*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...  (Αναγνώστηκε 32198 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 13, 2008, 05:28:56 μμ »

  Μπράβο ρε, θα την πληρώσουν τα παιδιά επειδή εσύ δεν ήξερες όταν πήγαινες να διδάξεις ότι υπάρχει μικρή πιθανότητα να διοριστείς; Για αυτό
το λόγο δεν πρόκειται να μπει η πληροφορική σαν γνωστικό αντικείμενο στα δημοτικά. Και οι δάσκαλοι έχουν τις απαραίτητες γνώσεις να βάζουν το CD του RamKid στον υπολογιστή και να πατάνε το Enter.
    Αν δεν σου αρέσει η απασχόληση που έχεις επιλέξει να παραιτηθείς και να μην κοροιδεύεις τον κόσμο.

Υ.Γ. Απο εδώ και πέρα και μέχρι το καλοκαίρι το γυρνάω αποκλειστικά στα RAMKID. Θα κάθομαι και θα πληρώνομαι άκοπα έστω και με καθυστέρηση.....  Εφόσον καταντούν το ολοήμερο ως κάτι χωρίς προοπτική για εμάς θα τους απαντήσω με το ίδιο νόμισμα.


Α δηλαδή δεν καταλαβαίνεις γιατί έχουν πάρει 1000 πληροφορικούς αλλά φυσικά καταλαβαίνεις πολύ καλά γιατί πρέπει να πάρουν εσένα έτσι?
Ξέρω ότι πονάει τώρα που συνειδητοποίησες ότι δεν πρόκειται να διοριστείς με τόση προυπηρεσία στα ολοήμερα αλλά δε νομίζω να σου φταίνε αυτοί που διορίστηκαν? Μήπως οι 1000 που λες είχαν όλοι γνωστούς? Ούτε αυτοί φταίνε ούτε το υπουργείο, το κεφάλι τα φταίει που πίστεψες ότι με λίγα χρόνια στο ολοήμερο θα χωθείς στο δημόσιο όπως έκαναν και αυτοί πριν από σένα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί έχουν πάρει 1000 (ΧΙΛΙΟΥΣ!!!) πληροφορικούς έξτρα χωρίς να τους χρειάζονται. Δεν θα μπορούσαν να τους πάρουν τμηματικά σε επόμενους διαγωνισμούς εφόσον τους χρειάζονταν?

Προφανώς στην παραπάνω φουρνιά (ιδίως του 2005) υπήρχαν πολλοί "γνωστοί" με πτυχία πληροφορικής που έπρεπε να αποκατασταθούν......

Μιλας με ασχημο τροπο και δεν θα επρεπε! Γιατι να μην ενοχληθει ο δυναδελφος που διοριστηκαν 1000 ατομα ΧΩΡΙΣ τιποτα; Δηλαδη δεν θα επρεπε να τον ενοχλήσει οτι το κοθε ασχετο κοριτσακι διοριστηκε με 10 μηνες προΰπηρεσία; Ή που κάθε ασχετος γυμναστης τελείωσε ενα ΤΕΙ, δεν εμαθε απολυτως τιποτα αλλά περασε τα μαθηματα με μεσον και επειδη ειχε Παιδαγωγική επάρκεια (απο που κι ως που;;; ???) διοριστηκε με 3 ΩΡΕΣ πδσ;
Θα μπορούσε να τους ειχε παρει το ΥΠΕΠΘ σαν αναπληρωτές ωστε να υπάρχουν θέσεις στον ΑΣΕΠ και να μπορεί οποιος αξίζει να διοριζετε...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:08:10 »

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #141 στις: Απρίλιος 13, 2008, 05:50:15 μμ »
Μιλας με ασχημο τροπο και δεν θα επρεπε!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Παράθεση
Γιατι να μην ενοχληθει ο δυναδελφος που διοριστηκαν 1000 ατομα ΧΩΡΙΣ τιποτα;
Χωρίς τίποτα? Αυτοί που έδωσαν εξετάσεις στον ΑΣΕΠ χωρίς τίποτα διορίστηκαν? ή μήπως εννοείς αυτούς που έτρεχαν σε διάφορα σημεία της Ελλάδας ως αναπληρωτές σε Λύκεια και Γυμνάσια και φυσικά όχι σε δημοτικά.
  Το τίποτα που λες είναι η προυπηρεσία στα δημοτικά που έχουν όλοι τώρα.

