*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 286684 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #294 στις: Ιούλιος 01, 2011, 03:50:16 μμ »
το ξέρω ότι αναφέρεται σε τοποθετήσεις. Στην 1) όμως περίπτωση αναφέρει ότι η άρση υπεραριθμίας γίνεται ενιαία στον κλάδο των φυσικών.
Έτσι, στην παραπάνω περίπτωση οι δύο παλιότεροι συνάδελφοι, αν ήταν του κλάδου των φυσικών, θα παρέμεναν στο σχολείο, ακόμη και με τις ώρες της βιολογίας και θα έφευγε ο βιολόγος, γιατί τοποθετήθηκε τελευταίος.
Και το αντίθετο: σε σχολείο με 4 βιολόγους, 2 χημικούς και 1 μόνο φυσικό, φεύγει ο φυσικός, αν τοποθετήθηκε τελευταίος ο φυσικός, ακόμη και αν υπάρχουν 50 ώρες φυσικής.

Τώρα όμως με τους διαφορετικούς κλάδους (ΠΕ14 και ΠΕ17) δεν ξέρω τι γίνεται. Μπορώ να σας στείλω και τις αναθέσεις αν θέλετε, αλλά αυτές ισχύουν σε περίπτωση που όλοι παραμένουν στο σχολείο, στο πώς θα μοιραστούν οι ώρες. Αλλιώς μετράει η παλαιότητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:12 »

Αποσυνδεδεμένος kp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #295 στις: Ιούλιος 01, 2011, 06:01:39 μμ »
Στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται ούτε για άρση υπεραριθμίας, ούτε συγχώνευση σχολείων, ούτε συρίκνωση τμημάτων. Ο συνάδελφος πήρε οργανική θέση σε οργανικό κενό. Ας μην τον πανικοβάλουμε άδικα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #296 στις: Ιούλιος 01, 2011, 07:11:10 μμ »
Δεν θέλω να πανικοβάλω κάποιον. και είπα ότι επειδή είναι από άλλους κλάδους το θέμα είναι πιο μπερδεμένο μάλλον.Αυτή την απάντηση θα έδινα, αν το ίδιο ερώτημα μου έκανε ο ΠΕ14 ή ο ΠΕ17 του ίδιου σχολείου.
Η υπεραριθμία βγαίνει μεταξύ αυτών που έχουν οργανική. Σε καποιον που δεν έχει οργανική, δεν τίθεται θέμα:είναι στη διάθεση της δευτεροβάθμιας, αν δεν έχει ώρες στο σχολείο.
Από αυτούς που έχουν οργανική λοιπόν, και ανήκουν όλοι στον κλάδο των ΠΕ04, υπεράριθμος βγαίνει ο τελευταίος που τοποθετήθηκε στο σχολείο, εκτός αν κάποιος θέλει να κριθεί υπεράριθμος από μόνος του. Φέτος, με τα 30αρια τμήματα, αυτή η εγκύκλιος εφαρμόστηκε πολλές φορές, και συνάδελφοι με 5-6 χρόνια στο ίδιο σχολείο βρέθηκαν υπεράριθμοι.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς έδωσαν οργανική θέση από μετάθεση, αφού δεν τους περίσσευαν 11 ώρες μετά τις α και β αναθέσεις για να τις διαθέσουν στο νέο συνάδελφο.

Επειδή χθές δώσαμε για ακόμη μια φορά κενά με αναθέσεις, καλό είναι ο συνάδελφος να έχει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται στα χέρια του, ώστε να μην την πατήσει. Δεν ξέρω πώς οι ΠΕ14 και ΠΕ17 βρέθηκαν στη γενική εκπαίδευση εξ αρχής, αφού δεν έχουν μάθημα από α ανάθεση για να διοριστούν εκεί, αλλά αφού είναι εκεί, κάπως πρέπει να λυθεί το θέμα, γιατί έχουν στενέψει και τα πράγματα.
Αν χρειάζεται έγγραφα από αναθέσεις και προτεραιότητες στις β αναθέσεις, πες μου να σου τα στείλω και σε μήνυμα, αν θέλεις. Όμως η παλαιότητα αυτή τη στιγμή είναι το κυριότερο εμπόδιο σου. Η εγκύκλιος που ανέφερα παραπάνω είναι φετινή και υπήρχε αντίστοιχη και τα δύο προηγούμενα χρόνια, από τότε που έσπασε ο κλάδος των φυσικών. Έχω και αντίστοιχη απάντηση του υπουργείου σε κάποια δευτεροβάθμια. Εδώ είμαστε για ότι χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #297 στις: Ιούλιος 01, 2011, 08:58:02 μμ »
Επειδή χθές δώσαμε για ακόμη μια φορά κενά με αναθέσεις, καλό είναι ο συνάδελφος να έχει όλα τα στοιχεία που χρειάζεται στα χέρια του, ώστε να μην την πατήσει. Δεν ξέρω πώς οι ΠΕ14 και ΠΕ17 βρέθηκαν στη γενική εκπαίδευση εξ αρχής, αφού δεν έχουν μάθημα από α ανάθεση για να διοριστούν εκεί, αλλά αφού είναι εκεί, κάπως πρέπει να λυθεί το θέμα, γιατί έχουν στενέψει και τα πράγματα.


