*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 995811 φορές)

0 μέλη και 26 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4606 στις: Απρίλιος 24, 2016, 11:19:41 μμ »
Αυξανεται το ποσοστο των Ελληνων που πιστευει στην δραχμη...σε κανα 2-3 χρονακια απο το 30% θα παμε στο 50% να θελει δραχμη...με την εθνοσωτηριο κυβερνηση που εχουμε...

http://www.thestival.gr/policy/item/236252-dimoskopisi-ti-pisteuoun-oi-ellines-gia-tin-oikonomiki-katastasi-tis-xoras-kai-tidraxmi

ΥΓ.Υποψιν οτι τα μετρα του μνημονιου ακομα δεν εχουν εφαρμοσθει... 8)
Εσυ πιστευεις οτι θα ψηφισθουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4607 στις: Απρίλιος 24, 2016, 11:21:20 μμ »
Στην εκπαιδευση μια χαρα εφαρμοστηκε. Για τα επιχειρηματα σου δεν χρειαζεται σχολιο...

Μέχρι πότε εφαρμόστηκε μια χαρά, μήπως θυμόμαστε; Επίσης, το θέμα μας δεν είναι τι εφαρμοζόταν μια χαρά πριν 30 χρόνια, αλλά τι μπορεί να εφαρμοστεί στη σημερινή πραγματικότητα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4608 στις: Απρίλιος 24, 2016, 11:31:47 μμ »
Μέχρι πότε εφαρμόστηκε μια χαρά, μήπως θυμόμαστε; Επίσης, το θέμα μας δεν είναι τι εφαρμοζόταν μια χαρά πριν 30 χρόνια, αλλά τι μπορεί να εφαρμοστεί στη σημερινή πραγματικότητα.
Συμφωνω οτι δεν μπορει να εφαμοστει σημερα για πολλους λογους. Η κουβεντα γινεται γιατι καποιοι διασυρουν το θεσμο της επετηριδας, θιγοντας με τα ''επιχειρηματα'' τους οσους διοριστηκαμε με αυτο το καθεστως.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4609 στις: Απρίλιος 24, 2016, 11:42:40 μμ »
Ο κυνεγυρος που χάθηκε;;;;;
Έλα τι θέλεις;
Είχα χτυπήσει ένα ασεπιτη εσοδείας 2004  σε κολωνατο ποτήρι και με πείραξε.... Τώρα είμαι καλύτερα  >:D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geniuslak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4610 στις: Απρίλιος 24, 2016, 11:54:18 μμ »
κρυβεσαι πισω απο την ανωνυμια !ΑΦΟΥ Σ ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΔΩ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΕΡΠΙΤΕΣ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ Μ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΦΟΣ
ΠΕ0402

