*

Αποστολέας Θέμα: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...  (Αναγνώστηκε 32196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 14, 2008, 03:43:46 μμ »
Φιλοι μου δεν διαφωνώ με τίποτα από όσα παραθέτετε... Αυτό το οποίο μου φαίνεται άκρως προσβλητικό και ενοχλητικό από έναν παράγοντα του ΥΠΕΠΘ ο οποίος μάλιστα χειρίζεται θέματα Πληροφορικής, είναι ότι σου λέει κατάμουτρα, έστω και off the record, ότι πρέπει να ξεσηκωθείς και να πιέσεις το ΥΠΕΠΘ, σε πράγματα αυτονόητα!Μετά ξαφνικά τις βλέπει τις ανάγκες. Το ξέρω ότι έτσι είναι το σύστημα αλλά ειναι λυπηρό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:38 »

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 14, 2008, 05:32:52 μμ »

  Δηλαδή σε προσβάλλει που λέει την αλήθεια? Τι θα έπρεπε να κάνει? να σε αφήσει να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου? Μπράβο στην κυρία που είναι τουλάχιστον ειλικρινής.

Επίσης κάποιος εδώ είπε να "βγουν" λέει όσοι είναι καθηγητές πληροφορικής χωρίς βασικό πτυχίο και να "μπουν" οι επιστημονάρες που δεν έχουν καμία προυπηρεσία από πραγματική διδασκαλία μέσα στην τάξη. Το ολοήμερο φαντάζομαι ότι δεν το θεωρείται σαν διδακτική προυπηρεσία. Επίσης που θα πάνε όλοι αυτοί που θα βγουν εκτός? Θα απολύθουν? Φαντάζομαι να μην πετάξει κανείς αυτή την ιλίθια καραμέλα για μετάταξη στους κλάδους τους διότι κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.

Αντί λοιπόν να κάθεστε να κλαίγεστε και να κατηγορείτε άλλους καθηγητές με τους όποιους θα είστε αύριο συνάδελφοι καλύτερα να συντονίσετε τις κινήσεις σας. Το μόνο καλό πράγμα που άκουσα εδώ είναι να αρνηθούν όλοι οι καθηγητές να κάνουν αίτηση για ολοήμερα δημοτικά ή γενικότερα για αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι. Μόνο αυτό θα τους πονέσει τίποτα άλλο. Μπορείτε όμως να το κάνετε ή ο καθένας θα κοιτάξει τον εαυτούλη του? Διότι είναι το μόνο που μπορεί να γίνει και το βλέπω πολύ δύσκολο

Φιλοι μου δεν διαφωνώ με τίποτα από όσα παραθέτετε... Αυτό το οποίο μου φαίνεται άκρως προσβλητικό και ενοχλητικό από έναν παράγοντα του ΥΠΕΠΘ ο οποίος μάλιστα χειρίζεται θέματα Πληροφορικής, είναι ότι σου λέει κατάμουτρα, έστω και off the record, ότι πρέπει να ξεσηκωθείς και να πιέσεις το ΥΠΕΠΘ, σε πράγματα αυτονόητα!Μετά ξαφνικά τις βλέπει τις ανάγκες. Το ξέρω ότι έτσι είναι το σύστημα αλλά ειναι λυπηρό!
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 14, 2008, 07:36:37 μμ »
ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (13/04/2008) : Στο μουσείο ο μαυροπίνακας

