*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 286873 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #392 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:27:31 μμ »
Υπάρχει σχετική συζήτηση στο

http://www.pde.gr/index.php?topic=19068.294

Ίσως πρέπει να ενοποιηθούν...

το θεμα δεν αναφέρεται στη 2η ειδικότητα αλλά στο βασικό πτυχίο και τις αναθέσεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:09:24 »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #393 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 09:31:35 μμ »
Και άλλο φουρνέλο, αλλά ελέω περικοπών κάνουν ό,τι τους κατέβει.
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%918%CE%989-%CE%93%CE%9A3
Έτσι οι ΠΕ19-20 οι χωρίς πτυχίο, και εννοώ χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ σχετικό με Πληροφορική, δηλ. οι 16 μηνίτες, τώρα θα έχουν 2 ειδικότητες. έτσι χτίζεται η Παιδεία μας....βάλτε τους τώρα απέναντι και στους 2 σχετικούς κλάδους, έτσι για να τρωγόμαστε μεταξύ μας.

Σε ερώτημα που έκανα στο υπουργείο η απάντηση ηταν ότι κανένας ποτέ δεν διορίστηκε με σεμινάρια πληροφορικής πληροφορικός. Οσοι διορισμένοι (μαθηματική φυσικοί φιλόλογοι) με κάποια προσόντα πληροφορικής το 1992 μετατάχθηκαν στον κλάδο της πληροφορικής μπορούν τώρα να αποκτήσουν τη δεύτερη ειδικότητα του βασικού πτυχίου τους. Οσοι από αυτούς διορίστηκαν μετά με χρήση μεταπτυχιακού στην πληροφορική δεν μπορούν να πάρουν 2η ειδικότητα στο βασικό τους πτυχίο και παραμένουν μόνο πληροφορικοί.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #394 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:19:49 μμ »
Ρε παιδια μηπως δεν καταλαβαινουμε κατι καλα;γιατι λεει αποδοση δευτερης ειδικοτητας.μηπως εννοει οσους εχουν δευτερο πτυχιο;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #395 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:32:07 μμ »


αυτό σημαίνει ότι σε ένα νησάκι ή ένα χωριό με γυμνάσιο που έχει ένα τμήμα ανα τάξη, δεν μπορεί να διδάξει ένας φυσικός, αλλά πρέπει να πάρουν και ένα γεωλόγο ή ένα βιολόγο ή ένα χημικό και να κάνει από 8 ώρες ο καθένας μάθημα. επιπλέον κανείς δεν θα έχει οργανική, αφού δεν συμπληρώνει 11 ώρες σε κανένα σχολείο.
Σε ένα μεγαλύτερο χωριό με 2 τμήματα ανά τάξη, κάποιος θα κάνει μέχρι και 15 ώρες σε ένα σχολείο, αν δεν είναι χημικός, που θα κάνει το ανώτερο 11 ώρες.

σωστά δεν το καταλαβαίνω;

Βασικά έχει συμβεί το εξής:
1) ή κάποιος φυσικός 4.01 του υπουργείου έθεσε αυτόν τον όρο γιατί βασικά αυτοί ευνούνται, καθώς με 2 φυσικούς σε ένα μικρό σχολείο καλύπτονται όλα τα μαθήματα, ενώ με 1 βιολόγο και ένα χημικό δε καλύπτεται τίποτα.
2) ή ότι με 7 ώρες δε στέκει οργανική οπότε σιγα σιγά τις καταργεί. ΒΑσικά μόνο οι ΠΕ2 3 και 4.01 μπορούν να έχουν ακόμα οργανικές αν και φαντάζομαι κάτι θα σκεφτούν και εκεί.
[/quote]
στο γυμνάσιο ισχύει το ίδιο με τους φυσικούς και για τους βιολόγους και τους γεωλόγους. μόνο οι χημικοί διαφέρουν.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:09:24 »

