*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία  (Αναγνώστηκε 28752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 10:49:54 πμ »
Κάθησα και διάβασα με ψυχραιμία τα μηνύματα που στείλατε...η αίσθηση που αποκόμισα είναι η εξής: φθόνος και καθόλου ενσυναίσθηση...όλοι νομίζουν για τον εαυτό τους ότι είναι πιο τίμιος πιο ηθικός και πιο ξανθόπουλος από τους άλλους...επίσης να πω και κάτι ψιλοάσχετο: Δεν είναι ρε μάγκες επίπεδο αντιμετώπισης αυτό ρε γμτ...και δίκιο να χετε το χάνετε...τεσπα δε σας κατηγορώ γιατί πολλοί από σας μπορεί να τα βγάζετε πέρα δύσκολα οπότε το "ταξικό" μίσος και η αδικία που νιώθετε να είναι δίκαια. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εγώ δεν έχω δικαίωμα να κάνω χρήση του νόμου και να πάω για 4 χρόνια με ένα μόριο εκεί που θέλω...Καλή τοποθέτηση και διορισμό σε όλους... ;D

πάντως για όνομα του θεού,μην ασχοληθείς με τους λόγους του μπαμπά σου γιατί δεν σας βλέπω να ξαναεκλέγεστε....
"ταξικό " μίσος ,ξανθόπουλος - τόσο passe.....
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:04:43 πμ »
alter ego, με την "λουδοβίκεια" συμπεριφορά σου απλώς προκαλείς. Ευχαριστούμε για την κατανόηση που δείχνεις στο ταξικό δράμα που περνάμε εμείς οι προλετάριοι. Ας δείξουμε κατανόηση στο παιδί. Υπάρχει βουλευτής που δεν θα έπαιρνε μαζί το παιδί του στην δουλειά; 

Αποσυνδεδεμένος AlterEgo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:27:13 πμ »
λουδοβίκεια συμπεριφορά..ρε δεν είμαστε με τα καλά μας..εγώ μπήκα να κάνω μια ερώτηση περί απόσπασης και αρχίσανε ορισμένοι να λένε από περί λούφας μέχρι και δεν ξέρω κι εγώ τί...πλάκα μας κάνετε? Επαναλαμβάνω δε βλέπω την ίδια ευαισθησία τάχα μ και καλά για συναδέλφους σας που γλείφουν από το πρωί έως το βράδι για μια αποσπασούλα σε φορέα με τα μόρια του Αη Στράτη και ασχολούνται με το νόμιμο και ηθικόν της απόσπασης σε γραφείο με ΕΝΑ (1) μόριο...Δηλαδή θα ήταν καλύτερο να ζητήσω να με αποσπάσουν σε φορέα ε? Και να μην το ξέρατε καν...τί να πω..για να μην πω για την επιδότητηση της γονιμότητας με 8 10 12 μόρια που σκοτώνονται να βάλουν δυσπρόσιτο για να υπηρετήσουν...Τί είσαι κυρά μου έγκυος? Πολύ ωραία..Πάρε το ένα μόριο της Καβάλας και καλή λευτεριά..Ξέρετε ποιά είναι η διαφορά μας στην αντίληψη? Ο Φαρισαισμός σας σε σημείο που χάνετε το δίκιο σας...Εγώ θα πάρω ένα μόριο αποσπασμένος ενώ κάποιοι φαρισαίοι εδώ μέσα θα εχουν μωρό παιδί στην Αθήνα με μόρια Αη Στράτη ή απλά ένα δοντάκι και απόσπαση σε φορέα πάλι με μόρια Αη Στράτη...Συνέλθετε καθηγητάδες είστε συνυπεύθυνοι στο έγκλημα που συντελείται όλα αυτά τα χρόνια και μην παριστάνετε τις αθώες περιστερες...
Το Ανώτατο Στάδιο του e-Φασισμού είναι η επιλεκτική υπενθύμιση και επιβολή των όρων χρήσης. Λευτεριά στο pde από τα όργανα του συστήματος...

Αποσυνδεδεμένος air

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:31:03 πμ »
Παράθεση
οκ ρε φίλε ,να πας να βοηθήσεις τον πατέρα σου....
αλλά γιατί να πρέπει να παίρνεις και 800 ευρώ παραπάνω "χαρτζιλίκι" ;;;;;

Αυτό δεν το ξέρω, αλλά μακάρι να είναι έτσι  ;D ;D ;D

Τα ειπες ολα AlterEgo.