(...)
Ενώ η δεδηλωμένη πρόθεση του υπουργείου είναι να αξιοποιηθούν οι νέες τεχνολογίες μέσω της οριζόντιας ένταξής τους, αυτό δεν γίνεται πραγματικότητα λόγω της ελλιπούς επιμόρφωσης δασκάλων και καθηγητών, όσο και του ίδιου του αναλυτικού προγράμματος. Αν γινόταν, θα έπρεπε να ανατραπεί το αναλυτικό πρόγραμμα και η λειτουργία του σχολείου όπως την ξέρουμε μέχρις στιγμής. Τα λάθη σήμερα είναι πολλά. Στα δημοτικά δεν υπάρχουν παντού εργαστήρια υπολογιστών και όπου υπάρχουν λειτουργούν μόνο σε ολοήμερα σχολεία και από ανθρώπους της πληροφορικής αντί για δασκάλους, ενώ στα γυμνάσια και λύκεια είναι τεχνο-κεντρική η προσέγγιση. Υπάρχει αξιόλογο λογισμικό πλέον για όλα τα μαθήματα, το οποίο δεν μπορεί να αξιοποιηθεί γι' αυτούς τους δύο λόγους. Θα αποδειχτεί παντελώς άχρηστη η τεχνολογία αιχμής, αν δεν μάθουμε τι να την κάνουμε και πώς να την αξιοποιήσουμε. Αυτό το δέχονται πια και αυτοί οι τεχνοκράτες που τη δημιουργούν.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στα δημοτικά δεν υπάρχουν παντού εργαστήρια υπολογιστών και όπου υπάρχουν λειτουργούν μόνο σε ολοήμερα σχολεία και από ανθρώπους της πληροφορικής αντί για δασκάλους. : Δηλαδή οι πληροφορικοί έχουν πάρει τη δουλειά των δασκάλων και κακώς προσπαθούν να μαζέψουν μόρια για προϋπηρεσία με αυτό τον τρόπο. Μου αρέσει που ακόμα συζητάμε για τα δημοτικά...  :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2008, 08:21:37 μμ από flair »

Αποσυνδεδεμένος KONSTANTINOS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 14, 2008, 07:43:48 μμ »

  Δηλαδή σε προσβάλλει που λέει την αλήθεια? Τι θα έπρεπε να κάνει? να σε αφήσει να κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου? Μπράβο στην κυρία που είναι τουλάχιστον ειλικρινής.

[/quote]
Έτσι....πες της και μπράβο!Φίλα της και τα πόδια!Θα έπρεπε να κάνει τη δουλειά της χωρίς να πρέπει να ασκηθεί πίεση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:38 »

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #158 στις: Απρίλιος 14, 2008, 08:09:50 μμ »
κύριε μου οι λέξεις "βγουν", "απολύσουν", "επιστημονάρες", όχι μόνο ως εικόνα, αλλά και ως νόημα μόνο από σένα ειπώθηκαν.

Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο θες να δημιουργείς εντάσεις και γιατί σε ενοχλεί τόσο "η κλάψα" μας!
Και γιατί προσβάλλεις και ειρωνεύεσαι παιδιά με ένα άλφα επίπεδο και ένα άλφα μόχθο μέχρι σήμερα..
Κοντολογίς τι θέλετε κύριε μου? Γιατί ασχολείστε τόσο έντονα και επικριτικά με τους αδιόριστους πληροφορικούς?

Με αφορμή τα πικρόχολα σχόλιά σας, να επισημάνουμε για όσους δεν ξέρουν:
1. Φυσικά και είναι εφικτό να μεταταχτούν όλοι αυτοί που δεν έχουν πτυχία. Είπαμε, με το παραπάνω αξίωμα όλα γίνονται... αρκεί να υπάρκει πολιτική βούληση (χμμ.. εκπαιδευτική πολιτική συγγνώμη..)
2. Αν είχε συμβεί το αντίστροφο (δηλαδή γυμναστές, πληροφορικοί, φυσικοί, θεολόγοι κτλ) καταλάμβαναν (λόγω εκπαιδευτικού σχεδιασμού  ;D ;D) τις θέσεις γυμναστών για παράδειγμα ή φιλολόγων... μέσα σε χρόνο dt όχι μετατάξεις, αλλά κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο θα γινότανε
3. Η Ολμε, οι συνάδερφοι και όσοι εναντιωθούν ή εναντιώνονται (όπως ο πικρόχολος κύριος) σε αυτό το δίκαιο αίτημα είναι που κοιτάν τον εαυτούλη τους..

κοινώς μας βρήκαν   ..μικρούς και μας δουλεύουν...  :)

Αποσυνδεδεμένος tsixlas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 14, 2008, 09:29:49 μμ »

Αγαπητέ jaffar

Φυσικά και πρέπει να μεταταχθούν οι καθηγητές πληροφορικής χωρίς βασικό πτυχίο. Ενα μεγάλο κομμάτι αυτής της κατηγοριάς ατόμων δεν έχουν καμμία σχέση με τις νέες τεχνολογίες και ΔΕΝ τις αγαπούν. Βρήκαν απλά την ευκαιρία και την άρπαξαν απο τα μαλλιά.

