*

Ψηφοφορία

Αλλαγή επαγγέλματος ναι ή όχι

ΝΑΙ
48 (60.8%)
ΟΧΙ
31 (39.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 77

Αποστολέας Θέμα: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;  (Αναγνώστηκε 83830 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 08:40:11 πμ »
Αν μπεις για να μορφωθείς και να ανοίξει το μυαλό σου όμως?
Τι να λεμε τώρα που να το καταλάβει ο αδιόριστος δημόσιος υπάλληλος αυτό, όταν το μόνο που τον νοιάζει είναι να εκμηδενίσει τον ανταγωνισμό.
Να είμαι εγώ ο καλύτερος επειδή ο άλλος δεν ξέρει να γράφει το όνομά του.
Κατάντια.
Είναι λάθος να θεωρείς τον εαυτό σου μορφωμένο και ανώτερο από τους υπόλοιπους, αυτό πίστευα κι εγώ αλλά στην πράξη δεν ισχύει. Τα μαθητικά δεν με χρησιμεύουν σε τίποτα! Το αποτέλεσμα είναι να μην έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου περά από το να μορφωθώ και να διαβάζω συγκριτικά με τους υπόλοιπους, τουλάχιστον βρήκα μια άσχετη  δουλειά αν και παίρνω λιγότερα λεφτά από αμόρφωτους αλλοδαπούς , απόφοιτους ΤΕΙ, και οδηγούς. Φυσικά ψάχνω κάτι καλύτερο αλλά δεν υπάρχει τίποτα ούτε μου επιτρέπουν να πάρω τηλέφωνο ή να στείλω βιογραφικό αφού παντού επιβάλλεται η προϋπηρεσία ως προϋπόθεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 10:10:07 πμ »
Εμείς σαν χώρα δεν ανοίξαμε απλά σχολές και δώσαμε ευκαιρίες μόρφωσης. Το παρα....
Δεν είναι λάθος να μορφώνεις το λαό σου αλλά λάθος είναι να χρησιμοποιείς το δέλεαρ της μόρφωσης για να αδράττεις ψήφους. Έλεος, είμαστε αξιοθρήνητοι. Και authairetos έχεις άδικο. Εδώ για να σπουδάσουν όλοι έπεσαν οι βάσεις στο 10, 4 και....Τα ξέχασες;Ευτελίσαμε τις σπουδές και το επίπεδο για να έχει κάθε επαρχιακή πόλη ΤΕΙ και ΑΕΙ. Είδες κάτι παρόμοιο σε άλλες χώρες; Μια μικρή χώρα και έχει σχολές δυσανάλογες του μεγέθους της. Τα αποτελέσματα τα βλέπεις. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Άλλο η μόρφωση και άλλο το να φυτρώνουν σχολές σαν μανιτάρια για να νοικιάζονται σπίτια, να κινείται η αγορά και τα μπαράκια ή ο τάδε νομός να ψηφίζει ναι σε όσα λέει το κράτος. Βαρέθηκα και μα το θεό θα ήθελα να φύγω έξω να μην βλέπω τέτοια παρακμή, ούτε τους καθηγητές να ξεκατινιάζονται για λίγες θέσεις.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 11:23:06 πμ »
Συνήθως όταν κάποιος επιλέγει έναν τομέα σπουδών,περνάει με κόπο στο πανεπιστήμιο,ολοκληρώνει επίσης με κόπο τις σπουδές του,συχνά προχωρά και σ ένα διόλου εύκολο μεταπτυχιακο για εξειδίκευση,σχεδιαζει και να εργαστεί πάνω στο αντικείμενο των σπουδών του.Εκτος κι αν έχει λύσει το βιοποριστικό του πρόβλημα,όποτε δεν αγχώνεται για εξεύρεση εργασιας,αλλά μορφώνεται για δική του ολοκλήρωση.