Παράθεση
Δηλαδη δεν θα επρεπε να τον ενοχλήσει οτι το κοθε ασχετο κοριτσακι διοριστηκε με 10 μηνες προΰπηρεσία;
Δηλαδή αν πάρει τώρα ακόμα 1000 δεν θα διοριστούν άσχετα κοριτσάκια που το μόνο ποτ ξέρουν είναι να χρησιμοποιούν το CD του Ramkid.

Παράθεση
Ή που κάθε ασχετος γυμναστης τελείωσε ενα ΤΕΙ, δεν εμαθε απολυτως τιποτα αλλά περασε τα μαθηματα με μεσον και επειδη ειχε Παιδαγωγική επάρκεια (απο που κι ως που;;; ???) διοριστηκε με 3 ΩΡΕΣ πδσ;
Δηλαδή όσοι διοριστούν τώρα δεν θα ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία και θα είναι όλοι τρελοί κομπιουτεράδες?

Παράθεση
Θα μπορούσε να τους ειχε παρει το ΥΠΕΠΘ σαν αναπληρωτές ωστε να υπάρχουν θέσεις στον ΑΣΕΠ και να μπορεί οποιος αξίζει να διοριζετε...

Α μπράβο, ώστε να τους έχει μόνιμους όμηρους. Καλά ε είστε απίστευτοι. Μιλάμε για ωρομισθία=ομηρία αλλά δεν σας πειράζει να κάνουν το ίδιο και στους άλλους για να χωθείτε εσείς?


"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 13, 2008, 06:17:41 μμ »
Μιλας με ασχημο τροπο και δεν θα επρεπε!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Παράθεση
Γιατι να μην ενοχληθει ο δυναδελφος που διοριστηκαν 1000 ατομα ΧΩΡΙΣ τιποτα;
Χωρίς τίποτα? Αυτοί που έδωσαν εξετάσεις στον ΑΣΕΠ χωρίς τίποτα διορίστηκαν? ή μήπως εννοείς αυτούς που έτρεχαν σε διάφορα σημεία της Ελλάδας ως αναπληρωτές σε Λύκεια και Γυμνάσια και φυσικά όχι σε δημοτικά.
  Το τίποτα που λες είναι η προυπηρεσία στα δημοτικά που έχουν όλοι τώρα.

Παράθεση
Δηλαδη δεν θα επρεπε να τον ενοχλήσει οτι το κοθε ασχετο κοριτσακι διοριστηκε με 10 μηνες προΰπηρεσία;
Δηλαδή αν πάρει τώρα ακόμα 1000 δεν θα διοριστούν άσχετα κοριτσάκια που το μόνο ποτ ξέρουν είναι να χρησιμοποιούν το CD του Ramkid.

Παράθεση
Ή που κάθε ασχετος γυμναστης τελείωσε ενα ΤΕΙ, δεν εμαθε απολυτως τιποτα αλλά περασε τα μαθηματα με μεσον και επειδη ειχε Παιδαγωγική επάρκεια (απο που κι ως που;;; ???) διοριστηκε με 3 ΩΡΕΣ πδσ;
Δηλαδή όσοι διοριστούν τώρα δεν θα ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία και θα είναι όλοι τρελοί κομπιουτεράδες?

Παράθεση
Θα μπορούσε να τους ειχε παρει το ΥΠΕΠΘ σαν αναπληρωτές ωστε να υπάρχουν θέσεις στον ΑΣΕΠ και να μπορεί οποιος αξίζει να διοριζετε...

Α μπράβο, ώστε να τους έχει μόνιμους όμηρους. Καλά ε είστε απίστευτοι. Μιλάμε για ωρομισθία=ομηρία αλλά δεν σας πειράζει να κάνουν το ίδιο και στους άλλους για να χωθείτε εσείς?



