*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 76023 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lemon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 03, 2008, 10:41:50 πμ »
Δε νομίζω ότι επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης φροντιστηρίου. Κι εγώ που δούλευα πολλά χρόνια σε φροντιστήριο μου δήλωναν ημερομίσθιο κάθε μέρα άσχετα αν εγώ δούλευα 2 φορές την εβδομάδα(6 ώρες την κάθε φορά). Πρέπει όμως να το ζητήσεις από την αρχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:35:30 »

Αποσυνδεδεμένος margarita26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:09:04 πμ »
Kellykou eimai kainouria sto site kai prepei naa omologiso oti i oli katastasi me tis simvaseis einai to ligotero emetiki. sas vrika sti prospathia mou na diapistoso ti simvainei kai afou exakrivosa oti edo kai tesera xronia i kata ta alla kateuxaristimeni ergodotria mou itan xeiroteri kleftra kai apo tous 40 tou ali baba tin ekana me elafra pidimatakia afou ti psilostolisa gia tis m..... pou aradiase gia na me peisei oti i paranomi simvasi einai sti pragmatikotita nomimi kai oti stin epitheorisi ergasias lene psemata(vre tous asxetous!!!). anyway simera piga sena apisteuto intrvw sto opio o tipos pou eixe to frodistirio  oxi mono eutharsos isxiristike oti kai oi dio simvaseis einai nomimes ala mou eipe oti oloi oi kainourioi kathigites pernoun to vasiko anexartita apo tin proipiresia tous.otan tou eipa gia tin epitheorisi ergasias mou eipe to anepanalipto oti to elliniko dimosio den katalavenei ta provlimata tou kladou tous kai otii i agora einai eleftheri(mipos na organosoume enan erano krima einai na tous enisxisoume giati den vgainoun mauta pou klevoun).to oti autoi pou douleuoun sto nomo attikis pernoun ligotera to dikaiologise logo iperplithoras kathigiton sto lekanopedio.diladi se kathe nomo tis elladas iparxoun dio simvaseis gia tis eidikotites pou einai pano apo ton epitrepto arithmo? exoun apothrasinthei edelos kai nomizo oti an den ginei kati sidoma gia na tous kopei ligo o vixas tis iperopsias krima sta 20xrona koritsakia pou kalitera na katharizane tzamia sta fanaria..pio polla tha vgazane.opos kai na xei einai mia parigoria na xeris oti den eisai o monos pou traviete etsi kai isos an oloi siga siga adidrasoun kai enimerothoun kati borei na ginei..

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 27, 2008, 12:57:40 πμ »
margarita κατ'αρχην καλως ηλθες στο forum. Πρωτα ομως πρεπει να σου πω καλοπροαιρετα οτι δεν γραφουμε greeklish.  ;)
H κατασταση με τις συμβασεις εχει λυθει στη διαιτησια και δεν ισχυει η κλαδικη αλλα μονο η συμβαση των εκπροσωπων της οιελε. Επειδη εχω κουραστει να γραφω πολλες φορες τα ιδια και η ωρα ειναι καπως αν εχεις υπομονη μπορεις να δεις και αυτο το νημα
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2740.msg34416#msg34416

H συμβαση μας μετα απο διαιτησια ειναι η εξης: http://www.taxheaven.gr/sse/article.php?id=669


