*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...  (Αναγνώστηκε 32197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 03, 2008, 02:57:58 μμ »
Αυτό το σενάριο το έχω ακούσει τόσες πολλές φορές, που αδυνατώ πια να το πιστέψω αν δεν το δω σε πράξη.  :-\

"Επιπλέον, μέσω προγράμματος ΕΠΕΑΕΚ, επιμορφώνονται για πρώτη φορά 400 εκπαιδευτικοί με στόχο να εκπαιδεύσουν στη συνέχεια 8.000 συναδέλφους τους, ώστε να προσφέρουν ουσιαστικές υπηρεσίες για τη χρήση των νέων τεχνολογιών, του διαδικτύου στην εκπαιδευτική διαδικασία και των σχετικών προβλημάτων που ανακύπτουν. Παράλληλα, αυξάνονται οι οργανικές θέσεις για ειδικούς στις νέες τεχνολογίες την περίοδο 2009-2010 και 2010-2011."

Αν και ουσιαστικά αυτό το κομμάτι αναφέρεται στην επιμόρφωση εκπαιδευτικών στις νέες τεχνολογίες. Τι εννοεί για τις οργανικές θέσεις, θα δείξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2008, 03:03:15 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:56:56 »

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 04, 2008, 08:55:14 πμ »
Όταν λέει "ειδικούς στις Νέες Τεχνολογίες" εννοεί πληροφορικούς. Δεν θα ανοίξουν οργανικές θέσεις για φιλολόγους στις Νέες Τεχνολογίες! Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις νέες τεχνολογίες είναι άλλο κεφάλαιο. Πρέπει να επιμορφωθούν γιατί θα πρέπει να δουλέψουν τα λογισμικά πάνω στο αντικείμενό τους. ’λλο αυτό και άλλο η διδασκαλία της πληροφορικής σαν αυτούσιο μάθημα. 

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 04, 2008, 05:03:25 μμ »
φίλε stakons η παραπάνω δήλωση : "Παράλληλα, αυξάνονται οι οργανικές θέσεις για ειδικούς στις νέες τεχνολογίες την περίοδο 2009-2010 και 2010-2011" είναι :
δήλωση ενός πολιτικού και συνεπάγεται ότι έχει κάποιο συγκεκριμένο νόημα (το οποίο προς το παρόν είναι στο μυαλό του υπουργού  και των αρμοδίων εκτός αν κάποιος συνάδερφος γνωρίζει σε ποιες οργανικές θέσεις αναφέρεται), αλλά από την άλλη είναι με τέτοιο τρόπο διατυπωμένη, ώστε να ισχύει ακόμη και στις παρακάτω ακραίες συνθήκες στο άμεσο μέλλον:
α) προκήρυξη εντός λίγων μηνών 23 (λέμε τώρα..) οργανικών θέσεων πε19 κ πε20 (σε σχέση με την ...1) της τελευταίας 2-ετίας συνιστά τεράστια αύξηση των οργανικών θέσεων στις νέες τεχνολογίες..
β) ένταξη της πληροφορικής στο δημοτικό με πολλές οργανικές θέσεις εργασίας... (αρκετές εκατοντάδες το λιγότερο..)

Επειδή, καμία σοβαρή ένδειξη δεν υπάρχει για να πιστεύουμε ότι θα συμβεί το δεύτερο.. κι επειδή ο χρόνος πολύ σύντομα θα δείξει... καλό είναι κι εμείς να επιταχύνουμε τις διαδικασίες, ώστε να υπάρξει μια φωνή πίεσης προς τη β) κατεύθυνση!!

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 04, 2008, 06:41:32 μμ »
Θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν αναφερόντε σε τεχνολογία τότε αναφέροντε στους τεχνολόγους της ΑΣΠΑΙΤΕ κατα κύριο λογο. Ας μην ξεχνάμε ότι όταν λένε τεχνολογία δεν εννοούν κατ'ανάγκη πληροφορική. Τεχνολογία δεν είναι μόνο η πληροφορική άλλωστε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:56:56 »

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 04, 2008, 07:47:27 μμ »
Θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν αναφερόντε σε τεχνολογία τότε αναφέροντε στους τεχνολόγους της ΑΣΠΑΙΤΕ κατα κύριο λογο. Ας μην ξεχνάμε ότι όταν λένε τεχνολογία δεν εννοούν κατ'ανάγκη πληροφορική. Τεχνολογία δεν είναι μόνο η πληροφορική άλλωστε.

