*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1162 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 07:36:29 μμ »
Δεν λαμβανεται υποψη η σειρα πραξης τοποθετησης στις τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα γιατι δεν υπαρχει στη νομοθεσια τετοια διαταξη.  Μονο στις οργανικες τοποθετησεις  λαμβανεται υποψη η πραξη τοποθετησης οπως αναφερει το αρ 14 πδ 50/96
 "..Οι εκπαιδευτικοί που μετατέθηκαν ή τοποθετήθηκαν στη σχολική μονάδα το ίδιο σχολικό έτος,  θεωρείται ότι τοποθετήθηκαν ταυτόχρονα..και λαμβανονται υποψη τα μορια μεταθεσης ". Όμως ακομα κι αν υπηρχε αντιστοιχη διαταξη για τις λειτουργικες τοποθετησεις, τοτε ο λειτουργ υπεραριθμ που τοποθετηθηκε στις 18, θεωρειται οτι τοποθετηθηκε ταυτοχρονα με τον αποσπασμενο που τοποθετηθηκε στις 9,γιατι τοποθετηθηκαν στο ιδιο σχολ ετος.  Μονο στην περιπτωση που ο ενας τοποθετηθηκε 31/8 και ο αλλος 1/9 θεωρειται οτι προηγειται αυτος που τοποθετηθηκε 31/8 γιατι αναφερομαστε σε διαφορετικο σχολ ετος. '

Αν ο αποσπασμένος τοποθετήθηκε 31/8 και ο λειτουργικά υπεράριθμος 1/9, αυτό είναι παράνομο, αφού οι τοποθετήσεις των λειτουργικά υπεράριθμων προηγούνται των τοποθετήσεων των αποσπασμένων.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:29 »

Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1163 στις: Σεπτέμβριος 05, 2022, 11:48:28 μμ »
Στο  ΠΥΣΔΕ  που  ανήκω  έγιναν  τοποθετήσεις  υπεράριθμων  νεοδιόριστων  και  αποσπασμένων  στις  30-8-2022  με  βάση  πίνακα  κενών  όπου  δεν  είχαν  γίνει  οι  β΄ αναθέσεις.Στη  συνέχεια  δόθηκαν  κενά  και  έγιναν  τοποθετήσεις  αναπληρωτών.Αποτέλεσμα  να  τοποθετηθώ  αποσπασμένος  από  άλλο  ΠΥΣΔΕ σε  σχολείο  όπου  συνάδελφοι  οργανικά  ανήκοντες  που  έχουν  β  ανάθεση  μαθήματα  που  εγώ  έχω  α  ανάθεση  να  διεκδικούν  και  τελικά  να  παίρνουν  με  απόφαση  συλλόγου  (  αντίθετη  από  την  εισήγηση  του  διευθυντή  ).Τελικά  μένω  με  μηδέν  ώρες ενώ  σε  άλλα  σχολεία  έγινε  δεκτό  ότι  στην  πρώτη  ανάθεση  δεν  παίζει  ρόλο  αν  κάποιος  είναι  οργανικά  ή  προσωρινά  τοποθετημένος  σύμφωνα  την  85980/Δ2 ΦΕΚ 2737 .
Προφανώς  έκανα  αίτημα  επανεξέτασης  αλλά  το  πυσδε  ενώ  αρχικά  επέμενε  ότι  ορθώς  πρέπει  να  αναλάβω  την  α  ανάθεση  μου  σύμφωνα  με  την  πράξη  τοποθέτησης  μου τελικά  μου  άφησε  να  εννοηθεί  ότι  ενδέχεται να  τοποθετηθώ  σε  άλλο  σχολείο.Σε  αυτή  την  περίπτωση  πιθανώς  να  βρεθώ  πίσω  στις  επιλογές  τοποθέτησης  μου  ακόμα  και  από  αναπληρωτές.
Τι  με  συμβουλεύεται  πράξω;Σκέπτομαι  σοβαρά  το  ενδεχόμενο  δικηγόρου.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1164 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 01:32:27 πμ »
Πολύ σημαντικό να γράψεις την ειδικότητα σου.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1165 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 06:31:33 πμ »
Τα ρίσκα των αποσπάσεων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:21:29 »

Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1166 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 07:30:30 πμ »
Είμαι φυσικός.Το μπέρδεμα αφορά προφανως  κλαδο πε4.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1697
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1167 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 11:34:58 πμ »
Στο  ΠΥΣΔΕ  που  ανήκω  έγιναν  τοποθετήσεις  υπεράριθμων  νεοδιόριστων  και  αποσπασμένων  στις  30-8-2022  με  βάση  πίνακα  κενών  όπου  δεν  είχαν  γίνει  οι  β΄ αναθέσεις.
Μου φαινεται εντελως περιεργο να αναρτησει το πυσδε πινακα λειτουργικων κενων χωρις β αναθεσεις. Η βασικη αρχη ενος πινακα λειτουργικων κενων ειναι ο συνυπολογισμος β αναθεσεων ή και β ειδικοτητας των οργανικα ανηκοντων καθηγητων του σχολειου. Χωρις αυτα δεν στεκει ο πινακας. Οποτε αυτο ειναι το πρωτο που θα πρεπει να επικαλεστεις στην ενσταση σου και θα στηριχτεις στην 85980/δ2 λεγοντας οτι εφοσον δεν ειχαν ανατεθει οι β αναθεσεις στους οργανικα ανηκοντες εκπαιδευτικους, τοτε τα κενά που αναρτηθηκαν ήταν αναληθη/παραπλανητικα.

Στη  συνέχεια  δόθηκαν  κενά  και  έγιναν  τοποθετήσεις  αναπληρωτών.Αποτέλεσμα  να  τοποθετηθώ  αποσπασμένος  από  άλλο  ΠΥΣΔΕ σε  σχολείο  όπου  συνάδελφοι  οργανικά  ανήκοντες  που  έχουν  β  ανάθεση  μαθήματα  που  εγώ  έχω  α  ανάθεση  να  διεκδικούν  και  τελικά  να  παίρνουν ορθως πηραν αυτοι τη β αναθεση τους γιατι αυτα λεει η 85980/δ2. Αν το πυσδε ειχε κανει σωστα τη δουλεια του εσυ δε θα επρεπε να εισαι σε αυτο το σχολειο, που δεν εχει τελικα διαθεσιμες ωρες να σου προσφερει. Θα πρεπει να ζητησεις επανατοποθετηση αποσπασμενων με βαση τα μορια απόσπασης τους.


 με  απόφαση  συλλόγου  (  αντίθετη  από  την  εισήγηση  του  διευθυντή  ).
Ο διευθυντης, βασει του αρ 29 του καθηκοντολογιου, ειναι υποχρεωμενος να φροντισει για τη συμπληρωση του ωραριου των εκπαιδευτικών που βρισκονται (με πραξη πυσδε) στο σχολειο του δηλ των οργανικα ανηκοντων , των λειτουργ υπεραριθμων που του στελνει το πυσδε για συμπληρωση και των αποσπασμενων. Επομενως και με βαση το αρ 100 του 4823, θα έπρεπε να εισηγηθει τις αναθεσεις  μαθηματων με γνωμονα τη συμπληρωση ωραριου κατα σειρα προτεραιοητας α) των οργανικων β) των λειτουργ υπερ γ) των αποσπασμενων. Αν εσυ τοποθετηθηκες εκει χωρις να εχει συνυπολογισει το πυσδε τις β αναθεσεις, τοτε κακως τοποθετηθηκες σε αυτο το σχολειο και δε θα έπρεπε να σου αναθεσει μαθηματα ο διευθυντης εαν δεν ειχαν συμπληρωσει το ωραριο τους οι οργανικα ανηκοντες και οι λειτουργ υπεραριθμοι. Οποτε, δεν καταλαβαινω για ποιο λογο ηταν δοαφορετικη η εισηγηση του διευθυντη σε σχεση με αυτο που ηθελε η πλειοψηφια του συλλογου?? αν ανεθεσε σε σενα Α αναθεσεις και δεν εδωσε στους οργανικα ανηκοντες τις δικες σου ωρες (που για κεινους ηταν β αναθεση), τοτε ο διευθυντης δεν εκανε σωστα τη δουλεια του και ορθως η πλειοψηφια του συλλογου πηρε διαφορετικη θεση.