H συμβουλη μου ειναι να μην μας βρισκουν απροετοιμαστους και κανουν οτι θελουν.
Τα επιχειρηματα του εργοδοτη καταρριπτονται ως εξης:
1. Η συμβαση εχει παει στη διαιτησια και η αποφαση εχει παρθει. Αρα νομιμη ειναι μονο η διαιτητικη αποφαση.
2. Η αγορα δεν ειναι ελευθερη στη μισθωτη εργασια. Υπαρχουν οι συμβασεις της ΑΔΕΔΥ για το δημοσιο και της ΓΣΕΕ για τον ιδιωτικο τομεα που ρυθμιζει τια κατωτατες αυξησεις ανα ετος ή διετια. Με βαση αυτες βγαινουν οι κλαδικες συμβασεις. Αλλιως να μην προσλαβει μισθωτο. Να προσλαβει εργαζομενο με δελτιο παροχης υπηρεσιων.
3. Το ωρομισθιο που κανονιζει το ΙΚΑ πρεπει να βασιζεται στα ωρομισθια της προυπηρεσιας. Οποιος δεν το κανει αυτο παρανομει.
4. Το αν βγαινουν ή δεν βγαινουν οικονομικα ειναι μια αστεια συζητηση πρωτον γιατι δεν δουλευουν για την ψυχη της μανας τους και δευτερον γιατι τα λεφτα τα βγαζουν απο εμας. Το εμψυχο δυναμικο και η δουλεια που κανει ειναι αυτο που φερνει επιτυχιες αρα καινουριους μαθητες αρα χρηματα. Τους τα βγαζουμε και παραπανω και ζουν και πολυ ανετα δουλευοντας πολυ λιγοτερο απ'οτι εμεις.
Και αν το ελληνικο δημοσιο δεν καταλαβαινει τις αναγκες τους (αληθεια φετος ποσο αυξηση εκανε στα διδακτρα ? Παω στοιχημα πολλαπλασια του ποσοστου που επεβαλε το υπουργειο!!!!!!) τις δικες μα ποιος τις καταλαβαινει που απολυομαστε καθε χρονο και στη ουσια δουλευουμε 8 μηνες? Και δεν πληρωνομαστε οπως στο δημοσιο? Που καποιοι δεν πληρωνουν τα δωρα ουτε τις ημερες των εορτων? Που ενσωματωσαν το 10% των διορθωσεων και συρρικνωθηκε μεσα στο ωρομισθιο? Και το χειροτερο απ'ολα?
Με τη συμπεριφορα αυτη και το συρσιμο του Βυρωνα στα δικαστηρια για να αποδειξει οτι δεν ειναι ελεφαντας και οτι εκπροσωπει νομιμα τους χιλιαδες καθηγητες στα φροντιστηρια δημιουργησε ανεπανορθωτο ρηγμα στις σχεσεις Βυρωνα -ΟΙΕΛΕ που δεν ξερουμε πως θα οδηγησει. Δυστυχως η δικαστικη πραγματικοτητα και η αναγκη του Βυρωνα να κατοχυρωνει καθε χρονο τη συμβαση μας τον οδηγησαν να προσπαθησει να μετατραπει σε κλαδικο σωματειο γιατι εκει πατανε οι φροντιστηριουχοι και θελουν να παρει τη δυνατοτητα της συμβασης το ψευδοσωματειο . Ομως αυτο αντιτιθεται με το καταστατικο της ΟΙΕΛΕ με αποτελεσμα δυστυχως να υπαρχει δυσκολια στις σχεσεις ΒΥρωνα Οιελε. Παρ'ολα αυταμεχρι στιγμης η ΟΙΕΛΕ μπρος στο κινδυνο της επικρατησης του ψευδοσωματειου καλυπτει απολυτα το Βυρωνα και πανε συνασπισμενοι στη διαιτησια στην οποια παντα ευτυχως κερδιζουμε εμεις (οιελε και κατ'επεκταση Βυρωνας που ανηκει σε αυτη) . Παντως θελει επαγρυπνιση πιεση και γενικα να μη δεχομαστε τιποτα αδιαμαρτυρητα. Εγω συνεχως φωναζω στις νεες συναδελφισσες. Ενημερωθειτε. Μην υπογραφετε οτι συμβαση σας δωσουν. Πηγαινετε οργανωμενα. Εχουν αναγκη απο εμπειρο και εξειδικευμενο προσωπικο οπως επισης και απονεους συναδελφους με ορεξη και προθυμια. Μην ξεπουλατε φτηνα τον εαυτο σας. Η δικη μας η δουλεια τους φερνει το χρημα. Ο δικος μας κοπος τους ανεβαζει. Το προσωπικο ανοιγει και κλεινει φροντιστηρια. Αυτοι ψαχνουν καλο και φτηνο εργατικο δυναμικο. Εμεις ομως δεν πουλαμε παπουτσια , ουτε σιδερωνουμε ρουχα (σημειωτεον -αυτες που σιδερωνουν παιρνουν 8 ευρω την ωρα και εμεις λιγοτερα). Εμεις ασχολουμαστε με παιδικες ψυχες. Οποιος θελει να δουλευει αξιοπρεπως, να επιμορφωνεται, να ενημερωνεται, να διαβαζει, να παιρνει μερος σε σεμιναρια, να μαθαινει νεες τεχνολογιες δεν μπορει να παιρνει 5 ευρω την ωρα. Ενας κακοπληρωμενος καθηγητης δεν μπορει να ειναι καλος καθηγητης. Οταν δουλευει απο τις 3 μεχρι τις 10.30 και ολο τοπρωι διορθωνει και διαβαζει για να παιρνει 600-800 ευρω δεν μπορει να σεβεται τον εαυτο του. Αν δεν εχει χρηματα για να παρει ενα βιβλιο , ενα καλο cd ή να παει ενα θεατρο αξιοπρεπως τοτε ειναι εκας εξαθλιωμενος κακομοιρης καθηγητης που θα σερνει στο μαθημα την κακομοιρια του και θα του φταινε ολα. Παντως να ξερεις οτι μονοι μπορει να μην ειμαστε αλλα δυστυχως υπαρχει ο φοβος της ανεργιας που κανει τον ανθρωπο δουλοπρεπη. Οι νεοι συναδελφοι δεν φταινε που ειναι ανενημερωτοι και υπογραφουν οτι να ειναι. Φταιει και η ηγεσια μας που ειναι νωθρη. Δεν κατηγορω το Βυρωνα γιατι εχουν φαει πολλα χαστουκια τωρα τελευταια ουτε την ΟΙΕΛΕ που εχει απο κατω εκατο σωματειο. Κατηγορω εμας που γνωριζουμε και σκυβουμε το κεφαλι και αφηνουμε και συναδελφους που δεν ξερουν να οδηγουνται ως προβατα επι σφαγην, που δεν ανοιγουμε το στομα μας να τα πουμε στους κυριους φροντιστηριουχους που δυστυχως πολλοι ειναι και πρωην συναδελφοι που ξεχασαν απο που ξεκινησαν.

