*

Αποστολέας Θέμα: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)  (Αναγνώστηκε 113152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 03:17:05 μμ »
Μιλάμε για την υπέρτατη κοροϊδία.
Από πρόχειρους υπολογισμούς,κάποιος που έχασε για λίγους μήνες το 2011 τον Ε΄βαθμό και,
χωρίς δική του υπαιτιότητα (καθώς η αξιολόγηση για την αλλαγή βαθμού δεν έγινε με ευθύνη του κράτους),
έμεινε καθηλωμένος μισθολογικά για 3 έτη (καθώς ο ΣΤ΄βαθμός δεν είχε ούτε κλιμάκια),
τώρα θα πάρει ακριβώς όσα έπαιρνε μέχρι σήμερα,ενώ ταυτόχρονα ακούει από την κάθε είδους προπαγάνδα ότι θα πάρει αύξηση!
Κι ενώ για αναδρομικά ούτε λόγος,δεν φτάνει που του έχουν κλέψει 3 ολόκληρα χρόνια εργασίας,
τώρα θα χάσει άλλα 2 (καθώς αυτά δεν θα υπολογισθούν μετά το ξεπάγωμα της 1-1-2018),ενώ και τα τυχόν 5 ή 10 ευρώ που μπορεί να πάρει συνολικά παραπάνω,θα τα πάρει σε βάθος τετραετίας.

Συνάδελφοι των χαμηλότερων Μ.Κ.,μας κλέβουν χρόνια από τη ζωή μας.Ακόμα και η σύνταξη (αν ποτέ πάρουμε) θα υπολογιστεί βάσει ποιών αποδοχών; Δεν μπορεί να μένουμε πια απαθείς.Πρέπει να διερευνήσουμε τους τρόπους συλλογικής αντίδρασης.ΕΛΕΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:19 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 03:32:07 μμ »
Συμφωνώ, αγαπητέ Rubvel, σε όσα λες, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει η φράση σου "πρέπει να βρούμε τρόπους συλλογικής αντίδρασης". Ως προς τις μορφές, νομίζω ότι είναι δεδομένες. Πρέπει να βγούμε μαζικά στους δρόμους (όλοι οι εργαζόμενοι). Kαι όταν λέω πρέπει να βγούμε όχι όπως πριν από κάποια χρόνια (μουτζώνοντας μαζί με φασισταριά τη βουλή) αλλά αμφισβητώντας αυτό που γεννά την εξαθλίωσή μας. Δεν μπορείς να προσκυνάς στην Ε.Ε και μετά να παραπονιέσαι για τα μισθολόγια και τους φόρους. Και τέλος πρέπει να βγούμε με εκείνους που στέκονταν και στέκονται συνεπείς στο πλάι μας και όχι με αυτούς που πριν λίγο καιρό πήγαιναν και έκαναν συγκεντρώσεις στο Σύνταγμα υπέρ του καλού παιδιού που διαπραγματευόταν ούτε με εκείνους από την ΟΛΜΕ που τόλμησαν πριν δυο μήνες να βγουν με ανακοίνωση εναντίον εκπαιδευτικών επειδή τάχα μου τους διέκοψαν τη συνάντηση με το Φίλη. Τρίτη 6 το απόγευμα στην Ομόνοια έχει συλλαλητήριο και το Γενάρη απεργία. Εγώ εκεί θα πάω.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 04:37:06 μμ »
νομιζω υπαρχουν αλλαγες κ στο παραμεθοριο

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 05:39:20 μμ »
δηλαδή αν κάποιος έχει κλείσει 9 χρόνια
είναι στο ΜΚ 4 και θα παιρνει μεικτά 1092 + (4*1082*0,054)= 1327.8 Ευρώ
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:19 »

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 05:47:02 μμ »
νομιζω υπαρχουν αλλαγες κ στο παραμεθοριο

Δηλαδη??
Αφαιρει περιοχες, αντι να προσθεσει!!!!
Αν ειναι δυνατον!!!!  Ενα βημα μπροστα, 10 πισω!!!

Και δεν αντιδρα κανεις??? Ψηφίστηκε αυτη η αηδία??
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2015, 06:00:11 μμ από dimitraj »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 06:02:01 μμ »
Μήπως εκεί που λέει Τυπικά Προσόντα θεωρεί τα Μεταπτυχιακά και τα Διδακτορικά; Αν δεν τα συνυπολογίζει είναι πολύ σιχαμένοι.... Εχω φάει 6 χρόνια σε επιπλέον σπουδές και δεν λαμβάνω τίποτα; μέχρι και στον ιδιωτικό τομέα μου τα μετράγαν...

ναι μετράνε κανονικά στα τυπικά μτπχ +2 μκ , διδακτορικό +6 μκ

επίσης το μόνο που είδα σχετικό με εκπαίδευση είναι για τον περιφερειακό δ/ντη εκπαίδευσης, δεν αναφέρει τίποτα για τις άλλες θέσεις ευθύνης, οπότε τι συμβαίνει παραμένουν τα παλιά επιδόματα ?

τα 780 ευρώ βασικός μισθός ΥΕ ήταν και στο προηγούμενο μισθολόγιο με τον ίδιο συντελεστή για ΠΕ 1,4 (οπότε έχουμε την ίδια εκκίνηση)

οπότε 780*1,4 = 1092 μικτά στο ΜΚ1 από εκεί και πέρα λέει ότι ο μισθός του κάθε μκ βγαίνει αν προσθέσουμε στο προηγούμενο μκ το γινόμενο του βασικού (της κατηγορίας π.χ. ΠΕ) με το συντελεστή π.χ. για ΠΕ  0,054

οπότε ξεκινώντας μικτά 1092 στο μκ1 κάποιος ΠΕ θα παίρνει για κάθε 2 χρόνια μικτά αύξηση 58,968 ας πούμε 59 ευρώ μικτά.