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #396 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:21:34 μμ »
Αν υπάρχουν 11 ώρες σε ΟΜΑΔΑ σχολείων, δικαιολογείται οργανική σε ΕΝΑ από αυτά.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #397 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 11:39:15 μμ »
Και άλλο φουρνέλο, αλλά ελέω περικοπών κάνουν ό,τι τους κατέβει.
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%918%CE%989-%CE%93%CE%9A3
Έτσι οι ΠΕ19-20 οι χωρίς πτυχίο, και εννοώ χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ σχετικό με Πληροφορική, δηλ. οι 16 μηνίτες, τώρα θα έχουν 2 ειδικότητες. έτσι χτίζεται η Παιδεία μας....βάλτε τους τώρα απέναντι και στους 2 σχετικούς κλάδους, έτσι για να τρωγόμαστε μεταξύ μας.

Σε ερώτημα που έκανα στο υπουργείο η απάντηση ηταν ότι κανένας ποτέ δεν διορίστηκε με σεμινάρια πληροφορικής πληροφορικός. Οσοι διορισμένοι (μαθηματική φυσικοί φιλόλογοι) με κάποια προσόντα πληροφορικής το 1992 μετατάχθηκαν στον κλάδο της πληροφορικής μπορούν τώρα να αποκτήσουν τη δεύτερη ειδικότητα του βασικού πτυχίου τους. Οσοι από αυτούς διορίστηκαν μετά με χρήση μεταπτυχιακού στην πληροφορική δεν μπορούν να πάρουν 2η ειδικότητα στο βασικό τους πτυχίο και παραμένουν μόνο πληροφορικοί.
Το "κάποια προσόντα Πληροφορικής" που είπανε στο Υπουργείο ξέρεις τι είναι;Προσόντα ΜΗΔΕΝ και 16μηνη προϋπηρεσία σε μαθήματα-εργαστήρια Πληροφορικής και καλά. Για τα σεμινάρια, συγκεκριμένα, η απάντηση είναι εδώ:
http://www.epe.org.gr/ekpaideysh/istoriko.jsp
Και τώρα θα έχουμε 2 σε 1, όπως τα σαμπουάν. 2 ειδικότητες (και άσχετες τελείως, πολλές φορές, μεταξύ τους π.χ. θεολογία - πληροφορική ή φυσική αγωγή-πληροφορική, και μην μου πείτε ότι είμαι υπερβολικός, υπάρχουν και παραυπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις) με 1 βασικό πτυχίο και μόνο. ε αυτά μόνο στην Ουγκάντα συμβαίνουν παιδιά, μόνο στην Ουγκάντα..

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #398 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:04:22 πμ »
Αν υπάρχουν 11 ώρες σε ΟΜΑΔΑ σχολείων, δικαιολογείται οργανική σε ΕΝΑ από αυτά.

Πού μπορώ να βρω τις ομάδες σχολείων για κάθε ΠΥΣΔΕ;
Πάντως για το ΠΥΣΔΕ Δωδεκανήσου που ξέρω κάθε νησί είναι και σε άλλη ομάδα.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #399 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 01:43:48 πμ »
Αν υπάρχουν 11 ώρες σε ΟΜΑΔΑ σχολείων, δικαιολογείται οργανική σε ΕΝΑ από αυτά.

Από που προκύπτει αυτό, υπάρχει κάποια σχετική διάταξη;

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #400 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 08:32:08 πμ »
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει διάταξη, το έχω δεί στην πράξη και μου φαίνεται και λογικό.

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #401 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 02:56:30 μμ »
Συνάδελφοι SOS!!!