Αν εχεις χρονο συναδελφισσα διαβασε προσεκτικα το παραπανω νημα, εκτυπωσε και την τελευταια αποφαση του διαμεσολαβητη και εαν θελεις ενημερωνε και οποια συναδελφο μπορεις για να μην τους περασει. Δεν ειμαστε πολλοι , το ξερω. Ο καθενας ομως κανει αυτο που μπορει. Να εισαι καλα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2008, 06:01:56 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 27, 2008, 10:02:55 πμ »
Νομιζω πως ολοι οφειλουμε, απο σεβασμο στον εαυτο μας, τους συναδελφους μας και το επαγγελμα μας, να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας και να μην πιανομαστε κοροιδα. Δουλεψα περυσι σε φροντιστηριο, στο οποιο εργαζομουν και ως φοιτητρια αλλα τοτε ημουν τελειως χαζη και δε διεκδικουσα τιποτα, αν και ειχα ηδη επαρκεια... Τελος παντων, στην αρχη και μεχρι να υπογραψω συμβαση ο εργοδοτης ηταν αψογος, "οτι θες, να το ζητας, μη σε νοιαζει, εχεις ορεξη και θα τα πας πολυ καλα και θα σε βοηθησει το φροντιστηριο στη δημιουργικοτητα με τα παιδια" κλπ. Αφου και περασε ο πρωτος μηνας, αρχισαν τα οργανα. "Αργιες;;Ααα, δεν πληρωνονται!" - "Διακοπες Χριστουγεννων; Θα το ψαξω αλλα σε καμια καθηγητρια δεν τις πληρωνω" - μεχρι που ανακαλυψα με το που μπηκε το 2008 οτι με ασφαλιζαν λιγοτερο απο οσο δουλευα... Τελικα το εψαξα μεσω οιελε κλπ, και παιρνοντας τηλεφωνακι σε 2 επιθεωρησεις εργασιας (διασταυρωση πληροφοριων) και επειδη με κατι τετοια ολοι φοβουνται, δε μου αρνηθηκαν τιποτα!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

οποτε γνωμη μου ειναι να μη λεμε, ασε δεν πειραζει, ο νομος ειναι νομος και παλι δε νομιζω οτι ειναι αρκετα αυτα που μας δινουν για τη δουλεια που κανουμε. Αλλωστε δε διδασκουμε μονο, δεν μπαινουμε μονο στην ταξη, ανοιγουμε τα βιβλια κι ολα οκ.

Επισης, το καλυτερο με τις συμβασεις στα φροντιστηρια ειναι να ζητατε να υπογραφετε την επισημη συμβαση που ισχυει πανελληνιως κι οχι καποια που εχει φτιαξει ο ιδιος ο εργοδοτης οπως τη θελει!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:35:30 »

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:27:05 μμ »
Ρε παιδιά θα τρελλαθώ! Κάτι δεν πάει καθόλου καλά και άκρη δεν βγάζω!

Δουλεύω σε 2 ΚΞΓ, από 2 μέρες στο καθένα.

