*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα με δύσκολο μαθητή  (Αναγνώστηκε 25168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 07:58:20 μμ »
Δίκιο έχεις κ εσύ! Εαν εφαρμοζόταν το Πρόγραμμα Σπουδών κ γινόταν σωστό μάθημα με μαθητές σε φυσιολογικά επίπεδα τα ΕΠΑΛ της χώρας θα έβγαζαν εξαιρετικούς απόφοιτους, ίσως καλύτερους κ από τα ΓΕΛ!

Αλλά για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ!

(Αυτη τη στιγμή έχω γραπτό μπροστά μου από μαθητη Β πλ. που δεν γνωρίζει ούτε τη προπαίδεια του μηδέν!!!!  ::) )

Δεν γίνεται να έχουμε δίκιο και οι δύο :)
Λέμε αντίθετα πράγματα. Ο ένας λέει νέες εξετάσεις, ο άλλος να βελτιώσουμε τις υπάρχουσες...

Μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουμε εμείς οι καθηγητές...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:48 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 08:05:13 μμ »
αρχιζω και στραβωνω ασχημα με τους εκπαιδευτικους που ειναι ντοπιοι και για να τα εχουν καλα με την τοπικη κοινωνια και με οικογενειες, πετανε οτι τους ερθει απο βαθμολογιες και πολυ φοβαμαι οτι αμα εγω αρχιζω τα 7αρια, θα αρχισουμε περιεργες γκρινιες.... >:(

Καποιοι εχουν τεραστιες ευθυνες και αντι να κατανοουν ποια ειναι η δουλεια τους προτιμουν να στηνουν παμπλικ ρηλεισονς...

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 08:07:03 μμ »
Δεν φταίνε μόνο οι των τοπικών κοινωνιών. Συνολικά φταίμε.
Δεν είναι τοπικό φαινόμενο. Ίσα ίσα που στις μεγάλες πόλεις πολλές φορές είναι χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 09:56:41 μμ »
καλα για μεγαλες πολεις δεν εχω αποψη ισως του χρονου να επανελθω,
εδω περα ομως οπου παω βλεπω 20-30 επιθετα παντου, και στα μαγαζια και στους μαθητες και στους καθηγητες.
Οι μισοι καθηγητες εχουν μαθητες που ειναι τριτο-πεμπτο ξαδερφα, μπατζανακης του θειου του κλπ.

Κατσε να μπουν οι βαθμοι και θα εχω καλυτερη αποψη, αν δω τιποτα ξεκουδουνα 15αρια θα καταλαβω,
το αιμα νερο δεν γινεται  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:48 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:03:43 μμ »
Κι εγώ θεωρώ ότι φταίμε όλοι. Δυστυχώς, έχουμε μάθει οι καθηγητές να λειτουργούμε ως μονάδες και όχι ως ομάδα. Και αυτό έχει τις συνέπειές του. Κλείνει η πόρτα της τάξης και απομονωνόμαστε. Και το χειρότερο απ'όλα: δεν συζητάμε μεταξύ μας. Περιπτώσεις όπως αυτή που αναφέρει ο fertility αντιμετωπίζονται συλλογικά, όχι ατομικά. Και φυσικά -εδώ τώρα κινούμαστε στα όρια της επιστημονικής φαντασίας-, το σχολείο θέλει συνέχεια. Όταν είμαστε περαστικοί, πώς να δοθεί λύση σε ένα χρόνιο πρόβλημα από συναδέλφους που δεν είναι καν όλη τη χρονιά εκεί? Για να μην ανοίξουμε το θέμα των διαθέσεων...

Και κάτι τελευταίο. Δεν αναγνωρίζουμε εύκολα τα λάθη μας. Σε σύλλογο διδασκόντων που μια διευθύντρια έθεσε ανοιχτά το θέμα της παιδαγωγικής επάρκειας, κοινώς είπε απέξω απέξω σε ένα συνάδελφο ότι δε συμπεριφέρεται σωστά στα παιδιά (είναι είρωνας και αυτό τα παιδιά δεν το συγχωρούν με τίποτα. Ούτε και κάποιος ενήλικας, υποθέτω), ο συνάδελφος αισθάνθηκε προσβεβλημένος ότι του κάνει η διευθύντρια υποδείξεις πώς να κάνει μάθημα.

Στο δια ταύτα, συλλογικότητα και αυτογνωσία. Αυτό είναι στο δικό μας χέρι. Τα στραβά του συστήματος σε σχέση με τα ΕΠΑΛ είναι παθογένειες ολόκληρης της κοινωνίας. Θέλουν ριζικές αλλαγές που δεν αφορούν μόνο την εκπαίδευση.
 


Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:09:34 μμ »
Βάζουμε εύκολα καλούς βαθμούς και τους βοηθάμε να περάσουν τις τάξεις χωρίς να ιδρώσουν καθόλου.
 Χώρια που συχνά κάνουμε τα στραβά μάτια στις αντιγραφές στις εξετάσεις.
Κάθε άλλο παρά βγάζω τον εαυτό μου έξω από όλο αυτό.
Ε αυτά είναι τα αποτελέσματα. Να είναι στην 3η Λυκείου και να μην ξέρει την προπαίδεια.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:30:28 μμ »
Για να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου (mwahahahahaha!), νομίζω πως οι ψηλοί βαθμοί είναι η εύκολη λύση για να καλύψει τις όποιες ανεπάρκειες (συστήματος, οικογενειακές αλλά και δικές μας). Κοινώς, η αποτυχία του μαθητή είναι -και- δική μας αποτυχία. Η αλλαγή πρέπει να ξεκινήσει από τον τρόπο που κινούμαστε μέσα στην τάξη. Οι βαθμοί έρχονται μετά. Και προφανώς, μιλάω για γυμνάσιο και μικρές τάξεις. Στη Γ' λυκείου είναι πολύ αργά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:59:09 μμ »
Οι μεγάλοι βαθμοί είναι εύκολη λύση για μερικούς και δεν συμφωνώ με αυτή την τακτική. Πολλοί εκπαιδευτικοί και όχι αποκλειστικά αυτοί που κάθονται μόνο ένα χρόνο στο ίδιο σχολείο, δεν μαθαίνουν ποτέ τους μαθητές τους, ειδικά στα μονόωρα μαθήματα. Στις καρτέλες βλέπουν τι έχουν βάλει οι άλλοι και κινούνται ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:19:25 μμ »
Και φυσικά -εδώ τώρα κινούμαστε στα όρια της επιστημονικής φαντασίας-, το σχολείο θέλει συνέχεια. Όταν είμαστε περαστικοί, πώς να δοθεί λύση σε ένα χρόνιο πρόβλημα από συναδέλφους που δεν είναι καν όλη τη χρονιά εκεί?
Για να επιβιώσουν οι αναπληρωτες συχνά χρειάζεται να γίνονται χαμαιλεοντες μέσα στο κάθε σύλλογο. Αν κρίνω από τον εαυτό μου έχει χρειαστεί να προσαρμοσω κατά πολύ τον τρόπο που βαθμολογω για να συμβαδιζω ως ένα βαθμό. Το πρώτο τρίμηνο το οποίο για εμένα αρχίζει συνήθως Οκτώβριο ή Νοέμβριο δεν έχω προλάβει να έχω την εικόνα που θα ήθελα για τους μαθητές. Υπάρχουν φορές που δεν μπορώ καν να θυμηθώ πρόσωπο την στιγμή που έχω τον κατάλογο μπροστά. Τη μια χρονιά σε δημοτικό την άλλη στην Γ  λυκείου την άλλη σε ΕΠΑΛ. Αναγκαστικά προσαρμοζεσαι αλλά δύσκολα κρατάς ισορροπίες. Υπάρχουν διευθυντές που σου λένε (δημοτικό) δεν θα βάλεις βαθμούς κάτω από 6. Υπάρχουν διευθυντές σε ΓΕΛ και ΕΠΑΛ που σου λένε δεν κόβεται κανένας. Μου έχει τύχει να βάλω βαθμούς σε δημοτικό και η δασκάλα να τους "διορθωσει" χωρίς να το ξέρω. Το αποκορύφωμα : σε ιεκ μαγειρικής να αναμένει ο διευθυντής να περάσει σπουδαστης με νοητική υστέρηση που ούτε στα ελληνικά δεν μπορούσε να διαβάσει τα συστατικά.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:22:43 μμ »
Βάζουμε εύκολα καλούς βαθμούς και τους βοηθάμε να περάσουν τις τάξεις χωρίς να ιδρώσουν καθόλου.
 Χώρια που συχνά κάνουμε τα στραβά μάτια στις αντιγραφές στις εξετάσεις.
Κάθε άλλο παρά βγάζω τον εαυτό μου έξω από όλο αυτό.
Ε αυτά είναι τα αποτελέσματα. Να είναι στην 3η Λυκείου και να μην ξέρει την προπαίδεια.

