*

Αποστολέας Θέμα: Ένσημα σε φροντιστήριο  (Αναγνώστηκε 76359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 05, 2009, 09:15:15 πμ »
evακι ελα!!!!!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:58 »

Αποσυνδεδεμένος daf-fy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 17, 2009, 10:55:45 μμ »
Το καλύτερο δεν σας το είπα!
Που πήγα τις προάλλες να δω τα ένσημα του 2008 και τα βρήκα μισά!!! Λέω, σίγουρα μία από τις δύο δεν μου κολλάει τίποτε!!! Ρώτησα και τις δύο και είχαν και οι δύο αποδείξεις ότι τα κολλούσανε! Μεθαύριο θα πάω πάλι στο ΙΚΑ να τους τρίξω τα δόντια, γιατί προφανώς αυτοί έχουν κάνει το λάθος και δεν καταχωρήσανε ένσημα που έχουν πληρωθεί! Εν αναμονή των εξελίξεων λοιπόν...

Επειδή δεν θα ήθελα να το αφήσω να αιωρείται, τελικά τα ένσημά μου ήταν κανονικά, απλά εμφανίζονταν ακόμη μόνο του 2008, ενώ του 2009 εμφανίστηκαν στις καταστάσεις του ΙΚΑ τέλος Μαΐου.

Σας το λέω, γιατί μπορεί να τύχει και σε κάποιον άλλον και να πανικοβληθεί (όπως έπαθα εγώ) και να τρέχει χωρίς λόγο.

Τελικά φέτος δεν κατάφερα να πάρω το επίδομα ανεργίας (θέλανε διετία βλέπετε). Επειδή όμως του χρόνου δεν θέλω να τους χαρίσω ούτε φραγκοδίφραγκο, σκέφτομαι να πω σε ένα από τα δύο φροντιστήρια να μου "σπάσει" εικονικά τις ώρες μιας μέρας, ώστε να μου κολλάει ένσημο και για την ημέρα Παρασκευή, που θα μου είναι κενή. Έχω όμως δύο απορίες:

  • 1ον: Τελικά για να πάρω το ένσημο χρειάζομαι 2 ή 3 δηλωμένες ώρες εκείνη την ημέρα;
  • 2ον: Αυτό το "επιπλέον" ένσημο θα πρέπει να το πληρώνω εγώ από την τσέπη μου ή δεν επιβαρύνεται το φροντιστήριο, άρα δεν χρειάζεται να αισθάνομαι ότι θα μου κάνουν χάρη;

Αποσυνδεδεμένος chemist13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 19, 2009, 10:33:56 πμ »
Το καλύτερο δεν σας το είπα!
Που πήγα τις προάλλες να δω τα ένσημα του 2008 και τα βρήκα μισά!!! Λέω, σίγουρα μία από τις δύο δεν μου κολλάει τίποτε!!! Ρώτησα και τις δύο και είχαν και οι δύο αποδείξεις ότι τα κολλούσανε! Μεθαύριο θα πάω πάλι στο ΙΚΑ να τους τρίξω τα δόντια, γιατί προφανώς αυτοί έχουν κάνει το λάθος και δεν καταχωρήσανε ένσημα που έχουν πληρωθεί! Εν αναμονή των εξελίξεων λοιπόν...

Επειδή δεν θα ήθελα να το αφήσω να αιωρείται, τελικά τα ένσημά μου ήταν κανονικά, απλά εμφανίζονταν ακόμη μόνο του 2008, ενώ του 2009 εμφανίστηκαν στις καταστάσεις του ΙΚΑ τέλος Μαΐου.

Σας το λέω, γιατί μπορεί να τύχει και σε κάποιον άλλον και να πανικοβληθεί (όπως έπαθα εγώ) και να τρέχει χωρίς λόγο.