Οι περισσοτεροι βεβαια, δεν ειχαμε καμμια απορια. Ελπιζω να λυθηκε και η δικια σου, σχετικα με το ποιοι ειναι οι 'καθηγηταδες' (οπως περιπαικτικα τους προσφωνεις) και ποιοι ειναι οι περαστικοι που απλως χαρτζιλικωνονται απο την Παιδεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:47:14 »

Αποσυνδεδεμένος anemovroxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:37:49 πμ »
alter ego ,το θέμα μας εδώ είναι η απόσπαση σε βουλευτικό γραφείο...
και με αυτό ασχολούμαστε....
μάθε να χρησιμοποιείς σωστά το φόρουμ και τότε θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν δεκάδες θέματα για τις αποσπάσεις και για τα ζητήματα που έθιξες παραπάνω....
καταλαβαίνεις ότι με τα γραφόμενά σου εκθέτεις τον πατέρα σου;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2009, 11:44:50 πμ από anemovroxis »
όταν δίνουμε τον καλύτερο ευατό μας ,μπορούμε να εμπιστευόμαστε αυτό που συμβαίνει....

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:59:10 πμ »
Alter ego, αν κάνεις τον κόπο να ρίξεις μια ματιά στα υπόλοιπα θέματα εδώ μέσα, θα διαπιστώσεις ότι ουκ ολίγες φορές έχει συζητηθεί και κατακριθεί το θλεμα των αποσπάσεων σε φορείς.
Τώρα με το να αποκαλείς όλους τους συναδέλφους εδώ μέσα "Ξανθόπουλους", γεμ'ατους ταξικό μίσος, Φαρισαίους κλπ όμορφα κοσμιτικά, όχι μόνο χάνεις το όποιο δίκιο θα μπορούσες να έχεις, αλλά προσβάλεις και έναν ολόκληρο κλάδο....
Ε, όχι. Οι εκπαιδευτικοί δεν είναι ούτε "καημένοι", ούτε "καθηγηταράδες", ούτε διαπνέονται από ταξικό μίσος. Είναι αυτοί οι οποίοι σπούδασαν ένα αντικέιμενο και θέλουν να διδάξουν το ΔΙΚΟ σου το παιδί! Θέλουν να του μάθουν τι είναι "ήθος" γιατί από εσένα δεν πρόκειται να το μάθει.

Δεν συνηθίζω να μπάινω σε προσωπίκές αντιπαραθέσεις μέσα στο φόρουμ, αλλά η στάση σου είναι πολύ προκλητική, και αντί να παραδεχτείς ότι ίσως και να έχουν οι άλλοι δίκιο, εμφανίζεσαι πιο επιθετικός και πιο προκλητικός σε κάθε σου μήνυμα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 01:16:16 μμ »
Κάθησα και διάβασα με ψυχραιμία τα μηνύματα που στείλατε...η αίσθηση που αποκόμισα είναι η εξής: φθόνος και καθόλου ενσυναίσθηση...όλοι νομίζουν για τον εαυτό τους ότι είναι πιο τίμιος πιο ηθικός και πιο ξανθόπουλος από τους άλλους...επίσης να πω και κάτι ψιλοάσχετο: Δεν είναι ρε μάγκες επίπεδο αντιμετώπισης αυτό ρε γμτ...και δίκιο να χετε το χάνετε...τεσπα δε σας κατηγορώ γιατί πολλοί από σας μπορεί να τα βγάζετε πέρα δύσκολα οπότε το "ταξικό" μίσος και η αδικία που νιώθετε να είναι δίκαια. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εγώ δεν έχω δικαίωμα να κάνω χρήση του νόμου και να πάω για 4 χρόνια με ένα μόριο εκεί που θέλω...Καλή τοποθέτηση και διορισμό σε όλους... ;D

Παρ’ ότι θα φανώ ως η εξαίρεση εδώ μέσα, εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι πολλοί συμπεριφέρονται φαρισαϊικά και ότι ελάχιστοι θα συγκρατούνταν από το να μην αξιοποιήσουν ένα παραθυράκι στο νόμο, ένα «μέσο», μια δυνατότητα διευκόλυνσης της ζωής τους, αν τους δινόταν η ευκαιρία. Άλλωστε, θες γιατί τις τελευταίες δεκαετίες έχουμε κακομάθει και έχουμε συνηθίσει να ζούμε μέσα στην άνεση και την ευκολία, θες γιατί βλέπουμε γύρω μας να επιβραβεύονται και να προοδεύουν όσοι έχουν χαμηλές αντιστάσεις, το να πορεύεσαι πλέον με το σταυρό στο χέρι είναι μια δύσκολη επιλογή (αν και επαινετή).

Αυτό που δεν καταλαβαίνω σ’ εσένα είναι ο διχασμός προσωπικότητας που βιώνεις. Από τη μια ως Μηχανικός απαξιώνεις τους «καθηγητάκους», «καθηγητάδες» και όπως αλλιώς τους έχεις ονομάσει, θεωρώντας ότι οι μόνοι άξιοι και κατηρτισμένοι σ’ αυτήν τη ζωή είναι οι μηχανικοί. Από την άλλη, όμως ως alter ego καταδέχεσαι να διορίζεσαι ως εκπαιδευτικός (άρα παύεις να θεωρείσαι επαγγελματίας μηχανικός και λογίζεσαι και εσύ ως καθηγητής πλέον), απολαμβάνοντας έτσι την οικονομική ασφάλεια του επαγγέλματος και τις όποιες ευκαιρίες σου προσφέρονται για ευνοϊκές συνθήκες δουλειάς (βλ απόσπαση).

