*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 990845 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3836 στις: Απρίλιος 15, 2016, 08:57:49 μμ »
Θα σας πω και εγώ νέα από το υπουργείο καθώς ήμουν παρούσα και έσα στην αίθουσα με τον υπουργό .Η συγκέντρωση ήταν μεγάλη .Είχε δίκιο ο Μπράτης στο fb και ήταν συνάδελφοι από Οινούσσες ,Σαντορίνη ,Κυκλάδες κλπ. Ήταν μάλιστα πάρα πολύ με ΑΣΕΠ οι οποίοι ήρθαν για να διαμαρτυρηθούν για το μηδένισμα της προυπηρεσίας τους . Ακούστε λοιπόν πως έχουν τα πράγματα : Θα γίνει αύξηση ωραίου και δραματικές συγχωνεύσεις κυρίως στην πρωτοβάθμια .Μάλιστα άκουσα από έναν έμπειρο συνδικαλιστή ότι οι αναπληρωτές θα είναι όλοι όλοι του χρόνου κάτω από 10000 πάρα πολύ κάτω .....Η όλη ανακατωσούρα γίνεται για τους πρώτους των πινάκων (των νέων εννοώ) που για τους φιλολόγους πχ θα είναι περίπου 200...Επιπλέον ο κ.υπουργός φάνηκε αλλά και πληροφορηθήκαμε ότι θέλει να βολέψει δικούς του ανθρώπους και ψηφοφόρους με την τροπολογία αυτή !!!Πράγμα γνωστό άλλωστε στο κυβερνόν κόμμα ...Ο υπουργός δεν έδωσε απαντήσεις πουθενά !! Ούτε για διορισμούς ούτε για τίποτα .Όλοι συμφώνησαν μεταξύ αυτών και η ΟΛΜΕ να προτάσσεται ο καλύτερος ΑΣΕΠ .Αλλά με κάθε τρόπο πρέπει να σωθεί η προυπηρεσία η οποία κατα την γνώμη μου είναι αδιαπραγμάτευτη .Ο υπουργός πιέστηκε πάρα πολύ όταν κατάλαβε τι γίνεται με την προυπηρεσία .Πάντως άν κάποιος προσέφυγε για να φιγουράρει το όνομά του στους 200 ΄πρώτους ΄τι να πω....οι άλλοι όμως οι υπόλοιποι ακόμα και με τους νέους πίνακες στις καλένδες απλά θα κοιτούν τα ονόματά τους στις θέσεις άλλων .
Ο κ. Φίλης, απαντώντας στις ερωτήσεις είπε ότι η κυβέρνηση δεν προτίθεται να αυξήσει το ωράριο των εκπαιδευτικών ούτε να προχωρήσει σε νέο κύμα συγχωνεύσεων σχολείων..απο το δελτιο του υπουργειου εγινε αναφορα σε αυτο...οι δικες σου πληροφοριες απο που ειναι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3837 στις: Απρίλιος 15, 2016, 08:59:10 μμ »
Από το υπουργείο επίσης !!! >:(

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3838 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:09:52 μμ »
Σε τι ακριβως ηταν μεγαλη ...η συγκεντρωση ? Η ΟΛΜΕ ειπε να προτασεται ο καλυτερος ΑΣΕΠ ...περιεργο διοτι μεχρι τωρα δεν τον αναγνωριζε... ;D ;D ;D

Πως μηδενιζεται η προυηπηρεσια ? Δεν το εχω καταλαβει... ;D ;D ;D
Όταν τους 30 μήνες πχ τους κάνει 6,5 μηδενισμός δεν είναι ; >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3839 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:10:35 μμ »
Διαβάζω όλη μέρα το νήμα και αναρωτιέμαι τι στο καλό γίνεται; Από συναδέλφους που είχαν γνωστούς στη συνάντηση, άκουσα το πρωί ότι τελικά θα μπει προϋπόθεση επιτυχίας ΑΣΕΠ στους πίνακες. Διαβάζοντας εδώ βλέπω ότι ο καθένας δίνει μια δική του εκδοχή για το τι ειπώθηκε. Ούτε πόσα άτομα ή τι τελικά εκπροσωπουσαν δε μπορώ να καταλάβω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3840 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:11:34 μμ »
Από το υπουργείο επίσης !!! >:(
Σε προηγουμενη αναφορα σου...εγραψες οτι εισουν παρουσα....και οτι το ακουσες η ιδια...πουθενα ομως δεν φαινεται οτι ο κυριος υπουργος μιλησε για αυξηση ωραριου και συγχωνευσεις σχολειων ..εκτος απο την τοποθετηση για νηπιαγωγεια...

