*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 16325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« στις: Απρίλιος 12, 2016, 10:46:13 πμ »
Καλησπέρα, ποια είναι η γνώμη σας για το εξ αποστάσεως διδακτορικό του απκυ ή του πανεπιστημίου της Λευκωσίας? τι ισχύει για την αναγνώριση? Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω και θα ήθελα να συλλέξω μερικές πληροφορίες. ευχαριστώ
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:50 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2016, 11:08:05 πμ »
Αν δεν ενδιαφέρει η πραγματική έρευνα και ένα αληθινό διδακτορικό, αλλά απλά το χαρτί, τότε μια χαρά φαντάζομαι..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2016, 11:16:23 πμ »
Όχι, με ενδιαφέρει φυσικά η έρευνα και σε συγκεκριμένο αντικείμενο που ήδη έχω δημοσιεύσεις. Δεν το κάνω για το χαρτί. Απλά το βλέπω λίγο δύσκολο να κάνω σε κάποιο ελληνικό πανεπιστήμιο μιας και συνήθως στα διδακτορικά παίρνουν τους δικούς τους. Επίσης είμαι αναπληρώτρια και πραγματικά δεν ξέρω σε ποιο νησί θα ζω κάθε χρόνο.. Πολύ βιάστηκες να με κρίνεις συνάδελφε.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2016, 11:51:28 πμ »
Δεν έκρινα εσένα, αλλά τα πανεπιστήμια αυτά. Αν έχεις ήδη μεταπτυχιακό, στη θέση σου θα δοκίμαζα σε αντίστοιχο ελληνικό παν/μιο. Δεν ξέρω βέβαια τι κλίκες παίζουν στη δική σου ειδικότητα, αλλά από άλλα τμήματα ξέρω πολλά παραδείγματα που κάνουν διδακτορικό άτομα εκτός του παν/μιου αυτού, χωρίς να είναι δηλαδή δικοί τους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:50 »

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 12, 2016, 11:59:42 πμ »
είναι αυτονόητο ότι επειδή είναι εξ αποστάσεως δεν σημαίνει ότι θα είναι πιο εύκολο, δεν είναι ότι απλώς θα σου βάζουν βαθμό οι καθηγητές σου, διδακτορικό είναι και πρωτότυπη έρευνα με δημοσιεύσεις σε διεθνή περιοδικά..  Για την αναγνώριση υπολόγισε ένα 4μηνο με 6μηνο επιπλέον να περάσει από δοατάπ, αλλά της λευκωσίας αναγνωρίζονται χωρίς πρόβλημα. Ακόμα και αν υπάρχουν αλλαγές στην αναγνώριση έως τώρα αυτό δεν πιάνει όσους ήδη φοιτούν. Μπορείς και να ρωτήσεις στο δοαταπ για το τμήμα και πόσα διδακτορικά έχουν αναγνωριστεί έως τώρα για να είσαι σίγουρη.

Εγώ κάνω μεταπτυχιακό στη λευκωσία και μου φαίνεται ήδη δύσκολο. Και υποτροφία να μου έδιναν δεν θα έκανα διδακτορικο  ;D

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 12, 2016, 12:09:33 μμ »
Δεν έκρινα εσένα, αλλά τα πανεπιστήμια αυτά. Αν έχεις ήδη μεταπτυχιακό, στη θέση σου θα δοκίμαζα σε αντίστοιχο ελληνικό παν/μιο. Δεν ξέρω βέβαια τι κλίκες παίζουν στη δική σου ειδικότητα, αλλά από άλλα τμήματα ξέρω πολλά παραδείγματα που κάνουν διδακτορικό άτομα εκτός του παν/μιου αυτού, χωρίς να είναι δηλαδή δικοί τους.

