*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 996665 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1512 στις: Μάρτιος 09, 2016, 02:07:34 μμ »
Για την "θυσία" αυτών που υπηρέτησαν σε δυσπρόσιτα...

1. Δεν έκαναν χάρη σε κανέναν επειδή οι περισσότεροι πίνακες αναπληρωτών είναι γεμάτοι και κάποιος νεότερος με λιγότερα μόρια θα πήγαινε.

2. Οι προσωπικές επιλογές του καθένα δεν βασίζονται στα ίδια κριτήρια. Κάποιος με οικογένεια πιο δύσκολα την μετακινεί σε δυσπρόσιτο απ' ότι κάποιος που είναι ελεύθερος. Αν ο οικογενειάρχης μετακινηθεί μόνος του, με τα διπλά έξοδα δεν έχει σχεδόν κανένα οικονομικό όφελος, αφού από εκεί πρέπει να συντηρεί και την οικογένεια, ενω ο ελεύθερος, έχει περισσότερες επιλογές. Ο οικογενειάρχης δηλαδή πρέπει να τιμωρηθεί για την αδυναμία του αυτή;

3. Άλλο δεδομένο είναι η οικονομική άνεση που έχει κάποιος από την οικογένειά του. Αν υπάρχει, μπορεί να κινηθεί πιο εύκολα και σε δυσπρόσιτα. Αν δεν υπάρχει, κάποιος είναι επίσης πιο δυσκίνητος.

Με δεδομένο πως πάντα υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να επιλέξουν δυσπρόσιτα, είναι πάλι άστοχο το  να υπάρχει το μπόνους των διπλάσιων μορίων. Η "θυσία" αυτών που επέλεξαν τα δυσπρόσιτα μου θυμίζει και λίγο αυτούς που πηγαίνανε στις "εσχατιές" ωρομίσθιοι επιλέγοντας αυτή τη δυσκολία και όχι το "ευκολάκι" του διαγωνισμού ΑΣΕΠ...  ::)

3.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1513 στις: Μάρτιος 09, 2016, 02:16:59 μμ »
Όπως τα λέει ο panos2 είναι τα πράγματα.

Άσχετο, ακούγεται ότι όσοι "όργωναν" τη χώρα τα προηγούμενα χρόνια, θα ασφαλίζονται πλέον στον ΟΓΑ και όχι στο ΙΚΑ. Λέτε;  ::)  ;D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1514 στις: Μάρτιος 09, 2016, 02:18:01 μμ »
Εγώ θα καταθέσω την εμπειρία μου κι όποιος θέλει θα καταλάβει, όποιος δεν θέλει θα λέει πάλι ό,τι τον συμφέρει ...
Έχω δώσει 3 φορές ΑΣΕΠ επιτυχούσα μη διοριστέα. Στη μικρή επαρχιακή πόλη που ζω οι προϋπηρεσίες από ΠΔΣ μοιράστηκαν στα πολιτικά γραφεία(και ξέρω και ποιών βουλευτών). Το γνωρίζω πολύ καλά κι αν θέλετε ονόματα να σας τα καταθέσω. Μη μου πει κανείς εμένα οτι ρίχνω λάσπη...τη λάσπη τη ρίχνω εκεί που αξίζει: στα γουρούνια που σέρνονταν στα γραφεία των βουλευτών του νομού. Όταν είδα ποιοί δουλευαν στα σχολεία της πόλης μου διαπίστωσα οτι είχαν πολύ λιγότερα μόρια από μένα στον πίνακα των αναπληρωτών και γνωρίζω πολύ καλά το βιογραφικό πολλών από αυτούς που ήταν πολύ φτωχότερο του δικού μου (έχω μεταπτυχιακό με άριστα στις επιστήμες της αγωγής από ελληνικό πανεπιστήμιο). Πήγα στο διευθυντή της δευτεροβάθμιας και ρώτησα με ποιο κριτήριο προσλαμβάνονται στην ΠΔΣ και μου είπε οτι είναι στη δική του κρίση...όταν τον ρώτησα με ονοματα γιατι εργαζονται τα συγκεκριμένα άτομα και όχι εγώ τσαντίστηκε ο κύριος...εγώ του είπα οτι θα καταγγείλλω το γεγονός κι εκείνος μου απάντησε : κάνε ό,τι θες, εγώ είμαι καλυμμένος! ακούσατε;; εκείνη τη χρονια- μετά το γεγονός- με πήρανε στην ΠΔΣ για 2 ώρες την εβδομάδα τη στιγμή που άλλοι "συνάδελφοι" προσλαμβάνονταν με 6ωρα, 8ωρα και 10ωρα και μάλιστα στο μοναδικό "δυσπρόσιτο" του νομού , στο οποίο σημειωτέον φτάνεις με αμάξι σε μια ωρα από την πρωτευουσα του νομού... Λοιπόν μη μου λέτε εμένα για προϋπηρεσίες και δυσπρόσιτα....ξέρω πολύ καλά οτι συχνά αυτά χρησιμοποιήθηκαν για να διορίζονται πάλι αναξιοκρατικά από το παράθυρο ανίψια και φίλοι των βουλευτών...αυτοί τώρα φωνάζουν για να υπερασπιστούν την "αποκτημένη με αίμα" προϋπηρεσία τους...Όχι...δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι όμως όσα σας έγραψα είναι απολύτως αληθινά. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Υ.Γ όποιος θέλει επιπλέον στοιχεία να του τα δώσω με προσωπικό μήνυμα...στην επαρχία βλέπετε είμαστε λίγοι και γνωριζόμαστε καλά...
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος thask