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3841 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:14:36 μμ »
Ναι ειδικά οι εκπαιδευτικοί.. πάρε τον έναν και βάρα τον άλλον είναι. Μια ζωή μπλε και πράσινοι κόκκοι ήταν, τώρα θα άλλαζαν; (η πλειοψηφία πάντα, όχι όλοι)
Αυτο το απορρυπαντικο ομως τους υποσχεθηκε οτι θα τους κανει και καφε με μπουρμπουληθρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2016, 09:23:30 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3842 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:16:54 μμ »
Σας είπα ότι τι θα γίνει ! Ο Φίλης απέφευγε όλες τις απαντήσεις ,οι συνδικαλιστές όμως ΟΛΩΝ των παρατάξεων και οι σύνβουλοί του ,ξέρουν καλύτερα ... ;) Και να θυμίσω ότι ο Αρβανιτόπουλος μια βδομάδα πριν ψηφίσει την αύξηση ωραρίου έλεγε παντού ότι δεν θα γίνει αύξηση .Όμως...

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3843 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:22:08 μμ »
Σας είπα ότι τι θα γίνει ! Ο Φίλης απέφευγε όλες τις απαντήσεις ,οι συνδικαλιστές όμως ΟΛΩΝ των παρατάξεων και οι σύνβουλοί του ,ξέρουν καλύτερα ... ;) Και να θυμίσω ότι ο Αρβανιτόπουλος μια βδομάδα πριν ψηφίσει την αύξηση ωραρίου έλεγε παντού ότι δεν θα γίνει αύξηση .Όμως...
Εγω εμπιστευομαι τον υπουργο.Γενικα εμπιστευομαι τους σοβαρους και εχεμυθους ανθρωπους με θεληματικο πιγουνι.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3844 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:26:25 μμ »
Σε προηγουμενη αναφορα σου...εγραψες οτι εισουν παρουσα....και οτι το ακουσες η ιδια...πουθενα ομως δεν φαινεται οτι ο κυριος υπουργος μιλησε για αυξηση ωραριου και συγχωνευσεις σχολειων ..εκτος απο την τοποθετηση για νηπιαγωγεια...
Εχουμε ανοιξει αλλο θεμα για την αυξηση ωραριου ....ομως εστω εδω να θυμισω οτι η αυξηση θα γινοταν περυσι και μαλιστα ειχε προαναγγελθει απο τον τοτε υπουργο Μπαλτα ομως μεσολαβησαν οι εκλογες.Μαλιστα  πριν δεσμευονταν οτι οχι μονο αυξηση δεν θα γινει αλλα θα επαναφερουν και το ωραριο στην προ Αρβανιτοπουλου εποχη.Οι περισσοτερες πληροφοριες μιλουν για αυξηση ωραριου, ο Φιλης μπορει να λεει οτι θελει εξαλλου το πιθανοτερο ειναι να μην ειναι αυτος που θα κανει την αυξηση.. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2016, 09:29:14 μμ από nero »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3845 στις: Απρίλιος 15, 2016, 09:36:11 μμ »
1) Διαμαρτυρία εκπαιδευτικών για τους αναπληρωτές στην Δ/νση Δ.Ε. Καρδίτσας
KarditsaLive
KarditsaLiv  https://www.youtube.com/watch?v=GjeIg5z0j44

2)Διαμαρτυρία εκπαιδευτικών για τους αναπληρωτές στην Δ/νση Π.Ε. Καρδίτσας https://www.youtube.com/watch?v=iCXjtLQPk0o

3)Σε κινητοποιήσεις δάσκαλοι και καθηγητές στο Ρέθυμνο https://www.youtube.com/watch?v=pIgnHcnW0vE&ebc=ANyPxKpq7CUoyCO-SUJaD3dMjqHIHO8iz_DaiWuyDePnel6X0wfXOIIK7OvzQpq_ol7D9UFyDcYP5GCRmcUPrp0YeDsXDS-VTQ