Βρε Landau, εκτός από το οικονομικό (που είναι σημαντικό... ούτε καν θέλω να μάθω πόσο θα κοστίσει ένα phd εξ αποστάσεως... άδικα λεφτά αντί να τα αξιοποιούσε η Ελλάδα) ποια πιστεύεις ότι θα είναι η διαφορά; ίσα ίσα που δεν θα την χώνει ο καθηγητής για εργαστήρια/βοηθό και η έρευνα σε τέτοιο επίπεδο είναι πια προσωπική και μια χαρά μπορεί να λειτουργεί επικουρικά ο επιβλέπων εξ αποστάσεως. Ίσως θα μπορούσε βέβαια να αποκτήσει και διδακτική εμπειρία σε ελληνικό, αλλά πόσοι υποψήφιοι διδάσκουν; Σε κάθε περίπτωση, σε επίπεδο τέτοιο, που δουλεύεις με δημοσιευμένα papers σε διεθνή περιοδικά, πιστεύεις ότι απλώς παίρνουν ένα χαρτί;

Ελληνικό πανεπιστήμιο τέλειωσα και δεν είδα τη διαφορά που μου λέτε.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 12, 2016, 12:17:50 μμ »
To ΑΠΚΥ είναι δημόσιο πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 12, 2016, 02:49:22 μμ »
ίσα ίσα που δεν θα την χώνει ο καθηγητής για εργαστήρια/βοηθό και η έρευνα σε τέτοιο επίπεδο είναι πια προσωπική και μια χαρά μπορεί να λειτουργεί επικουρικά ο επιβλέπων εξ αποστάσεως. Ίσως θα μπορούσε βέβαια να αποκτήσει και διδακτική εμπειρία σε ελληνικό, αλλά πόσοι υποψήφιοι διδάσκουν; Σε κάθε περίπτωση, σε επίπεδο τέτοιο, που δουλεύεις με δημοσιευμένα papers σε διεθνή περιοδικά, πιστεύεις ότι απλώς παίρνουν ένα χαρτί;

Ελληνικό πανεπιστήμιο τέλειωσα και δεν είδα τη διαφορά που μου λέτε.

georgia_georgia

++++ εξ αποστάσεως
Για τους παραπάνω λόγους, αν μιλάμε και για κάποιο σοβαρό πανεπιστήμιο, θα μπορεί να εκμεταλλευτείς καλύτερα το χρόνο σου (που υποθέτω ότι είναι πολύτιμος ως εργαζόμενη) και να αφιερωθείς στην προσωπική σου έρευνα.
Δύο είναι οι δρόμοι. Διδακτορικό σε  πανεπιστήμιο που πρέπει να βρίσκεσαι εκεί και να βοηθάς όταν σε χρειάζονται, ή διδακτορικό εξ αποστάσεως που ναι μεν το ακριβοπληρώνεις αλλά ασχολείσαι μόνο με το αντικείμενό σου, με συμμετοχές σε συνέδρια, δημοσιεύσεις κλπ. Από εσένα εξαρτάται πόσο σοβαρά θα το πάρεις και πόσο θα δουλέψεις για αυτό. Ειδικά αν δουλεύεις σε νησιά και δεν ξέρεις που θα είσαι του χρόνου, νομίζω ότι συμφέρει το δεύτερο.   

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 12, 2016, 02:53:30 μμ »
Δεν παιρνουν μονο τους δικους τοτς τα ελληνικα ΑΕΙ. Επισης πλεον βγαζουν προκ σε συγκεκριμενες ερευνητικα πεδια τα ιδια τα τμηαματα , και το ΕΑΠ, κανεις προταση κ σε παιρνουν.
Ελεος με την καραμέλα. Αν εχει δημοσιευσεις σε εγκριτα περιοδικα ειναι δυνατον ναη μην σε παρουν?
Και αυτο παλι που το καθε παρμαγαζο δινει online διδακτορικα τι να πω?
Με τον παρά μου και την κερά μου ένα πραμα δλδ.
Εχουν αναγνωριστεί τετοια διδακτορικα? Εδω τους βαζουν 2 χρονια τυλαχιστον για τα Μαστερ στην Ειδικη και αναγωριζει το ΔΟΑΤΑΠ τετοια διδακτορικα?

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:26:35 μμ »
Μιας και αναφέρθηκε η φράση "σοβαρή έρευνα" απλά να πω ότι για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι κάτι σαν ανέκδοτο αυτό. Πλην λίγων εξαιρέσεων.

Σοβαρή έρευνα για την Ελλάδα σημαίνει να κάνει κάποιος τις αγγαρείες των καθηγητών, να διορθώνει τα γραπτά τους κτλ. και επιπλέον όταν δημοσιεύει κάτι να βάζει και τα ονόματα 1-2 καθηγητών που δεν έκαναν απολύτως τίποτα για το αντίστοιχο paper.