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4611 στις: Απρίλιος 24, 2016, 11:55:56 μμ »
Στην εκπαιδευση μια χαρα εφαρμοστηκε. Για τα επιχειρηματα σου δεν χρειαζεται σχολιο...
Δεν εθιξα κανεναν ο οποιος να διοριστηκε με αυτο το συστημα.Αυτο υπηρχε τοτε,αυτο ακολουθησαν οσοι ειχαν προσδοκιες διορισμου.Αλλα οχι και να νεκραναστησουμε τα ζομπι( το συστημα εννοω) μετα απο 6 ΑΣΕΠ,ραχουλες και λαγκαδια που τρεχανε αλλοι.
Ο,τι ξεπερνιεται ή εχει ξεπεραστει απο τα σημερινα δεδομενα,δεν δυναται να επανελθει.Να γυρισουμε και στον τηλεγραφο τοτε.
Aυτα δε,= δεν τα χρησιμοποιησα για επιχειρηματα-ελεος-ηθελα να αναδειξω το ακυρο του πραγματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2016, 11:59:02 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4612 στις: Απρίλιος 24, 2016, 11:58:49 μμ »
Δεν εθιξα κανεναν ο οποιος να διοριστηκε με αυτο το συστημα.Αυτο υπηρχε τοτε,αυτο ακολουθησαν οσοι ειχαν προσδοκιες διορισμου.Αλλα οχι και να νεκραναστησουμε τα ζομπι( το συστημα εννοω) μετα απο 6 ΑΣΕΠ,ραχουλες και λαγκαδια που τρεχανε αλλοι.
Ο,τι ξεπερνιεται ή εχει ξεπεραστει απο τα σημερινα δεδομενα,δεν δυναται να επανελθει.Να γυρισουμε και στον τηλεγραφο τοτε.
Ζητησα εγω ή καποιος αλλος συναδελφος την επαναφορα της επετηριδας; αυτο καταλαβες; η κουβεντα ηταν μονο περι δικαιου και ηθικου τροπου διορισμου. Καποιοι το παρεξηγησατε...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2016, 12:00:58 πμ από die »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4613 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:06:31 πμ »
Και να το ζηταγες,ποιος θα ακουγε;Last last last year,πολυ last year ομως.Μην θεωρουμε κι αξιοκρατικη τη σειρα,εγω την ειδα πρωτος τη γκ@μενα.Eνα συστημα ηταν,επιλογης προσωπικου.Ολοι οι καθηγητες μου στο σχολειο διορισμενοι με επετηριδα ηταν πολυ αξιολογοι εκπαιδευτικοι.
Το συστημα επιλογης παλι οχι.Αυτο λεμε.Να ξεχωριζουμε την αξια του εκπαιδευτικου απο το συστημα.Επειδη εσυ δεν το καταλαβες,νομιζες οτι σε εθιξα.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4614 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:15:13 πμ »
Και να το ζηταγες,ποιος θα ακουγε;Last last last year,πολυ last year ομως.Μην θεωρουμε κι αξιοκρατικη τη σειρα,εγω την ειδα πρωτος τη γκ@μενα.Eνα συστημα ηταν,επιλογης προσωπικου.Ολοι οι καθηγητες μου στο σχολειο διορισμενοι με επετηριδα ηταν πολυ αξιολογοι εκπαιδευτικοι.
Το συστημα επιλογης παλι οχι.Αυτο λεμε.Να ξεχωριζουμε την αξια του εκπαιδευτικου απο το συστημα.Επειδη εσυ δεν το καταλαβες,νομιζες οτι σε εθιξα.
Να το ζητησω για ποιο λογο; ξερεις ποσα χρονια ειμαι διορισμενος; Η σειρα με την επετηριδα ηταν αξιοκρατικη, οι διορισθεντες δεν ηταν ολοι αξιοι, οπως και με τον ασεπ τωρα. Ξερεις τι εχω δει 24 χρονια; αξιους και ανεπαρκεις απο ολες τις κατηγοριες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2016, 12:17:21 πμ από die »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4615 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:24:02 πμ »
Και να το ζηταγες λεω,τονιζοντας το δωρο αδωρο του πραγματος.Εγω μιλησα για τους καθηγητες μου που τιμω ακομα.Απο ολες τις κατηγοριες υπαρχουν ανθρωποι ανεπαρκεις αλλα αξιοκρατια σημαινει επικρατηση των πιο αξιων.Το συστημα της σειρας πως αποδεικνυει την αξια του;Επειδη βασιζεται στη σειρα;Αξιολογηση βασει σειρας οχι αξιοκρατια.
Πως επιτυγχανεται η αξιοκρατια μεσω του συστηματος οταν αυτο  στηριζει την αξια του μονο στη χρονολογικη σειρα αποκτησης του πτυχιου;Γιατι αυτος που αποφοιτησε το 1995-αρα πιο μπροστα στην επετηριδα-ειναι εξ ορισμου πιο αξιος απο τον 1998;