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 456
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1515 στις: Μάρτιος 09, 2016, 02:26:33 μμ »
όπως τα λες ακριβώς είναι τα πράγματα baxev...
κάμποσοι αναξιοκρατικά δούλευαν αφήνοντας άλλους με περισσότερα προσόντα άνεργους, και τώρα ζητάνε και τα ρέστα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1516 στις: Μάρτιος 09, 2016, 02:36:06 μμ »
Δε διαφωνώ σε καμιά εμπειρία ότι είναι έτσι (ή περίπου έτσι) όπως την περιγράφει ο καθένας/μια.

Και για τις "πλαγίως" αποκτημένες προϋπηρεσίες (στο βαθμό που είναι "πλαγίως" και , βέβαια, ο καθένας μπορεί να την δικαιολογήσει {"Μα εμένα με κάλεσαν από τη Δ/νση"}, ακόμα και οι βουλευτές ή οι δ/ντες εκπ/σης.
Όσο αυτές θα είναι "κριτήριο" {προσλήψεων ή/και διορισμών}

Και για τους ΑΣΕΠ {επιτυχόντες} σε σχέση με το τι σημαίνει αυτό για την αξιολόγησή τους και το (μετέπειτα) πως είναι "πιο αποτελεσματικοί" στην τάξη (ή τα γραφεία που αποσπώνται, αν θέλετε!)
Όσο αυτό (και για όποιο ΑΣΕΠ 2008, 2006 κλπ) είναι "κριτήριο".

Και για τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά στο κατά πόσο "χρειάζονται" στην τάξη και στο "πως" και "γιατί μπήκε στον κόπο" να τα αποκτήσει κανείς/μια.
Όσο αυτά είναι "κριτήριο".

Και για τα κοινωνικά κριτήρια στο κατά πόσο σε κάνουν πιο "αποτελεσματικό" στην τάξη (αλλά, ΤΙ λέω; αααα λάθος...παρασύρθηκα...), ΣΤΟ ΚΑΤΑ πόσο είναι "κριτήριο" για άλλες παραμέτρους (γήρανση πληθυσμού, πλήθος Ελλήνων μαθητών στις τάξεις, ανάγκες γονέων που "πρέπει" να καλυφθούν).

Ξέχασα κανένα;
Ααααα το έτος κτήσης πτυχίου. ΟΚ.!


Για τους μαθητές/τριες , αναρωτιέμαι, ποιός θα ενδιαφερθεί πραγματικά...

Αααα αλλά, άσε: Αυτό έρχεται μετά......
"Ρε μονιμά, μιλάς κι εσύ που έχεις τη γαϊδούρα σου "δεμένη";"

ΟΚ....Έρχεται, λοιπόν...
Τί;
Κρατηθείτε!!!

Αυτοί είμαστε.

Υ.Γ.: "¨Ασε μας ρε εξυπνάκια!!"
ΟΚ...