Το μήνυμά σου μου θύμησε το παρακάτω που διάβασα χτες (προσοχή ειδικά στο Νο 12  ;D  ):

https://www.alfavita.gr/arthron/20-pragmata-poy-einai-se-thesi-na-katalavei-mono-enas-foititis-mathimatikon
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 01:59:42 μμ »
Αυθαίρετε στην βάση του, στον πυρήνα του δηλαδή, αυτό που λες είναι ορθό....να σπουδάζει όποιος θέλει και μπορεί φυσικά... μας αναφέρεις συνέχεια που μπερδευόμαστε...εσύ μπερδεύεις το ανωτέρω πολύ ορθό που λες με την νεοελληνική πραγματικότητα, που λειτουργεί με εντελώς διαφορετική προοπτική... στην Ελλάδα εδώ και πολλές δεκαετίες το πτυχίο, στο συλλογικό φαντασιακό μας, ταυτίστηκε με την κοινωνική άνοδο και την αποφυγή της μοίρας του αγρότη κυρίως και του εργάτη δευτερευόντως. Επομένως, οι σπουδές θεωρήθηκαν και ήταν όντως μέχρι πριν κάποια χρόνια το διαβατήριο για κοινωνική ανέλιξη και εξέλιξη(γιατροί, δικηγόροι, μηχανικοί) και επαγγελματική αποκατάσταση(δημόσιο, τράπεζες, δεκο κλπ...)...αυτό που λες είναι ακριβώς η αντανάκλαση αυτής της νοοτροπίας...ταυτίζεις την μόρφωση με το πτυχίο αει και τει...στο ρώτησα και παραπάνω και απάντηση δεν πήρα...δεν είναι δυνατόν στο 2016 να ταυτίζουμε την μόρφωση και την παιδεία με την φοίτηση σε κάποιο αει ή τει...δηλαδή αν κάποιος εν θέλει να σπουδάσει σε αει ή τει, είναι καταδικασμένος στην αμορφωσιά και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να είναι σερβιτόρος...σύμφωνα με την άποψή σου...αυτό δεν ισχύει σε καμία άλλη χώρα του κόσμου...και ένας υδραυλικός μπορεί να έχει εξίσου ολοκληρωμένη παιδεία που θα την πάρει στο σχολείο του, όχι όπως είναι σήμερα τα ελληνικά σχολεία βέβαια!!!και να συνεχίσει αργότερα....δηλαδή ένας υδραυλικός ή εργάτης που θα διαβάζει λογοτεχνία και θα ακούει έντεχνη μουσική...συμφωνώ με την ελεύθερη πρόσβαση στην εκπαίδευση...ταυτίζεις την μόρφωση με την φοίτηση σε αει ή τει...αυτή είναι η μόνιμη κοινωνική νεοελληνική αγκύλωση και φαντασίωση...πτυχίο ίσον μόρφωση και καλύτερη σκέψη... παρεμπιπτόντως, δεν είπε κανείς από εμάς εδώ, ότι τα υποστηρίζουμε αυτά επειδή θέλουμε λιγότερο ανταγωνισμό...προβάλλεις σε εμάς σκέψεις δικές σου...όχι δικές μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 02:19:52 μμ »
Αυτό που λέω είναι ότι στην Ελλάδα το ζητούμενο δεν είναι η μόρφωση στα αει και τει ως μόρφωση αυτή καθεαυτή στην αντίληψη πολλών ανθρώπων, αλλά η κοινωνική αποκατάσταση που εξασφάλιζε μέχρι πριν  αρκετά χρόνια το πτυχίο για πολύ κόσμο...αυτό είναι το ζήτημα...επίσης συμφωνώ απόλυτα με την ελεύθερη πρόσβαση σε αει και τει, αλλά τα πανεπιστήμια και τα τει να λειτουργούν με τον τρόπο που λειτουργούν σε αντίστοιχα εκπαιδευτικά συστήματα στο εξωτερικό...εκεί τελειώνει όποιος όντως μπορεί να τελειώσει και το θέλει συνειδητά το αντικείμενο σπουδών του και όχι όποιος μπήκε κατά τύχη  και περιμένει να πάρει το 5 για να ορκιστεί...και οπωσδήποτε με αυτό τον τρόπο σε αυτές τις χώρες οι απόφοιτοι στο τέλος των σπουδών είναι λιγότεροι των εισαχθέντων στο πρώτο έτος...εδώ εισάγεσαι στο αει ή τει και απλά περιμένεις κάποια στιγμή να τελειώσεις...μπήκε κάποια στιγμή χρονικό όριο περαίωσης σπουδών...αλλά ξαναβγήκε...αν κάνω λάθος σε αυτό διορθώστε με...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 03:35:14 μμ »
Πολύ σωστά τα λες chris. Δυστυχώς όπως ειπώθηκε και πιο πριν, ο αριθμός εισακτέων είναι άμεσα συσχετισμένος με ψήφους. Όσο υπάρχει αυτή η νοοτροπία τα πράγματα δεν βλέπω να βελτιώνονται...
  