To συστημα αυτο δεν ηταν αξιοκρατικο.Ηταν ενα ουδετερο συστημα,σαν την Ελβετια στον Β Παγκοσμιο.Δεν προκαλουσε τριβες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2016, 12:30:35 πμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4616 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:31:59 πμ »
Η χρονολογικη σειρα της επετηριδας ηταν αξιοκρατικη αυτο ειναι που δεν εχεις καταλαβει και διαφωνουμε, οι διορισθεντες δεν ηταν ολοι αξιοι, αλλα με αυτο το συστημα δεν υπηρχαν ''πορτες και παραθυρα'' να προσπερασουν καποιοι ''εξυπνοι''.
Αλλα και με τον Ασεπ εσυ θεωρεις οτι ολοι οι διοριστεοι ειναι για ταξη;
Για παραδειγμα τα παιδαγωγικα που εξεταζονται οι υποψηφιοι έχουν καμια σχεση με την σχολικη πραγματικοτητα;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2016, 12:37:09 πμ από die »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4617 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:41:08 πμ »
H χρονικη σειρα δεν ειναι αξιοκρατικη.Οπως αξιοκρατικο δεν ειναι να προηγουμαι επειδη ετυχε να με σκαρωσουν οι γονεις μου πριν απο καποιον αλλο και ετσι να τελειωσω νωριτερα το Πανεπιστημιο και να γραφτω νωριτερα στην επετηριδα(Εγω την προλαβα δε, και εχω γραφτει πανω που εκλεινε).Μπορει να ειμαι ο καλυτερος δασκαλος απο ολους αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η επιλογη μου ειναι αξιοκρατικη.Προαγωγη κατα αρχαιοτητα δεν σημαινει απαραιτητα και αξιοκρατικη προαγωγη.
Αν ενα συστημα αφηνει πορτες και παραθυρα,πρεπει να αλλαξει το συστημα.Οχι να γυρισουμε πισω στο γνωριμο,το ουδετερο και βολικο.
Αν οι υπουργοι παιδειας δεν διαιωνιζαν την παρανομη μεταβατικη,ολα θα ηταν καλυτερα σημερα,χωρις πορτοπαραθυρα.
Δεν κανουν ολοι για εκπαιδευτικοι,ανεξαρτητα απο το συστημα επιλογης τους,οπως δεν κανουν και ολοι για γονεις.Τοσο απλα.
Τα παιδαγωγικα,πολλα απο αυτα,ναι δεν εχουν σχεση με την εκπαιδευτικη πραγματικοτητα αλλα η μελετη τους οξυνει την αντιληψη,αμφιβαλλεις,αποδεχεσαι καποια,πετας το αχρηστο.Δεν περιστρεφονται ομως ολα τα παιδαγωγικα και ψυχοπαιδαγωγικα που διαβασαμε σε αυτα που επικεντρωνεις εσυ.Ειναι και πολλα αλλα πολυ σημαντικα που οφειλει ενας εκπαιδευτικος να κατεχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 25, 2016, 12:45:57 πμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4618 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:51:25 πμ »
Η χρονολογικη σειρα της επετηριδας ηταν αξιοκρατικη αυτο ειναι που δεν εχεις καταλαβει και διαφωνουμε, οι διορισθεντες δεν ηταν ολοι αξιοι, αλλα με αυτο το συστημα δεν υπηρχαν ''πορτες και παραθυρα'' να προσπερασουν καποιοι ''εξυπνοι''.
Αλλα και με τον Ασεπ εσυ θεωρεις οτι ολοι οι διοριστεοι ειναι για ταξη;
Για παραδειγμα τα παιδαγωγικα που εξεταζονται οι υποψηφιοι έχουν καμια σχεση με την σχολικη πραγματικοτητα;
Πάντως συναδελφε,ανεξαρτητα απο τη διαφωνια που εχετε με τον αλλο συναδελφο,θελω να πω οτι τα παιδαγωγικα που διαβασα,εμενα μου ανοιξαν τα ματια και γνωρισα πραγματα που αγνοουσα.Σ εμενα οι παιδαγωγικες γνωσεις  φανηκαν και ενδιαφερουσες και πολυτιμες.Δεν πολυπιστευω στην εμπειρια,χωρις να την υποτιμω βεβαια

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #4619 στις: Απρίλιος 25, 2016, 12:54:55 πμ »
Οι διορισμοι με την επετηριδα ειναι αξιοκρατικοι επειδη υπηρχε χρονολογικη σειρα που δεν μπορουσε κανεις να παρακαμψει. Διαφωνουμε αλλα η αποψη σου ειναι σεβαστη. Σε ποια παιδαγωγικα επικεντρωνω εγω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160925
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 710
Σύνολο: 723

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.