*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 285759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saked

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #574 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 12:32:11 μμ »
Επαναλαμβάνω κάτι που είχα αναφέρει στην σελίδα 30 του θέματος αυτού:
Υποδιευθυντής Λυκείου (τελευταίος τοποθετημένος στην ειδικότητά του) τον Ιούνιο του 2012 χαρακτηρίζεται από τη Δ/νση Β'θμιας υπεράριθμος για τη σχολική χρονιά 2012-2013. Τον Σεπτέμβριο του 2012 στην ανάθεση ωρών ποιος προηγείται ο αρχαιότερος (στην ίδια ειδικότητα με τον Υ/Δ - 1ος) ή ο υποδιευθυντής;

Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι προηγείται ο διευθυντής και υποδιευθυντής στην ανάθεση ωραρίου εδώ δεν πρέπει να ισχύει κάτι τέτοιο αφού δεν λαμβάνεται υπόψη η υπεραριθμία ...
Υπενθυμίζω: Π.Δ.50/1996 - (ΦΕΚ.45 τ.Α) Άρθρο 14, Κρίση και τοποθέτηση υπεράριθμων εκπαιδευτικών

ΠΑΡ 7. Οι εκπαιδευτικοί που εξακολουθούν να είναι υπεράριθμοι μετά τις παραπάνω ρυθμίσεις παραμένουν στο σχολείο όπου κρίθηκαν ως υπεράριθμοι και διατίθενται σε άλλες σχολικές μονάδες για συμπλήρωση του ωραρίου τους σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 14 του Ν. 1566/1985. Για το σκοπό αυτό ανακοινώνονται από τις αρμόδιες Διευθύνσεις τα σχολεία στα οποία υπάρχουν ανάγκες και καλούνται οι εκπαιδευτικοί με αίτησή τους να δηλώσουν κατά σειρά προτίμησης όλα τα παραπάνω σχολεία. Η διάθεση αυτών γίνεται με τη σειρά προτίμησης και το σύνολο των μονάδων μετάθεσής τους.

Εγώ καταλαβαίνω σύμφωνα με τα παραπάνω ότι ο υπεράριθμος υποδιευθυντής το Σεπτέμβριο είναι υπεράριθμος στο Σχολείο και τίθεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ για συμπλήρωση ωραρίου ή δεν ανήκει καθόλου στο σχολείο (όταν δεν υπάρχουν ώρες να καλύψει ...).

Θα ήθελα παρακαλώ εμπεριστατωμένες γνώμες γιατί είναι θέμα φλέγον και παρατηρείται σε πολλά Λύκεια τείνοντας να γίνει βιομηχανία αποκατάστασης υπεράριθμων σε κάποια σχολεία ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:10:27 »

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #575 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 01:59:26 μμ »
Είναι σύνηθες καθηγητές που βγαίνουν υπεράριθμοι να γίνονται υποψήφιοι για υποδιευθυντές.....

Επειδή κι εμείς χρόνια τώρα δεν βρίσκαμε άκρη με αυτό, αποφασίστηκε απο το σύλλογο να θέτει υποψηφιότητα για υποδιευθυντής κάποιος συνάδελφος ΜΟΝΟ όταν έχει κανονικό ωράριο στην ειδικότητά του. Τουλάχιστον γλυτώσαμε τις κοντρες και τους τσακωμούς.....

Αποσυνδεδεμένος Διευθυντής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #576 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 03:44:19 μμ »
Επαναλαμβάνω κάτι που είχα αναφέρει στην σελίδα 30 του θέματος αυτού:
Υποδιευθυντής Λυκείου (τελευταίος τοποθετημένος στην ειδικότητά του) τον Ιούνιο του 2012 χαρακτηρίζεται από τη Δ/νση Β'θμιας υπεράριθμος για τη σχολική χρονιά 2012-2013. Τον Σεπτέμβριο του 2012 στην ανάθεση ωρών ποιος προηγείται ο αρχαιότερος (στην ίδια ειδικότητα με τον Υ/Δ - 1ος) ή ο υποδιευθυντής;

Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι προηγείται ο διευθυντής και υποδιευθυντής στην ανάθεση ωραρίου εδώ δεν πρέπει να ισχύει κάτι τέτοιο αφού δεν λαμβάνεται υπόψη η υπεραριθμία ...
Υπενθυμίζω: Π.Δ.50/1996 - (ΦΕΚ.45 τ.Α) Άρθρο 14, Κρίση και τοποθέτηση υπεράριθμων εκπαιδευτικών

ΠΑΡ 7. Οι εκπαιδευτικοί που εξακολουθούν να είναι υπεράριθμοι μετά τις παραπάνω ρυθμίσεις παραμένουν στο σχολείο όπου κρίθηκαν ως υπεράριθμοι και διατίθενται σε άλλες σχολικές μονάδες για συμπλήρωση του ωραρίου τους σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 14 παρ. 14 του Ν. 1566/1985. Για το σκοπό αυτό ανακοινώνονται από τις αρμόδιες Διευθύνσεις τα σχολεία στα οποία υπάρχουν ανάγκες και καλούνται οι εκπαιδευτικοί με αίτησή τους να δηλώσουν κατά σειρά προτίμησης όλα τα παραπάνω σχολεία. Η διάθεση αυτών γίνεται με τη σειρά προτίμησης και το σύνολο των μονάδων μετάθεσής τους.