4)ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΥΠ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΓΙΑ ΜΑΖΙΚΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ https://www.youtube.com/watch?v=IRH7sPiitoQ

5)Στο Ηράκλειο http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/19185-2016-04-15-18-25-35

6)Ένταση στη συγκέντρωση εκπαιδευτικών στο υπ. Παιδείας  http://www.megatv.com/megagegonota/article.asp?catid=27369&subid=2&pubid=35810727
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2016, 09:44:35 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος dionp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3846 στις: Απρίλιος 15, 2016, 10:39:52 μμ »
Άς μου πει κάποιος επιτέλους γιατί πρέπει να υποστηριχθούν περισσότερο οι έχοντες προϋπηρεσία σε σχέση με τους έχοντες μόρια από ΑΣΕΠ. Ο ένας επέλεξε να ρισκάρει και να διαβάσει και να ταλαιπωρηθεί σε μια πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία και ο άλλος να ταλαιπωρηθεί τρέχοντας στα ξερονήσια. Άν είχα έστω και μια δυνατότητα πριν δώσω ΑΣΕΠ να πάω αναπληρώτρια έστω και μακριά, θα το προτιμούσα από το να συμμετάσχω σε έναν διαγωνισμό- καρμανιόλα με αμφίβολα αποτελέσματα ακόμη κι αν έχει διαβάσει κανείς πολύ καλά. Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί εγώ ( απόφοιτη 1995) δεν κατάφερα να μαζέψω μόρια και προυπηρεσία πριν δώσω ΑΣΕΠ 2008 ( αν και κάθε χρόνο υπέβαλα αίτηση για αναπληρώτρια και ωρομίσθια  για οπουδήποτε. Ας μου εξηγήσετε αυτό το πρώτο το έρημο μόριο προϋπηρεσίας πως το αποκτήσατε εκτός ΑΣΕΠ? Νομίζω ότι έχετε ξεχάσει τι συνέβαινε με την πρόσθετη. Αν θέλετε μια πρόταση δίκαιη: να σβηστεί από όλους η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε από πρόσθετη. Κουράστηκα να βλέπω στο σχολείο συναδέλφους που έγραψαν λιγότερο από εμένα ( 72 στους φιλολόγους. Δεν είναι και λίγο...) να είναι μόνιμοι ή να προηγούνται στον πίνακα αναπληρωτών και όταν τους λέω την σειρά μου στον πίνακα του ΑΣΕΠ να εκπλήσσονται για το πως τα κατάφερα και έγραψα τόσο καλά. Αλλά τι σημασία έχει ο βαθμός σου σε έναν γραπτό διαγωνισμό που σύμφωνα με το νόμο του κράτους επιλέγει τους μέλλοντες εκπαιδευτικούς?  Να σας πω? Καμία!!!!!!!!!!!!   

Αποσυνδεδεμένος bird1996

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3847 στις: Απρίλιος 15, 2016, 10:47:58 μμ »
dionp, τις ίδιες ακριβώς απορίες έχω κι εγώ. Απλά πρέπει να συνηθίσεις ότι ζεις σε μια παράλογη χώρα, που ο καθείς νοιάζεται για το δικό του συμφέρον κι ας σε κρεμά κι ας ξέρει το άδικο. Αφού το πελατειακό κράτος πέρασε τη γραμμή του επί χρόνια, απλά θα δεχτείς τους πυροβολισμούς απ΄όσους χαίρονται που κάποιοι είμαστε και χαζοί και δαρμένοι....

