*

Ψηφοφορία

Eίναι σωστή κατά τη γνώμη σας η διαδικασία τοποθέτησης των ωρομισθίων;

ΝΑΙ
5 (11.9%)
ΟΧΙ
37 (88.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 39

Αποστολέας Θέμα: Αγώνας ωρομισθίων...  (Αναγνώστηκε 7204 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Αγώνας ωρομισθίων...
« στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 01:39:43 μμ »
Οι υπάλληλοι στα γραφεία πρέπει να έχουν τρελαθεί στα τηλέφωνα και τους λυπάμαι.
Έχω να αναφέρω ένα πρόβλημα που σχεδόν όλοι το έχουμε προσέξει αλλά δεν αντιδρούμε!
Απ' ότι ξέρω πολλές διευθύνσεις Π.Ε. καλούν και από τον πίνακα Γ.

Έστω ότι το έτος 2006-2007 ο "Γιωρίκας" βρίσκεται στον πίνακα Β του νομού Καστοριάς (ή τέλος πάντων σε ένα νομό που καλούν ωρομισθιους από τον πίνακα Γ)
και ο "Κωστίκας" στον πίνακα Α (με προϋπηρεσία), νομό Θεσσαλονίκης. Ο "Κωστίκας" έχει ένα μόριο από την προηγούμενη χρονιά.

Το Σεπτέμβριο του 2007, αρχίζουν να καλούν οι υπάλληλοι των διευθύνσεων.
Πρώτα καλούν τον  "Γιωρίκα" (πίνακαΒ, κατάγεται από νομό που καλούν αρκετά νωρίς)
Τον "Κωστίκα" (που έχει 1 μόριο) τον καλούν περίπου το Δεκέμβριο.

Οπότε στον πίνακα, στο τέλος της χρονιάς, τα μόρια τους έχουν ως εξής:
"Γιωρίκας"  : 1 μόριο από το Σεπτ μέχρι το Δεκέμβριο + 1 μόριο από Δεκ μέχρι Ιουνιο = 2 μόρια
"Κωστίκας" :  1 μόριο που είχε από την προηγούμενη χρονιά + 1 μόριο από Δεκ μέχρι Ιουνιο = 2 μόρια
=>Ο "Γιωρίκας" έχει πλέον τα ίδια μόρια με τον "Κωστίκα"!!! (παρά τη διαφορά ότι ο δεύτερος είναι πιο "παλιός")
Τελικά... "ο νέος είναι ωραίος"!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Άτομο από πίνακα Β (ή ακόμα και Γ) έχει τη δυνατότητα να φτάσει άτομο με προϋπηρεσία ή ακόμα και να τον ξεπεράσει!

Καλά, δε μιλάω για τα έξοδα των Διευθύνσεων σε κινητά (μέχρι να κανονίσουν αν βολεύει η τοποθέτηση)...

Πείτε μου την άποψη σας για το θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2007, 01:59:59 πμ από psych@ra »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:48 »

Αποσυνδεδεμένος io

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 06:04:50 μμ »
Λες και δεν έχει συμβεί!   όντως ο νέος είναι ωραίος, αλλά ας ελπίσουμε ότι κάποτε ο παλιός θα 'ναι αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 06:22:50 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι είναι σκληρό να ξέρεις ότι ενώ πέρισυ έτρεχες σαν τρελός για να πάρεις έστω και 1 μόριο, έρχεται ένα ωραίο πρωί κάποιος που βγήκε χθες από τη σχολή, καλείται νωρίτερα από σένα και μέχρι το τέλος της χρονιάς έχει περισσότερα μόρια!
Όπως εξίσου δύσκολο, είναι να είσαι στον πίνακα μηδενικής, πάνω πάνω σου λέω εγώ, αλλά δυστυχώς στην περιοχή σου να μην χρειάστηκαν καν όλα τα άτομα του Β΄!!!
Δυστυχώς είναι αρκετά στενάχωρο αυτό ,αλλά και αναπόφευκτο από τη στιγμή που μπορούν να το κάνουν...Πρέπει να συνηθίσουμε, ότι μέχρι και την ώρα του διορισμού μας-λέμε τώρα-τα πράγματα έχουν ως εξής: "Ο θάνατός σου η ζωή μου!!!"   :-X

Αποσυνδεδεμένος tetix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 01:01:40 πμ »
Η διαδικασία επιλογής ωρομισθίων πράγματι είναι άδικη, προσωπικά δεν μπορώ να την καταλάβω,  πως γίνεται κάποιες πρωτοβάθμιες να καλούν από πίνακα χωρίς προϋπηρεσία και άλλου να μην έχουν καλέσει ούτε τους πρώτους 30 σε όλη την περιφέρεια με προϋπηρεσία.
AIK

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:48 »