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 04:16:38 μμ »
Στην Ελλάδα έχουμε ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ σύστημα. Το εκπαιδευτικό σύστημα δυστυχώς εθελοτυφλεί. Από τη μια η λαικίστικη δεξιά και από την άλλη η επίσης κολλημένη ιδεοληπτικά αριστερά έχουν δημιουργήσει μία σούπα με κοινό παρονομαστή τα ψηφαλάκια. Δε μπορεί να έχουμε φοιτητές με μόνη φιλοδοξία το διορισμό στο δημόσιο , είναι ΤΡΑΓΙΚΟ. Όταν το πτυχίο σου το βλέπεις ως διαβατήριο για το δημόσιο και μόνο ,έχεις αποτύχει. Ή θα προσαρμοστούμε στο οικονομικό αυτό μοντέλο ή θα παλινδρομούμε με σταθερή πορεία προς τον πάτο.




Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 05:38:18 μμ »
Στην Ελλάδα έχουμε ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΟ σύστημα. Το εκπαιδευτικό σύστημα δυστυχώς εθελοτυφλεί. Από τη μια η λαικίστικη δεξιά και από την άλλη η επίσης κολλημένη ιδεοληπτικά αριστερά έχουν δημιουργήσει μία σούπα με κοινό παρονομαστή τα ψηφαλάκια. Δε μπορεί να έχουμε φοιτητές με μόνη φιλοδοξία το διορισμό στο δημόσιο , είναι ΤΡΑΓΙΚΟ. Όταν το πτυχίο σου το βλέπεις ως διαβατήριο για το δημόσιο και μόνο ,έχεις αποτύχει. Ή θα προσαρμοστούμε στο οικονομικό αυτό μοντέλο ή θα παλινδρομούμε με σταθερή πορεία προς τον πάτο.




ας αναπτύξουν την ιδιωτική οικονομία και με όρους εργασίας αξιοπρεπείς να πάμε στον ιδιωτικό τομέα...μέχρι τότε αρκετοί θα ονειρεύονται δημόσιο

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Τι κάνεις όταν όνειρο ("εργασία" ως εκπαιδευτικός) γίνεται εφιάλτης;
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:14:20 μμ »
Ούτε ιδιωτικός, ούτε δημόσιος τομέας θα αναπτυχθεί. Δεν υπάρχει πολιτική βούληση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2016, 09:33:28 πμ από anemona »

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
aspinoulas όπως καταλαβαίνεις από το κλίμα και τις απαντήσεις που έχουμε εδώ μέσα, κάποιος άλλος θα πρέπει να κάνει την ανάπτυξη και να δημιουργήσει τις θέσεις.
Οι υπόλοιποι περιμένουν το δημόσιο να τους ταΐσει μιας και έχουν τα πτυχία - διαβατήρια προς την μόνιμη παρασιτική διαβίωση.
Καμία προσπάθεια, καμία διάθεση καμία ικανότητα δημιουργίας. Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα (=μην παρει κανείς άλλος πτυχίο και απειληθούν οι μοναδικές τους ικανότητες)
Λατρεία στην εκπαίδευση και δικαίωμα να ΔΙΔΑΞΟΥΝ τα παιδιά μας τι ακριβώς???? Τα παραπάνω......δυστυχώς.

Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
aspinoulas όπως καταλαβαίνεις από το κλίμα και τις απαντήσεις που έχουμε εδώ μέσα, κάποιος άλλος θα πρέπει να κάνει την ανάπτυξη και να δημιουργήσει τις θέσεις.
Οι υπόλοιποι περιμένουν το δημόσιο να τους ταΐσει μιας και έχουν τα πτυχία - διαβατήρια προς την μόνιμη παρασιτική διαβίωση.
Καμία προσπάθεια, καμία διάθεση καμία ικανότητα δημιουργίας. Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα (=μην παρει κανείς άλλος πτυχίο και απειληθούν οι μοναδικές τους ικανότητες)
Λατρεία στην εκπαίδευση και δικαίωμα να ΔΙΔΑΞΟΥΝ τα παιδιά μας τι ακριβώς???? Τα παραπάνω......δυστυχώς.

Καληνύχτα.


Από που συμπεραίνεις αγαπητέ αυθαίρετε ότι όλοι οι υπόλοιποι εδώ εκτός από εσένα περιμένουν το δημόσιο;;;Επιπλέον έγραψα τόσα παραπάνω και εσύ εξακολουθείς να επιμένεις ότι μόνο η κατοχή πτυχίου αει ή τει είναι λύση στην επαγγελματική αποκατάσταση...δηλαδή αν κάποιος δεν θέλει να συνεχίσει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση...αυτός για εσένα είναι χαμένος ή σερβιτόρος... εσύ δεν αναφέρεσαι στην ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα αλλά επαναλαμβάνεις εμμονικά σχεδόν την φράση ή πτυχίο ή τίποτε στον κόσμο...ο καθένας αγαπητέ μου έχει δικαίωμα στην εκπαίδευση, όποιος μπορεί και θέλει...αλλά με τα κριτήρια που γίνεται στο εξωτερικό, όχι εδώ μπαίνω και τελειώνω όποτε θέλω...εκτός αν διαφωνείς με αυτό...και φυσικά το δημόσιο δεν είναι η μόνη λύση...έτσι και αλλιώς πλέον το δημόσιο έκλεισε ή κλείνει...τα γραφόμενα σου δίνουν την εντύπωση ή ότι δεν διαβάζεις τί γράφουμε και απλά επαναλαμβάνεις τις απόψεις σου χωρίς να ακούς...ή δεν θέλεις και αποφεύγεις να απαντήσεις...φυσικά δικαίωμα σου....αν δεις τις απαντήσεις σου δεν αναφέρονται σε οτιδήποτε έχει γράψει κάποιος από εμάς...απαντάς σε κάτι που έχεις στο μυαλό σου...στο ξαναείπα...προβάλλεις σε εμάς σκέψεις που κάνεις εσύ ή άλλοι που ξέρεις...δεν φταίμε όμως εμείς για αυτό...

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ

Από που συμπεραίνεις αγαπητέ αυθαίρετε ότι όλοι οι υπόλοιποι εδώ εκτός από εσένα περιμένουν το δημόσιο;;;Επιπλέον έγραψα τόσα παραπάνω και εσύ εξακολουθείς να επιμένεις ότι μόνο η κατοχή πτυχίου αει ή τει είναι λύση στην επαγγελματική αποκατάσταση...δηλαδή αν κάποιος δεν θέλει να συνεχίσει στην τριτοβάθμια εκπαίδευση...αυτός για εσένα είναι χαμένος ή σερβιτόρος... εσύ δεν αναφέρεσαι στην ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα αλλά επαναλαμβάνεις εμμονικά σχεδόν την φράση ή πτυχίο ή τίποτε στον κόσμο...ο καθένας αγαπητέ μου έχει δικαίωμα στην εκπαίδευση, όποιος μπορεί και θέλει...αλλά με τα κριτήρια που γίνεται στο εξωτερικό, όχι εδώ μπαίνω και τελειώνω όποτε θέλω...εκτός αν διαφωνείς με αυτό...και φυσικά το δημόσιο δεν είναι η μόνη λύση...έτσι και αλλιώς πλέον το δημόσιο έκλεισε ή κλείνει...τα γραφόμενα σου δίνουν την εντύπωση ή ότι δεν διαβάζεις τί γράφουμε και απλά επαναλαμβάνεις τις απόψεις σου χωρίς να ακούς...ή δεν θέλεις και αποφεύγεις να απαντήσεις...φυσικά δικαίωμα σου....αν δεις τις απαντήσεις σου δεν αναφέρονται σε οτιδήποτε έχει γράψει κάποιος από εμάς...απαντάς σε κάτι που έχεις στο μυαλό σου...στο ξαναείπα...προβάλλεις σε εμάς σκέψεις που κάνεις εσύ ή άλλοι που ξέρεις...δεν φταίμε όμως εμείς για αυτό...

