*

Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 50490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 17, 2019, 06:30:55 μμ »
Στη θέση σου, θα πρότεινα να ενημερώσεις εγγράφως το πυσδε που προσλήφθηκε για αυτή σου την επιθυμία, δηλ να μην μετακινηθείς. Επειδή έχω κάνει βελτίωση θέσης ως αναπληρώτρια δεν σε ρωτάνε εκ νέου αν θέλεις να μετακινηθείς.
Γεια σας.Πριφανως επειδή δεν υπάρχει θεσμικό πλαίσιο για βελτίωση θέσης αναπληρωτή κάθε διδε κάνει ο, τι θέλει.Σε τηλ.που είχα μαζί τους μου είπαν.οως αν εγκρίνει την αίτηση ο διευθυντής εκπαίδευσης λόγω εξαιρετικά σοβαρών οικογενειακών λογων κ για θέματα υγείας, τότε με ξανακάνουν με τα νέα κενά κ δηλώνω πρωτη που θέλω να πάω κ αν θέλω να μετσκινηθω.Βεβαια δεν έχω τίποτε γραπτό στα χέρια μου. Πάντως μου κάνει υπερβολή να μη σε ξαναρωτανε, τουλάχιστον πηγές κάπου καλύτερα ή σε έβαλαν σε άλλο κενό που δέσε βόλευε εξίσου;!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:25 »

