*

Αποστολέας Θέμα: Εργασια σε ΚΔΑΠ  (Αναγνώστηκε 39039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εργασια σε ΚΔΑΠ
« στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 01:29:10 μμ »
Καλησπερα. Δεν ξερω που ακριβως να ξεκινησω το θεμα, αλλα ειμαι μπερδεμενη. Μηπως γνωριζει κανεις λεπτομερειες σχετικα με την εργασια σε ΚΔΑΠ μεσω ΕΣΠΑ; Αλλοι λενε 8ωρο, αλλοι 4ωρο με βαρδιες, αλλοι για μισθο πενταμηνων αλλοι για πανω απο 800ε. Επιπλεον, υπαρχει καποιο Αναλυτικο Προγραμμα για τα ΚΔΑΠ η επαφιεται στον καθε εκπαιδευτικο το τι θα κανει; Ευχαριστω  εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:03:56 »

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 03:23:15 μμ »
Δεν έχω υπόψη μου κάποια προκήρυξη τι προσόντα ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 07:51:20 μμ »
Πε νηπιαγωγων. Το θεμα ειναι οτι μαλλον ειμαι μεσα αλλα δεν εχω ιδεα για τις εργασιακες συνθηκες. Απο αυτα που εχω δει κανουν πολλες χειροτεχνιες, γιορτες σαν του σχολειου και παιχνιδια. Απλως ελεγα μην υπαρχει κανεις που εχει δουλεψει σε ΚΔΑΠ...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 10:58:26 μμ »
Είχα δουλέψει παλαιότερα σε ΚΔΑΠ, εύχομαι να μην είναι όλα σαν αυτό. Δεν υπήρχε συγκεκριμένο πρόγραμμα, ετοιμάζαμε εμείς τι θα τους κάνουμε καθε φορά. Ερχόντουσαν πολλά παιδιά, από διαφορετικές ηλικίες, με διαφορετικές απαιτήσεις. Επειδή πολλοί  γονείς τα στέλνουν μετά το σχολείο, διότι δεν έχουν που να τα αφήσουν, ή απλώς για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, πολλά κουράζονται εύκολα και πρέπει να εφευρίσκεις συνέχεια κατασκευές και παιχνίδια για να τους κρατάς το ενδιαφέρον. Μπορείς να κάνείς  ωραία πράγματα μαζί τους, κατασκευές, πηλούς, κόσμημα κλπ. Υπήρχαν και κάτι αρχαίοι υπολογιστές, όπου τα παιδιά απασχολούσε πληροφορικός. Τα υλικά ήταν περιορισμένα, αν κάτι τελείωνε ή χαλούσε, δεν το αντικαθιστούσαν.  Πλήρης ανοργανωσιά. Οι υπεύθυνοι ήταν απόντες τις περισσότερες φορές με ένα σωρό άσχετες δικαιολογίες και η ευθύνη μεγάλη, διότι σχεδόν πάντα ήμουν μόνη σε ένα παλιό εντελώς ακατάλληλο κτίριο, με όλα τα παιδιά. Τότε πληρωνόμασταν από το Δήμο. Αργούσαν  και ήθελε προσοχή, διότι  έκαναν και λάθη με τις ώρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 15, 2015, 11:05:30 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:03:56 »

Αποσυνδεδεμένος m.angel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 11:10:03 μμ »
Εχω δουλεψει κι εγω,δεν υπαρχει αναλυτ.προγραμμα στο τι θα κανεις,επιλεγεις εσυ.Η συμβαση ποικιλει αναλογα με τι ζηταει ο Δημος,σχετικα με τη χρονικη διαρκεια και τις ωρες την εβδομαδα,αλλα οι μισθοι ειναι με βαση το ενιαιο μισθολογιο.

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 12:08:46 πμ »
Ευχαριστω  πολυ για την αανταποκριση. Η αληθεια ειναι οτι μια φλου κατασταση εχω κι εγω στο νου μου. Κι αν κρινω απο κατι φωτογραφιες που ειδα πεφτει πολλη χαρτοκοπτικη εκ μερους των παιδαγωγων..... υπερπαραγωγες για να φαινεται εργο.... οψομεθα....