Αν υπάρχουν τα χρήματα για online, οπωςσδήποτε έχει τα πλεονεκτήματά που αναερθηκαν πιο πάνω...

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:50:48 μμ »
Δεν έκρινα εσένα, αλλά τα πανεπιστήμια αυτά. Αν έχεις ήδη μεταπτυχιακό, στη θέση σου θα δοκίμαζα σε αντίστοιχο ελληνικό παν/μιο. Δεν ξέρω βέβαια τι κλίκες παίζουν στη δική σου ειδικότητα, αλλά από άλλα τμήματα ξέρω πολλά παραδείγματα που κάνουν διδακτορικό άτομα εκτός του παν/μιου αυτού, χωρίς να είναι δηλαδή δικοί τους.


Έχει δίκιο ο Landau... δεν ισχύουν στην Ελλάδα τα ίδια δεδομένα σε όλα τα αντικείμενα και τα αει-τει..υπάρχουν προφανώς επιστημονικά αντικείμενα και πανεπιστήμια που ισχύουν τα λεγόμενα περί ημετέρων κάθε είδους, ακόμη και πολιτικά προσκείμενων, αλλά αυτό δεν είναι κανόνας για όλα τα αντικείμενα και τα αει...εξαρτάται από το επιστημονικό αντικείμενο, στην συνέχεια από το πανεπιστημίο και την σχολή και το τμήμα.....κλπ. κλπ....επίσης ακόμη και να πάρουμε την περίπτωση που ισχύει το ότι παίρνουν τους δικούς τους ο βαθμός που σε κάθε αει τει ισχύει αυτό διαφέρει...αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο.....αλλού μόνο δικούς τους, αλλού και κάποιους άλλους με διαφορετικά κριτήρια...γενικώς μην τα βάζουμε όλα μαζί γενικώς...υπάρχουν διαφορές...και μεταξύ των επιστημονικών αντικειμένων και μεταξύ των διαφόρων αει τει...
Όπως επίσης και διαφορές υφίστανται μεταξύ και των καθηγητών...δεν χρησιμοποιούν όλοι τους υπ. διδάκτορες με το ίδο τρόπο...ισχύουν αυτά που γράφετε παραπάνω για πολλούς, αλλά όχι για όλους...

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 12, 2016, 04:16:44 μμ »
Μάλλον μπερδεύεσαι.... δεν τα αγοράζεις απο το ebay απλά δε χρειάζεται φυσική παρουσία. σε πληροφορώ ότι οι εργασίες του απκυ στο μεταπτυχιακό που τελειώνω έχουν μεγάλο βαθμό δυσκολίας και είναι πολύ απαιτητικές. Οι δημοσιεύσεις μου να σκεφτείς ότι είναι οι εργασίες του απκυ που είχα βαθμό 9,5 χωρίς να χρειαστούν σχεδόν καμία διόρθωση. Απλά βρε παιδιά ήρθα σε επαφή με κάποιους καθηγητές εδώ που δουλεύουν πάνω στο θέμα που με ενδιαφέρει και δεν μου έδιναν καμία ελπίδα, η απάντηση ήταν "εχουμε κλείσει από άτομα". Το ίδιο έκανα και με το μεταπτυχιακό προσπάθησα δυο χρονιές , δε με πήραν και άδικα έχασα το χρόνο μου. Και τελικά απέδειξα ότι ήμουν ικανή να ανταπεξέλθω στο πρόγραμμά τους. Αυτό το χρόνο σκέφτομαι πως δεν θέλω να χάσω. Άλλωστε αν κάνω με έναν καθηγητή που κρίνω ότι έχει δυνατό βιογραφικό δημοσιεύσεις κλπ στο χέρι μου είναι να δουλέψω σωστά μαζί του καθώς αυτό με ενδιαφέρει και εμένα.
Δεν παιρνουν μονο τους δικους τοτς τα ελληνικα ΑΕΙ. Επισης πλεον βγαζουν προκ σε συγκεκριμενες ερευνητικα πεδια τα ιδια τα τμηαματα , και το ΕΑΠ, κανεις προταση κ σε παιρνουν.
Ελεος με την καραμέλα. Αν εχει δημοσιευσεις σε εγκριτα περιοδικα ειναι δυνατον ναη μην σε παρουν?
Και αυτο παλι που το καθε παρμαγαζο δινει online διδακτορικα τι να πω?
Με τον παρά μου και την κερά μου ένα πραμα δλδ.
Εχουν αναγνωριστεί τετοια διδακτορικα? Εδω τους βαζουν 2 χρονια τυλαχιστον για τα Μαστερ στην Ειδικη και αναγωριζει το ΔΟΑΤΑΠ τετοια διδακτορικα?
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 12, 2016, 04:27:59 μμ »
Μιας και αναφέρθηκε η φράση "σοβαρή έρευνα" απλά να πω ότι για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια είναι κάτι σαν ανέκδοτο αυτό. Πλην λίγων εξαιρέσεων.