Τελικά φέτος δεν κατάφερα να πάρω το επίδομα ανεργίας (θέλανε διετία βλέπετε). Επειδή όμως του χρόνου δεν θέλω να τους χαρίσω ούτε φραγκοδίφραγκο, σκέφτομαι να πω σε ένα από τα δύο φροντιστήρια να μου "σπάσει" εικονικά τις ώρες μιας μέρας, ώστε να μου κολλάει ένσημο και για την ημέρα Παρασκευή, που θα μου είναι κενή. Έχω όμως δύο απορίες:

  • 1ον: Τελικά για να πάρω το ένσημο χρειάζομαι 2 ή 3 δηλωμένες ώρες εκείνη την ημέρα;
  • 2ον: Αυτό το "επιπλέον" ένσημο θα πρέπει να το πληρώνω εγώ από την τσέπη μου ή δεν επιβαρύνεται το φροντιστήριο, άρα δεν χρειάζεται να αισθάνομαι ότι θα μου κάνουν χάρη;


να σου πω εγω τι κανω μηπως και σε βοηθησω.εχω την εντυπωση οτι χρειαζονται 2 ωρες την ημερα για να παρεις ενα ενσημο (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος γιατι δεν ειμαι σιγουρη). στο φροντ δουλευω 10 ωρες σε 3 ημερες αλλα τους εχω πει να μου δηλώσουν οτι δουλευω 2 ωρες καθε μερα για να παιρνω ένσημο ολες τις ημερες..

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 26, 2009, 12:43:52 μμ »
Και συμφώνησαν?
Αντί για 3 ένσημα θα πληρώνουν 5 ενώ εσύ θα παίρνεις τα ίδια χρήματα?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:51:58 »

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 26, 2009, 10:52:57 μμ »
Δεν αλλάζουν οι εισφορές επειδή θα παίρνει 5 ένσημα την εβδομάδα. Τα χρήματα εξαρτώνται μόνο από τις ώρες, οπότε το φροντιστήριο δεν έχει καμία επιπλέον επιβάρυνση.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 26, 2009, 11:01:55 μμ »
Είναι σίγουρο αυτό?
Αν είναι έτσι τότε όλοι θα έπαιρναν από 5 ένσημα τη βδομάδα!
Μη σου πω ότι ορισμένα αφεντικά θα το έκαναν και από μόνα τους!


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 26, 2009, 11:14:51 μμ »
Ναι, είναι σίγουρο και εξακριβωμένο!  :)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 26, 2009, 11:16:57 μμ »
Καλησπέρα. Το ίδιο ακριβώς έχει κάνει και η ιδιοκτήτρια του φροντηστηρίου που δουλέυω. Αν και δούλευα φέτος 3 ημέρες δήλωνε 5 μέρες από 2 ώρες κάθε μέρα. Μου το είχε προτείνει μόνη της.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 27, 2009, 12:20:43 πμ »
Σωστή....!


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος difan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 19, 2009, 01:38:18 πμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Νέος και εγώ στο χώρο, και αποφάσισα μετά από 2 χρόνια να ασχοληθώ πιο σοβαρα με το αντικείμενο μου (πληροφορική) και να εργαστώ σε φροντιστήρια ΜΕ ώστε να μαζέψω και εμπειρία για τον ΑΣΕΠ.

Έχω βρει σίγουρα 2 (με 4 και 6 ώρες εβδομαδιαίως) και μάλλον άλλο 1 με άλλες 5 ώρες ανά εβδομάδα με 9 ευρώ ανά ώρα. Πιστεύω πολύ καλά μιας και δεν υπάρχει εμπειρία.
Το πρόβλημα μου είναι πως μάλλον οι ώρες θα είναι απλωμένες και άρα θα χρειαστεί να κάνω τα μαθήματα σαν κύρια εργασία.

Πόσο πιστεύετε πως είναι εφικτό αυτό? Πιστεύω πως είναι πολύ δύσκολο αν δεν μπορεί να μαζέψει κάποιος 20-22 ώρες έτσι δεν είναι?

Πόσοι από εσάς το έχουν σαν κύρια ασχολία και με πόσες ώρες την εβδομάδα?

Αποσυνδεδεμένος Vera_Sp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 21, 2009, 12:54:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Νέος και εγώ στο χώρο, και αποφάσισα μετά από 2 χρόνια να ασχοληθώ πιο σοβαρα με το αντικείμενο μου (πληροφορική) και να εργαστώ σε φροντιστήρια ΜΕ ώστε να μαζέψω και εμπειρία για τον ΑΣΕΠ.