Τελικά  μένω  με  μηδέν  ώρες ενώ  σε  άλλα  σχολεία  έγινε  δεκτό  ότι  στην  πρώτη  ανάθεση  δεν  παίζει  ρόλο  αν  κάποιος  είναι  οργανικά  ή  προσωρινά  τοποθετημένος  σύμφωνα  την  85980/Δ2 ΦΕΚ 2737 . Παιζει ρολο γιατι πριν στειλει, το πυσδε, καποιον με προσωρινη τοποθετηση εκει θα έπρεπε να εχει διασφαλισει οτι εξαντληθηκαν οι ωρες α+β αναθεσης απο τους οργανικα ανηκοντες και στη συνεχεια θα εστελνε, με προσωρινη τοποθετηση, εναν εκπκο που θα επαιρνε οτι περισσευε.
Προφανώς  έκανα  αίτημα  επανεξέτασης  αλλά  το  πυσδε  ενώ  αρχικά  επέμενε  ότι  ορθώς  πρέπει  να  αναλάβω  την  α  ανάθεση  μου  σύμφωνα  με  την  πράξη  τοποθέτησης  μου τελικά  μου  άφησε  να  εννοηθεί  ότι  ενδέχεται να  τοποθετηθώ  σε  άλλο  σχολείο. Προφανως καταλαβαν την πατατα που εκαναν και τωρα τα μαζευουν
Σε  αυτή  την  περίπτωση  πιθανώς  να  βρεθώ  πίσω  στις  επιλογές  τοποθέτησης  μου  ακόμα  και  από  αναπληρωτές.
Τι  με  συμβουλεύεται  πράξω; ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ. Να επικαλεστεις την 85980/δ2 και την 137644/Ε1/3-9-2015 και να ζητησεις επανατοποθετηση αποσπασμενων με βαση τις δηλωσεις προτιμησης και τα μορια αποσπασης

Σκέπτομαι  σοβαρά  το  ενδεχόμενο  δικηγόρου. Ασφαλως χρειαζεται ο δικηγορος και ας καθυστερησει η εκδοση αποφασης του διοικητικου δικαστηριου. Αν σε δικαιωσει ετεροχρονισμενα, πιθανο να καταλογισει στο δημοσιο την αποζημιωση σου για ηθικη βλαβη και απαλλαγη δικαστικων εξοδων. Το σιγουρο ειναι παντως οτι δε θα σε ξαναπειραξει κανεις στη συγκεκριμενη δδε.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1168 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 12:45:37 μμ »
"Σκέπτομαι  σοβαρά  το  ενδεχόμενο  δικηγόρου. Ασφαλως χρειαζεται ο δικηγορος και ας καθυστερησει η εκδοση αποφασης του διοικητικου δικαστηριου. Αν σε δικαιωσει ετεροχρονισμενα, πιθανο να καταλογισει στο δημοσιο την αποζημιωση σου για ηθικη βλαβη και απαλλαγη δικαστικων εξοδων. Το σιγουρο ειναι παντως οτι δε θα σε ξαναπειραξει κανεις στη συγκεκριμενη δδε. "

Μερικές φορές και η απλή αποστολή της ένστασης με εξώδικο αρκεί και λειτουργεί εκφοβιστικά και διορθώνουν, έχει ξαναγίνει (τώρα για τα λοιπά : αφενός κι εγώ κάπου στο δρόμο τον έχασα τον gt, αν είναι όπως τα λέει ο asepito και δεν λείπουν και άλλες λεπτομέρειες... χαμούλης και λίγο μπερδεματάκι. πάντως γενικά σε κάποια πυσδε βλέπουμε απεξω απεξω μια δυσκολία στις τοποθετήσεις/επανατοποθετήσεις. πού θα βγει φέτος;  τώρα αναφορικά με τα διοικητικά δικαστήρια και την πιθανή στοχοποίηση ή "δεν θα σε πειράξουν"  ισχύει/δεν ισχύει... ανάλογα. ποιος θα κινηθεί για ετήσια/προσωρινή τοποθέτηση; σε κάθε περίπτωση ίσως σου βγει σε καλό (;) το μπέρδεμα , δώσε την εξέλιξη της υπόθεσης να διαφωτιζόμαστε :)


Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1169 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 02:39:40 μμ »
H  85980/Δ2 ΦΕΚ 2737   στο  τέλος  στις  οδηγίες  αναφέρει  στο  Δ  ότι  η  σειρά  ανάθεσης  μαθημάτων  που  διδάσκει  ο  εκπαιδευτικός  είναι  η  ίδια  είτε  κάποιος  είναι  προσωρινά  είτε  οργανικά  ανήκοντας  στην  ίδια  σχολική  μονάδα  και  το  νούμερο  1  αφορά  την  α΄ ανάθεση.
Με  βάση  αυτό  δηλαδή  από  τη  στιγμή  που  εγώ  τοποθετήθηκα πριν  γίνει  κατανομή  σε  β΄ αναθέσεις  ,  καλώς  η  κακώς έπρεπε  να  μου  ανατεθεί  η  α΄ ανάθεση  μου  και  οι  θιγόμενοι να  προσφύγουν  όπου  πρέπει  και  αν  πρέπει.

Εγώ  μέχρι  τώρα  γνωρίζω  ότι  είμαστε  υποχρεωμένοι  να  σεβαστούμε  τις  αποφάσεις  των  ΠΥΣΔΕ  και  όταν  κάποιος  δικαιωθεί  σε  τυχόν  ένσταση  του  τότε  να  διορθωθεί  άμεσα  η  οποιαδήποτε  απόφαση  και  να  γίνει  σεβαστή  από  όλους.

Προσωπικά  πιστεύω  ότι  από  τη  στιγμή  που  γίνονται  προσλήψεις  αναπληρωτών  πριν  το  άνοιγμα  των  σχολείων  πρέπει  όλες  οι  άλλες  τοποθετήσεις  και  διαθέσεις  να  ολοκληρωθούν  εντός  του  Αυγούστου  και  δεν  υπάρχει  τρόπος  να  υπολογιστούν  τα  κενά  με  την  κατανομή  των  β  αναθέσεων  αφού  δεν  γίνεται  σύλλογος  με  κλειστά  σχολεία .

Αποσυνδεδεμένος lemonpies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1170 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 03:01:08 μμ »
Εγώ  μέχρι  τώρα  γνωρίζω  ότι  είμαστε  υποχρεωμένοι  να  σεβαστούμε  τις  αποφάσεις  των  ΠΥΣΔΕ  και  όταν  κάποιος  δικαιωθεί  σε  τυχόν  ένσταση  του  τότε  να  διορθωθεί  άμεσα  η  οποιαδήποτε  απόφαση  και  να  γίνει  σεβαστή  από  όλους.

Ποιες αποφάσεις ΠΥΣΔΕ; Εδώ σε κάποιες Βθμιες, κάποιοι διευθυντές εκπαίδευσης παρακάμπτουν τελείως τα ΠΥΣΔΕ, και αποφασίζουν παρανόμως εντελώς μόνοι τους!
Και δεν βρίσκεται μια ΕΛΜΕ να κηρύξει απεργία διαρκείας και να τους σύρει στα δικαστήρια!
Αν δεν αντιδράσει άμεσα η εκπαιδευτική κοινότητα με δικαστικές προσφυγές και απεργία διαρκείας, προβλέπω να τρώμε μεγάλο αγγούρι μέχρι να αλλάξει η παρούσα κυβέρνηση.

Η μάχη της δημοκρατίας και την νομιμότητας ενάντια στην απολυταρχία και την παρανομία του υπουργείου και των διευθυντών εκπαίδευσης πρέπει να είναι ανελέητη.  Δεν πρέπει να τους αφήσουμε να ροκανίζουν τα κονδύλια, την στιγμή που οι μαθητές μας και οι γονείς τους δεν έχουν να φάνε. Δεν πρέπει να τους αφήσουμε σε χλωρό κλαρί, όχι μόνο τώρα που έχουν θέση εξουσίας, αλλά και όταν θα χάσουν αυτή τους την θέση. Να μην έχουν μούτρα όλοι αυτοί οι δοτοί και παράνομοι που διοικούν σήμερα ούτε να κυκλοφορούν στα σχολεία, ούτε καν στον δρόμο, μέχρι να πάρουν σύνταξη και να αποσυρθούν στα χωριά τους.