Είμαι ΠΕ06 και κάνω 14 ώρες αγγλικά. Από την αρχή της χρονιάς συμπληρώνω με 6 ώρες Κοινωνίκή και Πολιτική Αγωγή, ενώ τελειώνω τη Νομική (2 μαθήματα). Ακόμη δεν μου δόθηκε η δεύτερη ειδικότητα ΠΕ13 που το έχει ως πρώτη ανάθεση. Έχω δηλαδή τα ουσιαστικά αλλά όχι τα τυπίκά προσόντα. Προέκυψαν 5 ώρες Ιστορίας και έγινε πρόταση να τις πάρω εγώ και να κρατήσω και 2 ώρες ΚΠΑ, και η ΚΠΑ να δοθεί στην καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας ΠΕ15, η οποία δηλώνει ότι η ΚΠΑ είναι "κοινωνικό" μάθημα και το έχει διδαχθεί στη Σχολή της ενώ ως "πρωτοδεσμίτισα" δεν έχει καμία επαφή με την Ιστορία. Τώρα τι συνάφεια έχουν οι σπουδές της με το κομμάτι της Πολιτικής Αγωγής, άλλο θέμα.
Ποιός προηγείται να πάρει την ΚΠΑ;
Απαντήστε μου σας παρακαλώ αν μπορείτε!!! Ευχαριστώ πολύ!
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #402 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 03:00:18 μμ »
Εγώ, άσχετα αν έχω Β΄ανάθεση Ιστορία, δεν θέλω να την κάνω. Γενικά διαφωνώ με το να τη διδάσκω γιατί δεν έχει και καμία συνάφεια με τις σπουδές μου. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και άλλο topic! ;)
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος vit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #403 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 03:14:38 μμ »
Η ΚΠΑ δίνεται με β΄ανάθεση σε ΠΕ09-ΠΕ02 ... ωστόσο, μπορεί να είσαι στο πτυχίο Νομικής, αλλά τυπικά είσαι ακόμη ΠΕ06, οπότε ίσως θεωρηθεί πιο συναφές το αντικείμενο συναδέλφου ΠΕ15...γενικά μου φαίνεται περίεργο που σου έδωσαν τις ώρες ΚΠΑ εξαρχής (λόγω ειδικότητας ΠΕ06, γιατί ουσιαστικά έχεις τις γνώσεις)

Αποσυνδεδεμένος germar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #404 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 03:17:48 μμ »
απ ότι βλέπω κι εγω, η πε15, δεν εχει β αναθεση ουτε ιστορια, ουτε κπα. Εσυ πάλι εχεις β αναθεση ιστορια κι απο την άλλη δεν είσαι ακόμα πε13. Άρα μαντεύω οτι θα παρεις ιστορια ειδικα αν η συναδελφισσα της οικιακης ειναι και παλαιοτερη.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #405 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 05:22:05 μμ »
Και άλλο φουρνέλο, αλλά ελέω περικοπών κάνουν ό,τι τους κατέβει.
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4%CE%918%CE%989-%CE%93%CE%9A3
Έτσι οι ΠΕ19-20 οι χωρίς πτυχίο, και εννοώ χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ σχετικό με Πληροφορική, δηλ. οι 16 μηνίτες, τώρα θα έχουν 2 ειδικότητες. έτσι χτίζεται η Παιδεία μας....βάλτε τους τώρα απέναντι και στους 2 σχετικούς κλάδους, έτσι για να τρωγόμαστε μεταξύ μας.

Σε ερώτημα που έκανα στο υπουργείο η απάντηση ηταν ότι κανένας ποτέ δεν διορίστηκε με σεμινάρια πληροφορικής πληροφορικός. Οσοι διορισμένοι (μαθηματική φυσικοί φιλόλογοι) με κάποια προσόντα πληροφορικής το 1992 μετατάχθηκαν στον κλάδο της πληροφορικής μπορούν τώρα να αποκτήσουν τη δεύτερη ειδικότητα του βασικού πτυχίου τους. Οσοι από αυτούς διορίστηκαν μετά με χρήση μεταπτυχιακού στην πληροφορική δεν μπορούν να πάρουν 2η ειδικότητα στο βασικό τους πτυχίο και παραμένουν μόνο πληροφορικοί.

Υπάρχει κάποια εκτίμηση του αριθμού των μεταταχθέντων  ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 στην ειδικότητα ΠΕ19 ανα κλάδο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159908
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.