*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;  (Αναγνώστηκε 23940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 12:47:08 μμ »
Σουβλακι με πιτα, χωρις τζατζικι, και λιγο σως

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 12:59:38 μμ »
Αναλόγως την ειδικότητα. Εγω για παραδειγμα ξέρω ατομα που δουλευουν χρονια σαν βοηθοι βρεφονηπιοκομων σε δημους, βοηθοι αισθητικών επίσης άλλη ειδικότητα. Σωματα ασφαλειας (κάπως ετσι) επισης δουλευουν πολυ, πληρωμα ασθενοφορου επισης, βοηθοι νοσηλευτων αναρπαστοι...Η ειδικοτητα παιζει ρολο. Επίσης αν ειδες η γυναικα λεει οτι ισως το χρησιμοποιησει εξω για να μπει το παιδι σε κολλεγιο/πανεπιστημιο γιατι οντως γινεται αυτο- θα γλυτωσει και χρονο σπουδων ετσι. Το θεμα ειναι δημοσιο ή ιδιωτικό ιεκ όχι πού χρησιμεύει. Ας πάρουμε τα δεδομένα που έχουμε κι ας μιλήσουμε με βάση αυτά.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:03:56 μμ »
Ο πρώην πρωθυπουργός μας πάντως επιλέγει την ιδιωτική εκπαίδευση για τον γιόκα του. Κάτι θα ξέρει...
http://www.iefimerida.gr/news/225569/proti-mera-sto-sholeio-i-peristera-pige-ton-tsipra-junior-sti-sholi-hill-stin-plaka

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:14:27 μμ »
Αναλόγως την ειδικότητα. Εγω για παραδειγμα ξέρω ατομα που δουλευουν χρονια σαν βοηθοι βρεφονηπιοκομων σε δημους, βοηθοι αισθητικών επίσης άλλη ειδικότητα. Σωματα ασφαλειας (κάπως ετσι) επισης δουλευουν πολυ, πληρωμα ασθενοφορου επισης, βοηθοι νοσηλευτων αναρπαστοι...Η ειδικοτητα παιζει ρολο. Επίσης αν ειδες η γυναικα λεει οτι ισως το χρησιμοποιησει εξω για να μπει το παιδι σε κολλεγιο/πανεπιστημιο γιατι οντως γινεται αυτο- θα γλυτωσει και χρονο σπουδων ετσι. Το θεμα ειναι δημοσιο ή ιδιωτικό ιεκ όχι πού χρησιμεύει. Ας πάρουμε τα δεδομένα που έχουμε κι ας μιλήσουμε με βάση αυτά.
Το θέμα επίσης ειναι ότι με ενα colt python μπορεί ενας ασχετος να τιναξει τα μυαλα του, και οφειλεις να του το πεις, οταν σε ρωτάει σε τι χρώμα να το παρω για να παιζω..ασχετως αν ειναι οτι καλύτερο υπαρχει στην συγκεκριμενη  αγορά.
Αντί να προτείνεις να παει σε ενα κολλέγιο ή ανοικτό πανεπιστήμιο, ή να ξαναδώσει παννελήνιες, με το ονομα τους περνανε εδω και χρόνια σε ΤΕΙ, καποιοι κανουν ισως την καλύτερη προπαγανδα για σχολές κοροιδια και τζαμπα, καλύτερη και απο τους ξυνίδες (δεν εχω μεριδια σε ΙΕΚ), ελεος, εγω τα λυπαμαι τα φτωχα ιδιως παιδια. Εγκληματα δεν κάνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:17:12 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 678
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:24:41 μμ »