Αξιολόγηση τώρα! Όλα τα δοτα διορισμένα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και οι διευθυντές εκπαίδευσης να αξιολογηθούν από ελεγκτές δημόσιας διοίκησης στο κατά πόσο σωστά εφαρμόζουν τον νόμο. Οι ΕΛΜΕ/Σύλλογοι να αναλάβουν δράση και να κινήσουν την διαδικασία των ελεγκτών!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2022, 03:28:38 μμ από lemonpies »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.
https://www.youtube.com/watch?v=9OX_qQODfbg

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1697
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1171 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 03:54:29 μμ »

Με  βάση  αυτό  δηλαδή  από  τη  στιγμή  που  εγώ  τοποθετήθηκα πριν  γίνει  κατανομή  σε  β΄ αναθέσεις  ,  καλώς  η  κακώς έπρεπε  να  μου  ανατεθεί  η  α΄ ανάθεση  μου  και  οι  θιγόμενοι να  προσφύγουν  όπου  πρέπει  και  αν  πρέπει.

Εγώ  μέχρι  τώρα  γνωρίζω  ότι  είμαστε  υποχρεωμένοι  να  σεβαστούμε  τις  αποφάσεις  των  ΠΥΣΔΕ  και  όταν  κάποιος  δικαιωθεί  σε  τυχόν  ένσταση  του  τότε  να  διορθωθεί  άμεσα  η  οποιαδήποτε  απόφαση  και  να  γίνει  σεβαστή  από  όλους.

Προσωπικά  πιστεύω  ότι  από  τη  στιγμή  που  γίνονται  προσλήψεις  αναπληρωτών  πριν  το  άνοιγμα  των  σχολείων  πρέπει  όλες  οι  άλλες  τοποθετήσεις  και  διαθέσεις  να  ολοκληρωθούν  εντός  του  Αυγούστου  και  δεν  υπάρχει  τρόπος  να  υπολογιστούν  τα  κενά  με  την  κατανομή  των  β  αναθέσεων  αφού  δεν  γίνεται  σύλλογος  με  κλειστά  σχολεία .
οπως ειπα και πριν πραγματικα μου  φαινεται απιστευτο να υπαρχει πυσδε που να ανακοινωσε λειτουργικα κενα με Α αναθεσεις. Μηπως εγινε κατι άλλο?Ποιο πυσδε ειναι αυτό?
καταλαβαινω την ενστασή σου ως προς το οτι "τι φταιω γω που με τοποθετησαν εκει χωρις να εχουν υπολογισει β αναθεσεις? ας προσεχαν.  Απαξ και μπηκα πρεπει να παρω την α αναθεση και ας κανουν ενσταση οι οργανικοι" . Ειναι ευλογο/δικαιο να το λες αυτό, αλλα δεν πρέπει να συνεχιστει με λαθος τροπο η διαδικασια επειδη ξεκινησε λανθασμενα. Αυτό που πρέπει να γινει ειναι επανυπολογισμος λειτουργικών κενών και επανατοποθετησεις οσων μπηκαν σε λαθος θεση. Νωρις ειναι ακομα, δεν ξεκινησαν τα μαθηματα.