δεν θελω να συνεχίσω τη συζητηση γιατι δεν υπαρχει κανενα σημειο επικοινωνίας , απο τη στιγμή που δεν μου αρεσει τι υφακι σου. Εξάλλου ξεφυγαμε τελειως.
Απλά συμπεραινω οτι εισαι απο τους "βολεμενους", εχεις δεσει το γάιδαρο σου  και χαιρεσαι με κάποια δυσαρεστα που συμβαινουν στους γυρω σου . Βγάζεις ενα μίσος αδικαιολόγητο πάντως. Θα ηθελα ομως να ησουνα σε αυτην την εποχη, να ηθελες να γραψεις ασεπ και να μην υπηρχαν θεσεις! Τοτε να σε εβλεπα!  Τέλος όμως , γιατι όπως θυμάμαι και απο αλλα τοπικ μονιμως γίνεσαι πααααρα πολύ προκλητικός με τις απαντησεις σου χωρις λογο.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:53:59 μμ »
πλήρης  α π ο γ ο ή τ ε υ σ η !!! :-\

Και μόλις αποφάσισα να μην στείλω τα χαρτιά μου για τα εκκλησιαστικά! >:( Τι; Να με τρώει κ το χιλιόμετρο;

(RAMKID;;; Ναρκαλευτής ...και πολύ τους είναι! ;DΑλλά τι μας φταίνε τα κακόμοιρα τα παιδάκια; :-\
ή μήπως να εξαφανίσω δια μαγείας κανά καλώδιο τροφοδοσίας :P) ;D
Παίδες το ρίχνω στο καλαμπούρι γιατί αλλιώς θα κλαίμε ;)

Υπομονή...και..έχει ο θεός :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:08:10 »

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #144 στις: Απρίλιος 13, 2008, 09:57:21 μμ »
Παράθεση από: jaffar/


Χωρίς τίποτα? Αυτοί που έδωσαν εξετάσεις στον ΑΣΕΠ χωρίς τίποτα διορίστηκαν? ή μήπως εννοείς αυτούς που έτρεχαν σε διάφορα σημεία της Ελλάδας ως αναπληρωτές σε Λύκεια και Γυμνάσια και φυσικά όχι σε δημοτικά.


Η παραπάνω τοποθέτηαη σου είναι μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ πλάνη..... Στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ το 2005 οι απαιτούμενες θέσεις ΔΕΝ συμπληρώθηκαν κατά πολύ.... Επεσε πολύ φούντος κάτω απο την βάση....

Συνέπεια του παραπάνω ήτανε να συμπληρωθούν οι υπόλοιπες θέσεις μέχρι την 1000 ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο άτομα του πίνακα με προϋπηρεσία. Άδειασε ο πίνακας τότε για όσους το θυμούνται.... Ατομα με 1 μήνα προϋπηρεσία διορίστηκαν ΧΩΡΙΣ να τους χρειάζεται το υπουργείο όπως αποδείχτηκε τώρα.

Σε ποιόν λογικό άνθρωπο φαίνεται αυτό φυσιολογικό?

Για τα Ramkid..... Φυσικά και θα τα εφαρμόσω δυναμικά μια και τα δημοτικά τα έχω για χόμπι πλέον. Θα κρατάω δυνάμεις για την πρωινή δουλειά και το απόγευμα σερφάρισμα, ramkid και συλλογή μορίων για χόμπι.....  8)





Αποσυνδεδεμένος ffotis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #145 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:49:03 μμ »
Τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από ότι πίστευα.(Που δεν είχα και την καλύτερη άποψη)
Το θέμα είναι ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα στην 2βαθμια είναι αδύνατον να γίνει διορισμός!
Ηξερα ότι περίσσευαν πολλοί....αλλά όχι και 1000!!!
Η περίσσια αυτή δεν προκλήθηκε μόνο από τους διορισμούς.Αλλά και από την μετατροπή ΕΠΑΛ σε ΕΠΑΣ.
Εκεί άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και πολλά μαθήματα ειδικότητας έγιναν γενικής παιδείας.
Πέρα από αυτό σε ένα ΕΠΑΛ ενώ είχε 2-3 τάξεις πληροφορικής τα παιδιά απαξίωσαν την πληροφορική και μειώθηκαν τα τμήματα σε 1 και μερικές φορές σε ΚΑΝΕΝΑ! Ετσι εκτινάκτηκαν οι περίσσιοι καθηγητές πληροφορικής....σε 1000
Υ.Γ. Αυτή είναι η δική μου εικόνα και άν κάνω λάθος να με διορθώσετε.
Υ.Γ.2 Χωρίς την Πληροφορική στα Δημοτικά....καλά σαράντα...
Υ.Γ.3 Φυσικά πλέον τα μόρια θα περάσουν σε 2 μοίρα. Η ωρομίσθια θα είναι χόμπι,γιατί πρέπει οπωσδήποτε να μας συντηρήσει μια δουλειά που να πληρώνει,τουλάχιστο τα έξοδά μας.(Εχουμε και χρέη να ξεπληρώσουμε...)