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 12:12:45 μμ »
Καλημέρα..ξέρει κάποιος συνάδελφος αν έχουν καλέσει από Ν.Τρικάλων και πόσες ώρες δίνουν (Πληροφορική)..Ευχαριστώ...
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2007, 01:40:03 μμ »
Καλημέρα..ξέρει κάποιος συνάδελφος αν έχουν καλέσει από Ν.Τρικάλων και πόσες ώρες δίνουν (Πληροφορική)..Ευχαριστώ...
Υπάρχει ανάλογο θέμα για αυτό που ζητάς:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=3149.0

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 02:33:57 μμ »
Δυστυχώς είναι αρκετά στενάχωρο αυτό ,αλλά και αναπόφευκτο από τη στιγμή που μπορούν να το κάνουν...Πρέπει να συνηθίσουμε, ότι μέχρι και την ώρα του διορισμού μας-λέμε τώρα-τα πράγματα έχουν ως εξής: "Ο θάνατός σου η ζωή μου!!!"   :-X
Πιστεύω ότι υπάρχουν λύσεις για τη διαδικασία, αλλά δεν κάθισε κανείς να ασχοληθεί.
Όπως γίνεται η εισαγωγή υποψηφίων στη 3βθμια (με μηχανογραφικό), δε θα μπορούσε να γίνεται και η τοποθέτηση ωρομισθιου;
Απλά, αντί για βαθμό (όσον αφορά την προτεραιότητα), θα μετρούσαν τα μόρια.
Π.χ. κάποιος που έχει 5 μόρια και πρώτη επιλογή το νομό της Αττικής, θα είχε προτεραιότητα σε σχέση με κάποιον που έχει 4,99
και όχι να προσπερνάει ο ένας τον άλλο κάθε χρονιά...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 02:54:46 μμ »
Το άλλο πρόβλημα με τους ωρομίσθιους είναι ότι δεν ανακοινώνονται τα ονόματα των τοποθετημένων, όπως γίνεται με τους αναπληρωτές και έτσι μπορούν να πάρουν τηλ. και σε άτομα χωρις καθόλου μόρια, πως θα το ελέγξεις; Γίνονται πολλά τέτοια, σπάνε θέσεις και δεν τις ανακοινώνουν στο υπεπθ και παίρνουν τηλ σε άτομα δικα τους.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 05:47:00 μμ »
ναι αυτο ειναι οντως μεγαλο προβλημα και γω αναρωτιεμαι τι μπορεις να κανεις για να το ελέγξεις...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 10:04:03 πμ »
Πιστεύω ότι υπάρχουν λύσεις για τη διαδικασία, αλλά δεν κάθισε κανείς να ασχοληθεί.
Όπως γίνεται η εισαγωγή υποψηφίων στη 3βθμια (με μηχανογραφικό), δε θα μπορούσε να γίνεται και η τοποθέτηση ωρομισθιου;
Απλά, αντί για βαθμό (όσον αφορά την προτεραιότητα), θα μετρούσαν τα μόρια.

Ουτε καν αυτο δε χρειαζεται. Φτανει να γινοταν η επιλογη των ωρομισθιων οπως και των αναπληρωτων, δηλ. βαση μοριων σε οσες περιφερειες εχουν δηλωσει (εννοειται οτι θα ειχαν δικαιωμα να δηλωνουν πανω απο μια περιφερεια).
Αυτο που σκοτωνει τωρα την κατασταση ειναι οτι ο ωρομισθιος εχει το δικαιωμα να δηλωσει μονο ΜΙΑ περιφερεια. Εγω ας πουμε θα ημουν Νο. 1 στην Περιφερεια Ιονιου ή Αιγαιου, αλλά βλεπεις δε δηλωσα καμια απο αυτες, δηλωσα μια αλλη στην τυχη, οπου ειμαι Νο.7 με πολυ μικρες πιθανοτητες να με καλεσουν, μιας και δε χρειαζονται την ειδικοτητα μου! (τη δικη μου περιφερεια δεν τη δηλωσα γιατι ειμαστε πολλοι της ειδικοτητας μου εδω)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 10:09:20 πμ »
μπορούν να πάρουν τηλ. και σε άτομα χωρις καθόλου μόρια, πως θα το ελέγξεις; Γίνονται πολλά τέτοια, σπάνε θέσεις και δεν τις ανακοινώνουν στο υπεπθ και παίρνουν τηλ σε άτομα δικα τους.

