*

Αποστολέας Θέμα: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 10065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Shard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην τους φοβάσαι στο φόβο σου ποντάρουν! Γ.Ρίτσος
    • Προφίλ
Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 12:43:46 πμ »
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Υπάρχει κάποια κοπέλα αναπληρώτρια που να έχει εμπλακεί σε διαδικασία εξωσωματικής? Θα ήθελα να μάθω τι ισχύει σ αυτές τις περιπτώσεις σύμφωνα με τον νόμο (αν και δεν βρήκα κάτι σχετικό), μιας και θα υποβληθώ σε εξωσωματική το προσεχές διάστημα! Βέβαια τα καλέσματα αργούν ακόμη,μπορεί να αγχώνομαι και προκαταβολικά, αφού υπάρχει και η πιθανότητα να είμαι εκτός φάσης! Θα μου πει τώρα κάποιος...μέσα στο ΧΑΜΟ εσύ αποφάσισες να γίνεις μάνα? Τι να κάνουμε? Τα χρόνια περνάνε,οι αναπληρωτές μεγαλώνουν κ αυτοί και το παιδί δεν έρχεται κατόπιν παραγγελίας.Και κυρίως όταν η λύση αυτή είναι αναπόφευκτη!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2015, 07:49:32 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΉ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:46 »

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΉ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:00:51 πμ »
Ενδιαφέρον ερώτημα. Ίσως μια εγγραφη ερώτηση στο ίδιο το υπουργείο να μας έδινε μια απάντηση. Γνωρίζω οτι με την πρόσληψή του ο αναπληρωτής υποχρεούται να παρουσιαστεί στη διευθυνση.  Και από την επομένη ξεκίνα επαπειλουμενη. Τώρα το θέμα είνα αν δεν μπορείς να φτάσεις ούτε στη διεύθυνση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΉ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:04:50 πμ »
Δε νομίζω ότι δικαιούσαι κάτι,αφού είσαι αναπληρώτρια,καθώς οι αναπληρώτριες δε δικαιούνται επαπειλούμενη κύηση,όπως οι μόνιμες.Δυστυχώς!το μόνο που παίρνει κάποια είναι η άδεια 56 ημέρες πριν τον τοκετό κ 62 μετά.

Αποσυνδεδεμένος Shard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην τους φοβάσαι στο φόβο σου ποντάρουν! Γ.Ρίτσος
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΉ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:11:48 πμ »
Η επαπειλούμενη επίσης είναι ένα πολύ καλό ερώτημα! Αλλά μέχρι να φτάσω εκεί θα πρέπει να μείνω πρώτα έγκυος! Που σημαίνει θα πρέπει να προηγηθούν ορμονικοί έλεγχοι, υπέρηχοι, ωοληψία και εμβρυομεταφορά. Και πολλά ΣΟΥΡΤΑ ΦΕΡΤΑ στην αθήνα μιας και μένω επαρχία. Που σημαίνει θα χρειαστώ άδεια για όλη αυτή την διαδικασία. Η έγγραφη ερώτηση προς το υπουργείο μας είναι μία λύση. Σ ευχαριστώ! Αν γνωρίζει κάποιος άλλος κάτι πάνω σε αυτό θα με διευκόλυνε ιδιαίτερα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΉ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:15:46 »

Αποσυνδεδεμένος Shard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην τους φοβάσαι στο φόβο σου ποντάρουν! Γ.Ρίτσος
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΉ ΚΑΙ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:34:04 πμ »
Καλά το ότι οι αναπληρώτριες είμαστε ειδική κατηγορία που μόνο υποχρεώσεις έχουμε και όχι δικαιώματα όπως και δικαίωμα στην μητρότητα είναι πλέον γνωστό! Απλά έθεσα ερώτημα μήπως γι'αυτή την πιο εξειδικευμένη κατηγορία ισχύει κάτι που δεν γνωρίζω!

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 12:43:47 μμ »
Λογικά θα μπορείς να πάρεις είτε κανονική άδεια έως 10 μέρες είτε αναρρωτικές. Από πέρσι σύμφωνα με νόμο τις συγκεκριμένες άδειες τις χορηγεί ο διευθυντής της σχολικής μονάδας και κατόπιν ενημερώνει το διευθυντή εκπαίδευσης. Οπότε ψάξε καλά το νόμο για τις άδειες που σου έγραψα παραπάνω (πόσες μέρες δικαιούσαι, τι δικαιολογητικά χρειάζεσαι κλπ)

Αποσυνδεδεμένος Shard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην τους φοβάσαι στο φόβο σου ποντάρουν! Γ.Ρίτσος
    • Προφίλ
Απ: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:07:52 μμ »
Σ' ευχαριστώ vickym! Διάβασα σε κάποια ομάδα σε άλλη διεύθυνση αλλά δημοσίευση του '10(οπότε λογικά δεν θα ισχύει) για κάθε χρονιά που έχουμε κάνει αναπληρωτές δικαιούμαστε 1μήνα άδεια αναρρωτική.Βέβαια μου φάνηκε λίγο υπερβολικό αλλά μιλώντας για την συγκεκριμένη διαδικασία ίσως και να ισχύει. Φαντάζομαι δεν θα χρειάζομαι τοσο πολύ άδεια αλλά αυτό είναι κάτι που θα αποφασίσει ο γιατρός, απλά αγχώνομαι γιατί προσλήψεις ακόμη δεν έχουν γίνει και όταν ξεκινήσουν με το καλό να γίνονται θα πρέπει τις πρώτες δέκα μέρες να βρίσκομαι στο σχολείο όταν ήδη θα έχω ξεκινήσει την προσπάθεια μου για μωράκι. Μπέρδεμα! Ας περιμένω,δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:09:09 μμ »
Shard, προσπάθησα να σου στείλω π.μ. αλλά δε μου επιτρέπει. Έχεις κάνει κάποια ρύθμιση να μη δέχεσαι;
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος Shard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην τους φοβάσαι στο φόβο σου ποντάρουν! Γ.Ρίτσος
    • Προφίλ
Απ: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:11:04 μμ »
Evang δεν εχω πειραξει κάτι μίσο να ρίξω μια ματιά!