Στο πρώτο υπογράφω κάθε μήνα για όσα πληρώνομαι.
Στο δεύτερο δεν έχω υπογράψει ούτε μία φορά.

Στο πρώτο κάνω 6 ώρες την εβδομάδα και το δώρο Χριστουγέννων που πήρα ήταν 89 €.
Στο δεύτερο κάνω 8 ώρες την εβδομάδα και το δώρο Χριστουγέννων που πήρα ήταν μολις 49 €!!!

Στο πρώτο δουλεύω για 1η χρονιά.
Στο δεύτερο δούλευα και πέρυσι αλλά μαύρα γιατί δεν είχα την επάρκεια.
Άρα οι μέρες είναι ίδιες, αν εξαιρέσουμε ότι στο πρώτο ξεκίνησα 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Τελικά είναι απαραίτητο να υπογράφουμε μισθοδοσία κάθε μήνα ή όχι;
Υπάρχει περίπτωση η δεύτερη να μην με έχει δηλώσει καθόλου κι εγώ να νομίζω ότι μαζεύω ένσημα;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 24, 2008, 12:38:54 πμ »

Κατά τη γνώμη μου υπάρχουν τρία ενδεχόμενα για το δεύτερο ΚΞΓ:
1) Να συνεχίζει να σου τα δίνει μαύρα.
2) Να σου δηλώνει λιγότερες μέρες εργασίας, άρα και λιγότερα ένσημα.
3) Να σου δηλώνει χαμηλότερο ωρομίσθιο από το νόμιμο ή από αυτό που παίρνεις.
Γι` αυτό άλλωστε δεν υπογράφεις μισθοδοσία, κάτι που προνοεί ο νόμος.
Μια επίσκεψη στο υποκατάστημα του ΙΚΑ θα λύσει τις απορίες σου.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 24, 2008, 12:18:54 μμ »
Ρε παιδιά θα τρελλαθώ! Κάτι δεν πάει καθόλου καλά και άκρη δεν βγάζω!

Δουλεύω σε 2 ΚΞΓ, από 2 μέρες στο καθένα.

Στο πρώτο υπογράφω κάθε μήνα για όσα πληρώνομαι.
Στο δεύτερο δεν έχω υπογράψει ούτε μία φορά.

Στο πρώτο κάνω 6 ώρες την εβδομάδα και το δώρο Χριστουγέννων που πήρα ήταν 89 €.
Στο δεύτερο κάνω 8 ώρες την εβδομάδα και το δώρο Χριστουγέννων που πήρα ήταν μολις 49 €!!!

Στο πρώτο δουλεύω για 1η χρονιά.
Στο δεύτερο δούλευα και πέρυσι αλλά μαύρα γιατί δεν είχα την επάρκεια.
Άρα οι μέρες είναι ίδιες, αν εξαιρέσουμε ότι στο πρώτο ξεκίνησα 2 εβδομάδες νωρίτερα.

Τελικά είναι απαραίτητο να υπογράφουμε μισθοδοσία κάθε μήνα ή όχι;
Υπάρχει περίπτωση η δεύτερη να μην με έχει δηλώσει καθόλου κι εγώ να νομίζω ότι μαζεύω ένσημα;
Το πρωτο σου δινει τα νομιμα,το δευτερο ...στα τρωει!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 11:41:22 μμ »
πολυ ενδιαφεροντα όλα τα παραπάνω! για μια ακομη φορα ελυσα πολλες αποριες μου μεσω του φορουμ!  ;)

να ρωτησω κατι που δε καταλαβα ομως..για να εργαστω ως φιλολογος σε φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης πρεπει να εχω αδεια ή επαρκεια διδασκαλιας; δεν αρκει το αντιγραφο πτυχιου; νομιζα πως η αδεια/επαρκεια ισχυε μονο για τις ξενες φιλολογιες...
και αν οντως τη χρειαζομαι ειναι καλυτερο να κινησω τις διαδικασιες οταν πιασω δουλεια σε φροντιστηριο(ακομη δεν εχω ψαξει) η να εχω την αδεια στο χερι οταν αρχισω το ψαξιμο;

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 11:45:38 μμ »
Δεν νομίζω να είναι το ίδιο πράγμα η άδεια διδασκαλίας και η επάρκεια.
Την άδεια διδασκαλίας τη χρειάζεσαι για να γίνεις νόμιμα υπάλληλος του φροντιστηρίου.
Καλό είναι να την έχεις ώστε να μην τρέχεις και για αυτό όταν θα ξεκινήσεις να δουλεύεις.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 26, 2008, 11:48:45 μμ »
Ρίξε μια ματιά κι εδώ -> http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=5003.msg91821#msg91821


