*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα με δύσκολο μαθητή  (Αναγνώστηκε 25167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προβλήματα με δύσκολο μαθητή
« στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 02:00:37 μμ »
Τα εχω παιξει κυριως ψυχολογικα!

Ειμαι σε ενα δυσκολο σχολειο μιας μικρης πολης Β. Ελλαδας και εχω αρκετα ζωηρα τμηματα.
Το ζητουμενο ειναι οτι τελευταια ενας μαθητης ξεπερασε αρκετα ορια και δεν ξερω ποια πρεπει να ειναι
η σωστη μου θεση και παιδαγωγικα αλλα και στα υπολοιπα επιπεδα.

Ο μαθητης μιλαει και διακοπτει συνεχεια και το καθιερωμενο ειναι οταν το παρακανει (παρολο που τον εχω σχετικα λασκα με συνεχομενες παρατηρησεις) να τον βγαζω εξω συνηθως με ωριαια.
Την τελευταια φορα που εγινε αυτο ειχε αρχισει σχολια του στυλ "δεν κανεις για εκπαιδευτικος" η με απειλουσε οτι "υπαρχει και δευτεροβαθμια"
Τον αγνοουσα χωρις να απανταω απλα του ελεγα, "σταματα να μιλας"
Οταν συνεχισε τον πεταξα εξω, και τοτε συνεχισε εκνευρισμενος και αρχισε να φωναζει, κινηθηκε απειλητικά προς το μερος μου σε αποσταση 5-10 ποντων να μου ζηταει το λογο που τον βγαζω εξω σε αρκετα εντονο υφος.
Οταν ειδε οτι ειμαι ανενδοτος, συνεχιζε να φωναζει αρκετα δυνατα και φευγωντας απο την  ταξη αναποδογυρισε δυο θρανια λεγοντας μου οτι θα παει στον Διευθυντη για να βρει το δικαιο του.

Εγω βεβαια, μετα απο ολα αυτα αδυνατουσα να κανω μαθημα και περιμενα να τελειωσει η ωρα για να δουμε τι θα βγει απο ολο αυτο.

Το φιναλε ηταν οτι η αντιμετωπιση ηταν σχετικα ομαλη μεχρι συστασεις και τελος.
Δηλαδη ισως να μην πηρε ουτε καν ωριαια γιατι απο το σοκ της υποθεσης ουτε καν ασχοληθηκα με αυτο.


Τωρα μετα απο ολα αυτα, δεν ξερω ποια θα πρεπει να ειναι σταση μου, τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανω,
και αναρωτιεμαι, ολα αυτα τα διδασκουν αραγε στην ΑΣΠΑΙΤΕ?
Τι λενε στα μαθηματα που μπαινεις και μερικες φορες αναγκαζεσαι να μπαινεις με κρανος?


Αποριες ενος φρεσκου εκπαιδευτικου που δεν την παλευει!  :o
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2018, 08:39:49 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:10:27 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 02:42:18 μμ »
Η ωριαία περνιέται μόνο αν τον έχεις γράψει και στο ποινολόγιο. Αλλά το θέμα φαίνεται πολύ πιο σοβαρό. Έχεις μιλήσει στους γονείς;

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 03:13:57 μμ »
Τι ηλικία έχει ο μαθητής; Έχεις ενημερωθεί για τυχόν μαθησιακες δυσκολίες, ψυχολογικά προβλήματα ή προβληματικό περιβάλλον;
Υπάρχουν περιπτώσεις μαθητών με ψυχολογικά ή ψυχατρικα ζητήματα και μου έχει τύχει να διαφεύγει της διεύθυνσης να με ενημερώσει

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 03:38:14 μμ »
ειναι ενηλικας και χωρις να μπω σε λεπτομεριες, ειναι χαμενη υποθεση 101%.
Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
1. πρεπει να κανω κατι αλλο εγω για να ειμαι κατοχυρωμενος? πχ καποια γραπτη αναφορα στο διευθυντη?
2. Να εκανα μια συμφωνια με ολες τις πλευρες, να καθεται σε μια γωνια χωρις να μιλαει καθολου
και να παρει ενα δεκα να ησυχασουμε ολοι?