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:15:05 μμ »
 Επειδή πέρσι ήμουν διευθύντρια σε σχολική μονάδα και συνάδελφος έπρεπε να κάνει κάποια επέμβαση και έπρεπε να μείνει στο κρεββάτι και πριν και μετά την επέμβαση, πήρε τις ημέρες που χρειάζονταν ως αναρρωτική. Τα δικαιολογητικά φυσικά που έφερε ήταν από δημόσιο νοσοκομείο...

Αποσυνδεδεμένος Shard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην τους φοβάσαι στο φόβο σου ποντάρουν! Γ.Ρίτσος
    • Προφίλ
Απ: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:26:39 μμ »
Shard, προσπάθησα να σου στείλω π.μ. αλλά δε μου επιτρέπει. Έχεις κάνει κάποια ρύθμιση να μη δέχεσαι;
Έκανα τις αλλαγές τώρα μπορείς νομίζω

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 01:31:36 μμ »
Αυτό που γράφεις παραπάνω ότι δικαιούται κάποιος ένα μήνα αναρρωτική για κάθε χρόνο υπηρεσίας ισχύει για τους μόνιμους. Άλλωστε και οι άδειες επαπειλούμενης επί της ουσίας άδειες αναρρωτικές είναι.  Γι' αυτό σου έγραψα και πιο πάνω ότι ψάξε να βρεις πόσες μέρες δικαιούσαι και τι δικαιολογητικά χρειάζονται είτε για αναρρωτική είτε για κανονική άδεια ως αναπληρώτρια.  Δηλαδή και αυτό για τις 10 μέρες κανονικής άδειας που έγραψα παραπάνω νομίζω ότι για μας τους αναπληρωτές είναι κάτι λιγότερο ... 7  μέσα στη χρονιά νομίζω... δεν θυμάμαι πολύ καλά το κομμάτι των ημερών. Πάντως θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα στο να πάρεις αναρρωτική.

Αποσυνδεδεμένος Shard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην τους φοβάσαι στο φόβο σου ποντάρουν! Γ.Ρίτσος
    • Προφίλ
Απ: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 07:18:35 μμ »
Αυτό που γράφεις παραπάνω ότι δικαιούται κάποιος ένα μήνα αναρρωτική για κάθε χρόνο υπηρεσίας ισχύει για τους μόνιμους. Άλλωστε και οι άδειες επαπειλούμενης επί της ουσίας άδειες αναρρωτικές είναι.  Γι' αυτό σου έγραψα και πιο πάνω ότι ψάξε να βρεις πόσες μέρες δικαιούσαι και τι δικαιολογητικά χρειάζονται είτε για αναρρωτική είτε για κανονική άδεια ως αναπληρώτρια.  Δηλαδή και αυτό για τις 10 μέρες κανονικής άδειας που έγραψα παραπάνω νομίζω ότι για μας τους αναπληρωτές είναι κάτι λιγότερο ... 7  μέσα στη χρονιά νομίζω... δεν θυμάμαι πολύ καλά το κομμάτι των ημερών. Πάντως θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα στο να πάρεις αναρρωτική.
Σ ευχαριστώ! Θα προσπαθήσω να εξαντλήσω κάθε άδεια που δικαιούμαστε. Έχουμε τον πόνο μας πρέπει να εξηγούμε και στο καθένα για ποιο λόγο ζητάμε την άδεια. Κ άντε να πέσεις σε κανα στραβόξυλο διευθύντρια. Δόξα τον Θεό στον κλάδο μας υπάρχουν μπόλικες!

Αποσυνδεδεμένος smaroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξωσωματική και άδεια για αναπληρωτή
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 16, 2015, 07:38:18 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα! Υπάρχει κάποια κοπέλα αναπληρώτρια που να έχει εμπλακεί σε διαδικασία εξωσωματικής? Θα ήθελα να μάθω τι ισχύει σ αυτές τις περιπτώσεις σύμφωνα με τον νόμο (αν και δεν βρήκα κάτι σχετικό), μιας και θα υποβληθώ σε εξωσωματική το προσεχές διάστημα! Βέβαια τα καλέσματα αργούν ακόμη,μπορεί να αγχώνομαι και προκαταβολικά, αφού υπάρχει και η πιθανότητα να είμαι εκτός φάσης! Θα μου πει τώρα κάποιος...μέσα στο ΧΑΜΟ εσύ αποφάσισες να γίνεις μάνα? Τι να κάνουμε? Τα χρόνια περνάνε,οι αναπληρωτές μεγαλώνουν κ αυτοί και το παιδί δεν έρχεται κατόπιν παραγγελίας.Και κυρίως όταν η λύση αυτή είναι αναπόφευκτη!
αγαπητή shard τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ... και γι' αυτό το λόγο έχω "παγώσει" τη διαδικασία εξωσωματικής, η οποία για εμένα θα είναι η 3η προσπάθεια... Εύχομαι κάθε επιτυχία με την 1η! και πραγματικά αν μάθεις, ενημέρωσε και εδώ, ώστε να έχουμε έναν μπούσουλα. Ή αν μάθω πρώτα κάτι εγώ, θα γράψω.
Και πάλι καλή επιτυχία! σε νιώθω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159594
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.156 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.