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #146 στις: Απρίλιος 14, 2008, 12:29:44 πμ »
Η περίσσια αυτή δεν προκλήθηκε μόνο από τους διορισμούς.Αλλά και από την μετατροπή ΕΠΑΛ σε ΕΠΑΣ.
Εκεί άλλαξε το πρόγραμμα σπουδών και πολλά μαθήματα ειδικότητας έγιναν γενικής παιδείας.
Πέρα από αυτό σε ένα ΕΠΑΛ ενώ είχε 2-3 τάξεις πληροφορικής τα παιδιά απαξίωσαν την πληροφορική και μειώθηκαν τα τμήματα σε 1 και μερικές φορές σε ΚΑΝΕΝΑ! Ετσι εκτινάκτηκαν οι περίσσιοι καθηγητές πληροφορικής....σε 1000
Υ.Γ. Αυτή είναι η δική μου εικόνα και άν κάνω λάθος να με διορθώσετε.

έτσι ακριβώς είναι, δεν κάνεις λάθος.
 ::)
3. Επίσης , εμμέσως πλην σαφώς , άφησε να εννοηθεί ότι από την στιγμή που εμείς σαν Πληροφορικοί δεν πιέζουμε την ηγεσία του ΥΠΕΠΘ και απλά εικάζουμε , προσευχόμαστε , περιμένουμε , αισιοδοξούμε , να μην περιμένουμε θετικές εξελίξεις. Από την άλλη οι σύλλογοι των δασκάλων δουλεύουν αθόρυβα και μεθοδικά... Σας λέω ενδεικτικά ότι για την πιλοτική δράση One laptop per child , ίσως ανατεθεί στους δασκάλους

όσο προσευχόμαστε, περιμένουμε , αισιοδοξούμε , να μην περιμένουμε θετικές εξελίξεις.......

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #147 στις: Απρίλιος 14, 2008, 08:20:06 πμ »
Amstrad, δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα της κας Τσουράκη αλλά πριν από ένα μήνα περίπου μίλησα και εγώ με διευθυντικό στέλεχος του Υπουργείου (δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω το όνομά του) και μου είπε ακριβώς τα αντίθετα!!! Ότι το ΥΠΕΠΘ σχεδιάζει να βάλει την πληροφορική στο Δημοτικό (όχι βέβαια από το 2008) και ότι εννοείται ότι θα την διδάξουν πληροφορικοί. Εξάλλου, όταν υπάρχει στα Δημοτικά το έργο του φορητού υπολογιστή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μην υπάρχει έστω ένας καθηγητής πληροφορικής για να το υποστηρίξει. Καλοί και οι δάσκαλοι αλλά, πώς να το κάνουμε, δεν είναι η δουλειά τους! Επίσης, ο ίδιος ο Υπουργός μίλησε για αύξηση των οργανικών θέσεων καθηγητών πληροφορικής. Δεν μπορεί να το είπε για τη δευτεροβάθμια αφού υπάρχουν τόσοι υπεράριθμοι! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο καθένας από το Υπουργείο δίνει τις δικές του πληροφορίες. Οπότε ας κρατάμε μικρό καλάθι. Μόνο οι επίσημες ανακοινώσεις είναι αυτές που πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη.   

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 14, 2008, 10:50:20 πμ »
καλο θα ειναι να ειμαστε ψυχραιμοι! Δεν ειναι τιποτε σιγουρο! Παντως θα πρεπει να οργανοθουμε καλυτερα και να διεκδικουμε

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 14, 2008, 11:55:30 πμ »
Amstrad, δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα της κας Τσουράκη αλλά πριν από ένα μήνα περίπου μίλησα και εγώ με διευθυντικό στέλεχος του Υπουργείου (δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω το όνομά του) και μου είπε ακριβώς τα αντίθετα!!! Ότι το ΥΠΕΠΘ σχεδιάζει να βάλει την πληροφορική στο Δημοτικό (όχι βέβαια από το 2008) και ότι εννοείται ότι θα την διδάξουν πληροφορικοί. Εξάλλου, όταν υπάρχει στα Δημοτικά το έργο του φορητού υπολογιστή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μην υπάρχει έστω ένας καθηγητής πληροφορικής για να το υποστηρίξει. Καλοί και οι δάσκαλοι αλλά, πώς να το κάνουμε, δεν είναι η δουλειά τους! Επίσης, ο ίδιος ο Υπουργός μίλησε για αύξηση των οργανικών θέσεων καθηγητών πληροφορικής. Δεν μπορεί να το είπε για τη δευτεροβάθμια αφού υπάρχουν τόσοι υπεράριθμοι! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο καθένας από το Υπουργείο δίνει τις δικές του πληροφορίες. Οπότε ας κρατάμε μικρό καλάθι. Μόνο οι επίσημες ανακοινώσεις είναι αυτές που πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη.   