Και κάθε φορά που γράφεις κάτι, παρόλο που κάποιοι εδώ το εκλαμβάνουν ως πρόκληση απέναντί τους (και γι' αυτό αντέδρασαν κάπως περιπαιχτικά απέναντί σου), εμένα μου δίνεις την εντύπωση ότι στην πραγματικότητα προσπαθείς να πείσεις μεγαλόφωνα τον εαυτό σου ότι είσαι προνομιούχος έναντι των άλλων, παρότι λοξοδρόμησες από τον αρχικό σου επαγγελματικό στόχο. Μήπως τελικά κάπου μέσα σου ως μηχανικός δεν μπορείς να αποδεχθείς τις επιλογές ζωής που αποφάσισε να κάνει το alter ego σου;

Απλώς καταγράφω τις σκέψεις και τις απορίες μου, όπως και εσύ. Δεν το παίζω ψυχολόγος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2009, 05:55:25 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος daimonman

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 01:49:22 μμ »
Θα μας διαβάζει και κάνας ψυχίατρος και θα τρίβει τα χέρια του...

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 02:34:42 μμ »

Η αλαζονεία είναι ένα ζευγάρι ξυλοπάπουτσα .
Ψιλώνει τον άνθρωπο αλλά δεν τον μεγαλώνει.


Γαλλικό ρητό

 
Καλό απόγευμα  σε ολους μας.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 08:56:41 μμ »

Και κάθε φορά που γράφεις κάτι, παρόλο που κάποιοι εδώ το εκλαμβάνουν ως πρόκληση απέναντί τους (και γι' αυτό αντέδρασαν κάπως περιπαιχτικά απέναντί σου), εμένα μου δίνεις την εντύπωση ότι στην πραγματικότητα προσπαθείς να πείσεις μεγαλόφωνα τον εαυτό σου ότι είσαι προνομιούχος έναντι των άλλων, παρότι λοξοδρόμησες από τον αρχικό σου επαγγελματικό στόχο. Μήπως τελικά κάπου μέσα σου ως μηχανικός δεν μπορείς να αποδεχθείς τις επιλογές ζωής που αποφάσισε να κάνει το alter ego σου;

Απλώς καταγράφω τις σκέψεις και τις απορίες μου, όπως και εσύ. Δεν το παίζω ψυχολόγος.

[/quote]

Mauvaise fois...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2009, 08:58:24 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 11:51:23 μμ »
Καλημέρα..ξέρει κάποιος τί ισχύει με την απόσπαση σε βουλευτικό γραφείο? Μπορεί κάποιος νεοδιόριστος να αποσπαστεί άμεσα σε βουλευτή ή πρέπει πρώτα να υπηρετήσει την πρώτη χρονιά? Και με τα μόρια τί γίνεται? Παίρνει της περιοχής απόσπασης ή της οργανικής?

Πολύ μου αρέσει το timing της ερώτησης....   :-X

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 12, 2009, 11:53:39 πμ »
Νομίζω ότι ότι απάντηση ήταν να δωθεί επί του θέματος της ερώτησης, δόθηκε. Το θέμα κλειδώνεται.

Αποσυνδεδεμένος tsigospito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 06:02:35 μμ »
Παρακαλώ να μου απαντήσει αν γνωρίζει καποιος:
α. σε περίπτωση που αποσπαστεί κάποιος νηπιαγωγός σε βουλευτικό γραφείο του νομού του, θεωρείται ότι υπηρέτησε την οργανική του και άρα έχει δικαίωμα μετάθεσης το σχ. έτος 2011-2012 ?
β. γνωρίζετε αν προβλέπονται επιπλέον οικονομικές απολαβές και αν ναι, ποιές ειν΄αυτές?

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε πολιτικά γραφεία
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 15, 2010, 11:32:30 μμ »
α. Όχι.
β. Μέχρι τώρα, εκπαιδευτικός που έπαιρνε απόσπαση σε βουλευτικό γραφείο λάμβανε έξτρα αμοιβή όχι όμως κάθε μήνα. Υπήρχε ΚΑΕ γι αυτό και πληρωνόταν κάθε 2 ή 3 μήνες. Το ύψος της αμοιβής δεν το ξέρω. Έχω ακούσει περίπου 600 ευρώ ανά μήνα χωρίς να είμαι σίγουρη. Όμως υπολόγισε σε αυτό τις πολλές εξτρά ώρες αν ο βουλευτής δεν είναι νονός σου. (Απασχόληση και απογεύματα κτλ.) Τώρα λόγω περικοπών και νέων μέτρων που έπονται... Επίφοβο.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.