*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 76366 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος phys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 27, 2009, 11:47:38 πμ »
Thanks για τις απαντήσεις παιδιά, παρέλλειψα να αναφερθώ στο προηγουμενο μήνυμα τον "ιδιαίτερο" τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να προσεγγίζω τους μαθητές ώστε να τους έχουμε και την επόμενη χρονιά. Είναι πραγματικά γελοίοι μερικοί- μερικοί.
 Δυστυχώς μάλλον μας την φοράνε λιγο πολύ σε όλους, τουλάχιστον στους καινούργιους στον χώρο.
 ::) 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:57 »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 02, 2009, 02:59:45 μμ »
Τα ένσημα πηγαίνουν με την ημέρα, όχι με την ώρα. Αν οι 14 ώρες είναι κατανεμημένες στις 5 μέρες της εβδομάδας, θα έχεις 5 ένσημα. Αν είναι σε 4 μέρες, θα έχεις 4 ένσημα/εβδομάδα.

Κι εγώ έτσι νόμιζα! Δούλευα 14 ώρες την ημέρα κατανεμημένες και στις 5 ημέρες την εβδομάδα (Δ-Τ-Π από 3 ώρες και Τρ-Πε από 2,5 ώρες). Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ να πάρω την κατάσταση με τα ένσημά μου και από τότε που ξεκίνησα στο φροντ έχω 16,17 ή 18 ένσημα. Α, έχω κι ένα 19άρι τον Δεκέμβριο. Πήρα τηλ την φροντιστηριούχο και μου είπε ότι δεν πάιζουν ρόλο οι μέρες αφού είμαι ωρομίσθια. Αυτή, λέει, τις ώρες του μήνα δήλωσαν στο ΙΚΑ. Τι ισχύει τελικά? Τι λάθος έγινε? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 02, 2009, 03:24:48 μμ »
  Ανά δύο ώρες μπαίνει και ένα ένσημο. Πολύ απλά αντί να δηλώσει 14 ώρες την δήλωσε  κάτι λιγότερο για να πληρώσει λιγότερα στο ΙΚΑ. Με λίγα λόγια σε έκλεψε αλλά μπορείς να το ελέγξεις στην επιθεώρηση εργασίας. Πάντως είναι μόνιμη κατάσταση. Εμένα ποτέ  δεν μου έβαζαν όλα τα ένσημα και όσες φορές τους απείλησα δεν έβγαλα άκρη γιατί φρόντιζαν να μην υπογράφω κατάσταση για τα λεφτά που έπαιρνα -μου τα έδιναν στο χέρ-- ώστε να μην μπορώ να αποδείξω στο ΙΚΑ τα λεγόμενά μου.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 02, 2009, 03:58:43 μμ »
  Ανά δύο ώρες μπαίνει και ένα ένσημο. Πολύ απλά αντί να δηλώσει 14 ώρες την δήλωσε  κάτι λιγότερο για να πληρώσει λιγότερα στο ΙΚΑ. Με λίγα λόγια σε έκλεψε αλλά μπορείς να το ελέγξεις στην επιθεώρηση εργασίας. Πάντως είναι μόνιμη κατάσταση. Εμένα ποτέ  δεν μου έβαζαν όλα τα ένσημα και όσες φορές τους απείλησα δεν έβγαλα άκρη γιατί φρόντιζαν να μην υπογράφω κατάσταση για τα λεφτά που έπαιρνα -μου τα έδιναν στο χέρ-- ώστε να μην μπορώ να αποδείξω στο ΙΚΑ τα λεγόμενά μου.

κάτι τέτοιο απο οτι καταλαβα θέλει να μου κάνει και εμένα για του χρόνου >:( να με δηλώσει λιγότερες ώρες. αλλά μου λέει την διαφορα δλδ. τα χρήματα που δεν θα δίνει στο ικα, θα μου τα δίνει στο χερι ως εξτρα. και μου φαίνεται περιεργο οτι αφου αυτά τα χρήματα δεν θα της μένουν γιατί να τα δίνει σε μένα και οχι στο ικα κανονικά??