Έχω βρει σίγουρα 2 (με 4 και 6 ώρες εβδομαδιαίως) και μάλλον άλλο 1 με άλλες 5 ώρες ανά εβδομάδα με 9 ευρώ ανά ώρα. Πιστεύω πολύ καλά μιας και δεν υπάρχει εμπειρία.
Το πρόβλημα μου είναι πως μάλλον οι ώρες θα είναι απλωμένες και άρα θα χρειαστεί να κάνω τα μαθήματα σαν κύρια εργασία.

Πόσο πιστεύετε πως είναι εφικτό αυτό? Πιστεύω πως είναι πολύ δύσκολο αν δεν μπορεί να μαζέψει κάποιος 20-22 ώρες έτσι δεν είναι?

Πόσοι από εσάς το έχουν σαν κύρια ασχολία και με πόσες ώρες την εβδομάδα?

Δεν είμαι του χώρου της Πληροφορικής, ωστόσο σαν καθηγήτρια ωρομίσθια κι εγώ μπορώ να σου πω κάποια πράγματα. Κατ'αρχάς, θεωρείς ότι θα σου φτάνουν τα χρήματα? 15 ώρες την εβδομάδα διασπασμένες σε 3 φροντιστήρια δεν είναι πολλές. Ελπίζω τουλάχιστον να μην είναι πολύ μακριά το ένα από το άλλο για να μην τρως όλη την ημέρα σου στον δρόμο. Εγώ, καθότι διδάσκω Αγγλικά, περίπου 15-16 ώρες εργάζομαι σε φροντιστήριο, αλλά έχω και τα ιδιαίτερα οπότε συμπληρώνω το εισόδημά μου. Στην θέση σου, θα προσπαθούσα να έχω και μία άλλη απασχόληση τα πρωινά, εκτός αν είσαι εισοδηματίας ( ;D) και δεν έχεις πρόβλημα οικονομικό. Ή ίσως να έβρισκες κάποιο φροντιστήριο με περισσότερες ώρες ? Για δες το. Και σε δύο μπορείς να πηγαίνεις, αρκεί να πηγαίνεις στο ένα, φερ'ειπείν,Τρίτη -Πέμπτη και στο άλλο τις υπόλοιπες μέρες.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2009, 01:00:29 μμ από Vera_Sp »

Αποσυνδεδεμένος difan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 21, 2009, 01:38:32 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν είμαι εισοδηματίας και γιαυτό με έχει πιάσει άγχος. :-\

Ευτυχώς είναι κοντά (με τα πόδια) το ένα με το άλλο.

Η καλύτερη λύση (μάλλον σε αυτήν καταλήγω) είναι να βρω κάτι πρωινό και να συμπληρώσω τα απογεύματα όσο περισσότερο μπορώ με ώρες. Έχω και το άγχος του πρωτάρη σε διδασκαλία...................

Αποσυνδεδεμένος ronsent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 01:17:22 πμ »
Ενδέχεται να εργαστώ σε δύο φροντιστήρια ταυτόγχρονα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτο επιτρέπεται,τι γινεται με το ΙΚΑ και τους δυο διαφορετικούς εργοδότες.
Αν πρέπει και αυτοι να γνωρίζουν πως δουλεύω και σε αλλο φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ένσημα σε φροντιστήριο
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 02:26:14 πμ »

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε για το ικα ούτε για τους εργοδότες σου και καλό θα είναι να το γνωρίζουν (εφόσον δεν είναι στην ίδια περιοχή - ανταγωνιστικά, γιατί να έχουν πρόβλημα; ). Εγώ δούλευα πέρσι σε τρια  ;D
Αν το γνωρίζουν θα είναι πιο εύκολο να κανονίσεις να σου βαζουν τα ένσημα σε διαφορετική μέρα (πχ δευτέρα τετάρτη το ένα φροντιστήριο και τρίτη πέμπτη το άλλο) γιατί αλλιώς θα χάσεις το ένα από τα δύο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 739
Σύνολο: 747

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.