ΤΟ προβλημα μου ειναι καταρχην οτι μου διαλυει την ταξη και αυτο το βιολι παει απο την αρχη του ετους
και το θεμα μου ειναι οτι ετσι θα βγει η χρονια, να παμε σε λεξοτανιλ η υπαρχει αλλη οδος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:10:27 »

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 03:38:43 μμ »
Ο διευθυντής; ο σύλλογος;
ντόπιος; ντόπιοι;
αυτοί δεν έχουν πρόβλημα στο μάθημα τους;
οι γονείς του μαθητή τι ρόλο παίζουν;

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 03:41:30 μμ »
Δεν είμαι υπερ της απουσίας γιατί αν γίνει κάτι οταν θα είναι εξω ο μαθητης μπορει να βρεις το μπελα σου.
τα λενε στην ασπαιτε αλλα η θεωρια διαφερει πολυ απο τη πραξη. Δες βιντεακια σχετικα με class management στο youtube που ισως εχει με παραδειγματα να σε βοηθησουν. Γενικα παιρνει πολυ χρόνο να αλλαξεις τετοιες συμπεριφορες. Παντως τι αλλο εχεις δοκιμασει εκτος απο φωνες; Αγνόηση; Δωστου επιλογες κάνε αυτο ή αυτό αλλιως σαν τιμωρια βαλτον να κανει κατι το οποιο δεν του αρεσει καθολου...
θέλει συνεπεια απο μερους σου, όπως συμπεριφερεσαι σε αυτον πρεπει να συμπεριφερεσαι κ στους αλλους. Εχετε βαλει κανονες στη ταξη; τι ταξη ειναι; λυκειο;
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 03:43:35 μμ »
noname, ολοι εχουν προβλημα αλλα το φερναμε βολτα κανοντας οσο μπορουμε τα στραβα ματια
αλλα εμενα ετυχε το συμβαν που αναφερω και αυτο δεν ειναι μια υποθεση οτι μιλουσε πολυ κλπ κλπ
Το συζηταγα με ενα αλλο καθηγητη και μου ειπε, οτι το επομενο σταδιο ειναι να σε πλακωσει στο ξυλο....

Οι ντοπιοι συνηθως βγαζουν την ουρα τους απεξω και απλα δεν εκφραζουν αποψη.
Οι γονεις δεν νομιζω να παιζουν μεγαλο ρολο, τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει.
Πρεπει να βρω εγω την λυση, την οποια δεν την ξερω και προσπαθω να δω πως θα το διαχειριστω,
η στηνη χειροτερη τουλαχιστον να κατοχυρωθω μην μου βγει τιποτα παραξενο και δεν ξερω απο που μου ηρθε.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 03:47:14 μμ »
Δεν είμαι υπερ της απουσίας γιατί αν γίνει κάτι οταν θα είναι εξω ο μαθητης μπορει να βρεις το μπελα σου.
τα λενε στην ασπαιτε αλλα η θεωρια διαφερει πολυ απο τη πραξη. Δες βιντεακια σχετικα με class management στο youtube που ισως εχει με παραδειγματα να σε βοηθησουν. Γενικα παιρνει πολυ χρόνο να αλλαξεις τετοιες συμπεριφορες. Παντως τι αλλο εχεις δοκιμασει εκτος απο φωνες; Αγνόηση; Δωστου επιλογες κάνε αυτο ή αυτό αλλιως σαν τιμωρια βαλτον να κανει κατι το οποιο δεν του αρεσει καθολου...
θέλει συνεπεια απο μερους σου, όπως συμπεριφερεσαι σε αυτον πρεπει να συμπεριφερεσαι κ στους αλλους. Εχετε βαλει κανονες στη ταξη; τι ταξη ειναι; λυκειο;

πρωτον οταν παιρνει απουσια η ωριαια, παει στο διευθυντη συνοδεια απουσιολογου, οποτε εγω να βρω μπελα το βρισκω χλωμο.
Ακολουθω το πρωτοκολλο με σπαστικη ευλαβεια.
Δευτερον, ευχαριστω για τα βιντεακια θα δω τι μπορω να κερδισω απο αυτα.
Τριτον τι εχω δοκιμασει? τα παντααααααααααα! απο φωνες μεχρι φιλικη συζητηση και πριν καιρο μεχρι παρακαλια....
Δεν πιανει τιποτα τουλαχιστον τετοιο που να δω αλλαγη στασης.
Τελος οποιος παιρνει ωριαια πηγαινει σε εργασιες του σχολειου, απο καθαριοτητα μεχρι μικροεπισκευες.
Ειναι Α λυκειου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 17, 2015, 03:53:04 μμ από fertility »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 04:20:34 μμ »
ΤΟ ΛΕΣ ΣΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ και επεμβαινει απροειδοποιητα στη ταξη στο μαθημα σου να κανει συστασεις!
Την ωριαια την περνας στο ποινολογιο αλλιως δεν ισχυει κ ο διευθυντης ζητα να γινει συλλογος να καλεσετε κ τον ιδιο τον μαθητη να ειναι παρων , μαζι κ τον προεδρο του 15 μελους, ο διευθυντης θα τον ρωτησει γιατι τα κανεις αυτα κ αν τα παραδεχεται! Υστερα θ αποφασισει ο συλλογος διδασκοντων την ποινη του! Εαν δε ο μαθητης κανει το λαθος κ βρισει αργοτερα τοτε γινεται συλλογος οπου αποφασιζει συνηθως, αλλαγη σχολικου περιβαλλοντος. Στο δικο μου σχολειο ετσι γινεται. Ηδη εχουν φυγει 3 με αλλαγη σχολ.περιβαλλοντος και παααααρα πολλες πενθημερες αποβολες!!! Αλλα εχουμε διευθυντη με @@@@! Που μας στηριζει παντου κ παντα!
Καλη υπομονη!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 05:02:03 μμ »
Αν έφτασε σε σημείο να αναποδογυρίσει και θρανία, δεν νομίζω ότι πρέπει να περάσει έτσι στο ντούκου.
Ο Διευθυντής παίζει μεγάλο ρόλο. Αν δεν έχεις την υποστήριξή του, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις...