Αν δεν εχουν καθολου μορια, μπορεις να κανεις ενσταση-καταγγελια στο ΥΠΕΠΘ την επομενη χρονια που θα δεις τα ονοματα τους στον Ενιαιο Πινακα οτι ειχες μορια κι ησουν πανω απο αυτους, αλλά δε σε καλεσαν. Αυτοι βεβαια θα ισχυριστουν οτι δε σε βρηκαν στο τηλεφωνο, αλλά αν υπαρχουν κι αλλοι με μορια που δεν τους καλεσαν και κανουν την ιδια καταγγελια, τοτε η αληθεια θα αποκαλυφθει. (δεν ξερω αν μπορει να ζητηθει κι απο την εταιρια κινητης τηλεφωνιας κατασταση των αναπαντητων κλησεων της συγκεκριμενης ημερας που δηθεν σε καλεσαν, ωστε ν'αποδειχθει οτι δεν τηλεφωνησαν ποτε)

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 09:39:17 μμ »
Το μεσημέρι είχα ψηφίσει ΝΑΙ , τώρα μόλις αφαίρεσα την ψήφο και σημείωσα " Ο Χ Ι "!
Η διαδικασία τοποθέτησης ωρομισθίων είναι για τα κλάματα τελικά!!!!
Μόλις τώρα συνάδελφος από εδώ με ενημέρωσε ότι τον καλέσαν,πριν λίγες μέρες, σε περιοχή που ήταν 1η επιλογή μου για ολοήμερο! Ο συνάδελφος ήταν από (μηδενικής) και από μακρινό νομό και έτσι δεν δέχτηκε.Και έρχομαι και ερωτώ: γιατί εμένα όταν είχα τηλεφωνήσει στην συγκεκριμένη Α/Βάθμια να μου πουν τη σειρά μου, μου είπαν ότι είμαι πάρα πολύ χαμηλά και ότι θα ήταν μεγάλο ρίσκο να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα, και α ν  θα με καλέσουν κι όλας, και έτσι δέχτηκα σε άλλο νομό και με τρώει το χιλιόμετρο;;;;;;
Αααααααααχ και μη χειρότερα...... >:(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος el

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"ΕΛΥΤΗΣ
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 10:09:38 μμ »
Το μεσημέρι είχα ψηφίσει ΝΑΙ , τώρα μόλις αφαίρεσα την ψήφο και σημείωσα " Ο Χ Ι "!
Η διαδικασία τοποθέτησης ωρομισθίων είναι για τα κλάματα τελικά!!!!
Μόλις τώρα συνάδελφος από εδώ με ενημέρωσε ότι τον καλέσαν,πριν λίγες μέρες, σε περιοχή που ήταν 1η επιλογή μου για ολοήμερο! Ο συνάδελφος ήταν από (μηδενικής) και από μακρινό νομό και έτσι δεν δέχτηκε.Και έρχομαι και ερωτώ: γιατί εμένα όταν είχα τηλεφωνήσει στην συγκεκριμένη Α/Βάθμια να μου πουν τη σειρά μου, μου είπαν ότι είμαι πάρα πολύ χαμηλά και ότι θα ήταν μεγάλο ρίσκο να περιμένω μέχρι τα Χριστούγεννα, και α ν  θα με καλέσουν κι όλας, και έτσι δέχτηκα σε άλλο νομό και με τρώει το χιλιόμετρο;;;;;;
Αααααααααχ και μη χειρότερα...... >:(
anneta γιατί δεν μπήκες να δεις τη σειρά σου στον πίνακα των ωρομισθίων της περιφέρειάς σου για ολοήμερο?Από  φέτος υπάρχει κ πίνακας ωρομισθίων στο e-aitisi και έτσι κάπως μπορούν να αποφευχθούν οι αδικίες ???
cease the day!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αγώνας ωρομισθίων...
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 23, 2007, 10:12:56 μμ »
Πιστεύω ότι υπάρχουν λύσεις για τη διαδικασία, αλλά δεν κάθισε κανείς να ασχοληθεί.
Όπως γίνεται η εισαγωγή υποψηφίων στη 3βθμια (με μηχανογραφικό), δε θα μπορούσε να γίνεται και η τοποθέτηση ωρομισθιου;
Απλά, αντί για βαθμό (όσον αφορά την προτεραιότητα), θα μετρούσαν τα μόρια.
Π.χ. κάποιος που έχει 5 μόρια και πρώτη επιλογή το νομό της Αττικής, θα είχε προτεραιότητα σε σχέση με κάποιον που έχει 4,99
και όχι να προσπερνάει ο ένας τον άλλο κάθε χρονιά...

Συμφωνώ απόλυτα οι δηλώσεις μας να γίνονταν στυλ μηχανογραφικού και να δημοσιεύονταν τα αποτελέσματα! Στον τάδε νομό υπάρχουν τόσοι υποψήφιοι που τον έχουν δηλώσει σαν 1η επιλογή!!!! Έτσι δεν θα καθόμασταν να παρακαλάμε τον κάθε "ξινό" υπάλληλο που σηκώνει το τηλέφωνο τί σειρά έχουμε κ.λπ. Τέλος πάντων..ότι και να λέμε εμείς τώρα ποιός μας ακούει  ???
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.