ασε με την κατάσταση που λες οτι υπογράφουμε!! όλα τα νόμιμα στην κατάσταση(8,99) αλλα 8 με πληρώνει. και μάλιστα οταν της ζητησα απο την αρχη τα νόμιμα μου λεει "αα κανένας συνάδελφος δεν το κάνει και το έχουμε ως συμφωνία στο σύλλογο να δίνουμε τόσο" μπαρούφες....αφου φίλη μου σε άλλο φροντιστήριο παίνει τα πάντα κανονικά.
κια δεν ξέρω τελικά τι να κάνω για του χρόνου :-\ να μείνω με αυτή την κατάσταση (μόνο και μονο για τα ένσημα)(στην συνεργασία βέβαια πάνω στην δουλειά μου δεν είχα κανένα προβλημα, σε αυτό τον τομέα είμαι ευχαριστημένη) ή να φύγω αφου με ιδιαίτερα δεν έχω προβλημα αλλά χωρίς ένσημα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:57 »

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 02, 2009, 04:27:19 μμ »
Οπως καταλαβες αγαπητη φιλη εχει συμφωνησει να μας κλεβουν.αν δεν το ξερετε υπαρχει συμβαση που εχουν υπογραψει και οι ιδιοκτητες αλλα την καταπατα το 90% .....

Αποσυνδεδεμένος phys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 02, 2009, 04:40:01 μμ »
Κανείς μα κανείς δεν την τηρεί στο 100%.
Κανείς δεν πληρώνει επιτηρήσεις, ενημερώσεις, που υποτίθεται πρέπει να πληρώνεσαι.
 Καθώς δεν σου δίνουν και το ακριβές ωρομίσθιο που υποτίθεται έχει συμφωνηθεί στην συλλογική σύμβαση.
Μερικοί πληρώνουν δώρα (χριστούγεννα+ πάσχα) αλλά είναι πολύ λίγοι αυτοί.
 ;D

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 02, 2009, 04:42:39 μμ »
Οπως καταλαβες αγαπητη φιλη εχει συμφωνησει να μας κλεβουν.αν δεν το ξερετε υπαρχει συμβαση που εχουν υπογραψει και οι ιδιοκτητες αλλα την καταπατα το 90% .....

αυτή η συμβασή δεν αφορά μονο την αττική? γιατί εγώ είμαι επαρχία και νόμιζα οτι δεν ίσχυε εδώ ???

εννοώ δεν την έχουν υπογράψει μόνο τα φροντιστήρια της αττικής? αα κια να σημειώσω οτι μιλώ για κέντρα ξένων γλωσσών(ειμαι αγγλικού  ;D)

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 02, 2009, 06:30:23 μμ »
  Ανά δύο ώρες μπαίνει και ένα ένσημο. Πολύ απλά αντί να δηλώσει 14 ώρες την δήλωσε  κάτι λιγότερο για να πληρώσει λιγότερα στο ΙΚΑ. Με λίγα λόγια σε έκλεψε αλλά μπορείς να το ελέγξεις στην επιθεώρηση εργασίας. Πάντως είναι μόνιμη κατάσταση. Εμένα ποτέ  δεν μου έβαζαν όλα τα ένσημα και όσες φορές τους απείλησα δεν έβγαλα άκρη γιατί φρόντιζαν να μην υπογράφω κατάσταση για τα λεφτά που έπαιρνα -μου τα έδιναν στο χέρ-- ώστε να μην μπορώ να αποδείξω στο ΙΚΑ τα λεγόμενά μου.
Είσαι 100% σίγουρη? Αφού είχα δει την κατάσταση του ΟΑΕΔ κι απ' ό,τι θυμάμαι ήταν σωστή. Πού να απευθυνθώ? Η Επιθεώρηση γνωρίζει τα ασφαλιστικά ή πρέπει να πάω κατευθείαν στο ΙΚΑ? Επίσης, ποιός είναι αυτός που αποφασίζει πόσα ένσημα θα πάρουμε τον μήνα? Πάει ο λογιστής στο ΙΚΑ, δηλώνει τις ώρες και του λένε από κει ή κάνει αυτός ό,τι νομίζει?

