*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285153 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gchristin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1106 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 11:24:47 μμ »
δυο μαθηματικοί στο σχολείο με οργανική. τους λείπουν 10 ώρες ( και οι δύο μαζί) και πήραν φυσική σαν β ανάθεση. Έρχεται ο αποσπασμένος φυσικός και υπάρχουν 20 ώρες (χημεία ,βιολογία, Γεωγραφία και 1 Φυσικής). Πως θα μοιραστούν και πότε?.Θα μου δώσουν φυσική και θα πάρουν Γεωγραφία σαν 3η ανάθεση μετά την 30 Σεπτεμβρίου? και αν δεν θέλουν και προτιμούν τη Φυσική τι μπορώ να πώ? Έχω δικαίωμα να διεκδικήσω κάτι?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος Peponi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1107 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 11:37:24 μμ »

Υπάρχουν δύο ειδών  ενοποιητές.
Αυτοί που θέλουν όλες οι ώρες Φυσικών επιστημών να είναι Α ανάθεση σε όλους.
Και τελευταία φάνηκαν και αρκετοί κρυφοί που ήθελαν όλες οι ώρες θετικών επιστημών να είναι Α ανάθεση σε όλους.
ΚΑι οι δύο θέλουν και το κάνουν σε μερικές περιοχές, να ενοποιούν όλα τα μαθήματα Α και Β ανάθεση και να παίρνει πρώτα ο αρχαιότερος, ανεξάρτητα από αναθέσεις. Αν πας εναντίον είσαι αντισυναδελφικός



Κατάλαβα. Θεωρώ ότι είναι καλύτερο κάθε ειδικότητα να έχει πρώτη ανάθεση το αντικείμενο το οποίο σπούδασε.

Το ότι δημιουργούνται προβλήματα  στην κατανομή ωρών-μαθημάτων μεταξύ συναδέλφων στο ίδιο σχολείο, δεν φταίει τόσο ο κανόνας αναθέσεων (που πιθανόν να μπορεί να βελτιωθεί) όσο οι αλόγιστες τοποθετήσεις από τα εκάστοτε Πυσδε. Δηλ. γίνονται τοποθετήσεις χωρίς να μπορεί να καλυφθεί το ωράριο, οπότε ξεκινάνε τα προβλήματα.



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2017, 11:43:10 μμ από Peponi »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1108 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 11:42:38 μμ »
Οι οργανικά ανήκοντες σε ένα ΠΥΣΔΕ προηγούνται των αποσπασμένων από άλλα ΠΥΣΔΕ και στη συμπλήρωση ωραρίου. Γι αυτό λέμε ότι εκτός από το πλαίσιο α,β,γ ... ;D ;D ;D ;D αναθέσεων που θέλει επειγόντως (χτες) επανεξέταση, πρέπει οι αποσπάσεις να γίνονται σε πραγματικά λειτουργικά κενά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1109 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 11:49:18 μμ »
δυο μαθηματικοί στο σχολείο με οργανική. τους λείπουν 10 ώρες ( και οι δύο μαζί) και πήραν φυσική σαν β ανάθεση. Έρχεται ο αποσπασμένος φυσικός και υπάρχουν 20 ώρες (χημεία ,βιολογία, Γεωγραφία και 1 Φυσικής). Πως θα μοιραστούν και πότε?.Θα μου δώσουν φυσική και θα πάρουν Γεωγραφία σαν 3η ανάθεση μετά την 30 Σεπτεμβρίου? και αν δεν θέλουν και προτιμούν τη Φυσική τι μπορώ να πώ? Έχω δικαίωμα να διεκδικήσω κάτι?
Οι 2 μαθηματικοί παίρνουν τη φυσική ως β ανάθεση για να συμπληρώσουν ωράριο. Δεν υπάρχει ΠΕ04 (οργανικά) στο σχολείο (αν κατάλαβα καλά), και τοποθετούν εσένα (αποσπασμένος από άλλο ΠΥΣΔΕ) για να πάρει όλο το πάνελ των 20 (ή 21;) ωρών χημείας, βιολογίας, γεωγραφίας,φυσικής. Οι οργανικά ανήκοντες παίρνουν υποχρεωτικά τη β ανάθεση τους για να συμπληρώσουν ωράριο. Νομίζω ότι δεν μπορείς να διεκδικήσεις κάτι.
Το ΠΥΣΔΕ τοποθέτησε ένα φυσικό για να κάνει όλο το πάνελ μαθημάτων των ΠΕ04 ;D ;D ;D, μάλλον θα έχουν έλλειψη χημικών και βιολόγων............ ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2017, 11:52:43 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:00:28 »

Αποσυνδεδεμένος Peponi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1110 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 11:50:35 μμ »
δυο μαθηματικοί στο σχολείο με οργανική. τους λείπουν 10 ώρες ( και οι δύο μαζί) και πήραν φυσική σαν β ανάθεση. Έρχεται ο αποσπασμένος φυσικός και υπάρχουν 20 ώρες (χημεία ,βιολογία, Γεωγραφία και 1 Φυσικής). Πως θα μοιραστούν και πότε?.Θα μου δώσουν φυσική και θα πάρουν Γεωγραφία σαν 3η ανάθεση μετά την 30 Σεπτεμβρίου? και αν δεν θέλουν και προτιμούν τη Φυσική τι μπορώ να πώ? Έχω δικαίωμα να διεκδικήσω κάτι?