 Προτείνω Δημόσιο γιατί το σημαντικό είνσι να ενδιαφέρεται πραγματικά. Το αν ενδιαφερεται δεν φαινεται απλώς αν λέε "ενδιαφέρομαι". Πρέπει να το βλέπεις το παιδί ότι με αυτό ασχολείται συνεχώς. Να κρατήαει τα λεφτά κυρίως για να αγοράζει βιβλία. Εφόσον τον ενδιαφέρει θα πρέπει να ξεζουμίζει τον εκπαιδευτή με ερωτήσεις και έτσι θα μάθεί. Κανείς δεν σπουδάζει για να τυλίξει σουβλάκια αλλά δεν ξέρω κάποιον που να απέφυγε ή να αποφεύγει παρά τα μεταπυχιακά τέτοιου είδους δουλειές. Αγώνας είναι η ζωή!!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:27:55 μμ »
Το θέμα επίσης ειναι ότι με ενα colt python μπορεί ενας ασχετος να τιναξει τα μυαλα του, και οφειλεις να του το πεις, οταν σε ρωτάει σε τι χρώμα να το παρω για να παιζω..ασχετως αν ειναι οτι καλύτερο υπαρχει στην συγκεκριμενη  αγορά.
Αντί να προτείνεις να παει σε ενα κολλέγιο ή ανοικτό πανεπιστήμιο, ή να ξαναδώσει παννελήνιες, με το ονομα τους περνανε εδω και χρόνια σε ΤΕΙ, καποιοι κανουν ισως την καλύτερη προπαγανδα για σχολές κοροιδια και τζαμπα, καλύτερη και απο τους ξυνίδες (δεν εχω μεριδια σε ΙΕΚ), ελεος, εγω τα λυπαμαι τα φτωχα ιδιως παιδια. Εγκληματα δεν κάνω.
Η πονηριά σε όλο της το μεγαλείο-αν ειναι δυνατον να λες τετοιο πράγμα...  :(>:( >:( >:( >:(Ελεος! Ειπα οτι θα κερδισει χρονο σπουδων αφου θελει να βγει εξω. Σύνελθε δε σκεφτομαστε ολοι σαν εσενα...ουτε εγω εχω μεριδιο σε δημοσιο ιεκ.. >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Τί θέλω κι απαντώ...το μπελά μου βρήκα χωρίς λόγο...πωπω σαν κατι διευθυντες που ανεφερα πριν εισαι...απαπαπα...
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:29:03 μμ »
Προτείνω Δημόσιο γιατί το σημαντικό είνσι να ενδιαφέρεται πραγματικά. Το αν ενδιαφερεται δεν φαινεται απλώς αν λέε "ενδιαφέρομαι". Πρέπει να το βλέπεις το παιδί ότι με αυτό ασχολείται συνεχώς. Να κρατήαει τα λεφτά κυρίως για να αγοράζει βιβλία. Εφόσον τον ενδιαφέρει θα πρέπει να ξεζουμίζει τον εκπαιδευτή με ερωτήσεις και έτσι θα μάθεί. Κανείς δεν σπουδάζει για να τυλίξει σουβλάκια αλλά δεν ξέρω κάποιον που να απέφυγε ή να αποφεύγει παρά τα μεταπυχιακά τέτοιου είδους δουλειές. Αγώνας είναι η ζωή!!

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ! ++++++++++++++++
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10881
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 01:36:14 μμ »
Συνάδελφοι, ας μη δίνουμε περισσότερη έκταση στο θέμα. Η katelog βοηθήθηκε να πάρει την απόφασή της. Αυτό έχει σημασία.

Επίσης, έγινε κατανοητή και η θέση του MUSTANG ότι θεωρεί χάσιμο χρόνου τη φοίτηση σε ΙΕΚ, επειδή το πτυχίο δε δίνει επαγγελματικά δικαιώματα στις περισσότερες ειδικότητες. Προφανώς λήφθηκε και αυτό υπόψη πριν παρθεί η τελική απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 05:57:51 μμ »
Το τελευταίο που επιθυμουσα ηταν να ανοιξει πολεμος μεταξυ συναδελφων....το μονο που ηθελα ηταν μια κουβεντα μια συζητηση οι αποψεις οι γνωμες σας....χθες μου προταθηκε και η Διπλάρειος Σχολή...ένα ιδιωτικο ΙΕΚ που κανει δωρεαν μαθηματα στον κλαδο που με ενδιαφερει...προσωπικα δεν γνωριζα αυτη τη σχολη....μετα απο επικοινωνία μου ειπαν οτι παρεχουν δωρεαν σπουδες διοτι ειναι μη κυβερνητικος οργανισμος...αυτο που σκεφτομαι ειναι να γραψω το παιδι και στο δημοσιο ιεκ αιγαλεω και στη Διπλάρειο Σχολη που ειναι ιεκ με ολα οσα παρεχουν τα ιεκ και μαλιστα βραβευμενη για την προσφορα της και απ την Ακαδημία Αθηνων οπως γραφει και στην ιστοσελιδα τους...και οπου μας καλεσουν
 
....διχως διαμαχες ...τι λετε; γνωριζει κάποιος τη Διπλάρειο Σχολή;

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:16:17 μμ »
Το τελευταίο που επιθυμουσα ηταν να ανοιξει πολεμος μεταξυ συναδελφων....το μονο που ηθελα ηταν μια κουβεντα μια συζητηση οι αποψεις οι γνωμες σας....