Ο όρος "Νέες Τεχνολογίες" φίλε μου αναφέρεται μόνο στην Πληροφορική!

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 06, 2008, 12:55:22 πμ »
Πάντως είμαι περίεργος αν γίνει πώς θα γίνει...
Μετατάξεις-μεταφορές από β/θμια -> α/θμια ώστε να λυθούν οι περίφημες υπεραρριθμίες;;;
Αν ναι πώς; Εθελοντικά; Πχ εγώ δε θέλω δημοτικό αλλά είμαι ένας από τους 24 σε 7 σχολεία στην περιφέρειά μου που είμαστε υπέραρριθμοι...
Πώς είχε γίνει με την Αγγλική...
ΑΣΕΠ;; Κατευθείαν στην α/θμια;;
Και οι της β/θμιας που δεν μπορούν ούτε καν μετάθεση να πάρουν;;;

Υποθετικά όλα αλλά ερωτήματα που γεννιούνται...

Υ.Γ. Στο συνέδριο στην Πάτρα υπήρχε μια εισήγηση που αναφερόταν στη σύγκριση των ΑΠΣ Ελλάδας και Κύπρου τόσο στο Γυμνάσιο όσο και στο Λύκειο. Εκεί ο καθένας θα μπορούσε να καταλάβει τη λύση στο πρόβλημά μας και το πόσο διαφορετικά το αντιμετωπίζουν οι φίλοι μας εκεί. Ελλάδα Γυμνάσιο 26 ώρες ετησίως- Κύπρος Γυμνάσιο 60 ώρες ετησίως (αν θυμάμαι καλά)...
Και λύθηκε το πρόβλημά μας! 2 ώρες συνάδελφοι στο Γυμνάσιο και όχι μία και χαμένη....

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 07, 2008, 09:33:09 πμ »
Asimos alex συμφωνώ απολύτως ότι πρέπει να αγωνιστούμε. Εγώ απλά προσπάθησα να "ερμηνεύσω" κατά κάποιον τρόπο τις δηλώσεις του Υπουργού σε συνδυασμό με κάτι ανάλογο που μου είχε πει πριν λίγους μήνες γνωστός μου που έχει αρκετά υπεύθυνη θέση στο Υπουργείο, ότι δηλαδή σκοπεύουν να βάλουν την Πληροφορική στα δημοτικά - όχι από το 2008 αλλά λίγο αργότερα - και ότι θα την διδάξουν πληροφορικοί. Αυτή την πληροφορία δεν την έγραψα πιο πριν γιατί δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος και δεν μου αρέσει η παραπληροφόρηση. Απλώς, συνδυάζοντας αυτά τα δύο έβγαλα κάποια δικά μου συμπεράσματα.

Zafiris, φαντάζομαι ότι αν μπει η πληροφορική στα δημοτικά δεν φτάνουν με τίποτα οι υπεράριθμοι της δευτεροβάθμιας. Κάθε οικοδομικό τετράγωνο έχει και δημοτικό σχολείο!!!

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 07, 2008, 10:46:18 πμ »
μακάρι να γίνει ετσι, αυτο θελουμε ολοι! Ας ειναι και το 2009

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 07, 2008, 12:21:01 μμ »
Το επόμενο ΠΣΚ θα ταξιδέψω για Ρόδο προκειμένου να παρευρεθώ στην Πανελλήνια Διημερίδα Καθηγητών Πληροφορικής. Σίγουρα θα συζητηθεί και το θέμα του Ολοήμερου Δημοτικού καθώς και του ολοήμερου Γυμνασίου. Θα παρευρεθούν αρκετά σημαντικά πρόσωπα από το ΥΠΕΠΘ  σε θέματα Πληροφορικής. Πιστεύω να έχουμε θετικές εξελίξεις. Θα σας ενημερώσω από βδομάδα!
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 07, 2008, 08:41:09 μμ »
Το επόμενο ΠΣΚ θα ταξιδέψω για Ρόδο προκειμένου να παρευρεθώ στην Πανελλήνια Διημερίδα Καθηγητών Πληροφορικής. Σίγουρα θα συζητηθεί και το θέμα του Ολοήμερου Δημοτικού καθώς και του ολοήμερου Γυμνασίου. Θα παρευρεθούν αρκετά σημαντικά πρόσωπα από το ΥΠΕΠΘ  σε θέματα Πληροφορικής. Πιστεύω να έχουμε θετικές εξελίξεις. Θα σας ενημερώσω από βδομάδα!