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #85 στις: Οκτώβριος 23, 2019, 05:00:06 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Τελικά από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο για τη βελτίωση θέσης αναπληρωτή. Όμως στις ΔΔΕ, εφόσον κάνεις αίτηση βελτίωσης θέσης εγκαίρως (εννοώ πριν κάποια επόμενη φάση πρόσληψης), σε καλούν πριν τις τοποθετήσεις των επόμενων αναπληρωτών και σου δίνουν το δικαίωμα να επιλέξεις κάποιο άλλο σχολείο, ενώ το δικό σου κενό που αφήνεις το διαθέτουν στους επόμενους και καλύπτεται.
Προσωπικά δε μου χρειάστηκε μέχρι στιγμής να χρησιμοποιήσω αυτό το δικαίωμα, τις 3 προηγούμενες χρονιές, έβλεπα όμως φίλες να το κάνουν σχεδόν κάθε χρονιά και όντως να αλλάζουν σχολεία, πηγαίνοντας σε πιο κοντινή απόσταση από τον τόπο των συμφερόντων τους (μιλάμε πάντα εντός της ίδιας ΔΔΕ). Φέτος, όμως, και μετά από τις αναβαθμίσεις (παράλληλη στήριξη) και ενώ μας είχαν πει ότι θα δώσουν και άλλα κενά εντός πόλης, εμένα και μια συνάδελφο μας έχουν αφήσει στα πλεόν μακρυνά σχολεία... (υπόψην ότι ενώ προηγούμασταν στον πίνακα αναπληρωτών έναντι πολλών ατόμων, μας έδωσαν τα τελευταία 2 μακρυνά κενά, προφανώς λόγω έλλειψης κοινωνικών κριτηρίων...). Έχουμε ήδη κάνει εδώ και 15 μέρες αίτηση βελτίωσης, πήγαμε και συναντήσαμε τη διευθύντρια της ΔΔΕ και τον υπεύθυνο του προγράμματος ΕΣΠΑ που έχουμε προσληφθεί και ακόμα άκρη δε βγήκε.. Μια μας λένε ότι θα το δει το ΠΥΣΔΕ, μια ότι το Υπουργείο δεν το επιτρέπει, μια ότι πρέπει να αναρτήσουν καινούργιες τοποθετήσεις στη Διαύγεια και είναι χρονοβόρο :-\, κλπ... Κοινώς ποιούν τη νήσαν...
Θα παρακαλούσα εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει τι θα ήταν το καλύτερο να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση να με ενημερώσει... Μέσα σε όλη αυτήν την αναταραχή στο ένα σχολείο που βρίσκομαι και με τις περισσότερες ώρες σε αυτό, η ζωή μου έχει γίνει ......... εξαιτίας ενός γονέα του ενός παιδιού που υποστηρίζω... (ήρθε ο συντονιστής 2 φορές με στήριξε όσο δε φαντάζεστε, κατάλαβε ότι άκρη δε θα βγάλουμε με τον γονέα, ο οποίος ζητάει αντικατάστασή μου :o, σα να λέμε δε μου κάνεις εσύ φύγε να έρθει άλλος.... ).
Σκεφτόμαστε ακόμα και να απευθυνθούμε σε δικηγόρο για την ικανοποίηση της αίτησής μας. Τί λέτε συνάδελφοι; Θα καταφέρουμε κάτι; ή απλά θα  μας στοχοποιήσουν για τις επόμενες χρονιές που ενδεχομένως προσληφθούμε στην ίδια ΔΔΕ; (αιτιολογία της αίτησης βελτίωσης: η μεγαλύτερη από όλα τα κενά απόσταση από τον τόπο μόνιμης μας διαμονής, έξοδα μετακίνησης, πολύς χρόνος για την καθημερινή μετακίνηση και η σειρά μας στους πίνακες αναπληρωτών ειδικής. Όταν πήγαμε για 1η φορά στη ΔΔΕ μας είχε πει ο υπεύθυνος ότι είναι απόλυτα δίκαιο αυτό που ζητάμε, μιας και προηγούμαστε σε μόρια, έναντι όσων προσληφθούν τώρα, και ότι είναι σωστό να πλησιάσουμε πιο κοντά στον τόπο κατοικίας μας εμείς και οι καινούργιοι να πάνε στα δικά μας κενά...Σε ό,τι αφορά εμένα αυτά που γίνονται στο ένα σχολείο είναι και το κερασάκι στην τούρτα... :'( :'( :'()
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 23, 2019, 08:24:35 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Τελικά από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο για τη βελτίωση θέσης αναπληρωτή. Όμως στις ΔΔΕ, εφόσον κάνεις αίτηση βελτίωσης θέσης εγκαίρως (εννοώ πριν κάποια επόμενη φάση πρόσληψης), σε καλούν πριν τις τοποθετήσεις των επόμενων αναπληρωτών και σου δίνουν το δικαίωμα να επιλέξεις κάποιο άλλο σχολείο, ενώ το δικό σου κενό που αφήνεις το διαθέτουν στους επόμενους και καλύπτεται.
Προσωπικά δε μου χρειάστηκε μέχρι στιγμής να χρησιμοποιήσω αυτό το δικαίωμα, τις 3 προηγούμενες χρονιές, έβλεπα όμως φίλες να το κάνουν σχεδόν κάθε χρονιά και όντως να αλλάζουν σχολεία, πηγαίνοντας σε πιο κοντινή απόσταση από τον τόπο των συμφερόντων τους (μιλάμε πάντα εντός της ίδιας ΔΔΕ). Φέτος, όμως, και μετά από τις αναβαθμίσεις (παράλληλη στήριξη) και ενώ μας είχαν πει ότι θα δώσουν και άλλα κενά εντός πόλης, εμένα και μια συνάδελφο μας έχουν αφήσει στα πλεόν μακρυνά σχολεία... (υπόψην ότι ενώ προηγούμασταν στον πίνακα αναπληρωτών έναντι πολλών ατόμων, μας έδωσαν τα τελευταία 2 μακρυνά κενά, προφανώς λόγω έλλειψης κοινωνικών κριτηρίων...). Έχουμε ήδη κάνει εδώ και 15 μέρες αίτηση βελτίωσης, πήγαμε και συναντήσαμε τη διευθύντρια της ΔΔΕ και τον υπεύθυνο του προγράμματος ΕΣΠΑ που έχουμε προσληφθεί και ακόμα άκρη δε βγήκε.. Μια μας λένε ότι θα το δει το ΠΥΣΔΕ, μια ότι το Υπουργείο δεν το επιτρέπει, μια ότι πρέπει να αναρτήσουν καινούργιες τοποθετήσεις στη Διαύγεια και είναι χρονοβόρο :-\, κλπ... Κοινώς ποιούν τη νήσαν...
Θα παρακαλούσα εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει τι θα ήταν το καλύτερο να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση να με ενημερώσει... Μέσα σε όλη αυτήν την αναταραχή στο ένα σχολείο που βρίσκομαι και με τις περισσότερες ώρες σε αυτό, η ζωή μου έχει γίνει ......... εξαιτίας ενός γονέα του ενός παιδιού που υποστηρίζω... (ήρθε ο συντονιστής 2 φορές με στήριξε όσο δε φαντάζεστε, κατάλαβε ότι άκρη δε θα βγάλουμε με τον γονέα, ο οποίος ζητάει αντικατάστασή μου :o, σα να λέμε δε μου κάνεις εσύ φύγε να έρθει άλλος.... ).
Σκεφτόμαστε ακόμα και να απευθυνθούμε σε δικηγόρο για την ικανοποίηση της αίτησής μας. Τί λέτε συνάδελφοι; Θα καταφέρουμε κάτι; ή απλά θα  μας στοχοποιήσουν για τις επόμενες χρονιές που ενδεχομένως προσληφθούμε στην ίδια ΔΔΕ; (αιτιολογία της αίτησης βελτίωσης: η μεγαλύτερη από όλα τα κενά απόσταση από τον τόπο μόνιμης μας διαμονής, έξοδα μετακίνησης, πολύς χρόνος για την καθημερινή μετακίνηση και η σειρά μας στους πίνακες αναπληρωτών ειδικής. Όταν πήγαμε για 1η φορά στη ΔΔΕ μας είχε πει ο υπεύθυνος ότι είναι απόλυτα δίκαιο αυτό που ζητάμε, μιας και προηγούμαστε σε μόρια, έναντι όσων προσληφθούν τώρα, και ότι είναι σωστό να πλησιάσουμε πιο κοντά στον τόπο κατοικίας μας εμείς και οι καινούργιοι να πάνε στα δικά μας κενά...Σε ό,τι αφορά εμένα αυτά που γίνονται στο ένα σχολείο είναι και το κερασάκι στην τούρτα... :'( :'( :'()