Φίλε stakons ,  μετέφερα ακριβώς τα λεγόμενα της κας Τσουράκη που όπως και προείπα είναι η Προισταμένη του τμήματος ΣΤ ΜΕΛΕΤΩΝ του Υπεπθ και υπεύθυνη επίσης για τους ΚΕΠΛΗΝΕΤ και καθηγητές Πληροφορικής όλης της χώρας. Και εγώ με την σειρά μου έκανα την ερώτηση περι αύξησης οργανικών θέσεων για "ειδικούς" στις νέες τεχνολογίες (συνέντευξη του Στυλιανίδη χωρίς να λέει ξεκάθαρα...)
Μου απάντησε ότι όλα είναι θέμα ηγεσίας του Υπεπθ και όταν στο υπουργείο βλέπουν 1000 υπεράριθμους στην Β/θμια , δύσκολα θα κάνουν κάτι για να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος. Όταν την ρώτησα γιατί δεν προσπαθούν στο υπουργείο να απορροφήσουν τους ωρομίσθιους συναδέλφους μας από τα ολοήμερα σε καινούριες οργανικές , μου είπε ξεκάθαρα... "φταίτε και εσείς για αυτό...οι σύλλογοι των δασκάλων κάνουν αθόρυβη δουλειά και προσπαθούν να σας πάρουν και την δράση ΟLPC , καθώς και την διδασκαλία των Μαθηματικών , της Γλώσσας , του Εμείς και ο κόσμος με την βοήθεια pc...εσείς από την άλλη δεν υπάρχετε πουθενά..."

Δεν τα λέω εγώ αυτά , η κα Τσουράκη μου τα είπε. Της πρότεινα αύξηση της διδασκαλίας της Πληροφορικής στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο και λόγω της ψηφιακής σύγκλισης (το Δ ΚΠΣ είναι αφιερωμένο σε αυτήν την κατεύθυνση) να αυξηθούν οι ώρες της Πληροφορικής στα ΕΠΑΛ

Είδωμεν...
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 14, 2008, 01:14:45 μμ »
Amstrad, δεν θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα της κας Τσουράκη αλλά πριν από ένα μήνα περίπου μίλησα και εγώ με διευθυντικό στέλεχος του Υπουργείου (δυστυχώς δεν μπορώ να αναφέρω το όνομά του) και μου είπε ακριβώς τα αντίθετα!!! Ότι το ΥΠΕΠΘ σχεδιάζει να βάλει την πληροφορική στο Δημοτικό (όχι βέβαια από το 2008) και ότι εννοείται ότι θα την διδάξουν πληροφορικοί. Εξάλλου, όταν υπάρχει στα Δημοτικά το έργο του φορητού υπολογιστή ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να μην υπάρχει έστω ένας καθηγητής πληροφορικής για να το υποστηρίξει. Καλοί και οι δάσκαλοι αλλά, πώς να το κάνουμε, δεν είναι η δουλειά τους! Επίσης, ο ίδιος ο Υπουργός μίλησε για αύξηση των οργανικών θέσεων καθηγητών πληροφορικής. Δεν μπορεί να το είπε για τη δευτεροβάθμια αφού υπάρχουν τόσοι υπεράριθμοι! Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο καθένας από το Υπουργείο δίνει τις δικές του πληροφορίες. Οπότε ας κρατάμε μικρό καλάθι. Μόνο οι επίσημες ανακοινώσεις είναι αυτές που πρέπει να λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη.   