Δεν λείπουν και στους δύο μαζί. Λείπουν από τον νεότερο μαθηματικό.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2017, 11:52:11 μμ από Peponi »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1111 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 11:53:58 μμ »
Με το γράμμα του νόμου ναι, αλλά μπορεί να τα έχουν μοιράσει μεταξύ τους, να πάρουν και οι 2 και μαθηματικά και φυσική.. ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1112 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 12:24:53 πμ »
Αυτό που συμβαίνει με τους αποσπασμένους και τους αναπληρωτές είναι απίστευτο! Ένας αναπληρωτής τις προάλλες ρωτούσε γιατί δεν είχε δικαίωμα να κάνει αίτηση για διευθυντής!!!Τρελά πράγματα...

Συνάδελφοι, δεν καταλαβαίνετε πως η αποστολή σας είναι να καλύψετε τα κενά που δημιουργούνται; Ό,τι περισσέψει δηλαδή. Το καταλάβατε;

Είναι σα να ζητάνε σε μια ταινία έναν κομπάρσο και να παρουσιάζεστε στο σκηνοθέτη λέγοντας πως ξέρετε καλύτερα το ρόλο απ'τον πρωταγωνιστή.

Πείτε ένα ευχαριστώ που πήρατε την απόσπαση-διορισμό και δώστε ό,τι καλύτερο έχετε για τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1113 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 04:03:03 πμ »
Ακριβώς, διότι και οι αποσπάσεις και οι διορισμοί δεν γίνονται σε πραγματικες ανάγκες. Αλλά γίνονται από χάρη. Έχουν κοινωνικό χαρακτήρα. Όπως δηλαδή διορίστηκες εσύ MATRIX για παράδειγμα λέω. Οφείλεις να είσαι ευγνώμων σε αυτούς που σε διορίσαν χωρίς να υπάρχει πραγματική ανάγκη στο μάθημά σου, έτσι ώστε να δημιουργηθεί μια σχέση αλληλεξάρτησης για την οποία πρέπει να φτιάξεις μια ηθική αιτιολόγηση, για να μην αισθάνεσαι περιττός. Αυτή συνήθως είναι ότι "το κάνω για το καλό του σχολείου και των παιδιών". Έτσι, όχι απλώς σβήνουν τα προηγούμενα, αλλά είσαι και το θυμα που θυσιάζεται σε μια πολύ μπερδεμένη κατάσταση, στην οποία και εγώ παραδεχομαι πάντως ότι δεν φταίς.
Η άγνοια των συνεπειών είναι η ασπίδα μας.
"Δεν το διάλεξα εγώ"
Ωσπου έρχεται η στιγμή που πρέπει να το διαλέξεις και να το ζητήσεις.... για το καλό του σχολείου.... β και γ αναθέσεις, ενοποιήσεις, αποσπάσεις... για το καλό των παιδιών.
"Κάποιος να τους κάνει μάθημα ρε σεις!"
"Εγώ ωρε θα θυσιαστώ για να τα κάμω όλα"
Μπράβο συνάδελφε, προστάτη των παιδιών, λέω εγώ.
Σάμπως και εγώ τον ίδιο δρόμο δεν βαδίζω ???

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2017, 04:29:41 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος gchristin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1114 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 10:07:04 πμ »
Υπάρχουν ανάγκες στη Φυσική και στο συγκεκριμένο σχολείο υπήρχαν -11.Δεν παραπονιέμαι. Ας με στείλουν σε 3 σχολεία και ας κάνω μόνο φυσική αλλά και να μείνω   στο Γυμνάσιο και να κάνω β ανάθεση πάλι δεν υπάρχει θέμα. Δεν υπήρχε χημικός η βιολόγος για απόσπαση στο συγκεκριμένο νομό. Γνωρίζω οτι θα μπαλώναμε τρύπες. Απλά με το να πάρουν οι μαθηματικοί τη Φυσική Β ανάθεση εγώ θα είμαι φυσικός σε σχολείο και δεν θα κάνω τη φυσική ενώ θα μπορούσε να κάνω φυσική και ο μαθηματικός να έχει β ανάθεση τη γεωγραφία. Τέσπα μικρό το κακό.
Ετσι όπως έχει γίνει η κατάσταση η β ανάθεση είναι μονόδρομος γιατί διαφορετικά θα πρέπει κάποιος να πάει σε τουλάχιστον 3 σχολεία για να συμπληρώσει μόνο με α ανάθεση και αυτό είναι σκότωμα..

