*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 04:37:09 μμ »
Όταν διορίστηκα εγώ ήταν, αλλά σε πιστεύω, αφού λες ότι το έχεις ψάξει. Απλά δεν γίνεται κάθε διευθυντής να κάνει του κεφαλιού του, οκ, θα εξυπηρετήσει τον...παλιό και κολλητό -πολλές φορές και εις βάρος του καινούριου συναδέλφου-, αλλά να μοιράζει β αναθέσεις σε άσχετες ειδικότητες είναι λίγο τραβηγμένο...
Αν όμως είσαι σίγουρος ότι είναι παράνομο, τότε καλύτερα να μιλήσεις, με τον διευθυντή σου (αλήθεια του έδειξες την εγκύκλιο που βρήκες;), με σύμβουλο ή διευθυντή δευτεροβάθμιας, και αν χρειαστεί να διαμαρτυρηθείς, διότι αν κάτσεις στα αβγά σου δεν θα πετύχεις ποτέ τίποτα :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:14:34 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:40:04 μμ »
οι θεολόγοι ως β΄ανάθεση στο λύκειο έχουν μονο τις αρχές φιλοσοφίας. Την ιστορία την έχουν ως β΄ανάθεση μόνο στο ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Αποσυνδεδεμένος anantina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 12:58:00 μμ »
Είμαι αποσπασμένος εκπαιδευτικός που δεν συμπληρώνω ωράριο με τα μαθήματα της ειδικότητάς μου και έχω αναλάβει και καλλιτεχνικά. Τι συμβαίνει όμως όταν αναπληρωτής ή ωρομίσθιος καλλιτεχνικών εμφανίζεται στο σχολείο που εγώ βρίσκομαι και διεκδικεί τις ώρες; Εγώ καλύπτομαι από το νόμο να τις κρατήσω για να μην τρέχω και σε άλλο σχολείο;(ήδη είμαι σε δύο).Όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας μου απαντήσει. :(
"Όσο ζω, ελπίζω!"

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 06:28:02 πμ »
Όσο σκληρό κι αν ακούγεται αγαπητή anantina, αυτά είναι τα λάθη του υπουργείου που ανοίγει ΠΕ χωρίς να ενδιαφερθεί για το αν μπορεί να σταθεί το ΠΕ αυτό με τη διδασκαλία ενός μαθήματος λίγων ωρών και μετά προσπαθεί να καλύψει το λάθος με μεγαλύτερα λάθη: τις β΄ αναθέσεις (παράδειγμα οι φιλόλογοι ξένων γλωσσών κυρίως γαλλικών-γερμανικών που αναλαμβάνουν να διδάξουν την ιστορία) ή ακόμα και άκυρες α΄ αναθέσεις (πτυχιούχοι ΜΙΘΕ για τη διδασκαλία της φιλοσοφίας), μαθήματα των ΠΕ02. Δε γνωρίζω τη δική σου ειδικότητα, αλλά από τη στιγμή που δεν είσαι καθηγήτρια καλλιτεχνικών, συγγνώμη κιόλας, ο αναπληρωτής ή ωρομίσθιος αυτός έχει δικαίωμα (και υποχρέωση) να διδάξει το μάθημά του. Και ξαναλέω (όπως έχω επανειλημμένως πει): ΟΧΙ στα ΠΕ τμημάτων "ανέργων" (βλ. ΜΙΘΕ ή άλλων)! Δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα μόνο αυτοί οι άνθρωποι (γίνονται, δυστυχώς, περιπλανώμενοι εκπαιδευτικοί), αλλά δημιουργούν και στους άλλους συναδέλφους. Γέμισε το αναλυτικό μας πρόγραμμα του Λυκείου με τόσα καινούρια αντικείμενα (τα περισσότερα από τα οποία διδάσκονται ελάχιστες ώρες μόνο σε μια τάξη): Ιστορίας Επιστημών και Τεχνολογίας, Δικαίου, Κοινωνιολογίας, Οικονομικών, Διοίκησης, Πληροφορικής κλπ. Και στο τέλος, τι μαθαίνουν τα παιδιά; Σημαντικές όλες οι γνώσεις, δεν αντιλέγω, αλλά κάποιες είναι εξειδικευμένες. Μεγάλο θέμα... Πάντως οι β'  αναθέσεις δεν αποτελούν λύση. Και, δυστυχώς, παρατηρούνται φαινόμενα παρεξηγήσεων ή περιπλανήσεων όπως περιέγραψε η φίλη...
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:14:34 »