Οι ΠΕ14 και ΠΕ17(όπως και οι ΠΕ12) έχουν(ή μάλλον είχαν στο Γενικό Λύκειο και έχουν στο Γυμνάσιο) ως πρώτη ανάθεση το μάθημα της Τεχνολογίας οπότε δύνανται να είναι διορισμένοι στη γενική εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:19:12 »

Αποσυνδεδεμένος ekai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #298 στις: Ιούλιος 01, 2011, 10:26:29 μμ »
Έχω δει αρκετές περιπτώσεις να δίνουν οργανικές χωρίς να υπολογίζουν τις Β αναθέσεις, ειδικά όταν είναι σε άλλους κλάδους.
Αν οι συνάδελφοι ανήκουν στον ίδιο κλάδο όλα είναι σαφή.
Το πρόβλημα έγκειται στους διαφορετικούς κλάδους.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #299 στις: Ιούλιος 07, 2011, 10:57:28 πμ »
Σε περίπτωση που συνάδελφοι της ίδιας ειδικότητας δεν τα "βρίσκουν" στο "μοίρασμα" των μαθημάτων & τμημάτων, έχει δικαίωμα ο Διευθυντής να αναλάβει πρωτοβουλία και να κάνει αυτός την ανάθεση κατά την κρίση του;
ή κάτι τετοιο δεν επιτρέπεται;

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #300 στις: Ιούλιος 07, 2011, 11:47:54 πμ »
καλησπέρα σε όλους.Η παρέα σας είναι πολύ γλυκειά και νιώθουμε ότι υπάρχει ένα δέσιμο μεταξύ μας.
Εχω μια απορία.Σε περίπτωση που 2 φιλόλογοι δεν τα βρίσκουν στην κατανομή των μαθημάτων,ποιος προηγείται και επιλέγει πρώτος,αυτός που έχει πάρει οργανική θέση πρώτος άλλα έχει μικρότερη προυπηρεσία ή αυτός που πήρε φέτος οργανική αλλά έχει μεγαλύτερη προυπηρεσία;Γνωρίζετε αν υπάρχει σχετική νομοθεσία περί του θέματος;

Αυτός που έχει τοποθετηθεί πρώτος συμπληρώνει πρώτος και ωράριο. Άλλωστε, υπεράριθμος κρίνεται αυτός που έχει τοποθετηθεί τελευταίος.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #301 στις: Ιούλιος 07, 2011, 11:49:58 πμ »
Πάντως, μπορείτε να ζητήσετε κάποιο πρόγραμμα (πολιτιστικό, περιβαλλοντικό, αγωγής υγείας) για να συμπληρώσετε ωράριο. Ξέρετε πόσοι το κάνουν, χωρίς να ασχολούνται καθόλου με το πρόγραμμα; Πάντως, αν το κάνετε, καλό είναι να ασχοληθείτε.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος kp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #302 στις: Ιούλιος 07, 2011, 12:21:06 μμ »
Αρχικά θα ήθελα να τονίσω ότι δεν προηγείται ο αρχαιότερος στην επιλογή των μαθημάτων. Αυτό δεν υπάρχει πουθενά! Αν κατά την έναρξη του σχολικού έτους σε ένα σχολείο υπάρχουν αντιδικίες μεταξύ των εκπαιδευτικών μιας ειδικότητας όσον αφορά την κατανομή της διδασκαλίας των μαθημάτων και δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους (συχνό φαινόμενο σε φιλολόγους), τότε επεμβαίνει ο  διευθυντής ο οποίος προκειμένου να αποφύγει τυχόν συγκρούσεις μπορεί να προτείνει τη λύση της οριζόντιας κυκλικής εναλλαγής (ο ένας ένα τμήμα της πρώτης , ένα της δευτέρας και ένα της τρίτης). Δηλαδή  (Α1, Β1, Γ1), (Α2,Β2, Γ2),(Α3,Β3, Γ3), (Α4, Β4, Γ4), κ.ο.κ.