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1517 στις: Μάρτιος 09, 2016, 02:43:04 μμ »
Δεν ξερω ποιος είναι καταλληλος για την τάξη...ξέρω ποιος είναι ακατάλληλος: όποιος χρησιμοποιεί αδιαφανείς και συχνά παράνομους τρόπους για να εξυπηρετήσει τον εαυτό του ή τη φάρα του..... Αυτοί θα εμπνεύσουν στα παιδιά αξίες και οράματα; τέτοιους έχουμε πολλούς δεν χρειζόμαστε άλλους. Αυτοί μας έφεραν ως εδω...
 
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1518 στις: Μάρτιος 09, 2016, 02:53:16 μμ »
Δεν ξερω ποιος είναι καταλληλος για την τάξη...ξέρω ποιος είναι ακατάλληλος: όποιος χρησιμοποιεί αδιαφανείς και συχνά παράνομους τρόπους για να εξυπηρετήσει τον εαυτό του ή τη φάρα του..... Αυτοί θα εμπνεύσουν στα παιδιά αξίες και οράματα; τέτοιους έχουμε πολλούς δεν χρειζόμαστε άλλους. Αυτοί μας έφεραν ως εδω...

Απόλυτο δίκιο.

Απλά σε μια μακροχρόνια κατάσταση που για να "επιβιώσεις" πρέπει να κάνεις ΤΑ ΙΔΙΑ (και στους πολιτικούς αναφέρομαι ή περιμένεις "λύση" από αυτούς;)

Άρα, υπό μια έννοια:
1) Όσοι επιμένουν να μην κάνουν τα ΙΔΙΑ δεν "επιβιώνουν".
2) Όσοι "αλλάζουν" και τελικά κάνουν τα ΙΔΙΑ , τελικά είναι ίδιοι.
3) Όσοι τα "κάναν" από την αρχή, ΑΠΛΑ συνεχίζουν να τα κάνουν.

Και, βέβαια, ΟΛΟΙ διαμαρτύρονται:
"Μα εγώ δεν έβαλα κανένα βύσμα".
"Μα εγώ έχω επιτυχία ΑΣΕΠ"
"Μα εγώ κουράστηκα για το μαστερ"
"Μα εγώ περιμένω 20 χρόνια"
κλπ

Είμαστε (εξ'ανάγκης) ΟΛΟΙ ίδιοι, λοιπόν;

Εννοείται, εξαιρούνται όσοι επιμένουν να ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΙΔΙΟΙ,
οι οποίοι , φυσικά, απλά ΔΕΝ "επιβιώνουν".

Περιμένεις να αλλάξει (γίνει κάτι καλό) σε αυτό το "κλίμα".

Ο δρόμος είναι "ανοικτός" μόνο για το γκρεμό: Ολοι μαζί και ο καθ1 ξεχωριστά.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1519 στις: Μάρτιος 09, 2016, 03:01:23 μμ »
Απόλυτο δίκιο.

Απλά σε μια μακροχρόνια κατάσταση που για να "επιβιώσεις" πρέπει να κάνεις ΤΑ ΙΔΙΑ (και στους πολιτικούς αναφέρομαι ή περιμένεις "λύση" από αυτούς;)

Άρα, υπό μια έννοια:
1) Όσοι επιμένουν να μην κάνουν τα ΙΔΙΑ δεν "επιβιώνουν".
2) Όσοι "αλλάζουν" και τελικά κάνουν τα ΙΔΙΑ , τελικά είναι ίδιοι.
3) Όσοι τα "κάναν" από την αρχή, ΑΠΛΑ συνεχίζουν να τα κάνουν.

Και, βέβαια, ΟΛΟΙ διαμαρτύρονται:
"Μα εγώ δεν έβαλα κανένα βύσμα".
"Μα εγώ έχω επιτυχία ΑΣΕΠ"
"Μα εγώ κουράστηκα για το μαστερ"
"Μα εγώ περιμένω 20 χρόνια"
κλπ

Είμαστε (εξ'ανάγκης) ΟΛΟΙ ίδιοι, λοιπόν;

Εννοείται, εξαιρούνται όσοι επιμένουν να ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΙΔΙΟΙ,
οι οποίοι , φυσικά, απλά ΔΕΝ "επιβιώνουν".

Περιμένεις να αλλάξει (γίνει κάτι καλό) σε αυτό το "κλίμα".

