα με ενδιέφερε να μας ενημερώσεις τι επέλεξες και πώς σου φάνηκε εσένα και του παιδιού η κατάσταση στη συνέχεια.

 

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 02:45:53 μμ »
Η απαντηση μου αφορά γονείς , τα ΙΕΚ ή ιδιωτικά η δημόσια ειναι μια κοροιδία και μισή, μιλάνε για σπουδές που σου επιτρεπουν να ασκήσεις επάγγελμα οταν τα διπλώματα τους δεν αναγνωρίζονται για απόδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων., πρωτη απάτη.

Μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτό.
Σε κάποιες ειδικότητες μπορεί να ισχύει αλλά δεν ισχύει για όλες τις ειδικότητες. Το έχεις ψάξει?
Π.χ. με ΙΕΚ κομμωτικής έχεις δικαίωμα να ανοίξεις κομμωτήριο.
Και υπάρχουν και αρκετά άλλα παραδείγματα.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 02:54:20 μμ »
Μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτό.
Σε κάποιες ειδικότητες μπορεί να ισχύει αλλά δεν ισχύει για όλες τις ειδικότητες. Το έχεις ψάξει?
Π.χ. με ΙΕΚ κομμωτικής έχεις δικαίωμα να ανοίξεις κομμωτήριο.
Και υπάρχουν και αρκετά άλλα παραδείγματα.
κομμωτριες και μαγειρες ηταν ειδικοτητες ΕΠΑΛ και γυμνασιου, επαιρναν ηδη επαγγελματικα δικαιωματα απο το γυμνασιο ή επαλ, ειδες που δεν τα ξερεις καλα..επισης σε οτι λες διαφωνω καθετα διοτι ακουσια λες πράγματα που δεν ισχύουν. Αναγνωρίζω παντως οτι δεν τα λες προσπαθωντας να παραποιησεις ή να παραπλανησεις. Οι αλλοι αυτο κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 02:59:07 μμ »
κομμωτριες και μαγειρες ηταν ειδικοτητες ΕΠΑΛ και γυμνασιου, επαιρναν ηδη επαγγελματικα δικαιωματα απο το γυμνασιο ή επαλ, ειδες που δεν τα ξερεις καλα..επισης σε οτι λες διαφωνω καθετα διοτι ακουσια λες πράγματα που δεν ισχύουν. Αναγνωρίζω παντως οτι δεν τα λες προσπαθωντας να παραποιησεις ή να παραπλανησεις. Οι αλλοι αυτο κάνουν.

Μην είσαι επιθετικός κατ' αρχήν. Κουβέντα κάνουμε.

Τα ξέρω πολύ καλά τα πράγματα γιατί έχω ασχοληθεί με ΙΕΚ, ΕΠΑΛ και ότι άλλο κινείται εκεί εξώ :)

Για ΙΕΚ μιλάμε. Δεν είναι υποχρεωτικό ένας που πάει ΙΕΚ να έχει τελειώσει ΕΠΑΛ. Συμφωνούμε σε αυτό?
Άρα και το ΙΕΚ δίνει σε κάποιες ειδικότητες επαγγελματικά δικαιώματα.
Κακώς ήσουν απόλυτος, γιατί υπάρχουν κάποιες που δίνουν.
Υπάρχει διάταγμα που καθορίζει τα διακαιώματα τεε/επαλ, ιεκ κτλ. Δεν είναι δύσκολο να το βρει κάποιος.

Τι άλλο πράγμα λέω που δεν ισχύει? Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2015, 03:05:34 μμ από niteulf »

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 03:04:46 μμ »
Μην είσαι επιθετικός κατ' αρχήν. Κουβέντα κάνουμε.