Σοβαρή έρευνα για την Ελλάδα σημαίνει να κάνει κάποιος τις αγγαρείες των καθηγητών, να διορθώνει τα γραπτά τους κτλ. και επιπλέον όταν δημοσιεύει κάτι να βάζει και τα ονόματα 1-2 καθηγητών που δεν έκαναν απολύτως τίποτα για το αντίστοιχο paper.

Αν υπάρχουν τα χρήματα για online, οπωςσδήποτε έχει τα πλεονεκτήματά που αναερθηκαν πιο πάνω...

Θες λίγο να μας δωσεις τα rankings των ιδιωτικών Κυρπιακών Πανεπιστημίων στην έρευνα?!!!να γελάσουμε λίγο ... Επίσης να δούμε λιγο τις δημοσιευσεις των ΔΕΠ, με impact factors κλπ και τα ερευνητικα που έχουν παρει αυτα τα Πανεπιστήμια?!

Να δούμε ρε παιδί μου που θα πέσει το γέλιο, στο ΕΜΠ, στο ΕΚΠΑ και στο ΑΠΘ ή στο Γιουνιβερσιτι οβ Νικοσια και στο Γιουροπιαν Γιουνιβερσιτι οβ Σαιπρους?!
Και ασε την έρευνα.. να δούμε λίγο σε προπτυχιακό επίππεδο, το επίππεδο των φοιτητών της Νομικής και της Ιατρικής εκεί? Για πλάκα , να δούμε λίγο τις επιδόσεις των Ελλήνων προπτυχιακών της Ιατρικής  και της Νομικής του Γιουροπιαν Γιουνιβερσιτι οβ Σαιπρους στις πανελλήνιες??Γιατί πολλοί από αυτούς έδωσαν πανελληνιες πριν πανε εκει.

Να δούμε επίσης πόσοι από αυτούς τους φοιτητές σε αυτά τα πανεπίστημια ήταν σε άλλες ευρωπαικές χώρες, όπως Αγγλία, Γαλλία και Γερμανία και έφυγαν τρέχοντας για να καταλήξουν στο Γιουνιβέρσιτι οφ Νικοσια και στο Γιουροπίαν Γιυνιβέρσιτι οβ Σαιπρους?
Υπάρχει ερευνητική εργασία που το ψάχνει αυτό τώρα από συγκεκριμένο τμήμα ελληνικου ΑΕΙ. Και βγάζει διαμάντια!!!

Είναι δυνατόν , να έχεις μαζέψει όσους προπτυχιακούς δεν τα κατάφεραν ούτε στην Ελλάδα ούτε σε άλλες ευρωπαικές χώρες και κατά τα άλλα να έχεις βαρβάτα ΔΕΠ που κάνουν βαρβάτη έρευνα?!?!και με ποιους δλδ θα την κάνεις τη βαρβάτη έρευνα?!!?με τον προπτυχιακό που στις πανελληνιες εγραψε 6 στα μαθηματικά ή με τον μεταπτυχιακό/αναπληρωτή από τη Κάρπαθο που θέλει να καβατζωθεί στους πίνακες ειδικής και θέλει το χαρτί courier??
Δεν φταίει κανείς άλλος. Τα χαιβάνια οι διδακτορικοί φταίνε από τα Ελληνικά ΑΕΙ , το ΕΑΠ και από Αμερική/Δυτική Ευρώπή που δεν τα κάνουν λαμπογυαλο σε αυτό το φανταστικό ΔΟΑΤΑΠ.
PhD in "Ta Skaw kai mpenw ston Pinaka Eidikis" επρεπε να λεγονται όλα αυτα τα ο θεος να τα κανει διδακτορικα.
Πραγματικά ελεος.