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 11:08:39 πμ »
δηλ ο μόνιμος που ανέλαβε προ του αναπληρωτή ή ωρομισθίου δεν έχει προτεραιότητα στη συμπλήρωση ωραρίου;

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 11:04:09 μμ »
Βίκυ σε ποιον αναφέρεσαι;
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 12:21:23 πμ »
στην περίπτωση που περιγράφει η αναντινα, δηλ. ένας μόνιμος σε απόσπαση που για να συμπληρώσει ωράριο πήρε μάθήματα εκτός ειδικότητας.
Δηλ ερχόμενος εκ των υστέρων αναπλ ή ωρομ του παίρνει πίσω τις ώρες; ???

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 01:57:07 πμ »
Και τον ωρομίσθιο ή αναπληρωτή τι θα τον κάνουμε, που προσπαθεί να ζήσει κι αυτός;! Και που είναι και το αντικείμενό του εξάλλου.
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 02:50:36 πμ »
έχεις δίκιο...είναι όμως κάποια πράγματα τόσο περίεργα και ανοργάνωτα που μας μπερδεύουν συνεχώς...

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 03:13:37 πμ »
Ίσως σε κάποιους  να φαίνεται άδικο. Ρώτα όμως και τον ωρομίσθιο που ονειρεύεται να ήταν αναπληρωτής και αντί για αυτό δουλεύει 4 ώρες μόνο σε ένα σχολείο το οποίο συνεχίζει να έχει άλλες 20 ώρες κενά. Άσε που για να καλύψει το δικό του 12ωρο τρέχει σε 3 διαφορετικά σχολεία. Τρελαίνεται ή δεν τρελαίνεται. Τις δύο περασμένες χρονιές δούλεψα σε ένα ολοήμερο 20χλμ από το σπίτι μου το οποίο όμως με εξυπηρετούσε γιατί αμέσως μετά πήγαινα σε ένα φροντιστήριο στη ίδια περιοχή. Ξέροντας ότι ήμουν από τους πρώτους στον πίνακα συμφώνησα να δουλέψω στο ίδιο φροντιστήριο επειδή θα μπορούσα σίγουρα να επιλέξω τό ίδιο σχολείο. Έτσι έγινε αλλά λίγες μέρες μετά η μόνιμη της ειδικότητας μου στο πρωινό πρόγραμμα ανακάλυψε ότι δεν κάλυπτε το πρόγραμμα της και έτσι για να μην πηγαίνει κάπου μακριά πήρε τις δικές μου ώρες. Μόνο που τα σχολεία της περιοχής είχαν ήδη καλυφθεί πια από άλλους στον πίνακα όπως και τα σχολεία κοντά στο σπίτι μου..... Α, θα κάνει και μια ώρα υπερωρία για να καλύπτει το 4ωρο που άφησα και εγώ θα κάνω 120χλμ την εβδομάδα επιπλέον ???

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 10:30:07 μμ »
τ να πω;;;καλό κουράγιο! :)ι

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 01, 2010, 03:53:16 μμ »
Κάπου βρήκα τα παρακάτω. Το μάθημα όμως της ανθρωπολογίας δεν υπάρχει πια στο Γυμνάσιο.

ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΠΕ11
1η Ανάθεση
- Φυσική αγωγή ΓΥΜΝ, ΓΕΛ, ΤΕΛ, ΕΠΛ, ΤΕΣ
- Φυσική αγωγή για άτομα χωρίς ειδικές ανάγκες ΕΠΛ
- Εφαρμοσμένη φυσική αγωγή για άτομα με ειδικές ανάγκες ΕΠΛ

2η Ανάθεση
- Ανθρωπολογία ΓΥΜΝ
- Ο οργανισμός του ανθρώπου ΕΠΛ

Ξέρει κανείς αν οι ΠΕ11 έχουν 2η ανάθεση τη Βιολογία;

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 01, 2010, 03:57:17 μμ »
ο δικος μας γυμναστης παντως διδασκει βιολογια και γεωγραφια,οποτε τα εχουν οι πε11 ως β αναθεση

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 01, 2010, 04:00:06 μμ »
ο δικος μας γυμναστης παντως διδασκει βιολογια και γεωγραφια,οποτε τα εχουν οι πε11 ως β αναθεση

Το ξέρω ότι γίνεται σε κάποια σχολεία αλλά υπάρχει περίπτωση αν το ζητήσω στο δικό μου να μου ζητήσουν την εγκύκλιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.