Τα ξέρω πολύ καλά τα πράγματα γιατί έχω ασχοληθεί με ΙΕΚ, ΕΠΑΛ και ότι άλλο κινείται εκεί εξώ :)

Για ΙΕΚ μιλάμε. Δεν είναι υποχρεωτικό ένας που πάει ΙΕΚ να έχει τελειώσει ΕΠΑΛ. Συμφωνούμε σε αυτό?
Άρα και το ΙΕΚ δίνει σε κάποιες ειδικότητες επαγγελματικά δικαιώματα.
Κακώς ήσουν απόλυτος, γιατί υπάρχουν κάποιες που δίνουν

Τι άλλο πράγμα λέω που δεν ισχύει? Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?
Οι κομμωτριες και οι κομμωτες ειναι επιπεδου γυμνασίου, και εσυ αν θες να γινεις κομμωτρια ή κομμωτης πηγαινες σε ΤΕΛ-ΤΕΣ-ΤΕΕ-και οτι αλλο σε ε υπηρχε. δεν τα ξερεις καθολου καλα..καλο μεσημερι

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 03:12:16 μμ »
Οι κομμωτριες και οι κομμωτες ειναι επιπεδου γυμνασίου, και εσυ αν θες να γινεις κομμωτρια ή κομμωτης πηγαινες σε ΤΕΛ-ΤΕΣ-ΤΕΕ-και οτι αλλο σε ε υπηρχε. δεν τα ξερεις καθολου καλα..καλο μεσημερι

 Δεν θα συνενοηθούμε. Δεν τα ξέρω καλά, αλλά δεν λες τι δεν λέω καλά και λες πάλι τα ίδια.

Υπάρχουν πολλά παιδιά που έχουν τελειώσει ενιαίο και αποφασίζουν μετά να πάνε για κομμωτική, νοσηλευτική και διάφορες άλλες ειδικότητες. Όταν πάνε ιεκ σε κάποιες ειδικότητες έχουν τα δικαιώματα που τους ενδιαφέρουν.
Π.χ. να ανοίξουν κομωτήριο. Δεν λέω κάτι δύσκολο.

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 12:52:34 πμ »
Κατ αρχήν για μιά ακομη φορα θελω να ευχαριστησω ολους εσας που πραγματικα ανταποκριθηκατε και διαθεσατε απ το χρονο σας για ν ασχοληθειτε με τον προβληματισμο μου. Διαβαζω ξανα και ξανα ολα τα μυνηματα ολων σας τις αποψεις .
 
niteulf οταν αποφασισω τελικα τι ειναι το καλυτερο για το παιδι μου σιγουρα θα σας ενημερωσω. Για την ωρα νιωθω λιγο μπερδεμενη γιατι σιγουρα υπαρχουν και υπερ και κατα και στα ιδιωτικα και στα δημοσια ιεκ. Βεβαια παρελειψα να γραψω οτι ο γυιος μου δεν ειχε ποτε τη δυνατοτητα για φροντιστηριο λογω οικονομικων δυσκολιων και στο κοινωνικο φροντιστηριο δεν μπορουσε να παει διοτι ηταν αδυνατο να παρακολουθησει μαθημα με παιδια που ηταν σε διαφορετικα κεφαλαια . Γι΄αυτο και η επιλογη μου να παει σε ιεκ μη εχοντας αλλη λυση. Το τι θα γινει στη συνεχεια....συνεχιζω να διαβαζω τις αποψεις σας ....ειδωμεν...

Και αν καποιος γνωριζει πως λειτουργει αυτη τη στιγμη και αν πραγματικα αξιζει ως ιδιωτικο ιεκ το intergraphics ας μου πει σας παρακαλω. Θα ηταν η επιλογη που θα εκανα αν τον εστελνα τελικα σε ιδιωτικο. Επισης αν θα τον εστελνα σε δημοσιο θα ηταν του Αιγαλεω. Αρα αν υπαρχει καποιος που συγκεκριμενα να γνωριζει για τα δυο αυτα ιεκ θα ηταν επιπλεον πολυτιμη βοηθεια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2015, 01:02:41 πμ από katelog »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 666
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.