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 12, 2016, 04:39:06 μμ »
έχω ψάξει έναν έναν τους καθηγητές της σχολής που πήρα πτυχίο στην Ελλάδα και "έκλαιγα"... μία δημοσίευση και μία αναφορά 10 χρόνια καθηγητής... φυσικά δεν είναι όλοι έτσι ευτυχώς. ωστόσο εγώ βασίζομαι στο ότι στο μεταπτυχιακό του απκυ επέλεγα τις θεματικές μου με βάση τους καθηγητές οι οποίοι έχουν θέση και στην Ελλάδα και πολύ δυνατό βιογραφικό. Με αυτό το κριτήριο θα επέλεγα να συνεχίσω εκεί, με κάποιον από αυτούς.
Θες λίγο να μας δωσεις τα rankings των ιδιωτικών Κυρπιακών Πανεπιστημίων στην έρευνα?!!!να γελάσουμε λίγο ... Επίσης να δούμε λιγο τις δημοσιευσεις των ΔΕΠ, με impact factors κλπ και τα ερευνητικα που έχουν παρει αυτα τα Πανεπιστήμια?!

Να δούμε ρε παιδί μου που θα πέσει το γέλιο, στο ΕΜΠ, στο ΕΚΠΑ και στο ΑΠΘ ή στο Γιουνιβερσιτι οβ Νικοσια και στο Γιουροπιαν Γιουνιβερσιτι οβ Σαιπρους?!
Και ασε την έρευνα.. να δούμε λίγο σε προπτυχιακό επίππεδο, το επίππεδο των φοιτητών της Νομικής και της Ιατρικής εκεί? Για πλάκα , να δούμε λίγο τις επιδόσεις των Ελλήνων προπτυχιακών της Ιατρικής  και της Νομικής του Γιουροπιαν Γιουνιβερσιτι οβ Σαιπρους στις πανελλήνιες??Γιατί πολλοί από αυτούς έδωσαν πανελληνιες πριν πανε εκει.

Να δούμε επίσης πόσοι από αυτούς τους φοιτητές σε αυτά τα πανεπίστημια ήταν σε άλλες ευρωπαικές χώρες, όπως Αγγλία, Γαλλία και Γερμανία και έφυγαν τρέχοντας για να καταλήξουν στο Γιουνιβέρσιτι οφ Νικοσια και στο Γιουροπίαν Γιυνιβέρσιτι οβ Σαιπρους?
Υπάρχει ερευνητική εργασία που το ψάχνει αυτό τώρα από συγκεκριμένο τμήμα ελληνικου ΑΕΙ. Και βγάζει διαμάντια!!!

Είναι δυνατόν , να έχεις μαζέψει όσους προπτυχιακούς δεν τα κατάφεραν ούτε στην Ελλάδα ούτε σε άλλες ευρωπαικές χώρες και κατά τα άλλα να έχεις βαρβάτα ΔΕΠ που κάνουν βαρβάτη έρευνα?!?!και με ποιους δλδ θα την κάνεις τη βαρβάτη έρευνα?!!?με τον προπτυχιακό που στις πανελληνιες εγραψε 6 στα μαθηματικά ή με τον μεταπτυχιακό/αναπληρωτή από τη Κάρπαθο που θέλει να καβατζωθεί στους πίνακες ειδικής και θέλει το χαρτί courier??
Δεν φταίει κανείς άλλος. Τα χαιβάνια οι διδακτορικοί φταίνε από τα Ελληνικά ΑΕΙ , το ΕΑΠ και από Αμερική/Δυτική Ευρώπή που δεν τα κάνουν λαμπογυαλο σε αυτό το φανταστικό ΔΟΑΤΑΠ.
PhD in "Ta Skaw kai mpenw ston Pinaka Eidikis" επρεπε να λεγονται όλα αυτα τα ο θεος να τα κανει διδακτορικα.
Πραγματικά ελεος.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.