Η αρχαιότητα στην οργανική θέση στο συγκεκριμένο σχολείο δεν ισχύει στην κατανομή, ισχύει όμως σε θέματα υπεραριθμίας εκπαιδευτικού, συγχωνεύσεων σχολείων, κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 07, 2011, 12:32:17 μμ από kp »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #303 στις: Ιούλιος 09, 2011, 07:43:26 πμ »
Αρχικά θα ήθελα να τονίσω ότι δεν προηγείται ο αρχαιότερος στην επιλογή των μαθημάτων. Αυτό δεν υπάρχει πουθενά! Αν κατά την έναρξη του σχολικού έτους σε ένα σχολείο υπάρχουν αντιδικίες μεταξύ των εκπαιδευτικών μιας ειδικότητας όσον αφορά την κατανομή της διδασκαλίας των μαθημάτων και δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους (συχνό φαινόμενο σε φιλολόγους), τότε επεμβαίνει ο  διευθυντής ο οποίος προκειμένου να αποφύγει τυχόν συγκρούσεις μπορεί να προτείνει τη λύση της οριζόντιας κυκλικής εναλλαγής (ο ένας ένα τμήμα της πρώτης , ένα της δευτέρας και ένα της τρίτης). Δηλαδή  (Α1, Β1, Γ1), (Α2,Β2, Γ2),(Α3,Β3, Γ3), (Α4, Β4, Γ4), κ.ο.κ.

Η αρχαιότητα στην οργανική θέση στο συγκεκριμένο σχολείο δεν ισχύει στην κατανομή, ισχύει όμως σε θέματα υπεραριθμίας εκπαιδευτικού, συγχωνεύσεων σχολείων, κλπ

 επιβεβαιώνω τα όσα είπε ο συνάδελφος. πέρυσι οι παλιές στο σχολείο μας είπαν: εδώ διαλέγουμε με βάση τα χρόνια προϋπηρεσίας. έτσι οι παλιές πήραν 3 αντικείμενα και μεις βρεθήκαμε με 4 και 5 και μάλιστα με την τρίτη γυμνασίου που την αποφεύγουν συστηματικά...έτσι για να προετοιμαστούμε για τη φετινή κατανομή ρωτήσαμε το διευθυντή τι ισχύει και μας είπε ότι δεν υπάρχει νόμος που να υποστηρίζει την παλαιότητα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #304 στις: Ιούλιος 09, 2011, 08:40:41 πμ »
Γ1/160/16.3.84 ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Με αφορμή παράπονα που διατυπώνονται στο Υπ. Παιδείας σχετικά με την κατανομή του διδακτικού προσωπικού στις τάξεις των σχολείων, παρακαλούμε να έχετε υπόψη τα εξής:

α) Οι διευθυντές των σχολείων σε συνεργασία με το διδακτικό προσωπικό αποφασίζουν την κατανομήν του προσωπικού στις τάξεις με βάση τις ανάγκες του προγράμματος και με γνώμονα πάντοτε την αποδοτική λειτουργία του σχολείου.



β) Οι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, ανεξάρτητα από το φύλο τους, έχουν για την πολιτεία τις ίδιες ευκαιρίες και τις ίδιες δυνατότητες να διδάξουν σε οποιαδήποτε τάξη του Δημοτικού σχολείου.

Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι διδάσκουν τα μαθήματα της ειδικότητας τους σε οποιαδήποτε τάξη του Γυμνασίου ή του Λυκείου μέσης Γενικής ή μέσης Τεχνικής - επαγγελματικής εκπαίδευσης.

Κάθε άλλη αντίληψη, που συναρτά την ικανότητα του εκπαιδευτικού από το φύλο του, ( ή την παλαιότητά του θα έλεγα εγώ ) είναι αναχρονιστική και απόλυτα αβάσιμη.

γ)Ο σύλλογος διδακτικού προσωπικού κάθε σχολικής μονάδας πρέπει να αποφασίζει την κατανομή των τάξεων σύμφωνα με το πνεύμα της εγκυκλίου αυτής και να καταχωρίζει την απόφαση του σε σχετικό πρακτικό.