Α μην νοιώθεις τύψεις :) Που να δεις τι γίνεται στα άλλα νήματα... Καθηγητές vs Καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10881
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:34:28 μμ »
niteulf αυτό θέλουμε να το αποφύγουμε κι όχι να το επεκτείνουμε και στα θέματα που τίθεται μια απλή ερώτηση! :D

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:54:10 μμ »
niteulf αυτό θέλουμε να το αποφύγουμε κι όχι να το επεκτείνουμε και στα θέματα που τίθεται μια απλή ερώτηση! :D

Ναι σωστά. Για να μην νοιώθει "υπεύθυνη" το λέω :) Αυτή μια απλή ερώτηση έκανε... Και άκουσε μέχρι και ότι πρέπει να πάει να δουλέψει σε super market.

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 01:01:31 μμ »
μια τελευταια ερώτηση, γιατί ξερω συγκεκριμένα τι λέω και σε ποιόν το λέω, ετσι για να μπούνε τα πράγματα στην θέση τους , εχετε πτυχιο αγγλικής φιλολογίας (δεν μιλάω για αδεια διδασκαλίας)??
Τα πονηρά μυαλά σκεφτονται οτι γιατι δεν εχει παει αναπληρωτρια, σε τετοια ηλικια και μονογονεικη οικογενεια αλλα ασχολειται με 200 ευρω των μαθηματων, θεωρησα οτι δεν εχει αυτην την δυνατότητα ηδη, για αυτο προτεινα απο το τιποτα κατι ουδετερο.

Αποσυνδεδεμένος katelog

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσιο ή Ιδιωτικό ΙΕΚ; Τι να διαλέξω για το παιδί μου;
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 13, 2015, 04:05:30 μμ »
MUSTANG επειδη φαντάζομαι οτι σε μένα απευθύνεσαι και ισως κανω λαθος αλλα αισθανομαι οτι δεχομαι επιθετικη συμπεριφορα απο σενα και πραγματικα δεν καταλαβαινω το λογο ...θα σε πληροφορήσω οτι και πτυχείο εχω και αδεια διδασκαλίας εχω ...τωρα το γιατι δεν πηγα ως αναπληρωτρια εχει να κάνει με το γεγονός πως αυτα τα απέκτησα σε μεγαλη ηλικία δεν ημουν αστερι μαθητρια μικρη και οταν εκανα οικογενεια και παιδια ενιωσα την αναγκη να ξαναπιασω τα βιβλια και να καταφερω τα λιγα που καταφερα εστω κι αν αυτο ηταν ενα πτυχειο. Ως τότε ασχολιομουν με το χωρο της διαφημισης ως υπαλληλος γραφειου στην επιχερηση του πρωην συζηγου μου. Ετσι ξεκινησα περιστασιακα να εργαζομαι σε φροντιστηριο λιγες ωρες μα αργοτερα εκλεισε για λογους εφορίας και με τα ιδιαιτερα μαθήματα σιγα σιγα . Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω εργαστει και αλλου. Να ξέρεις ομως πως στην ηλικια μου στα 45 δεν ειναι ευκολο καποιος να με προσλαβει.


Δεν ηταν ιδιαιτερα κομψο απο μεριας σου να αμφισβητησεις αν εχω πτυχειο ή αδεια διδακαλίας. Όπως επίσης θεωρω σπουδαιες τις μητερες και τους πατέρες που  καταφεραν να τα αποκτησουν σε μεγαλη ηλικία εχοντας ηδη οικογενεια να φροντιζουν.

Δεν ξέρω αν ανήκεις στα πονηρά μυαλά οπως αυτοαποκαλείσαι , μα νιώθω πως ανήκεις στα επιθετικά απαξιωτικα για τις γυναίκες μυαλα

Και κάτι τελευταίο....τη γνώμη σας ζητησα δεν θυμαμαι να σας ζητησα δανεικά...ετσι ..για να μπουν τα πραγματα στη θέση τους οπως ειπες
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2015, 06:13:47 μμ από katelog »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162176
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 731

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.