Αποσυνδεδεμένος Agathoula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 12:25:51 μμ »
Παντως εμενα οι τρεις χρονιες που δουλεψα σε κδαπ ηταν οι καλυτερες της μεχρι τωρα  εργασιακης μου ζωης...!!! Υπηρχαν καθυστερησεις στους μισθους κ δεν υπηρχε αναλυτικο προγραμμα (ευτυχως κατα τη γνωμη μου)..αλλα ηταν πολυ δημιουργικη εργασια κ η επαφη με τα παιδια μοναδικη...οπως το βλεπει λοιπον ο καθενας..

Αποσυνδεδεμένος Vally

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 12:29:36 μμ »
Agathoula, δουλευατε με βαρδιες τετραωρες η οχταωρη μια; κι ο μισθος 490 η παραπανω;

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 02:37:32 μμ »
Όπως ειπώθηκε και παραπάνω οι μισθοί είναι με βάση το ενιαίο μισθολόγιο. Δηλαδή αν δουλεύεις με πλήρη απασχόληση ( είτε μία 8ωρη βάρδια είτε δύο 4ωρες) παίρνεις 1092 μικτά, 800 ή και λίγο παραπάνω καθαρά. Με το νέο νόμο αναμένονται αλλαγές. Δε ξέρω στην πράξη τι επίπτωση θα έχουν.

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 02:52:24 μμ »
Δούλεψα κι εγώ σε ΚΔΑΠ 5 χρόνια παλιά. Τότε ανήκαν στους Δήμους ή Δημοτικές Επιχειρήσεις Δήμων και εντάσσονταν σε Κοινοτικά Προγράμματα Στήριξης (ΚΠΣ), πλέον ΕΣΠΑ. Ο μισθός ήταν με βάση το νόμο, προϋπηρεσίες, κλπ.
Όσο για τις δραστηριότητες, ήταν καθαρά δική μας επιλογή, δικό μας πρόγραμμα. Εμείς είχαμε και μία Εικαστικό που έκανε εικαστικά και ζωγραφική και μία μουσικό. Οπότε εγώ, ως παιδαγωγός, έκανα όλα τα υπόλοιπα, πχ. μυθολογία, λαογραφία-παράδοση,κλπ. Αυτό που άρεσε πολύ στα παιδιά ήταν τα παραδοσιακά παιχνίδια (επιτραπέζια και μη, πχ Αμπάριζα). Επίσης, κάποια στιγμή ξεκίνησα και θεατρικό παιχνίδι, το οποίο επίσης άρεσε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος neve

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • ΠΕ70/ ΠΕ7Ο.50/ ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 03:16:56 μμ »
κορίτσια να σας ρωτήσω τα κδαπ ανήκουν στον δήμο ή στο υπουργείο παιδείας;
Επίσης υπάρχουν και κδαπ για παιδιά με ειδικές ανάγκες, αυτά θεωρούνται ως δομή της ειδικής αγωγής;

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 05:49:44 μμ »
Ανήκουν είτε απευθείας στους δήμους, είτε σε νπδδ των δήμων ή σε δημοτικές επιχειρήσεις/νπιδ των δήμων.Πάντως όχι στο υπουργείο παιδείας.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν η προυπηρεσία σε ΚΔΑΠ σε νπδδ του δήμου θα αναγνωριστεί για τη μισθολογική μου εξέλιξη όταν προσληφθώ ως αναπληρώτρια. Γνωρίζει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος Maroylaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 10:03:41 μμ »
Εμένα πάντως τα 5 χρόνια δεν αναγνωρίστηκαν ούτε όταν μονιμοποιήθηκα επειδή ήταν Δημοτική επιχείρηση ΝΠΙΔ.Αυτό που ξέρω εγώ είναι πως αυτό είναι αδικία!Τι θα πει ΝΠΙΔ,ΝΠΔΔ;Προυπηρεσία δεν είναι στο επάγγελμα μας;

Αποσυνδεδεμένος charchan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργασια σε ΚΔΑΠ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 10:27:15 μμ »
Εννοείται αδικία είναι. Έχω την εντύπωση ότι απ τα ιδιωτικά σχολεία αναγνωρίζεται ως εκπαιδευτική προυπηρεσία και για τα ΚΔΑΠ είναι πολύ θολό το τοπίο παρότι προσλαμβανόμαστε με βάση το πτυχίο μας και κάνουμε εκπαιδευτική δουλειά. Για τους παιδικούς σταθμούς υπάρχουν νομοθετικές ρυθμίσεις αλλά για τα ΚΔΑΠ δε μπόρεσα να βρω κάτι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 538

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.