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3848 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:00:53 μμ »
sikat, δυστυχως η διχονοια ειναι στο DNA μας. εγω σημερα πηγα και με στενοχωρησε που ηταν τοσο λιγα ατομα στη συγκεντρωση και ακομα πιο λιγα απο Δευτεροβαθμια που ανηκω εγω. σιγουρα πιο πολυ πληττει την Πρωτοβαθμια αμεσα αλλα εμμεσα ολο τον εκπαιδευτικο κοσμο, αυτο δεν το σκεφτηκαν φαινεται. αυτο που ηθελε το υπουργειο το πετυχε!μας διχασε κ αυτο ειναι η μεγαλυτερη νικη.
    κ κατι για τον ΑΣΕΠ που υποστηριζουν καποιοι θελω να μου απαντησουν..... γιατι να μετραει πιο πολυ ο κοπος του διαβασματος ενα χρονο για να γραψουν καλα στον διαγωνισμο (που το να πιασεις το 60 βεβαια ειναι της πλακας κατα τη γνωμη μου..) και οχι ο κοπος αυτων που πηγαν σε απομακρυσμενες περιοχες μακρια απο τα παιδια τους σαν τσιγγανοι?.....κ για τους κακοπροαιρετους, εχω περασει 2 φορες ΑΣΕΠ, και προυπηρεσια κοντα 50 μηνων και διδακτορικο κ παιδια δεν εχω και πολυ μακρια δεν πηγα οποτε δεν θα με συνεφεραν τα διπλα των δυσπροσιτων?
Αυτή την στιγμή υπάρχει η νομολογία του Ανώτατου Δικαστηρίου που κρίνει όλους τους νόμους διορισμών και προσλήψεων μετά το 2002 αντισυνταγματικούς.
Αυτό επηρεάζει και τον τωρινό νόμο προσλήψεων και απαιτούνται διορθώσεις σε σημαντικά άρθρα που επηρεάζουν την σειρά στον πίνακα σε μεγάλο βαθμό. Για να λειτουργήσουν τα σχολεία την επόμενη σχολική περίοδο με αναπληρωτές επιβάλλονται αλλαγές. Μια από αυτές είναι και η βαρύτητα της προϋπηρεσίας. Η προϋπηρεσία δεν μπορεί να αποτελεί πλέον το βασικό κριτήριο διορισμού και αναπλήρωσης διότι αυτή δεν αποκτήθηκε με ίδια αξιοκρατικά κριτήρια και δεν ελεγχόταν από το Α.Σ.Ε.Π.
Αν αυτό αγαπητέ nick1981 δεν το κατανοήσεις δεν θα μπορέσουμε να συνεννοηθούμε αλλά και εσύ ο ίδιος δεν θα καταλαβαίνεις πλέον τα νομοθετούμενα από δω και μπρος από τους υπουργούς. Νομίζω ότι έχεις ελλιπή πληροφόρηση και για το  ρόλο της δικαστικής εξουσίας στην Δημοκρατία μας αλλά και την σχέση με την νομοθετική και τα όρια της μιας σε σχέση με την άλλη.
 Δεν βρίσκεται εσύ μόνο στην μειονεκτική αυτή θέση αυτή αλλά η μεγάλη πλειοψηφία των εκπαιδευτικών που αδυνατεί να καταλάβει ότι οι πρακτικές του παρελθόντος δεν θα έχουν πέραση από δω και μπρος. Οι φωνές και οι οπαδικές συμπεριφορές για να επιβάλλω στον νομοθέτη να νομοθετήσει αυτό ή εκείνο δεν μπορούν πλέον να φέρουν αποτελέσματα. Όλα θα κριθούν από το δικαστήριο στο οποίο θα καταφύγουν αρκετοί με διαφορετικά συμφέροντα. Έτσι θα ανοίξει ο δρόμος να εφαρμοστεί ο τροποποιημένος νόμος 3848 στην επόμενη τουλάχιστον χρονιά.

Η νομολογία του ΣτΕ για την βαρύτητα της προϋπηρεσίας προέκυψε από την νομική προσφυγή εκπαιδευτικών που παραγκωνίστηκαν από αντισυνταγματικούς νόμους όλων των προηγούμενων κυβερνήσεων και προφανώς αναγνωρίζω ότι κάνει ζημιά σε όλους εμάς που εργαζόμαστε ως αναπληρωτές επί αρκετά έτη. Δεν μπορώ όμως να παραβλέψω και το δικαίωμα των παραγκωνισμένων να πάρουν αυτό που τους ανήκει. Ξέρω ότι για τους δάσκαλους τα πράγματα είναι διαφορετικά σχετικά με την απόκτηση της προϋπηρεσίας και απλά εύχομαι να βρεθεί η χρυσή τομή στην ισορροπία των προσόντων.

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #3849 στις: Απρίλιος 15, 2016, 11:09:16 μμ »
Το ΣΤΕ δεν αναγνωρίζει καμία προϋπηρεσία μαϊμου! Και τα 16.8 μόρια που πήρε είναι αντισυνταγματικά.Μόνο όσες προϋπηρεσίες μέσω ασεπ θα είναι νόμιμες
ΠΕ0402

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.