Kαλησπέρα!

Να σου πω τι μου είπαν εμένα και πέρσι και φέτος, με το που έκανα αίτηση βελτίωσης ενόψει των επόμενων φάσεων προσλήψεων... Μου είπαν λοιπόν ότι στη συγκεκριμένη Διεύθυνση τα τελευταία 4-5 χρόνια υπάρχει η γραμμή να μην ικανοποιούνται οι αιτήσεις βελτίωσης, παρά μόνο για λόγους υγείας. Η λογική πίσω από αυτό είναι ότι είναι αντιπαιδαγωγικό να αλλάζουν τα παιδιά εκπαιδευτικό χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος. Παρ'όλ'αυτά, παλιότερα ξέρω ότι γινόταν να έχεις βελτίωση θέσης (στην ίδια Διεύθυνση), ακόμα κι αν δεν υπήρχε θέμα υγείας.

Νομίζω λοιπόν ότι έχει να κάνει με την εκάστοτε Διεύθυνση και κυρίως τον Προιστάμενό της. Από αυτούς εξαρτάται το αν θα εγκριθεί η βελτίωση ή αν θα απορριφθεί η αίτηση, νομικό πλαίσιο συγκεκριμένο δεν γνωρίζω να υπάρχει.

Δεν θέλησα να το κυνηγήσω, προσπαθούσα να δω κατά πόσο τελικά θα την παλέψω εκεί που ήμουν... Στην επόμενη φάση από μένα προέκυψαν κενά εντός της πόλης, τα οποία και πήραν άτομα με λιγότερα μόρια από μένα. Από τη μία σέβομαι την προτεραιότητα που δίδεται στα άτομα με πρόβλημα υγείας ή με παιδιά κι από την άλλη, λέω, είναι άδικο, ειδικά τη στιγμή που κάνω περίπου 90 χιλιόμετρα καθημερινά για να πάω σχολείο. Τι να πω... Ίσως αν η κατάσταση ήταν ανυπόφορη για μένα, να το κυνηγούσα και περαιτέρω, να έπαιρνα Υπουργείο κ.τ.λ. ...