οπότε κάποιος που είναι ΜΚ4 ΠΕ παίρνει 1092 + 3*59=1269 ευρώ (μικτά μην ξεχνιόμαστε)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2015, 06:03:53 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος tennessee

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ4
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 06:10:12 μμ »
Έρχεται κάποια ώρα που πρέπει να φύγεις, ακόμα κι αν δεν έχεις σίγουρο μέρος να πας.

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 06:48:26 μμ »
Συμφωνώ, αγαπητέ Rubvel, σε όσα λες, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει η φράση σου "πρέπει να βρούμε τρόπους συλλογικής αντίδρασης". Ως προς τις μορφές, νομίζω ότι είναι δεδομένες. Πρέπει να βγούμε μαζικά στους δρόμους (όλοι οι εργαζόμενοι). Kαι όταν λέω πρέπει να βγούμε όχι όπως πριν από κάποια χρόνια (μουτζώνοντας μαζί με φασισταριά τη βουλή) αλλά αμφισβητώντας αυτό που γεννά την εξαθλίωσή μας. Δεν μπορείς να προσκυνάς στην Ε.Ε και μετά να παραπονιέσαι για τα μισθολόγια και τους φόρους. Και τέλος πρέπει να βγούμε με εκείνους που στέκονταν και στέκονται συνεπείς στο πλάι μας και όχι με αυτούς που πριν λίγο καιρό πήγαιναν και έκαναν συγκεντρώσεις στο Σύνταγμα υπέρ του καλού παιδιού που διαπραγματευόταν ούτε με εκείνους από την ΟΛΜΕ που τόλμησαν πριν δυο μήνες να βγουν με ανακοίνωση εναντίον εκπαιδευτικών επειδή τάχα μου τους διέκοψαν τη συνάντηση με το Φίλη. Τρίτη 6 το απόγευμα στην Ομόνοια έχει συλλαλητήριο και το Γενάρη απεργία. Εγώ εκεί θα πάω.

Δε θα είσαι μόνος/η. Κι εμείς στις άλλες πόλεις στους δρόμους είμαστε. Να δω τι θα κάνουν όσοι διαμαρτύρονται από εδώ. Και να θυμηθούμε συνάδελφοι ότι αυτή την περίοδο γίνονται εκλογές στις ελμε. Να συμμετέχουμε γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 07:01:10 μμ »
Στο δικό μου σχολείο πάντως (ΕΠΑΛ) μόνο εγώ κάνω απεργία. Και με τον καιρό διαπίστωσα γιατί. Όσο χαμηλά και να πέσουν οι μισθοί αρκεί να είναι σίγουροι. Οι περισσότεροι (κυρίως ειδικότητες) κάνουν άλλη δουλεια το πρωί. (Φοροτεχνικά γραφεία, επιδιόρθωση υπολογιστών, μηχανολόγοι κτλ).
Ενιαιο χαρτζηλίκιο.

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 07:32:59 μμ »
ναι μετράνε κανονικά στα τυπικά μτπχ +2 μκ , διδακτορικό +6 μκ

Στο προηγούμενο ενιαίο μισθολόγιο του νόμου 4024/2011, στο άρθρο 28 για την επανακατάταξη του υπηρετούντος προσωπικού, ανέφερε ρητά ότι το μισθολόγιο σου δίνει 2 έτη και το διδακτορικό 6 έτη.
Τώρα, δεν αναφέρετεται ρητά, παρά μόνο τα "τυπικά προσόντα". Έχω την εντύπωση ότι ως τυπικά προσόντα ορίζεται το πτυχίο διορισμού και όχι μεταπτυχιακά. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ ας μου δείξει κάποιος πού ορίζεται ότι το μεταπτυχιακό είναι τυπικό προσόν.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 07:41:24 μμ »
νομιζω υπαρχουν αλλαγες κ στο παραμεθοριο
Ο νομός Σερρών εκτός παραμεθορίου από 1/1/2016
Όλοι   -80€  😨

Αποσυνδεδεμένος vasia1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 07:59:48 μμ »
Δε διάβασα αναλυτικά αλλά αν εξαιρεθούν κάποιοι νομοί που χάνουν το επίδομα νομίζω κινείται σε θετική κατεύθυνση. Για μένα που έχασα το Δ για μέρες μου βγάζει σε βάθος τετραετίας 196 ευρώ μικτά αύξηση. Αν ισχύουν και τα 2 κλιμάκια του μεταπτυχιακού είναι πολύ μεγαλύτερη.  Βέβαια υπάρχει και ένα σκοτεινό σημείο. Τι γίνεται ακριβώς 1/1/18 σε σχέση με την τετραετία που προανέφερα.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 08:12:21 μμ »
Ο νομός Σερρών εκτός παραμεθορίου από 1/1/2016
Όλοι   -80€  😨
Πού τις είδατε τις περιοχές?
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος gauskeh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 13, 2015, 08:15:04 μμ »
Για να αλλάξει αυτό πρέπει να γίνει άλλη τροποποίηση εκτός μισθολογίου. Πήγε να γίνει το 2013 αλλά ο Άρβι το απέτρεψε γιατί θα ήταν μεγάλο πρόβλημα να το εφαρμώσει για τους ήδη διορισθέντες...

Ας ελπίσουμε ότι δε θα ζητήσουν και στο υπόλοιπο δημόσιο οι ΤΕ να γίνουν ΠΕ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.