Εγώ καταλαβαίνω σύμφωνα με τα παραπάνω ότι ο υπεράριθμος υποδιευθυντής το Σεπτέμβριο είναι υπεράριθμος στο Σχολείο και τίθεται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ για συμπλήρωση ωραρίου ή δεν ανήκει καθόλου στο σχολείο (όταν δεν υπάρχουν ώρες να καλύψει ...).

Θα ήθελα παρακαλώ εμπεριστατωμένες γνώμες γιατί είναι θέμα φλέγον και παρατηρείται σε πολλά Λύκεια τείνοντας να γίνει βιομηχανία αποκατάστασης υπεράριθμων σε κάποια σχολεία ...

Ο αρχαιότερος με οργανική στο σχολείο, ο νόμος είναι σαφής ....

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #577 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 03:46:38 μμ »
σας παρακαλω γνωρίζετε με ποια εγκύκλιο γίνεται το μοιρασμα των μαθημάτων; ; όποιος προλάβει;
εχετε αναλογες εμπειρίες; ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:10:27 »

Αποσυνδεδεμένος bookfreak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #578 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 03:59:27 μμ »
Πρέπει να δεις τις αναθέσεις των μαθημάτων. Αρχικά συμπληρώνεις ωράριο στην α' ανάθεση και μετά στη β'. Το ΣΕΠ στο γυμνάσιο και το project στο λύκειο τα έχουν όλοι α' ανάθεση, αλλά τα παίρνουν αυτοί που δεν συμπληρώνουν ωράριο.

Δες για τις αναθέσεις:
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank12_9_9_1241.php

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #579 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:14:44 μμ »
Πάντως, μπορεί να μην είναι παρανομο, είναι όμως εντελώς αντισυναδελφικό και απόλυτη γαιδουριά να αφήνεις τα χειρότερα τμήματα και τα πιο βαρετά μαθήματα στον αναπληρωτή ή στον ωρομίσθιο. Πρέπει το μοιρασμα των μαθημάτων να γίνεται μετά από συννενόηση. Το χειρότερο που μου έχει τύχει σε σχολείο είναι να μου δώσουν τα χειρότερα τμήματα του σχολείου και μετα να μου το παίζουν και συμβουλάτορες, τύπου: να είστε πιό αυστηρη με τα παιδιά κλπ κλπ... Ελεος!

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #580 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 05:38:16 μμ »
Συμφωνω οτι το μοιρασμα πρεπει να γίνεται μετα από συννενόηση αλλά ποιος την έχει........ εδω ο καθένας κοιτάει με καθε μέσο να υποδαυλίσει τον άλλο και μετά να το παίζει θυμα.......και να μετατρέπει σε θύτη αυτόν που καταπατησε.....αστα....... αλλα θυμαμαι τα λόγια ενός σχολικού συμβούλου  " δεν θα κατεβω τοσο χαμηλα να μαλώσω μαζί σου για το ποια μαθηματα θα παρω"

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #581 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 09:52:25 μμ »
silk cut, σε παρακαλώ εξήγησέ μου τις άγριες διαθέσεις του ΥΣ. Γιατί θα βρω και τον μπελά μου τελικά....... :-[ Ποιες ενέργειες πρέπει να κάνω αφού αυτά γίνονται με υπόδειξη διευθυντή;
Έχω βρεθεί ακριβώς στην ίδια θέση. ο διευθυντής θέλησε να συμπληρώσει ωράριο ο αποσπασμένος ωράριο και με άφησε εμενα με μειωμένο, παρόλο που έχω οργανική. Ζήτησα επίμονα να συμπληρώσω εγώ ωράριο και να μείνει ο αποσπασμένος με μειωμένο και δεν μου το επέτρεψε. όταν ζήτησα συμβουλή για το θέμα από τους παλιότερους, μου είπαν να χαίρομαι που θα έχω και λιγότερες ώρες και ότι αφού είμαι εγώ η μόνιμη με οργανική δεν έχω να φοβηθώ τίποτα. Πώς μπορώ να κατοχυρώσω ότι δεν ήταν δική μου επιλογή η μοιρασιά αυτή; ο διευθυντής επιλέγει ποια μαθήματα θα πάρουν οι καθηγητές, όταν δεν τα βρίσκουν μεταξύ τους, όχι ποιος θα συμπληρώσει πρώτος ωράριο με α και β ανάθεση;Εγώ αυτό του είπα, αλλά δεν το δέχθηκε.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #582 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 12:31:45 μμ »
αν αύριο σε διαθέσουν σε άλλο σχολείο για τις ώρες που σου λείπουν να δω τι θα του πεις και τι θα σου πει
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2012, 01:08:35 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #583 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 01:08:03 μμ »
Ερώτηση:
ΔιευθυντήςΔΔΕ με έγγραφο που απέστειλε στους δντες των σχολείων, απαγορεύει σε όλους τους συναδέλφους των κλάδων ΠΕ 02, 03, 04, 05, 06 (οργανικά ανήκοντες και μη) να συμπληρώσουν ωράριο με συνδιδασκαλία στις ερευνητικές εργασίες, και παράλληλα το επιτρέπει στους συναδέλφους όλων των άλλων κλάδων που δεν συμπληρώνουν ωράριο ...Έχουν γίνει ενστάσεις για αυτό αλλά αναμένεται να απορριφθούν...γιατί χαλάνε τους υπολογισμούς της διοίκησης σε κενά και πλεονάσματα.
Τι άλλο μπορεί να γίνει στην περίπτωση αυτή?
Με τους αιρετούς να στηρίζουν στα λόγια αυτές τις ενστάσεις, αλλά ως μέλη των ελμε της διεύθυνσης να μην προβαίνουν σε δημόσια καταγγελία, έστω και για τα μάτια του κόσμου..
 