Φίλε stakons ,  μετέφερα ακριβώς τα λεγόμενα της κας Τσουράκη που όπως και προείπα είναι η Προισταμένη του τμήματος ΣΤ ΜΕΛΕΤΩΝ του Υπεπθ και υπεύθυνη επίσης για τους ΚΕΠΛΗΝΕΤ και καθηγητές Πληροφορικής όλης της χώρας. Και εγώ με την σειρά μου έκανα την ερώτηση περι αύξησης οργανικών θέσεων για "ειδικούς" στις νέες τεχνολογίες (συνέντευξη του Στυλιανίδη χωρίς να λέει ξεκάθαρα...)
Μου απάντησε ότι όλα είναι θέμα ηγεσίας του Υπεπθ και όταν στο υπουργείο βλέπουν 1000 υπεράριθμους στην Β/θμια , δύσκολα θα κάνουν κάτι για να ξεμπλοκαριστεί ο κλάδος. Όταν την ρώτησα γιατί δεν προσπαθούν στο υπουργείο να απορροφήσουν τους ωρομίσθιους συναδέλφους μας από τα ολοήμερα σε καινούριες οργανικές , μου είπε ξεκάθαρα... "φταίτε και εσείς για αυτό...οι σύλλογοι των δασκάλων κάνουν αθόρυβη δουλειά και προσπαθούν να σας πάρουν και την δράση ΟLPC , καθώς και την διδασκαλία των Μαθηματικών , της Γλώσσας , του Εμείς και ο κόσμος με την βοήθεια pc...εσείς από την άλλη δεν υπάρχετε πουθενά..."

Δεν τα λέω εγώ αυτά , η κα Τσουράκη μου τα είπε. Της πρότεινα αύξηση της διδασκαλίας της Πληροφορικής στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο και λόγω της ψηφιακής σύγκλισης (το Δ ΚΠΣ είναι αφιερωμένο σε αυτήν την κατεύθυνση) να αυξηθούν οι ώρες της Πληροφορικής στα ΕΠΑΛ

Είδωμεν...

Έχουμε ψιλοχάσει την μπάλα...Από τη μια ο υπουργός να μιλάει για αυξημένες οργανικές θέσεις (ενώ είναι υπεράριθμοι κατα 1000!@!*%$!.......υπερβολικός μου φαίνεται ο αριθμός αλλά ΟΚ!)  και το υπεπθ να σχεδιάζει να βάλει την πληροφορική στα δημοτικά όπου κάπου θα παίξουν ρόλο και οι ΠΕ19/20 (κατά τα λεγόμενα στελεχών του υπεπθ) και από την άλλη η Τσουράκη να μας αρνείται τα πάντα. Όσο για το σχόλιο ότι: 
"φταίτε και εσείς για αυτό...οι σύλλογοι των δασκάλων κάνουν αθόρυβη δουλειά και προσπαθούν να σας πάρουν και την δράση ΟLPC , καθώς και την διδασκαλία των Μαθηματικών , της Γλώσσας , του Εμείς και ο κόσμος με την βοήθεια pc...εσείς από την άλλη δεν υπάρχετε πουθενά..."
δεν υπάρχουν λόγια. Είναι απλά γελοίοι που πρέπει πρώτα να ξεσηκωθεί το σύμπαν για να καταλάβαουν ορισμένες ανάγκες. Δηλαδή θέλει να μας πεί ότι αν φαινόμασαν κάπου θα υπήρχαν ξαφνικά οιάνάγκες;

Να την φτύσεις έπρεπε την Τσουράκη γι'αυτό που σου είπε!

Στο σχολείο που είμαι πάντως ούτε μια απλή εκτύπωση δεν μπορούν να κάνουν οι δάσκαλοι, μου θέλουν και laptop τρομάρα τους. Είνια δεδομένο ότι πρέπει να υπάρξει και υποστήριξη από ΠΕ19/20.
Δεν βλέπω την ψηφιακή συγκλιση!!!Μάλλον ΑΠΟΚΛΙΣΗ φαίνεται, που αντί να αυξήσουν ώρες, τις μειώνουν!
Απορώ γιατί μας έχουν εμάς στα ολοήμερα.Χωρίς πρόγραμμα, χωρίς ύλη,χωρίς υπολογιστές.Μάλλον για babysitting.

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!Αγανακτήσαμε πια!