Ως προς το "..H  85980/Δ2 ΦΕΚ 2737   στο  τέλος  στις  οδηγίες  αναφέρει  στο  Δ  ότι  η  σειρά  ανάθεσης  μαθημάτων  που  διδάσκει  ο  εκπαιδευτικός  είναι  η  ίδια  είτε  κάποιος  είναι  προσωρινά  είτε  οργανικά  ανήκοντας  στην  ίδια  σχολική  μονάδα  και  το  νούμερο  1  αφορά  την  α΄ ανάθεση..",  οντως αναφερεται, η συγκεκρ εγκυκλιος, και στους προσωρινα τοποθετημενους, αλλα δε θα επρεπε να εισαι προσωρινα τοποθετημενος σε αυτο το σχολειο, ΑΝ γινονταν ορθα οι κατανομες των α+β αναθεσεων στους οργανικα ανηκοντες, γιατι δε θα υπηρχε (οπως καταλαβαινω απο τα λεγομενα σου) κενο/διαθεσιμες ωρες σε αυτο το σχολειο. Το συγκεκριμενο σημειο της εγκυκλιου που αναφερεσαι, ενεργοποιειται απο το πυσδε σε περιπτωσεις οπως α) μετά απο την (σωστή) τοποθετηση ενος λειτουργικα υπεραριθμου ή εκπκου που ειναι στη ΔΙΑΘΕΣΗ σε ενα σχολειο οντως δικαιουται να παρει την Α αναθεση του, αν βεβαια αυτη απεμεινε διαθεσιμη β) δεν μπορει να τον παει το πυσδε , απο την στιγμη που τον τοποθετησε προσωρινά  σε αυτο το σχολειο, να κανει Α αναθεση σε αλλο σχολειο ενω μπορει να συμπληρωσει σε αυτο με Β αναθεση καθως και στην περιπτωση γ) ενας καθηγητης οργανικα ή προσωρινα τοποθετημενος σε ενα σχολειο Α  προηγειται να συμπληρωσει σε ενα συστεγαζομενο σχολειο Β εναντι ενος εκπαιδευτικου ενος σχολειου Γ που αιτειται το Β σχολειο, εστω και αν ο εκπκος του Γ εχει περισσοτερα μορια μεταθεσης

Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1172 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 03:57:04 μμ »
Καλώς  είναι  θεσμοθετημένες  κάποιες  διαδικασίες  προκειμένου  να  βρει  το  δίκιο  του  κάποιος  αλλιώς  μιλάμε  για  αυτοδικία.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1173 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 04:05:20 μμ »
Ακολουθεί κουραστικό κείμενο (που έχει αναρτηθαεί και παιαλότερα). Αν δεν είναι κάποιος άμεσα ενδιαφερόμενος μην το διαβάσει.
Για το θέμα του asepito
Η μη αναθεση σε εσένα των ωρών είναι απόλυτα νόμιμη και σε δικοικητικό δικαστήριο θα έχανες. Για τους εξής δύο λόγους
α) Τοποθετήθηκες στο σχολείο παράτυπα , εφόσον δεν τηρήθηκαν από το ΠΥΣΔΕ οι νόμιμες διαδικασίες της σειράς τοποθέτησης και ανάρτησης κενών. Επομένως ήδη η τοποθετήση σου (χωρίς να φταις εσύ) δεν είναι νόμιμη άρα και δεν υπάρχει καμία συζήτηση για αναθεσεις.
β) Στο σχολείο που παρουσιάστηκες και που διεκδικείς ώρες υπάρχει μία λειτουργική υπεραριθμία (με οποιοδήποτε ορισμό και αν έχει αυτή δηλαδή το όριο των 12 ωρών που δέχονται ή δεν δέχονατι τα ΠΥΣΔΕ). Εδώ ισχύουν δύιο αντικρουόμενες κανονιστικές πράξεις
1) Με την εφαρμογή του ΦΕΚ των αναθέσεων εσύ έπρεπε να πάρεις ώρες Α ανάθεσης από μόνιμους συναδέλφους, οπότε κάποιος από αυτούς θα έβγαινε λειτουργικά υπεράριθμος .
2) Όμως για τις υπαραριθμίες των ΠΕ04 (που έχει στο σχολείο σου ) ισχύουν ακόμα Π.Δ 50/96 αρθ 14, 100/97 αρθ 12 και  της παρ. 18 του άρθ.36 του νόμου 4186/2013 από τον οποίο προκύπτει σαφώς ότι τόσο οι οργανικές όσο και οι λειτουργικές υπεραριθμίες στον κλάδο ΠΕ04 κρίνονται ομαδοποιημένα. Αυτό σημαίνει ότι ο τελευταίος τοποθετηθείς στο σχολείο (ανεξάρτητα από ειδικότητα) θα πρέπει να κριθεί υπεράριθμός και να διατεθεί  σε άλλο σχολείο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση είσαι εσύ.
Παρατηρούμε λοιπόν ότι υπάρχουν δύο διαφορετικά αποτελέσματα ως προς το ποιος θα πάει σε άλλο σχολείο. Τι ισχύει;
«Η τυπική ισχύς των κανονιστικών πράξεων αντιστοιχεί στην ιεραρχία των οργάνων που τις εκδίδουν. Έτσι, το προεδρικό διάταγμα υπερισχύει της πράξης του Υπουργικού Συμβουλίου και αυτή υπερέχει της υπουργικής απόφασης. Από την ιεραρχική κλίμακα και τον έλεγχο εξαιρούνται οι ανεξάρτητες διοικητικές αρχές(π.χ. Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης). Να επισημανθεί, τέλος, ότι οι ιεραρχικώς ανώτερες κανονιστικές διοικητικές πράξεις δε μπορούν -εκτός αν το προβλέπει η νομοθετική εξουσιοδότηση- να τροποποιήσουν ή να καταργήσουν κατώτερες ιεραρχικά κανονιστικές πράξεις της Διοίκησης. Αυτό προκύπτει από το γενικό κανόνα ότι «κάθε κανονιστική πράξη της διοίκησης οφείλει να συμμορφώνεται στις ιεραρχικά ανώτερές της» .
(Δαγτόγλου Π. Δ., Γενικό Διοικητικό Δίκαιο, Εκδόσεις Σάκκουλα(6η έκδοση ενημερωμένη από Π.-Μ. Ευστρατίου και Θ. Παπαγεωργίου) σελ 75.)
Το ΦΕΚ 85980/Δ2 ΦΕΚ 2737 αποτελεί υπουργική απόφαση η οποία έχει μικρότερη ισχύ από το Π.Δ. Μία Υ.Α δεν μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα που θα έχει ένα άρθρο Π.Δ επάνω σε ένα θέμα. Γιατί ακολουθώντας το Π.Δ βγαίνεις υπεράριθμός εσύ.


Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1174 στις: Σεπτέμβριος 06, 2022, 05:55:44 μμ »
Eγώ  οκ πρέπει  να  φύγω  εξαιτίας  λάθους  του  ΠΥΣΔΕ.
Δεν  θα  έπρεπε  όμως  το  ΠΥΣΔΕ  να  αναγνωρίσει  το  λάθος  του  και  να  ξανακάνει  όλες  τις  τοποθετήσεις  από  την  αρχή  και  όχι  μεμονωμένα.
Μήπως  πιστεύει  κανείς  ότι  θα  πάρει  πίσω  τα  κενά  που  δόθηκαν στους  αναπληρωτές  και  θα  ακυρώσεις  το  υπουργείο  τις  όποιες  προσλήψεις  που  έγιναν  αφού  τα  κενά  ήταν  λανθασμένα .
Γιατί  εγώ  πρέπει  να  βρεθώ  πίσω  από  αυτούς  χωρίς  να  φταίω;
Ίδωμεν.
Από  την  άλλη  πρέπει  επιτέλους  να  ξεχωρίσει  ο  κλάδος  ΠΕ04.Δεν  μπορεί  κάποιος  να  παίρνει  σκάρτη  οργανική  με  12  ώρες  α  ανάθεσης  και  να  καβαντζώνει  εσαεί  άλλες  11  ώρες  β΄ ανάθεσης.Σκεφτείτε ότι  διορίζονται  πλέον  μέσα  σε  μεγάλα  αστικά  κέντρα  και  αυτό  θα  γίνεται  μέχρι να  συνταξιοδοτηθούν σε  20-30 χρόνια οπότε  αυτομάτως  αποκλείεται  κάποιος  να  καταφέρει να  πάει  στον  τόπο  συμφερόντων  του.     

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #1175 στις: Σεπτέμβριος 08, 2022, 07:31:35 μμ »
.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 172
Σύνολο: 173

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.163 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.