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #584 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 03:35:08 μμ »
αν αύριο σε διαθέσουν σε άλλο σχολείο για τις ώρες που σου λείπουν να δω τι θα του πεις και τι θα σου πει
Ζήτησα να κάνουμε μαζί ένα έγγραφο και αρνήθηκε. Έχεις καμιά ιδέα τι άλλο μπορεί να γίνει. Δυστυχώς όλοι μου λένε ότι είμαι υπερβολική για τόσο λίγες ώρες που γκρινιάζω.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #585 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 04:10:07 μμ »
debio ο νόμος λέει ότι πρώτα συμπληρώνει ωράριο αυτός που έχει οργανική (και μάλιστα με σειρά παλαιότητας της οργανικής). Εάν στ' αλήθεια σε ενδιαφέρει, ψάξε να βρεις τον νόμο (στο ίντερνετ) και κάνε έγγραφο προς τον διευθυντή με κοινοποίηση στο γραφείο όπου θα αναφέρεις τον νόμο και θα ζητάς να συμπληρωθεί πλήρως το ωράριό σου.
ΔΕΝ χρειάζεσαι την άδειά του για να κάνεις ένα τέτοιο έγγραφο. Το λάθος σου είναι ότι αντί να ψάξεις τους νόμους να βρεις ποια είναι τα δικαιώματά σου, περιμένεις να "δεχτεί" ο διευθυντής της προτάσεις σου.

Να σημειωθεί όμως ότι άμα ακολουθήσεις την παραπάνω μέθοδο, μάλλον θα τσακωθείς.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #586 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 04:36:11 μμ »
εχω ακουσει περιπτωση που μετα απο μοιρασιες μονιμος  μενει με πχ 19 ωρες αντι για 21 και δεν συμπληρωσε πουθενα τις ωρες γιατί εκανε μαθηματα σε τμηματα που δεν ηθελε κανεις (οντως δεν τα θελε κανεις!)τον παρακάλαγαν μαλιστα τον ανθρωπο , αυτος δεν ήθελε...


Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #587 στις: Σεπτέμβριος 24, 2012, 10:01:24 πμ »
debio ο νόμος λέει ότι πρώτα συμπληρώνει ωράριο αυτός που έχει οργανική (και μάλιστα με σειρά παλαιότητας της οργανικής). Εάν στ' αλήθεια σε ενδιαφέρει, ψάξε να βρεις τον νόμο (στο ίντερνετ) και κάνε έγγραφο προς τον διευθυντή με κοινοποίηση στο γραφείο όπου θα αναφέρεις τον νόμο και θα ζητάς να συμπληρωθεί πλήρως το ωράριό σου.
ΔΕΝ χρειάζεσαι την άδειά του για να κάνεις ένα τέτοιο έγγραφο. Το λάθος σου είναι ότι αντί να ψάξεις τους νόμους να βρεις ποια είναι τα δικαιώματά σου, περιμένεις να "δεχτεί" ο διευθυντής της προτάσεις σου.

Να σημειωθεί όμως ότι άμα ακολουθήσεις την παραπάνω μέθοδο, μάλλον θα τσακωθείς.
Στην εκπαίδευση οι νόμοι είναι τόσο μπερδεμένοι, που όπως θέλει τους ερμηνεύει η κάθε δευτεροβάθμια. Το νόμο επικαλέστηκα και εγώ. Και μάλιστα αναρωτήθηκα πώς βρέθηκε κενό, αφού λίγες μέρες πριν έρθει ο αποσπασμένος μοιράσαμε τις ώρες και περίσσευαν μόνο 3 ώρες. Δεν έχω χάσει μόνο εγώ το πλήρες ωράριό μου. Το έχασαν και άλλοι, αλλά εκείνους δεν τους πειράζει. Τον καυγά τον έκανα έτσι και αλλιώς.
Τι σημαίνει κάνε έγγραφο στο διευθυντή. Με αριθμό πρωτοκόλλου εννοείς. Τους νόμους τους έχω ψάξει, αυτές τις διαδικασίες δεν γνωρίζω, γιατί δεν μου χρειάστηκαν ποτέ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159438
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.