Εάν βλέπεις ότι δεν αντέχεις, πάρε στο Υπουργείο, όπως και να'χει, είναι οι πλέον αρμόδιοι να σου δώσουν σωστή ενημέρωση σχετικώς.
Πες μας μετά ό,τι νεότερο έχεις!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2019, 08:27:44 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 24, 2019, 06:31:39 μμ »
Καλησπέρα! Joannabear σε ευχαριστώ για την ηθική συμπαράσταση :-\! Είναι αποκλειστικά απόφαση του εκάστοτε Διευθυντή/τριας της ΔΔΕ, αυτό έχω αποκομίσει μέχρι στιγμής...
Τηλεφώνησα σε άλλες ΔΔΕ που ήμουν αναπληρώτρια και η απάντηση ήταν: Εννοείται πως ξεκάθαρα προηγείστε εσείς έναντι όσων προσληφθούν τώρα, εφόσον στον πίνακα αναπληρωτών είστε πολύ πιο πάνω από τους επόμενους... Επομένως, πρέπει να σας καλέσουν πριν την επόμενη τοποθέτηση όσων προσληφθούν και να επιλέξετε το κενό που σας εξυπηρετεί από αυτά που θα δοθούν.... :'( :'( :'(
Έχω σκοπό να το ψάξω και άλλο, στο Υπουργείο που τηλεφώνησα ήταν ασαφείς και άφησαν να εννοηθεί ότι αποφασίζει κάθε ΔΔΕ... Εάν έχω κάποιο νεότερο σαφώς και θα ενημερώσω.
Συνάδελφοι εάν κάποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει στην ερώτησή μου παρακαλώ...
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:25 »

Αποσυνδεδεμένος To be or not to be

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 12:50:50 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Τελικά από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο για τη βελτίωση θέσης αναπληρωτή. Όμως στις ΔΔΕ, εφόσον κάνεις αίτηση βελτίωσης θέσης εγκαίρως (εννοώ πριν κάποια επόμενη φάση πρόσληψης), σε καλούν πριν τις τοποθετήσεις των επόμενων αναπληρωτών και σου δίνουν το δικαίωμα να επιλέξεις κάποιο άλλο σχολείο, ενώ το δικό σου κενό που αφήνεις το διαθέτουν στους επόμενους και καλύπτεται.
Προσωπικά δε μου χρειάστηκε μέχρι στιγμής να χρησιμοποιήσω αυτό το δικαίωμα, τις 3 προηγούμενες χρονιές, έβλεπα όμως φίλες να το κάνουν σχεδόν κάθε χρονιά και όντως να αλλάζουν σχολεία, πηγαίνοντας σε πιο κοντινή απόσταση από τον τόπο των συμφερόντων τους (μιλάμε πάντα εντός της ίδιας ΔΔΕ). Φέτος, όμως, και μετά από τις αναβαθμίσεις (παράλληλη στήριξη) και ενώ μας είχαν πει ότι θα δώσουν και άλλα κενά εντός πόλης, εμένα και μια συνάδελφο μας έχουν αφήσει στα πλεόν μακρυνά σχολεία... (υπόψην ότι ενώ προηγούμασταν στον πίνακα αναπληρωτών έναντι πολλών ατόμων, μας έδωσαν τα τελευταία 2 μακρυνά κενά, προφανώς λόγω έλλειψης κοινωνικών κριτηρίων...). Έχουμε ήδη κάνει εδώ και 15 μέρες αίτηση βελτίωσης, πήγαμε και συναντήσαμε τη διευθύντρια της ΔΔΕ και τον υπεύθυνο του προγράμματος ΕΣΠΑ που έχουμε προσληφθεί και ακόμα άκρη δε βγήκε.. Μια μας λένε ότι θα το δει το ΠΥΣΔΕ, μια ότι το Υπουργείο δεν το επιτρέπει, μια ότι πρέπει να αναρτήσουν καινούργιες τοποθετήσεις στη Διαύγεια και είναι χρονοβόρο :-\, κλπ... Κοινώς ποιούν τη νήσαν...
Θα παρακαλούσα εάν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει τι θα ήταν το καλύτερο να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση να με ενημερώσει... Μέσα σε όλη αυτήν την αναταραχή στο ένα σχολείο που βρίσκομαι και με τις περισσότερες ώρες σε αυτό, η ζωή μου έχει γίνει ......... εξαιτίας ενός γονέα του ενός παιδιού που υποστηρίζω... (ήρθε ο συντονιστής 2 φορές με στήριξε όσο δε φαντάζεστε, κατάλαβε ότι άκρη δε θα βγάλουμε με τον γονέα, ο οποίος ζητάει αντικατάστασή μου :o, σα να λέμε δε μου κάνεις εσύ φύγε να έρθει άλλος.... ).
Σκεφτόμαστε ακόμα και να απευθυνθούμε σε δικηγόρο για την ικανοποίηση της αίτησής μας. Τί λέτε συνάδελφοι; Θα καταφέρουμε κάτι; ή απλά θα  μας στοχοποιήσουν για τις επόμενες χρονιές που ενδεχομένως προσληφθούμε στην ίδια ΔΔΕ; (αιτιολογία της αίτησης βελτίωσης: η μεγαλύτερη από όλα τα κενά απόσταση από τον τόπο μόνιμης μας διαμονής, έξοδα μετακίνησης, πολύς χρόνος για την καθημερινή μετακίνηση και η σειρά μας στους πίνακες αναπληρωτών ειδικής. Όταν πήγαμε για 1η φορά στη ΔΔΕ μας είχε πει ο υπεύθυνος ότι είναι απόλυτα δίκαιο αυτό που ζητάμε, μιας και προηγούμαστε σε μόρια, έναντι όσων προσληφθούν τώρα, και ότι είναι σωστό να πλησιάσουμε πιο κοντά στον τόπο κατοικίας μας εμείς και οι καινούργιοι να πάνε στα δικά μας κενά...Σε ό,τι αφορά εμένα αυτά που γίνονται στο ένα σχολείο είναι και το κερασάκι στην τούρτα... :'( :'( :'()