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 14, 2008, 02:29:28 μμ »

Όσο για το σχόλιο ότι: 
"φταίτε και εσείς για αυτό...οι σύλλογοι των δασκάλων κάνουν αθόρυβη δουλειά και προσπαθούν να σας πάρουν και την δράση ΟLPC , καθώς και την διδασκαλία των Μαθηματικών , της Γλώσσας , του Εμείς και ο κόσμος με την βοήθεια pc...εσείς από την άλλη δεν υπάρχετε πουθενά..."
δεν υπάρχουν λόγια. Είναι απλά γελοίοι που πρέπει πρώτα να ξεσηκωθεί το σύμπαν για να καταλάβαουν ορισμένες ανάγκες. Δηλαδή θέλει να μας πεί ότι αν φαινόμασαν κάπου θα υπήρχαν ξαφνικά οιάνάγκες;

Να την φτύσεις έπρεπε την Τσουράκη γι'αυτό που σου είπε!
Φίλε Konstantine (και για οποιοδήποτε άλλον έχει τις ίδιες σκέψεις με εσένα)

η υπογραμμισμένη πρόταση που την παραθέτεις με μισοχιουμοριστική-μισοειρωνική διάθεση πρέπει να καταλάβουμε, όσοι δεν θέλουν να το καταλάβουν ότι είναι Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.. Είτε μας άρεσει, είτε (θέλω να πιστεύω..) όχι!

Φυσικά και οι ανάγκες καθορίζονται βάσει πιέσεων και συνδικαλισμού με την εξής, υπεραπλουστευμένη και "υπεραληθινή" συλλογιστική:

συλλογικές, συντεχνιακέςς πιέσεις - συνδικαλισμός => πολλοί άνθρωποι πίσω από αυτά => πολλοί ψήφοι => εξυπηρέτηση των μικροπολιτικών συμφερόντων της εκάστοτε κυβέρνησης => χάραξη εκπαιδευτικής πολιτικής...


Διότι αυτή είναι η εκπαιδευτική πολιτική (πάνω κάτω), χωρίς καμία υπερβολή, στην Ελλάδα. Και παρεπιπτόντως, πιστεύω η κα που αναφέρετε, όπως και πολλοί άλλοι που κατέχουν υπεύθυνες θέσεις σε διάφορα πόστα δεν είναι στρατηγικοί μας αντίπαλοι (το υπουργείο σαφώς και είναι με την πολιτική του..) αλλά εν δυνάμει σύμμαχοι. Η κα Τσουράκη προφανώς, οικιοθελώς και με καλή διάθεση ενημέρωσε τον  συνάδερφο για το τι γίνεται για να κανονίσουμε και μεις την πορεία μας! Η κα αυτή δεν χαράσει την εκπαιδευτική πολιτική, αλλά την υπηρετεί. Μην μπερδεύεστε!

Αν είμαστε όντως αγανακτισμένοι, και αναζητούμε ενόχους, ας κοιτάξουμε εμάς τους ίδιους και ας κάνουμε κάτι για αυτό. Δεν είναι τρόπος αυτός να εκτονωνόμαστε εδώ μέσα και να μην κάνουμε τίποτα εκεί έξω...

υγ: Έφαγα τρία πρωινά μου, άλλαξα τα ιδιαίτερα μου που είχα αυτές τις ώρες, έτρεξα, τσατίστηκα, στρεσαρίστικα, έχασα μία ώρα από το ολοήμερο, για να προλάβω να καταθέσω τα χαρτιά μου σε μια προκήρυξη που ούτε καμία τύχη έχω να προσληφθώ, ούτε αξιοκρατικά γίνεται.. Μόνο και μόνο για να πω ότι έκανα τα χαρτιά μου!
Θέλω να πω, ότι όλοι είμαστε αγανακτισμένοι. Αλλά αν θέλουμε να κάνουμε κάτι, ιδού η Ρόδος.
Φίλε Konstantine, για παράδειγμα, ξεκινάμε εκστρατεία ενημέρωσης και αποφασίζουμε κανείς να μην καταθέσει τα χαρτιά του (πε19 κ πε20) για ωρομίσθιος τον Μάιο ή όποτε είναι... Αυτό θα πει οργή! Κι όχι εδώ ανώνυμα να πυροβολούμε ανθρώπους που δεν φταιν σε τίπουα
Μπορούμε??? ??