Αναμένουμε τα (ευχάριστα) νέα σου  λοιπόν;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 09, 2008, 11:53:03 πμ »
"Παράλληλα, αυξάνονται οι οργανικές θέσεις για ειδικούς στις νέες τεχνολογίες την περίοδο 2009-2010 και 2010-2011"!!!

Ας ελπίσουμε ότι δεν τα λέει για εντυπωσιασμό και ότι δεν θα είναι μόνο 30-40 θέσεις αλλά παραπάνω. Το θέμα είναι να μην χαιρόμαστε πριν δουμε πράξεις. Όποιος ξέρει συγκεκριμένα πραγματα ας τα λέει. Μην κάνουμε μόνο εικασίες...
Σήμερα στο ΑΛΦΑΒΗΤΑ έγραφε ότι θα υπάρχουν και τεχνικές ειδικότητες στον επόμενο ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών...Τιποτα άλλο δε διευκρινίζει...Ένα σπασιμο νεύρων διαρκώς....

Υπομονή θέλει παιδιά!....πού όμως να τη βρούμε?....

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 09, 2008, 12:50:07 μμ »
Το επόμενο ΠΣΚ θα ταξιδέψω για Ρόδο προκειμένου να παρευρεθώ στην Πανελλήνια Διημερίδα Καθηγητών Πληροφορικής. Σίγουρα θα συζητηθεί και το θέμα του Ολοήμερου Δημοτικού καθώς και του ολοήμερου Γυμνασίου. Θα παρευρεθούν αρκετά σημαντικά πρόσωπα από το ΥΠΕΠΘ  σε θέματα Πληροφορικής. Πιστεύω να έχουμε θετικές εξελίξεις. Θα σας ενημερώσω από βδομάδα!

Αναμένουμε τα (ευχάριστα) νέα σου  λοιπόν;)

Ελπίζω να είναι ευχάριστα... Θα δούμε!
Θα τεθούν αρκετές ερωτήσεις σχετικά με το θέμα των διορισμών Πληροφορικών...
Μακάρι να είναι όλα ευοίωνα!
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 09, 2008, 07:29:23 μμ »
Από ΑΛΦΑΒΗΤΑ.....:

"Στο διαγωνισμό των εκπαιδευτικών ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στα τέλη του έτους προβλέπονται και θέσεις τεχνικών ειδικοτήτων. Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες από το αρμόδιο τμήμα του ΥΠΕΠΘ η εισήγηση προς τον Υπουργό είναι να περιλαμβάνονται θέσεις για όλες σχεδόν τις τεχνικές ειδικότητες. Αυτές δεν θα είναι πολλές ανά ειδικότητα.

Επίσης θα υπάρχουν θέσεις και για καθηγητές πληροφορικής."

ΠΌΣΕΣ ΌΜΩΣ.....;;;;3;5;10;100;1000...(Εδώ γελάμε);

 


Αποσυνδεδεμένος youla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 11, 2008, 12:06:45 πμ »
Επειδή αυτή τη βδομάδα έτρεχα με διάφορα και δεν έχω παρακολουθήσει πολύ το site  :-[ , για πείτε μου όποιος μπορεί, αυτό που είδα στο home page του pde τι ακριβώς είναι;

Διορισμό σε θέση ΅όνι΅ου εκπαιδευτικού  όσων αναπληρωτών συ΅πληρώνουν 18΅ηνη προϋπηρεσία στη δη΅όσια εκπαίδευση (αναπληρωτές ή ωρο΅ίσθιοι)
http://www.pde.gr/2008/anaplirotes090408.pdf


Εννοεί μόνο για όσους έχουν δουλέψει αναπληρωτές, ή και για εμάς τους ωρομίσθιους;
Υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό δεκτό; Και με 2 χρόνια ολοήμερο να διοριστουμε;;;!!!!!  ::)  ???
("Ναι καλά!" που λένε και τα παιδιά μου όταν δεν πιστεύουν κάτι!)

Για εξηγήστε μου... γιατί έχω μείνει άναυδη...
It is better to light a candle than to curse the darkness..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 488

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.