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1115 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 10:56:36 πμ »
gvasilis, βλέπω πως είσαι ο Ξανθόπουλος του forum. Δε βαρέθηκες να κλαις;

Εγώ δεν είμαι ευγνώμων σε κανέναν για το διορισμό μου γιατί έγινε με ΑΣΕΠ. Και γενικά όποιος δε χρησιμοποίησε μέσον δεν οφείλει κανένα ευχαριστώ. Ούτε για την απόσπαση ,ούτε για το διορισμό. Το "ευχαριστώ" που ανέφερα απευθύνεται στη ζωή που μας έφερε αυτό που επιθυμούσαμε. Γιατί και η απόσπαση και ο διορισμός γίνεται κατόπιν αίτησής μας. Σωστά;

Εσένα πιθανώς να  σε έβαλαν με το ζόρι στην εκπαίδευση με αποτέλεσμα να  κλαίγεσαι όλη μέρα. Παραιτήσου για να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις, χωρίς θυσίες για το καλό των παιδιών...

Άσχημο πράγμα η κατάθλιψη...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1116 στις: Σεπτέμβριος 06, 2017, 04:57:11 μμ »
το να μείνω στο παράπονο, το να μην πολεμήσω εναντίον των πρακτικών που κατακρίνω, το να παραιτηθώ...
είναι η καλύτερή σου ελπίδα!
Άνθρωποι σε διόρισαν σε απόσπασαν. Μπορεί να μην τους ξέρεις, να μην τους μίλησες ποτέ αλλά ήταν ανθρώπινη απόφαση. Όχι της ζωής.
Η κατάθλιψη είναι κάτι άλλο και αν μας διαβάσει τώρα κανα σύλλογος ευαισθητοποιημένων θα σε κατηγορήσει για άγνοια και κοινωνικό ρατσισμό. Παρεξηγήσεις.
Τέλος πάντων κάντε εκεί ότι μάθημα σας δίνει η ζωή και κοιτάξτε πως θα το κάνετε έπειτα για το καλό των παιδιών,... γιατί κατ΄εμέ δεν ήταν αυτός ο πρώτος σκοπός που σας το έδωσε η ζωή.

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΗΣ-80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1117 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 05:56:58 μμ »
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου απαντήσει κανείς, αν υπάρχει κάποια γνωμοδότηση ή κάποια εγκύκλιος που να δίνει προτεραιότητα στις αναθέσεις μαθημάτων σε κάποιον εκπαιδευτικό που εκτός του πτυχίου του έχει και μεταπτυχιακό στο συγκεκριμένο μάθημα.

Παράδειγμα: Αν 2 φιλόλογοι διεκδικούν την ιστορία, να την πάρει ένας που έχει μεταπτυχιακό στην ιστορία

Ή αν 2 φυσικοί διεκδικούν την βιολογία, αντιστοίχως να την πάρει κάποιος που έχει μεταπτυχιακό στη βιολογία.

Αν ξέρει κάποιος κάποιο άρθρο ή εγκύκλιο. Κι αν δεν υπάρχει, μήπως να αρχίσουμε να το διεκδικούμε;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1118 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:20:10 μμ »
Δεν υπάρχει, μόνο δεύτερη ειδικότητα (πτυχίο).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1119 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 11:01:48 μμ »
«Ποιος εκπαιδευτικός και ποιος πολίτης θα ήθελε τα δικά του παιδιά να διδάσκονται βιολογία από φυσικό, χημεία από γεωλόγο, φυσική από χημικό και χημεία από αυτόν που περισσεύει;»

Αντώνης Σούρμπης

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/331628_i-hameni-aisthisi-toy-geloioy-sti-dimosia-ekpaideysi

Και που να δείτε τα χειρότερα. Γνωρίζω περίπτωση χημικού μηχανικού που κάνει θρησκευτικά (!) και πέρυσι θεολόγου που έκανε μουσική (αναφέρομαι σε περιπτώσεις χωρίς δεύτερη ειδικότητα, απλώς συμπληρώνουν ωράριο). Παλαιότερα, πριν τοποθετηθώ στο σχολείο, ο φυσικός έκανε και  καλλιτεχνικά! Όλα αυτά με τις ευλογίες του ΠΥΣΔΕ. Γράφω για περιοχές  που έχουν σχετικά κοντά 4-5 σχολεία δευτεροβάθμιας και θα μπορούσαν να προσληφθούν όλες οι ειδικότητες.
Που είναι οι Ενώσεις των αντίστοιχων ειδικοτήτων για να τις υποστηρίξουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2020, 11:11:26 μμ από harac »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 548

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.