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 07:05:16 μμ »
niteulf αυτο σκεφτηκα και εγω, οτι το σκηνικο ηταν αρκετα σοβαρο και για αυτο ανοιξα το ποστ.
Πιστευω οτι επρεπε να κανει κατι ο διευθυντης, αλλα εμενα το προβλημα μου παραμενει,
δυσκολευομαι να κανω μαθημα, οποτε τι κανω αν ολα συνεχιστουν?

Αννετα, η ωριαια εχει το νοημα? τουμ εχω βαλει αλλες δεκα στην μια ωριαια κολλησες αν περασε?
Δηλαδη μεσα στο μπαχαλο δεν ξερω τι εγινε με την ωριαια, αυτη ειναι η αληθεια.
Ο διευθυντης αυτο που εχει κανει μεχρι στιγμης ειναι να μου ζητησει συγγνωμη....

Και ξαναρωταω,
πρεπει να κανω κατι παραπανω εγω?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:19:21 μμ »
Αν θεωρείς ότι ένας μαθητής πρέπει να τιμωρηθεί, το ζητάς εσύ. Ζητάς να κληθεί ο σύλλογος και ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να τον καλέσει. Η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφει η αννετα.
Το θέμα είναι να κερδίσεις κάπως τον σεβασμό του. Αν δεν μπορείς να βρεις τρόπο για αυτό και εφόσον είναι ενηλικας δοκίμασε να του δείξεις εσύ σεβασμό σε κάποιον τομέα. Ζητά του να κάνει κάτι σημαντικό. Να βοηθήσει κάποιον σε κάτι που τα καταφέρνει. Δεν είναι ανάγκη να έχει να κάνει με το μάθημα. Συνήθως όταν αγνοουμε έναν θυμωμένο άνθρωπο προκαλουμε περισσότερο θυμό.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:41:13 μμ »
Θα προτείνω κάτι που ισως φανεί κάπως "περίεργο" αλλά στηρίζεται στην "οικοσυστημική" μέθοδο (ομάδας)
Δοκίμασε να βγάλεις από την τάξη όχι τον μαθητή αυτόν με τον οποίο έχεις το πρόβλημα, αλλά τον "διπλανό" του( ή τους διπλανούς του) (με εκείνον/εκείνους δηλ. που πιάνει κουβέντα). Γιατί οσο αυτός βλέπει πως "πιάνει" ο τσαμπουκάς του, τόσο αποθρασύνεται. Αποβάλλοντας όμως τον αλλον, που "σιγοντάρει" τον απείθαρχο μαθητή, τότε θα στρέψεις το "πρόβλημα" μεταξύ τους  και ισως καταφέρεις να κοψεις την φόρα που πήρε.  Εσένα δεν σε ακούει, ισως ακούσει αυτούς  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:50:03 μμ »
Αν θεωρείς ότι ένας μαθητής πρέπει να τιμωρηθεί, το ζητάς εσύ. Ζητάς να κληθεί ο σύλλογος και ο διευθυντής είναι υποχρεωμένος να τον καλέσει. Η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφει η αννετα.
Το θέμα είναι να κερδίσεις κάπως τον σεβασμό του. Αν δεν μπορείς να βρεις τρόπο για αυτό και εφόσον είναι ενηλικας δοκίμασε να του δείξεις εσύ σεβασμό σε κάποιον τομέα. Ζητά του να κάνει κάτι σημαντικό. Να βοηθήσει κάποιον σε κάτι που τα καταφέρνει. Δεν είναι ανάγκη να έχει να κάνει με το μάθημα. Συνήθως όταν αγνοουμε έναν θυμωμένο άνθρωπο προκαλουμε περισσότερο θυμό.


τι θυμο να προκαλεσω?
μιλαμε για ατομο πρωην η νυν δεν ξερω χρηστης.
Προσπαθω να ισορροπισω αλλα καθε μαθημα ειναι τουλαχιστον δυσκολο εως και αδυνατο οπως το συμβαν που αναφερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 593

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.