Ο δρόμος είναι "ανοικτός" μόνο για το γκρεμό: Ολοι μαζί και ο καθ1 ξεχωριστά.
+++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1520 στις: Μάρτιος 09, 2016, 03:02:39 μμ »
Έχω ξαναδηλώσει όσα πιστεύω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ:
-δε με πειράζει να προηγηθεί εμου σε αναπλήρωση ή διορισμό όποιος έχει γράψει καλύτερα από μένα στο γραπτό διαγωνισμό (δε με ενδιαφέρει τόσο η ημερομηνία, γιατί δοκιμάστηκε)
-δεν με πειράζει να προηγηθεί εμού οποιοσδήποτε έχει αντικειμενικά καλύτερες επιδόσεις από μένα (βαθμό πτυχίου, μεταπτυχιακού, άλλες γνώσεις κ.λπ)
- δε με πειράζει να προηγηθεί εμού όποιος βρίσκεται στην ίδια σειρά με μένα στους πίνακες αν αυτός έχει περισσότερα παιδιά (τα κοινωνικά κριτήρια δεν μετρούν την "καταλληλότητα" αλλά εξυπηρετούν κοινωνικές ανάγκες: πως να το κάνουμε άλλο να έχεις στόματα να θρέψεις άλλο να είσαι μόνος σου- σημειωτέον : δεν είμαι τρίτεκνη ούτε πολύτεκνη και ούτε θα γίνω ποτέ).
- εννοείται πως επιβάλλεται να προηγηθεί εμού όποιος συνάδελφος έχει επιτύχει σε ασεπ κι έχει μεγαλύτερη προϋπηρεσία με νόμιμο τρόπο αποκτημένη...
- με πειράζει πολύ που "συνάδελφοι" που δούλευαν σε ιδιωτικά δίπλα στο σπίτι τους επειδή είχαν ξάδελφο τον ιδιοκτήτη τώρα προηγούνται στους πίνακες
Με πειράζει και θα αγωνιστώ μέχρι τελευταίας ρανίδας του αιματός μου να προσπερνά στη χώρα αυτή ο ανάξιος τον άξιο, ο γλύφτης τον αξιοπρεπή. Θα ήθελα κάποια στιγμή να μπορώ να πω στα παιδιά μου: αν δεν σε προσέλαβαν σε αυτή τη δουλειά γίνε καλύτερος, απόκτησε κι άλλα προσόντα και θα τα κατεφέρεις και όχι : βρες κανα πολιτικό γραφείο για να ξεπεράσεις τους βλάκες που πάνε με το σταυρό στο χέρι.  Αν νομίζετε οτι αυτά είναι πολύ ρομαντικά εγώ πιστευω οτι είναι πολύ πρακτικά ζητήματα επιβίωσης.
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1521 στις: Μάρτιος 09, 2016, 03:02:55 μμ »
Κάτι σαν το ρητό..ο θάνατός σου η ζωή μου.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1522 στις: Μάρτιος 09, 2016, 03:05:54 μμ »
Οταν τους λεω Τσιρκο...αυτοι θα κανουν συστημα διορισμων και διαγωνισμο;;;...ΑΥΤΟΙ;;;;;;