Καλησπέρα σε όλους!
Τοποθετήθηκα στις 11 Νοεμβρίου στο Γυμνάσιο Καλάμου με μειωμένο ωράριο ΖΕΠ. Δεν τρελάθηκα, γιατί είναι ήδη αρκετά μακριά από τον τόπο διαμονής μου, αλλά είπα εντάξει θα το παλέψω. Το βράδυ της Πέμπτης 14 προς 15 Νοεμβρίου ( 1:34π.μ!) αναρτάται στο διαδίκτυο τροποποίηση τοθέτησης αναπληρωτών, την οποία δεν μπορούσα να ανοίξω, δεν μου άνοιγε το excel. Εν τω μεταξύ έχω παρουσιαστεί κανονικά και έχω κάνει ανάληψη υπηρεσίας στο Γυμνάσιο Καλάμου. Επειδή, όμως, για τη Δευτέρα μας είπε η διευθύντρια του σχολείου να της τηλεφωνήσουμε για το πρόγραμμα, της τηλ. σήμερα το απόγευμα και μου ανακοινώνει ότι με τοποθέτησαν στο Γυμνάσιο Σκάλας Ωρωπού και ότι πρέπει τη Δευτέρα να παρουσιαστώ εκεί για ανάληψη υπηρεσίας. Μπορώ, όμως, μου είπε,  αν κάνω ένσταση να πάω κανονικά στο Γυμνάσιο Καλάμου τη Δευτέρα. Από ότι είδα εν τέλει στις ανακοινώσεις της διδε ανατολικής αττικής τοποθετήθηκε στη θέση μου άτομο που βρίσκεται 1160 θέσεις κάτω από μένα χωρίς να ανήκει σε ειδική κατηγορία. Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι εάν υπάρχει χρονικό περιθώριο για ένσταση, το οποίο μπορεί να το έχασα, αν και δεν ξέρω κατά πόσο ήταν ανοιχτή η διδε την Παρασκευή λόγω της επετείου του Πολυτεχνείου. Εάν κάνω την ένσταση, μέχρι να βγει το αποτέλεσμά της σε πoιο σχολείο πηγαίνω; Επίσης, εάν απορριφθεί η ένστασή μου μπορώ πριν την τοποθέτηση των αναπληρωτών της επόμενης φάσης να τοποθετηθώ σε ένα από τα κενά που θα βγουν;

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 22, 2022, 08:00:55 μμ »
Καλησπέρα!
Υπάρχει ακόμα δυνατότητα αίτησης για βελτίωση θέσης αναπληρωτή; Πόσο πιθανό είναι να εγκριθεί; Ευχαριστώ!


Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 22, 2022, 08:21:17 μμ »
Αίτηση για επανατοποθέτηση (έτσι λέγεται και όχι βελτίωση) μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή. Καταθέτεις αίτηση στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ αναφέροντας σχολεία που θέλεις και λόγους που κάνεις την αίτηση. Το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ είναι υποχρεωμένο να την εξετάσει. Τώρα το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί:
α) Απο το αν έχεις βίσμα να προωθηθεί
β) Από το αν υπάρχουν κενά στα σχολεία που θέλεις
γ) Κυριώς από την διάθεση/στάση της ΔΔΕ 'η ΔΠΕ επάνω σε τέτοιες αιτήσεις. Υπάρχουν ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που τις εξετάζουν σοβαρά και πολλές φορές τις εγκρίνουν. Υπάρχουν άλλα (τα πεισσότερα) που στην πίεση των ημερών αλλά και την γενικότερη αδιαφορία στο θέμα της βοήθειας προς συναδέλφους λένε "Δε γα....... ο μα......... που θέλει και επανατοποθέτηση. Να κάτσει έκει που είναι και να πάρει τα αρχ...... μας". (οι διάλογοι είναι πραγματικοί).
Οπότε κάνεις την αίτηση και ελπίζεις στο καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 22, 2022, 09:44:21 μμ »
Αίτηση για επανατοποθέτηση (έτσι λέγεται και όχι βελτίωση) μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή. Καταθέτεις αίτηση στο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ αναφέροντας σχολεία που θέλεις και λόγους που κάνεις την αίτηση. Το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ είναι υποχρεωμένο να την εξετάσει. Τώρα το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί:
α) Απο το αν έχεις βίσμα να προωθηθεί
β) Από το αν υπάρχουν κενά στα σχολεία που θέλεις
γ) Κυριώς από την διάθεση/στάση της ΔΔΕ 'η ΔΠΕ επάνω σε τέτοιες αιτήσεις. Υπάρχουν ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που τις εξετάζουν σοβαρά και πολλές φορές τις εγκρίνουν. Υπάρχουν άλλα (τα πεισσότερα) που στην πίεση των ημερών αλλά και την γενικότερη αδιαφορία στο θέμα της βοήθειας προς συναδέλφους λένε "Δε γα....... ο μα......... που θέλει και επανατοποθέτηση. Να κάτσει έκει που είναι και να πάρει τα αρχ...... μας". (οι διάλογοι είναι πραγματικοί).
Οπότε κάνεις την αίτηση και ελπίζεις στο καλύτερο...
Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 22, 2022, 11:26:14 μμ »
Στο μεταξύ είναι γνωστό ότι οι αναπληρωτές τοποθετούνται με απόφαση Διευθυντή ΔΕ αλλά εδώ συμβουλεύουμε τον κόσμο να στείλει αιτήσεις το οποίο είναι αρχικά αναρμόδιο και ό,τι και να εισηγηθεί δεν είναι δεσμευτικό για τον Διευθυντή. Οκ.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 02:41:44 μμ »
Άκου να δεις σειρά μου. Αν αφήσεις τις ειρωνίες και τα οκ, θα καταλάβεις ότι η ουσία είναι η ίδια. Οτι όπου και να στείλει αίτηση το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Αν ο διευθυντής και όχι το ΠΥΣΔΕ /ΠΥΣΠΕ θέλει να βοηθήσει θα το κάνει, διαφορετικά δεν θα γίνει τίποτα. Το που θα στείλει αίτηση ο άνθρωπος θα το βρει. Η ερώτηση του ήταν άλλη, αν την διάβασες.
Δε μου λες ρε συνάδελφε; Εσύ τι συμβουλή θα του έδινες; Να κατσει και να μην κάνει τίποτα;
Μάζεψε λοιπόν τις ειρωνίες και τα δήθεν πες εσύ ο ξερόλας τι θα πρότεινες.
Αντε εδω μέσα με τον κάθε καβαλημενο..... που νομίζει ότι ξέρει κιολας.
Σύνελθε . Επίσης άλλξε και ψευδόνυμο γιατί θυμίζει ή ότι κατουρας ή ότι τρα...... μα........

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 03:24:37 μμ »
Αν το στείλει στο πυσδε μπορεί να περιμένει και 1 μήνα μέχρι να συνεδριάσει. Προς τον ΔΔΕ μπορεί να πάρει απάντηση, έστω και τηλεφωνικά, σε εύλογο χρονικό διάστημα. Για τα υπόλοιπα που γράφονται ας αναλάβουν οι διαχειριστές, αν θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 23, 2022, 05:06:52 μμ »
και θέλουν και το έχουν κάνει πολλές φορές. Απλά και να με τιμωρήσουν δεν αλλάζει ότι αφορά το ψευδόνυμο . και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αν η ειρωνία σου δεν ήταν συνεχής και προσβλητική...

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1636
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης Αναπληρωτή
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 30, 2024, 07:10:46 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2024, 07:19:20 πμ από g.t »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.