ας μου επιτραπει με την αγνοια που εχω, να πω οτι αυτο το πραγμα ειναι εγκληματικο.
Δεν ξερω τι σοι καλοι σαμαριτες ειναι μερικοι εκπαιδευτικοι, παντως εγω δεν ειμαι και ουτε θα γινω.
Ειμαι σε ενα κλαδο που βγαζει επαγγελματιες μεγαλης ευθυνης, και το να πω σε ενα μαθητη σημερα (και αυριανο επαγγελματια) παρε ενα 15 ενω αξιζει για 5, χτιζω ενα σκαλοπατι για πιθανο ενδεχομενο να πεθανουν  ανθρωποι επειδη ο συγκεκριμενος μπορει να αναλαβει ενα τετοιο ποστο ευθυνης.
Φυσικα και κανω ενα μεγαλο νοητικο αλμα και το τραβαω απο τα μαλλια, ομως ακομα και ετσι, ειναι κατι που δεν μπορει να αποκλειστει και να πεις δεν θα γινει ποτε, ειναι ενα εστω ελαχιστο ποσοστο που μπορει και να συμβει.
Καποιοι τετοια "επαγγελματιες" δουλευαν σε τετοια ποστα, οδηγησαν ανθρωπους στο θανατο, και οταν ηταν πιο μικροι, πεταγαν μπουκαλια στις ταξεις τους, γλειφανε καθηγητες και διαφορα αλλα, και πιο ηταν το αποτελεσμα?

Προτιμω να με διωξουν παρα να εχω συμμετοχη σε τετοιες ιστοριες.


Τελος για τις αντιγραφες εχω φτιαξει καλη πατεντα.
Βαζω διαγωνισματα τα οποια βασιζονται στην κριτικη σκεψη και οχι στη παπαγαλια η την αντιγραφη.
(ετσι πληροφοριακα για να φτιαξω ενα διαγωνισμα μου παιρνει 2 τριωρα απογευματα τουλαχιστον)
Αφου σκεφτομαι να τους βαζω να γραφουν ομαδικα για να μην νομιζουν οτι ειναι τιποτα εξυπνοι που με κοροιδευουν.
Οποιος δεν διαβαζει, δεν προσπαθει, δεν αγωνιζεται, δεν ενδιαφερεται, σπιτι του η οπου αλλου νομιζει.


Ουτε εκστρατεια κανω, ουτε με ενδιαφερει να φτιαξω την εκπαιδευση, ουτε με απασχολουν τι κανουν οι αλλοι, ουτε θελω να κρινω κανενα.
Με ενδιαφερει τι κανω εγω και η συνειδηση μου και κατα ποσο ειμαι σωστος σε αυτα που πιστευα μια ζωη και πιστευω μεχρι και σημερα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:35:20 μμ »

για την κατάντια με τις γελοίες βαθμολογίες και τα άλλα ωραία, την ευθύνη την έχουν ξεκάθαρα οι Εκπαιδευτικοί... τελεία και παύλα.... όλα τα άλλα για Διευθυντές που λένε τι να κάνουμε, για ξαδέρφια και μικρές κοινωνίες, για μόνιμους και αναπληρωτές, για χαμαιλέοντες και τα άλλα πεσιμιστικά του τύπου ποιος είμαι εγώ να σώσω την κατάσταση είναι για συναδέλφους καμένους, συμβιβασμένους και σε κάποιες περιπτώσεις και διαπλεκόμενους (συνειδητά ή ασυνείδητα). Τι να λέμε τώρα....

@fertility κράτα γερά τις ηθικές σου αξίες και τον επαγγελματισμό σου και μην ακούς τίποτα

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:59:05 μμ »
Ξέρω περιπτώσεις που καθηγητές που ήταν επιτηρητές άνοιξαν βιβλία και τους διάβαζαν και οι μαθητές έγραφαν!!!
Το τράβηγμα βαθμών προς τα επάνω ώστε να βοηθήσουμε το παιδί να περάσει γίνεται τόσο συχνά που πλέον είναι ο κανόνας. Και το γνωρίζουν και οι μαθητές φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 12:12:43 πμ »
Το να αναφέρουμε την εμπειρία που έχουμε από την κατάσταση που επικρατεί σε αρκετά σχολεία δεν μας κάνει ούτε πεσιμιστες ούτε καμένους. Οι αναπληρωτες είναι εκ των πραγμάτων αλεξιπτωτιστες που καλούνται να τα βγάλουν πέρα με τα μέσα που έχουν. Τις καταστάσεις και τα μέσα τα έχουν διαμορφώσει άλλοι. Και φυσικά όλοι έχουμε ευθύνες. Μέσα σε όλα καλό θα ήταν να έχουμε και μια εικόνα της παιδαγωγικής διάστασης της διδασκαλίας μας γιατί το 5 του μαθητή συχνά , όχι πάντα ούτε τις περισσότερες φορές, αλλά συχνά αντανακλά την έλλειψη παιδαγωγικής επαρκειας του καθηγητή,  είτε τυπικής είτε ουσιαστικης.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 12:17:32 πμ »
Aghathi σωστά όσα λες αλλά αυτό που λες ότι τις καταστάσεις τις έχουν διαμορφώσει άλλοι, είναι η κοινή δικαιολογία όλων. Όλοι αυτό λένε. Εγώ δεν συμφωνώ αλλά έτσι είναι το σύστημα. Και απλά το ακολουθούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 574

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.