Τρικυμία εν κρανίω.....
Ότι νάναι καταλαβαίνεις και σου φταίει ο κόσμος.
Είπα εγώ ότι το πτυχίο είναι λύση στην επαγγελματική αποκατάσταση?
Είπα κάτι τέτοιο? Όλα γραμμένα είναι. Διάβασε και πες μου που, να ζητήσω δημόσια συγγνώμη. Πετάς μια βλακεία που κατάλαβες ενώ δεν έχεις καταλάβει τίποτα.
Ίσα ίσα που υποστηρίζω το αντίθετο.
Απλά η εκπαίδευση πρέπει να είναι ανοιχτή σε όλους ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ Η ΟΧΙ ΕΡΓΑΣΙΑ.
Ενοοείται για όσους θέλουν και φυσικά μπορούν.
Άλλος λεεί εδώ μέσα, δεν υπάρχει πολιτική βούληση..... για ιδιωτική πρωτοβουλία. Θα μας τρελάνει τελείως. ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΕΕΕΕΕΕΕΝΕΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟ. Προσωπική βούληση φυσικά για τίποτα. Είπαμε δικαιώματα μόνο.
Με τη λογική της ας πάμε να πηδήξουμε από καμιά γέφυρα να τελειώνουμε, αφού έτσι κι αλλιώς θα πεθάνουμε κάποια μέρα. Η λογική του "τα περιμένω όλα από τους άλλους" και "Όλοι μου χρωστάνε, εγώ το χρέος μου το έκανα".
Το μόνο που ψάχνει η πλειοψηφία εδώ μέσα είναι να βρει τρόπο να λιγοστέψει τους πιθανούς ανταγωνιστές αντί να προσπαθήσει να βάλει το μυαλό του να δουλέψει.

Πολύ μπερδέυεται ο κόσμος. Δεν δουλεύει τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2016, 06:20:26 μμ από authairetos »

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Κανένας δε θέλει να βάλει το κεφάλι του στην "καρμανιόλα" του ιδιωτικού τομέα και ως ένα βαθμό το κατανοώ. Διότι να έχεις παιδιά, έξοδα ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ που περιμένει από σένα τότε προφανώς ούτε  μπορείς  να είσαι με μια βαλίτσα στο χέρι, ούτε να δουλεύεις τα 12ωρα του φροντιστηρίου-ιδιωτικού σχολείου μπορείς, ούτε,ούτε...επομένως το δημόσιο φαντάζει ΟΑΣΗ. Το να υπάρχουν όμως νέα παιδιά, φοιτητές χωρίς υποχρεώσεις που το μόνο τους όνειρο είναι να ΒΟΛΕΥΤΟΥΝ σε μια θεσούλα στο δημόσιο το θεωρώ ΤΡΑΓΙΚΟ!!!!

Ο ιδιωτικός τομέας ΠΑΡΑΓΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ. Όποιος δεν έχει εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα δεν ξέρει τι θα πει να βγάζεις λεφτά και να ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΣΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ από κάποιον για να κερδίσεις 1 ευρώ. Και κάποιοι πρέπει να παράξουν το χρήμα σε αυτή τη χώρα αλλιώς το κράτος θα συνεχίσει να δανείζεται....

Και για να απαντήσω και στο ερώτημα του θέματος...: δεν υπάρχει μόνο το δημόσιο. Υπάρχει και το νόμιμο φροντιστήριο- ιδιαίτερο που έχει ΡΟΛΟ στη συνείδηση της κοινωνίας και πρέπει να σταματήσει να αποκαλείται υποτιμητικά "παραπαιδεία". Υπάρχουν λύσεις αρκεί κάποιοι να σταματήσουν να έχουν ιδεοληψίες και να συντονιστούν με το σήμερα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2016, 07:11:45 μμ από aspinoulas »