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 03, 2009, 12:01:51 μμ »
Τελικά βρέθηκε η άκρη. Ο πανέξυπνος λογιστής εκ παραδρομής μου μετρούσε τις ημέρες σαν να δούλευα Δευ-Πεμ. Λείπουν δηλαδή οι Παρασκευές, παρ'ότι ήταν δηλωμένες κανονικά στην κατάσταση και του ΟΑΕΔ και του ΙΚΑ. Τελοσπάντων, θα διορθώσει τις ΑΠΔ και τέλος καλό όλα καλά (ελπίζω).  :)

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 03, 2009, 01:07:33 μμ »
Κανείς μα κανείς δεν την τηρεί στο 100%.
Κανείς δεν πληρώνει επιτηρήσεις, ενημερώσεις, που υποτίθεται πρέπει να πληρώνεσαι.
 Καθώς δεν σου δίνουν και το ακριβές ωρομίσθιο που υποτίθεται έχει συμφωνηθεί στην συλλογική σύμβαση.
Μερικοί πληρώνουν δώρα (χριστούγεννα+ πάσχα) αλλά είναι πολύ λίγοι αυτοί.
 ;D

μονο εμεις πληρωνουμε δηλαδη??  ::) εμεις που δεν εχουμε,που με το ζορι τα βγαζουμε περα,εμεις ειμαστε και οι πιο τυπικοι...

παντα,παντα πληρωνα και πληρωνω ολα τα εξτρα,παντα δωρα,παντα τις μερες που δε δουλευουμε λογω γιορτων και αργιων...ενσημα ολα κανονικα...


...και μαλλον γι'αυτο βελτιωση δεν προκειιται να δουμε και ψαχνουμε ασεπ και αναπληρωτες και δε συμμαζευεται...

...αφηστε με τον πονο μου λεω... >:( για τους "μεγαλους" που δε φοβουνται κανεναν,κοιμουνται και ησυχοι τα βραδυα  >:(

Αποσυνδεδεμένος phys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 03, 2009, 01:39:26 μμ »
Αυτό είναι πολύ σωστό που λες.
Σχεδόν όλα (για να μην πω όλα) τα "μεγάλα" φροντιστήρια έτσι έχουν γίνει μεγάλα, τρώγοντας δώρα, ένσημα, επιδόματα...

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 03, 2009, 07:00:03 μμ »
  Συνήθως πάντως τα μεγάλα φροντιστήρια τηρούν τους νόμους. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι με τα μικρά που θέλουν να γίνουν μεγάλα... Όσο για τη συνεργασία σας αγαπητή vera μπορεί να είναι καλή όσο αποδέχεσαι την όλη κατάσταση. Συνήθως όταν αρχίζεις και διεκδικείς κεκτημένα αλλάζουν πρόσωπο.Σχετικά με τα ένσημα να απευθυνθείς στο ΙΚΑ. Καλή τύχη

Αποσυνδεδεμένος joanna_it

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 03, 2009, 07:15:35 μμ »
Τα franchise τις περισσότερες φορές είναι τα χειρότερα. Εκμεταλλεύονται και καθηγητές και μαθητές.
Σε ένα ξέρω ότι δίνουν σε καθηγητές 8,15 ευρώ/ώρα, αντί για 8,99 και σε άτομο που δουλεύει 7-8 χρόνια δίνουν μόλις γύρω στα 8,60 ευρώ/ώρα.
(πάντως δίνουν κανονικά τα δώρα - χριστούγεννα, αργίες και επιδόματα...)
Αυτή η εμπορικοποίηση της γνώσης χωρίς σωστό διαχειρισμό πιστεύω θα τους γυρίσει μπούμερανγκ.
Καλή υπομονή σε όλους..!! ;D

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 03, 2009, 08:43:19 μμ »

μονο εμεις πληρωνουμε δηλαδη??  ::) εμεις που δεν εχουμε,που με το ζορι τα βγαζουμε περα,εμεις ειμαστε και οι πιο τυπικοι...

παντα,παντα πληρωνα και πληρωνω ολα τα εξτρα,παντα δωρα,παντα τις μερες που δε δουλευουμε λογω γιορτων και αργιων...ενσημα ολα κανονικα...


...και μαλλον γι'αυτο βελτιωση δεν προκειιται να δουμε και ψαχνουμε ασεπ και αναπληρωτες και δε συμμαζευεται...

...αφηστε με τον πονο μου λεω... >:( για τους "μεγαλους" που δε φοβουνται κανεναν,κοιμουνται και ησυχοι τα βραδυα  >:(

ω ναι γλυκιά μου Maratel!!  ;D ασε να μην σου πω τι εχω ακουσει κ τι γινεται....


με προσλαμβανεις?? ;D ;D ;D :-* :-* :-*

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160925
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 718
Σύνολο: 732

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.