*

Αποστολέας Θέμα: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)  (Αναγνώστηκε 113753 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:09:25 μμ »
Δύο ερωτησούλες...
Το μεταπτυχιακό δίνει με το νέο μισθολόγιο +4 έτη (από +2 που έδινε), ενώ το διδακτορικό +12 (από +6 που έδινε);;;
Ένας έκτακτος (ωρομίσθιος ή αναπληρωτής) με γεμάτα 7 έτη προυπηρεσίας και μεταπτυχιακό, λογαριάζεται ως να είχε 11 έτη χωρίς μεταπτυχιακό και αντίστοιχα με γεμάτα 7 έτη προυπηρεσίας και διδακτορικό ως να είχε 19 έτη προυπηρεσίας;
Μου φαίνεται απίθανο να αναγνωριστούν τέτοιες προυπηρεσίας και ΜΚ για τους αναπληρωτές. Συν του ότι θα μιλάμε για κατάφορη ανισότητα μεταξύ γενικής και ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:59 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #113 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:21:14 μμ »
Μου φαίνεται απίθανο να αναγνωριστούν τέτοιες προυπηρεσίας και ΜΚ για τους αναπληρωτές. Συν του ότι θα μιλάμε για κατάφορη ανισότητα μεταξύ γενικής και ειδικής αγωγής.

Και μενα μου φαίνεται υπερβολικό, αλλά μιλώντας σήμερα με "ειδήμονα" με διαβεβαίωνε για τα παραπάνω...
Είναι όντως έτσι;
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #114 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:22:54 μμ »
Ενω τωρα φιλε μου Green που το μτπχ στην ειδικη μετραει και μισθολογικα και σε μορια στον πινακα της ειδικης ενω το δικο μου στην ειδικοτητα μου στη γενικη δεν μετραει δεν αποτελει αδικια;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #115 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:29:11 μμ »
Ενω τωρα φιλε μου Green που το μτπχ στην ειδικη μετραει και μισθολογικα και σε μορια στον πινακα της ειδικης ενω το δικο μου στην ειδικοτητα μου στη γενικη δεν μετραει δεν αποτελει αδικια;
Προφανώς και είναι άδικο να υπάρχουν άλλα κριτήρια αξιολόγησης και μισθολογικής κατάταξης για το ίδιο παραγόμενο έργο. Αλλά τώρα τα 7 χρόνια είναι η μέγιστη προυπηρεσία και μισθος και στις δύο δομές, όπως και αν τα φτάσει κάποιος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:59 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #116 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:34:14 μμ »
Αλλά τώρα τα 7 χρόνια είναι η μέγιστη προυπηρεσία και μισθος και στις δύο δομές, όπως και αν τα φτάσει κάποιος.

Έτσι πίστευα και γω μέχρι χθες, αλλά (πράγματι) τα 12 έτη πριμ του διδακτορικού με τα 7 έτη max δεν κολλάνε... 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #117 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 10:55:03 μμ »
Στους αναπληρωτές αναγνωρίζονται μεχρι 7 χρόνια προυπηρεσίας, είτε πραγματικά, είτε πλασματικά (από μεταπτυχιακό, διδακτορικό). Όχι 7 χρόνια εργασιακής προυπηρεσίας, συν 2 ακόμα για το μεταπτυχιακό. Για αυτό και φτάνουν μεγιστο μέχρι το Μ.Κ. Δ0.

Ομοίως τώρα εκτιμώ ότι το μέγιστο Μ.Κ. για τους αναπληρωτές θα είναι στα 7 χρόνια, όπως και αν αυτά προκύπτουν.

συνεχίζεις να γράφεις ανακρίβειες green παρέθεσα παραπάνω τι ισχύει τώρα για αναπληρωτές, οπότε πάμε πάλι από την αρχή μήπως και το ξεκαθαρίσεις



οπότε φυσικά και μετράει συνδυαστικά η προϋπηρεσία και το μεταπτυχιακό/διδακτορικό (δεν είναι δημόσια προϋπηρεσία), επίσης εκτός από την δημόσια υπηρεσία μπορείς να προσθέσεις και όσα χρόνια έχεις από ιδιωτικά και σχολεία κυπρου και ελληνικά εξωτερικού, οπότε και φυσικά μπορείς να πας πολύ πάνω πάνω από Δ0 για την ακρίβεια ακόμα και Α7 δίνει ο πίνακας του υπουργείου!



τα ίδια θα έχουμε και τώρα

Μου φαίνεται απίθανο να αναγνωριστούν τέτοιες προυπηρεσίας και ΜΚ για τους αναπληρωτές. Συν του ότι θα μιλάμε για κατάφορη ανισότητα μεταξύ γενικής και ειδικής αγωγής.

να μην σου φαίνεται αυτό ήδη ισχύει με το νυν με το νέο θα συνεχίσει ....
το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό ειδικής θα προσθέτει όχι χρόνια αλλά ΜΚ κανονικά και αυτό γιατί το μεταπτυχιακό/διδακτορικό είναι προσόν στη περιγραφή της θέσης που καλύπτουν οι υπάλληλοι, το ίδιο ισχύει και τώρα στους αναπληρωτές ειδικής.

Αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά, το κράτος θέλει να κόψει τα πάντα στους πάντες, πόσο μάλλον όταν οι υπάλληλοι τρώνε ο ένας τον άλλο και την κατσίκα τους για επιδόρπιο....υπομονή λίγες μέρες, ας περάσει ο κόσμος καλά στις γιορτές και να μην το σκέφτεται...

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #118 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:44:29 πμ »
για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν ισχύει και τώρα με το νυν μισθολόγιο αλλά μετράει για τους μόνιμους

Νομιζω πως το μεταπτυχιακο και το διδακτορικο δε μετρουν στο νυν μισθολογιο. Ενω στο νεο μισθολογιο γραφει οτι θα μετρουν

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #119 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:17:41 πμ »
Νομιζω πως το μεταπτυχιακο και το διδακτορικο δε μετρουν στο νυν μισθολογιο. Ενω στο νεο μισθολογιο γραφει οτι θα μετρουν

συνάδελφε το μεταπτυχιακό και διδακτορικό μετρούν κανονικά για τους μόνιμους στο νυν μισθολόγιο
επίσης μετρούν για τους αναπληρωτές ειδικής εφόσον οι τίτλοι είναι στην ειδική αγωγή ή σχολική ψυχολογία

αυτά είναι γεγονότα, δεν τα νομίζουμε....

στο νέο μισθολόγιο πάλι μετράνε για τους μόνιμους, είναι ξεκάθαρο
και στους αναπληρωτές κατά την γνώμη μου (και είμαι σχεδόν σίγουρος) θα ισχύει ότι ίσχυε και στο νυν , δηλαδή μόνο για τους ειδικής.

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:35:51 πμ »
Ενας μονιμος με το νυν μθσθολογιο αν αποκτησει μεταπτυχιακο ανεβαινει κατα 1 ΜΚ (2 χρονια προυπηρεσια) ;
ο Σιδερας που κανει μια αναλυση για το μισθολογιο των αναπληρωτων  στο alfavita και υπογραφει ως ΠΕ 70 ειναι της ειδικης αγωγης;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:38:50 πμ από werm »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:43:13 πμ »
Ενας μονιμος με το νυν μθσθολογιο αν αποκτησει μεταπτυχιακο ανεβαινει κατα 1 ΜΚ (2 χρονια προυπηρεσια) ;
ο Σιδερας που κανει μια αναλυση για το μισθολογιο των αναπληρωτων  στο alfavita και υπογραφει ως ΠΕ 70 ειναι της ειδικης αγωγης;

ένας μόνιμος με το νυν αν αποκτήσει μεταπτυχιακό τώρα δεν ανεβαίνει τίποτα, είμαστε παγωμένοι, αν το είχε το μεταπτυχιακό όταν μπήκαμε το Νοέμβριο του 11 στο τότε νέο μισθολόγιο θα ξεκινούσε με Ε0 και ανέβαινε μετά ανάλογα με τα χρόνια του,

με το νέο μισθολόγιο (1-1-16) ο μόνιμος με το μεταπτυχιακό θα πάρει +2ΜΚ σε ότι ΜΚ αποκτήσει από τα χρόνια υπηρεσίας του

δεν τον ξέρω τον Σιδερά....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2015, 01:44:55 πμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 02:38:53 πμ »
αρα δεν αναγνωριζεται με το νυν μισθολογιο το μεταπτυχιακο/διδακτορικο στους μονιμους

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 06:41:09 πμ »
αρα δεν αναγνωριζεται με το νυν μισθολογιο το μεταπτυχιακο/διδακτορικο στους μονιμους

απο 1-1-2016 αναγνωριζετε λεμε

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 09:09:33 πμ »
Θεέ μου δεν καταλαβαινόματε! ο kinegiros γραφει ο άνθρωπος περίπου:

Με το μισθολόγιο του 11 είμασταν παγωμένοι στους Βαθμους μας! Άρα και μτπ να έπαιρνες δεν μετρούσε (εκτός και αν πήγαινες από το Ε1 στο Ε2 ας πούμε όπου και πάλι θα κόλλαγες)...

Με το ΝΕΟ μισθολόγιο από 1/1/2016 που ΞΕΠΑΓΩΝΕΙ για μία μέρα η εξέλιξή μας αν έχεις μτπ ή phd θα υπολογιστεί μαζί με τα χρόνια υπηρεσίας σου και θα καταταχθείς στο ΜΚ που ορίζεται. Άρα Μεταπτυχιακό και Διδακτορικό μετράνει κανονικά...

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ακόμα πιο νέο ενιαίο μισθολόγιο (από Ιανουάριο 2016)
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 12:01:45 μμ »
Μόνο για μία μέρα ξεπαγώνει η εξέλιξη; Σε ποιο σημείο το γράφει αυτό στο νομοσχέδιο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 559
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.