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Τρικυμία εν κρανίω.....
Ότι νάναι καταλαβαίνεις και σου φταίει ο κόσμος.
Είπα εγώ ότι το πτυχίο είναι λύση στην επαγγελματική αποκατάσταση?
Είπα κάτι τέτοιο? Όλα γραμμένα είναι. Διάβασε και πες μου που, να ζητήσω δημόσια συγγνώμη. Πετάς μια βλακεία που κατάλαβες ενώ δεν έχεις καταλάβει τίποτα.
Ίσα ίσα που υποστηρίζω το αντίθετο.
Απλά η εκπαίδευση πρέπει να είναι ανοιχτή σε όλους ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ Η ΟΧΙ ΕΡΓΑΣΙΑ.
Ενοοείται για όσους θέλουν και φυσικά μπορούν.
Άλλος λεεί εδώ μέσα, δεν υπάρχει πολιτική βούληση..... για ιδιωτική πρωτοβουλία. Θα μας τρελάνει τελείως. ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΕΕΕΕΕΕΕΝΕΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟ. Προσωπική βούληση φυσικά για τίποτα. Είπαμε δικαιώματα μόνο.
Με τη λογική της ας πάμε να πηδήξουμε από καμιά γέφυρα να τελειώνουμε, αφού έτσι κι αλλιώς θα πεθάνουμε κάποια μέρα. Η λογική του "τα περιμένω όλα από τους άλλους" και "Όλοι μου χρωστάνε, εγώ το χρέος μου το έκανα".
Το μόνο που ψάχνει η πλειοψηφία εδώ μέσα είναι να βρει τρόπο να λιγοστέψει τους πιθανούς ανταγωνιστές αντί να προσπαθήσει να βάλει το μυαλό του να δουλέψει.

Πολύ μπερδέυεται ο κόσμος. Δεν δουλεύει τίποτα.

Επομένως αγαπητέ συμφωνούμε... ίσες ευκαιρίες σε όλους, το πτυχίο δεν είναι πανάκεια δια πάσαν νόσον κλπ. κλπ... και αξιολόγηση πραγματική στο δημόσιο...τώρα όσον αφορά στο αν κάποιοι θεωρούν το δημόσιο μοναδική λύση το ζήτημα πλέον δεν έχει νόημα, διότι οι διορισμοί μονίμων στο δημόσιο έχουν εξαφανιστεί...επομένως περιμένει δεν περιμένει διορισμό κάποιος το ίδιο και το αυτό. Τώρα, για ποιόν λόγο θέλεις να ζητήσεις συγνώμη;;;Και μάλιστα δημόσια...εκφράζουμε εδώ την γνώμη μας ανωνύμως...ακόμη και αν διαφωνώ μαζί σου δεν υπάρχει περίπτωση, εγώ τουλάχιστον, να σου ζητήσω δημόσιες απολογίες....πάλι απαντάς στον εαυτό σου....Και θα σε παρακαλέσω να είσαι πιο κόσμιος....μπορεί να μιλάμε ανώνυμα εδώ, αλλά εκφράσεις του τύπου "πετάς μια βλακεία'' και τα παρόμοια δεν ταιριάζουν εδώ...πως μιλάς έτσι;;;;!!!!Μπορεί να διαφωνούμε όσο θέλουμε, αλλά τέτοιες εκφράσεις είναι απαράδεκτες...όπως γενικά δεν αντιλαμβάνομαι την οξύτητα και τον τόνο σου...τρικυμία εν κρανίω κλπ......ηρέμησε λίγο...είπαμε διαφωνούμε...αλλά εσύ το πήρες προσωπικά...στο ξαναείπα...απαντάς μάλλον σε κάποιον φανταστικό αντίπαλο που έχεις στο μυαλό σου...και εμένα αυθαίρετε δεν μου φταίει ο κόσμος...έχω την παρρησία απλά να εκφράζω την άποψη μου...είδες πουθενά να κατηγορώ κάποιον;;;;Δεν αντιλαμβάνομαι τους υψηλούς τόνους και απρεπείς εκφράσεις περί βλακειών...όλοι εδώ είμαστε κοσμιότατοι...διαφωνούμε αλλά με ηρεμία και νηφαλιότητα...ηρέμησε λίγο....μάλλον πολύ θα έλεγα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 418
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.