υγ2: εννοείται στην περίπτωσή μας βέβαια, ο "πόλεμος" που οφείλουμε να δώσουμε να δικαιωθούμε ούτε αναίτιος είναι, ούτε ψηφοθηρικός εκβιασμός, ούτε ατεκμηρίωτος.
Άδικα αυτή τη στιγμή χιλιάδες Μη-πτυχιούχοι πε19 κ πε20 είναι διορισμένοι ως καθηγητές πληροφορικής
Άδικα (είναι η συλλογιστική που λέγαμε... ;)) μειώθηκαν δραματικά οι θέσεις πληροφορικών στα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ Λύκεια, για να αυξηθούν οι θέσεις φιλολόγων σε αυτά
Άδικα η πληροφορική στην Ελλάδα βρίσκεται σε επίπεδο βρεφονηπιακού σταθμού (εντάξει, σε αυτό υπάρχουν και άλλοι κλάδοι στα ίδια ή και χειρότερα..)
Άδικα εργαζόμαστε ως ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, με καθεστώς αντιεργατικό και αντιεκπαιδευτικό
Άδικα πολλά..
ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ
Δίκαιο είναι τα παιδιά του δημοτικού, γυμνασίου, λυκείου να εξοικειώνονται και να έχουν τη δυνατότητα σοβαρής επιμόρφωσης στη χρήση νέων τεχνολογιών - εκπαίδευση στην πληροφορική
Δίκαιο είναι οι συνάδερφοι δάσκαλοι να επιμορφωθούν στην χρήση των η/υ και παράλληλα να έχουν την συνεχή στήριξη ενός υπευθύνου πληροφορικής -έναν απαραίτητα σε κάθε σχολείο- για θέματα τεχνικής υποστήριξης ως και εργαστηριακής συνδιδασκαλίας
Δίκαιο είναι να απορροφηθούν οι πληροφορικοί στη θέση όλων των άλλων.. που είναι σήμερα καθηγητές πληροφορικής, χωρίς πτυχίο πληροφορικής

Αλλά για όλα αυτά πρέπει ΕΜΕΙΣ να κάνουμε κάτι..
Ούτε η ολμε, ούτε η δόε, ούτε ακόμη και οι ήδη υφιστάμενες ενώσεις είναι αρμόδιες για αυτό..

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #153 στις: Απρίλιος 14, 2008, 02:47:50 μμ »
Ακριβώς έτσι είναι παιδιά... Συμφωνώ με τον asimo. Φίλε konstantine , η κα Τσουράκη δεν είναι ηγεσία του ΥΠΕΠΘ. Είναι υπάλληλος του ΥΠΕΠΘ και κατέχει αυτήν την θέση που προείπα. Σε αυτήν οφείλουμε την πρόσφατη επιμόρφωση καθηγητών Πληροφορικής που ξεκίνησε. Σε αυτήν οφείλουν οι ΚΕΠΛΗΝΕΤ όλης της χώρας την δικιά τους επιμόρφωση. Μην την κατηγορείς άδικα λοιπόν , αυτή ότι μπορεί κάνει!!! Με το μέρος μας είναι! Το νούμερο των 1000 που περισσεύουν το επιβεβαίωσε και άλλος συνάδελφος όταν το είχε πει η ίδια τον Νοέμβριο σε συνέδριο των ΚΕΠΛΗΝΕΤ

Απλά , off the record , που της μίλησα μου είπε ότι πρέπει να πιεστεί η πολιτική ηγεσία , να πιεστεί πολύ από εμάς , από όλους τους συλλόγους για να έχουμε την Πληροφορική στα δημοτικά και αν δεν έχουμε την Πληροφορική σαν μάθημα , να έχουμε τον υπολογιστή και τις ΤΠΕ σαν μέσο εκμάθησης και υποστήριξης των άλλων μαθημάτων και φυσικά να επανδρωθεί από εμάς , δηλαδή Καθηγητές Πληροφορικής

Να σου πώ και κάτι φίλε Konstantine? Εγώ εδώ και 3 χρόνια είμαι διορισμένος. Πήρα την μεταθεσούλα μου και αφήνω τα νησιά. Αλλά θλίβομαι ιδιαίτερα που είμαι ο μόνος που μίλησε για την επαγγελματική αποκατάσταση των ωρομισθίων συναδέλφων μου... γιατί και εγώ απο ολοήμερα πέρασα και σαν ωρομίσθιος νοίκιαζα κιόλας διότι ήμουν 300 χλμ μακριά...

Πιστεύω ότι το πρόβλημα ξεκινάει από εμάς τους ίδιους... Διοριζόμαστε , δένουμε τον γαιδαρό μας και μετά να μην μπει κανείς Πληροφορικός στην εκπαίδευση (το άκουσα και αυτό...)
The poet and the pendulum...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.