σε κάθε περίπτωση μπορείς μέσω της Δ/νσης Δ/θμιας να στείλεις ερώτημα στο Υπουργείο Ή  αφού σου φτιάξουν το σχετικό έγγραφο απο τη Δ/νση να το πας η ίδια στο υπουργείο και να λάβεις προσωπικά την απάντηση.   :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #305 στις: Ιούλιος 12, 2011, 02:58:44 πμ »
Καλά δεν τρέχει και τίποτα με την ανάθεση των μαθημάτων σε αυτήν την περίπτωση. Εγώ δεν έχω πρόβλημα τι μάθημα θα παρω.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι όταν πχ είναι 5 συνάδελφοι και δεν βγαίνουν οι ώρες και κάποιος θα περισσέψει και θα τρέχει δεξιά και αριστερά να καλύψει ώρες. Αυτό θα πρέπει να σκέφτεσται και όχι αν θα πάρω Α τάξη ή Β. Εγώ λέω ότι νάναι αρκεί να μην φύγω από το σχολείο και τρέχω σε άλλα 3.

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Είμαι νεοδιόριστος και όπως είναι γνωστόν την 1η χρονιά είμαστε σε προσωρινή τοποθέτηση. Υπηρετησα κανονικά εκεί που με τοποθέτησαν, και παραμένω στο ίδιο σχολείο. Ταυτόχρονα έρχονται στο σχολείο μου άλλοι 2 συνάδελφοι ακριβώς ίδια φάση με μένα, νεοδιόριστοι που έκαναν τον 1ο χρονο την προσωρινής τους τοποθέτησης. Τώρα εδώ εγώ έχω προταιρεότητα επειδή ήμουν και πέρυσι στο ίδιο σχολειο; ή όχι αφού πέρυσι είμουν με προσωρινή τοποθέτηση και όχι με οργανική; Άρα είμαστε ισότιμοι και θα διαλέξουμε με σειρά μορίων;

Ευχαριστώ

Είναι λογικό να μην έχεις πρόβλημα, γιατί διδάσκεις 1 αντικείμενο. Οι φιλόλογοι, αντιθέτως, λογικό είναι να έχουν πρόβλημα στην κατανομή, αν ληφθεί υπόψη πόσα αντικείμενα διδάσκουν. ;)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #306 στις: Ιούλιος 12, 2011, 06:20:51 πμ »
έχεις δίκιο. 
Η λέξη Φιλόλογος είναι σχετική. Μία λέξη, πολλές ειδικότητες. Αφού απόφοιτοι από 500 διαφορετικά τμήματα με διαφορετικά αντικείμενα βαφτίζονται όλοι Φιλόλογοι. Μάλλον θέλουν να λέγονται όλοι φιλόλογοι, αλλά όταν έρχεται να δώσουν ΑΣΕΠ εκεί δεν τους αρέσει! τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό

Δεν είναι τυχαίο εξάλλου, ότι όταν γίνεται κατανομή ωρών στα φιλολογικά, όλοι οι υπόλοιποι συνάδελφοι στήνουν αυτί να ακούσουν την κόντρα και την μάχη που γίνεται.

Θυμάμαι είμουν στην αυλή και με πήρε στο κινητό συνάδελφος και μου λέει:
"ανέβα γρήγορα πάνω. Τρέξε! χάνεις! μοιράζουν ώρες οι φιλόλογοι!"  :P

Μέχρι και ξύλο έχει πέσει, βρίσιμο, ακόμα και ΕΔΕ έχει γίνει λόγω ακραίων περιστατικών στο μοίρασμα φιλολογικών.
Κάθε χρόνο ανατρέχουν στη νομοθεσία...
Άντε να συννενοηθείς με φιλολόγους!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2011, 06:23:59 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος spiromilios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #307 στις: Ιούλιος 12, 2011, 08:36:53 πμ »
Παιδια να ρωτησω:Στο σχολειο μου οι ωρες της ειδικοτητας μου ειναι για 2 καθηγητες.Εγω ειμαι 2 χρονια εκει με προσωρινη τοποθετηση.
Η αλλη συναδελφος ειναι πιο παλια απο μενα εκει.Μεχρι τωρα μοιραζαμε τις ωρες στη μεση.Απο φετος ανοιξε οργανικη και ηρθε μια τριτη.
Περισσευω εγω σ'αυτην την περιπτωση "εξ'ολοκληρου";
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2011, 08:38:44 πμ από vasioanna »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.