Μια 45αρα φυσικός ή ένας 50αρης μαθηματικός, θεολόγος, κτλ. θα εισάγει στις μεθόδους διδασκαλίας του τον ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ?
Θα κάτσει να μάθει πως να το χρησιμποποιεί όταν έρθει η ώρα να εγκατασταθεί στο σχολείο? Θα κάτσει να ασχοληθεί με την εκμάθηση του εκπαιδευτικού λογισμικού και πως να το αξιοποιήσει? Θα ψάξει για εναλλακτικές πηγές εκπαιδευτικού λογισμικού?

Δόξα το Θεό αρκετοί απο τους επιστημονάρες όπως αποκαλείς τους νέους έχουν έρθει ήδη σε επαφή με όλα τα παραπάνω που σου αναφέρω, και δεν θα πελάγωναν όπως θα έκαναν οι θεολόγοι  και οι φυσικοί που ακόμα και ένα απλό δίκτυο δεν μπορούν να στήσουν....


Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 14, 2008, 09:47:00 μμ »
'Ημαρτον ρε παιδιά, θέλατε να γίνεται δάσκαλοι τώρα θέλετε να γίνεται και νηπιαγωγοί?

Κοιτά jaffar, Μάθε πρώτα εσύ να κάνεις τη δουλειά σου σωστά και μετά να μιλάς για τους πληροφορικούς,οκ;Δεν έχεις μάθει κύριε Διδάκτωρ ότι το Β' Πληθυντικό πρόσωπο δεν παίρνει "-αι"; Μόνο το αρνί στη σούβλα...γίνεται!!! Αυτά μαθαίνεις στα παιδάκια δάσκαλε;Ντροπή σου!Μάθε πρώτα εσύ ορθογραφία και μετά να μάθεις και τους μαθητές σου.Το μόνο που ξέρεις είναι να ασχολείσαι με τους Πληροφορικούς και να έχεις πρόβλημα μαζί τους.Ασχολήσου τώρα με τη γραμματική και ασε μας ήσυχους.

Αποσυνδεδεμένος maraki_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 14, 2008, 10:35:17 μμ »
'Ημαρτον ρε παιδιά, θέλατε να γίνεται δάσκαλοι τώρα θέλετε να γίνεται και νηπιαγωγοί?

Κοιτά jaffar, Μάθε πρώτα εσύ να κάνεις τη δουλειά σου σωστά και μετά να μιλάς για τους πληροφορικούς,οκ;Δεν έχεις μάθει κύριε Διδάκτωρ ότι το Β' Πληθυντικό πρόσωπο δεν παίρνει "-αι"; Μόνο το αρνί στη σούβλα...γίνεται!!! Αυτά μαθαίνεις στα παιδάκια δάσκαλε;Ντροπή σου!Μάθε πρώτα εσύ ορθογραφία και μετά να μάθεις και τους μαθητές σου.Το μόνο που ξέρεις είναι να ασχολείσαι με τους Πληροφορικούς και να έχεις πρόβλημα μαζί τους.Ασχολήσου τώρα με τη γραμματική και ασε μας ήσυχους.


Μπράβο ρε john!Πες τα γιατι πολυ μας εχει κουράσει ο καθηγητής jaffar...που να μην ηταν κ καθηγητης πληροφορικης τι θα ελεγε!!Κρίμα με τετοιο επιπεδο να διδάσκει..λυπάμαι ειλικρινά για αυτόν!

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 14, 2008, 11:31:30 μμ »
Λοιπόν, πιστεύω ότι αρκετά ασχοληθήκαμε και πάλι με όσους βλέπουμε δεξιά και αριστερά.
Ένας θυμός σαν και αυτόν που δημιουργείται από συζητήσεις σαν αυτές πιστεύω ότι είναι ένα καλό κίνητρο για να συσπειρωθούμε.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 14, 2008, 11:32:25 μμ »
   Πρώτον η διαφορά επιπέδου και επιχειρημάτων νομίζω είναι φανερή, εγώ μιλάω με επιχειρήματα, το δικό σου επιχείρημα είναι ένα ορθογραφικό λάθος που έκανα από τη βιασύνη μου. Προφανώς εσύ είσαι αλάνθαστος και δεν κάνεις λάθη. Τα λάθη όμως είναι καλά, ξέρεις γιατί? Αναδεικνύουν τα κόμπλεξ των άλλων, αυτών που σε περιμένουν στη γωνία.
   Πάντως από ότι βλέπω το λάθος που λες υπάρχει σε ένα post που έκανα στις 14 Δεκεμβρίου!!!. Πρέπει να έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα για να ψάχνεις όλα τα post μου τους τελευταίους 5 μήνες. Αλήθεια τίποτα άλλο δεν έχεις να κάνεις. Τέλος πάντων