http://xenesglosses.eu/2016/03/einai-akyri-i-epilogi-orismos-ton-dieu/

Αποσυνδεδεμένος Θεοφανώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1523 στις: Μάρτιος 09, 2016, 04:35:58 μμ »
Στο esos αναφέρει ότι η ΟΛΜΕ αναζητά να συμβουλευθεί δικηγορικό γραφείο σχετικά με τις αποφάσεις του ΣΤΕ. Πίστεύω ότι οι απόφάσεις του ΣΤΕ που έχουν βγεί και όσες θα ακολουθήσουν θα αλλάξουν αρκετά το τοπίο στις κλήσεις των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1524 στις: Μάρτιος 09, 2016, 04:39:09 μμ »
Έχω ξαναδηλώσει όσα πιστεύω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ:
-δε με πειράζει να προηγηθεί εμου σε αναπλήρωση ή διορισμό όποιος έχει γράψει καλύτερα από μένα στο γραπτό διαγωνισμό (δε με ενδιαφέρει τόσο η ημερομηνία, γιατί δοκιμάστηκε)
-δεν με πειράζει να προηγηθεί εμού οποιοσδήποτε έχει αντικειμενικά καλύτερες επιδόσεις από μένα (βαθμό πτυχίου, μεταπτυχιακού, άλλες γνώσεις κ.λπ)
- δε με πειράζει να προηγηθεί εμού όποιος βρίσκεται στην ίδια σειρά με μένα στους πίνακες αν αυτός έχει περισσότερα παιδιά (τα κοινωνικά κριτήρια δεν μετρούν την "καταλληλότητα" αλλά εξυπηρετούν κοινωνικές ανάγκες: πως να το κάνουμε άλλο να έχεις στόματα να θρέψεις άλλο να είσαι μόνος σου- σημειωτέον : δεν είμαι τρίτεκνη ούτε πολύτεκνη και ούτε θα γίνω ποτέ).
- εννοείται πως επιβάλλεται να προηγηθεί εμού όποιος συνάδελφος έχει επιτύχει σε ασεπ κι έχει μεγαλύτερη προϋπηρεσία με νόμιμο τρόπο αποκτημένη...
- με πειράζει πολύ που "συνάδελφοι" που δούλευαν σε ιδιωτικά δίπλα στο σπίτι τους επειδή είχαν ξάδελφο τον ιδιοκτήτη τώρα προηγούνται στους πίνακες
Με πειράζει και θα αγωνιστώ μέχρι τελευταίας ρανίδας του αιματός μου να προσπερνά στη χώρα αυτή ο ανάξιος τον άξιο, ο γλύφτης τον αξιοπρεπή. Θα ήθελα κάποια στιγμή να μπορώ να πω στα παιδιά μου: αν δεν σε προσέλαβαν σε αυτή τη δουλειά γίνε καλύτερος, απόκτησε κι άλλα προσόντα και θα τα κατεφέρεις και όχι : βρες κανα πολιτικό γραφείο για να ξεπεράσεις τους βλάκες που πάνε με το σταυρό στο χέρι.  Αν νομίζετε οτι αυτά είναι πολύ ρομαντικά εγώ πιστευω οτι είναι πολύ πρακτικά ζητήματα επιβίωσης.

Συμφωνώ απόλυτα σε όλα όσα έχεις αναφέρει στα δύο τελευταία μηνύματα!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #1525 στις: Μάρτιος 09, 2016, 05:11:10 μμ »
Για την "θυσία" αυτών που υπηρέτησαν σε δυσπρόσιτα...

1. Δεν έκαναν χάρη σε κανέναν επειδή οι περισσότεροι πίνακες αναπληρωτών είναι γεμάτοι και κάποιος νεότερος με λιγότερα μόρια θα πήγαινε.

2. Οι προσωπικές επιλογές του καθένα δεν βασίζονται στα ίδια κριτήρια. Κάποιος με οικογένεια πιο δύσκολα την μετακινεί σε δυσπρόσιτο απ' ότι κάποιος που είναι ελεύθερος. Αν ο οικογενειάρχης μετακινηθεί μόνος του, με τα διπλά έξοδα δεν έχει σχεδόν κανένα οικονομικό όφελος, αφού από εκεί πρέπει να συντηρεί και την οικογένεια, ενω ο ελεύθερος, έχει περισσότερες επιλογές. Ο οικογενειάρχης δηλαδή πρέπει να τιμωρηθεί για την αδυναμία του αυτή;

3. Άλλο δεδομένο είναι η οικονομική άνεση που έχει κάποιος από την οικογένειά του. Αν υπάρχει, μπορεί να κινηθεί πιο εύκολα και σε δυσπρόσιτα. Αν δεν υπάρχει, κάποιος είναι επίσης πιο δυσκίνητος.

Με δεδομένο πως πάντα υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να επιλέξουν δυσπρόσιτα, είναι πάλι άστοχο το  να υπάρχει το μπόνους των διπλάσιων μορίων. Η "θυσία" αυτών που επέλεξαν τα δυσπρόσιτα μου θυμίζει και λίγο αυτούς που πηγαίνανε στις "εσχατιές" ωρομίσθιοι επιλέγοντας αυτή τη δυσκολία και όχι το "ευκολάκι" του διαγωνισμού ΑΣΕΠ...  ::)

3.

Ξέχασες το 4: Το να μην έχει κάποιος οικονομική άνεση, να αναγκάζεται γι` αυτό να κουβαλήσει την οικογένεια του στα δυσπρόσιτα και να είναι και επιτυχών στον ΑΣΕΠ. ;) ;) ;)
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.