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος ΟΡΑΤΙΟΣ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 12:20:19 πμ »
Δούλευα επί δέκα συναπτά έτη σε φροντ.Μ.Ε.Ουδέποτε πήρα δώρα ή επιδόματα,οπότε καλά αλλά ανεδαφικά τα όσα λέτε περί ΣΕΦΚ

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 01:24:03 μμ »
Και εγω δουλευα δεκατρια χρονια σε κεντρα ΞΓ και επαιρνα ολα τα νομιμα. Οχι γιατι μου τα εδιναν αλλα γιατι τα ζητουσα.
Δεν ξερω αν καποιος με θεωρει τυχερη αλλα νομιζω οτι αν πηγαινουμε με τη λογικη οτι αφου δε μας τα δινουν καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια, ειμαστε αξιοι της μοιρας μας. Και για το ΣΕΦΚ θεωρω οτι ως κλαδος στη μεση εκπαιδευση εχουν πετυχει πολλλα περισσοτερα και στο ωρομισθιο και σε αλλα δικαιωματα σε σχεση με αυτα των  συλλογων των εργαζομενων στα ΚΞΓ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 01, 2009, 11:32:48 μμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος marina ;-)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Χαμογελάτε και κάντε τους άλλους να ανησυχούν!
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 29, 2008, 05:36:32 μμ »
Και εγω δουλευα δεκατρια χρονια σε κεντρα ΞΓ και επαιρνα ολα τα νομιμα. Οχι γιατι μου τα εδιναν αλλα γιατι τα ζητουσα.
Δεν ξερω αν καποιος με θεωρει τυχερη αλλα νομιζω οτι αν πηγαινουμε με τη λογικη οτι αφου δε μας τα δινουν καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια, ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

Συμφωνώ απόλυτα.Δουλεύω σε ΚΞΓ εδώ και 5 πέντε χρόνια και ζητάω κάθε φορά αυτά που δικαιούμαι. Φέτος μάλιστα πήγαν να μου την φέρουν( να μου φαν τις ώρες που δικαιούμαστε μέσα στις διακοπές χριστουγέννων και το δώρο) από ένα φρόντιστηριο που δουλεύω για πρώτη φορά και αφού είδαν ότι επέμενα [τους πέταξα και την σπόντα ότι θα πάω να ρωτήσω αν τα δικαιούμαι ( σύλλογο φροντιστηρίων ή επιθεώρηση εργασίας το άφησα να αιωρείται)]  πληρώθηκα κανονικά όσα έπρεπε να πάρω. Δυστηχώς σε όλες τις δουλειές προσπαθούν να εκμεταλλευτούν, το θέμα είναι αν τελικά τους αφήνουμε εμείς να το πετυχούν...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2008, 05:38:43 μμ από kbmarina »

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 03:13:32 μμ »
Και εγω δουλευα δεκατρια χρονια σε κεντρα ΞΓ και επαιρνα ολα τα νομιμα. Οχι γιατι μου τα εδιναν αλλα γιατι τα ζητουσα.
Δεν ξερω αν καποιος με θεωρει τυχερη αλλα νομιζω οτι αν πηγαινουμε με τη λογικη οτι αφου δε μας τα δινουν καθομαστε με σταυρωμενα τα χερια, ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

Συμφωνώ απόλυτα.Δουλεύω σε ΚΞΓ εδώ και 5 πέντε χρόνια και ζητάω κάθε φορά αυτά που δικαιούμαι. Φέτος μάλιστα πήγαν να μου την φέρουν( να μου φαν τις ώρες που δικαιούμαστε μέσα στις διακοπές χριστουγέννων και το δώρο) από ένα φρόντιστηριο που δουλεύω για πρώτη φορά και αφού είδαν ότι επέμενα [τους πέταξα και την σπόντα ότι θα πάω να ρωτήσω αν τα δικαιούμαι ( σύλλογο φροντιστηρίων ή επιθεώρηση εργασίας το άφησα να αιωρείται)]  πληρώθηκα κανονικά όσα έπρεπε να πάρω. Δυστηχώς σε όλες τις δουλειές προσπαθούν να εκμεταλλευτούν, το θέμα είναι αν τελικά τους αφήνουμε εμείς να το πετυχούν...
++++++++++++++++
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 159
Σύνολο: 159

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.