'Ημαρτον ρε παιδιά, θέλατε να γίνεται δάσκαλοι τώρα θέλετε να γίνεται και νηπιαγωγοί?
Κοιτά jaffar, Μάθε πρώτα εσύ να κάνεις τη δουλειά σου σωστά και μετά να μιλάς για τους πληροφορικούς,οκ;Δεν έχεις μάθει κύριε Διδάκτωρ ότι το Β' Πληθυντικό πρόσωπο δεν παίρνει "-αι"; Μόνο το αρνί στη σούβλα...γίνεται!!! Αυτά μαθαίνεις στα παιδάκια δάσκαλε;Ντροπή σου!Μάθε πρώτα εσύ ορθογραφία και μετά να μάθεις και τους μαθητές σου.Το μόνο που ξέρεις είναι να ασχολείσαι με τους Πληροφορικούς και να έχεις πρόβλημα μαζί τους.Ασχολήσου τώρα με τη γραμματική και ασε μας ήσυχους.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 14, 2008, 11:34:51 μμ »
ουφ

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 14, 2008, 11:36:52 μμ »
  Καλά αυτά που λες και γενικά συμφωνώ μαζί σου, αλλά για πες μου πως ακριβώς θα φύγουν όλοι αυτοί οι άνθρωποι από την εκπαίδευση? Θα απολυθούν? ή μήπως θα μεταταγούν στις ειδικότητές τους? Το τελευταίο δε μπορεί να γίνει γιατί δεν θα το δεχθούν οι συνάδελφοί τους σε αυτές τις ειδικότητες. Άσε που οι περισσότεροι από αυτούς έχουν ξεχάσει και την επιστήμη που ήξεραν τόσα χρόνια σαν καθηγητές πληροφορικής. Κάλως ή κακώς έχουν κάποια χρόνια προυπηρεσίας τα οποία κάτι σημαίνουν. Και μην βιαστεί κανείς να πει ότι είναι άσχετοι γιατί έχω γνωρίσει πολλούς άσχετους με πτυχίο από κάτι ΤΕΙ της επαρχίας που δεν ξέρουν ούτε έναν υπολογιστή να στήσουν.


Αγαπητέ jaffar

Φυσικά και πρέπει να μεταταχθούν οι καθηγητές πληροφορικής χωρίς βασικό πτυχίο. Ενα μεγάλο κομμάτι αυτής της κατηγοριάς ατόμων δεν έχουν καμμία σχέση με τις νέες τεχνολογίες και ΔΕΝ τις αγαπούν. Βρήκαν απλά την ευκαιρία και την άρπαξαν απο τα μαλλιά.

Μια 45αρα φυσικός ή ένας 50αρης μαθηματικός, θεολόγος, κτλ. θα εισάγει στις μεθόδους διδασκαλίας του τον ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ?
Θα κάτσει να μάθει πως να το χρησιμποποιεί όταν έρθει η ώρα να εγκατασταθεί στο σχολείο? Θα κάτσει να ασχοληθεί με την εκμάθηση του εκπαιδευτικού λογισμικού και πως να το αξιοποιήσει? Θα ψάξει για εναλλακτικές πηγές εκπαιδευτικού λογισμικού?

Δόξα το Θεό αρκετοί απο τους επιστημονάρες όπως αποκαλείς τους νέους έχουν έρθει ήδη σε επαφή με όλα τα παραπάνω που σου αναφέρω, και δεν θα πελάγωναν όπως θα έκαναν οι θεολόγοι  και οι φυσικοί που ακόμα και ένα απλό δίκτυο δεν μπορούν να στήσουν....


"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 14, 2008, 11:38:04 μμ »
πάλι τα ίδια

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Το μέλλον της Πληροφορικής στα Δημόσια Σχολεία...
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 14, 2008, 11:44:55 μμ »
  Συγγνώμη που μιλάω, δεν ήξερα ότι απαγορεύεται, γιατί δεν μου κάνετε ένα ban να τελειώνετε αφού δεν σας αρέσει η άποψή μου?

πάλι τα ίδια
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.