*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 184088 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #420 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 08:57:23 πμ »
Φυσικά ισχύει η υποχρεωτική διετία υπηρέτησης στην περιοχή του διορισμού. Το ότι θα κάνεις αίτηση δε σημαίνει ότι θα γίνει δεκτή.
Επίσης, η αίτηση για μετάταξη απαιτεί να έχεις ήδη 5 χρόνια προϋπηρεσίας στην προηγούμενη θέση.

Αυτο (τα 5 χρονια στην προηγουμενη θεση) ισχυει για τις υπολοιπες μεταταξεις και οχι για τις μεταταξεις σε θεση εδιπ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #421 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 09:00:31 πμ »
Σχετικά με τους αιτούντες του 21:

Πολύ ησυχία έχει πέσει στο κανάλι βρε παιδιά!!! Καταλαβαίνω ότι μπήκαμε σε mode αναμονής για του χρόνου αλλά δε πρέπει να επαναπαυόμαστε. Έπειτα από ερώτημα που έκανα πριν μια εβδομάδα προς την κα Καρύγιαννη ακόμα οι αιτήσεις μας βρίσκονται υπό έλεγχο νομιμότητας μου είπε. Από τότε που τις κάναμε πέρασαν σχεδόν 7 μήνες!!! Πόσο θέλει πια για να εξεταστεί η νομιμότητα! Μου είπε ότι περιμένουμε ακόμη ατομικούς φακέλους για διασταύρωση στοιχείων από τα πανεπιστήμια (πχ αντίγραφο διδακτορικού κ.τ.λ.) !
Δηλαδή τα πανεπιστήμια όποτε το επιθυμούν στέλνουν τους φακέλους; Δεν υπάρχει προθεσμία; Ολόκληρη Ανώτατη εκπαίδευση δεν έχει προσωπικό να διεκπεραιώσει 15 αιτήσεις; ή μήπως κάποιοι μας κοροϊδεύουν και λένε δικαιολογίες για στάχτη στα μάτια;
Ούτε του χρόνου το καλοκαίρι δε θα είμαστε έτοιμοι έτσι..

Μήπως επιτέλους να κάνουμε κάποια συντονισμένη ενέργεια; μια επιστολή, μια αναφορά, ένα νομικό έγγραφο;

Γιατί να χάνονται τόσοι μήνες/έτη; Γιατί ανεχόμαστε αυτό το χάλι; Μετά από τόσο καιρό δε νομίζω ότι υπάρχει δικαιολογία.

Κοιτα, εγω κατεθεσα τα χαρτια μου 11/11/20 και ο ελεγχος νομιμοτητας ολοκληρωθηκε καπου στις αρχες Ιουνη. Υπηρχαν αλλοι που κατεθεσαν πολυ πιο μπροστα απο μενα.
7 μηνες για το υπουργειο μας δεν ειναι τιποτα!!!!

Σαφως και αυτο δε σημαινει οτι δεν πρεπει να το κυνηγησετε! Αν και προσωπικα δεν κυνηγησα τιποτα και αφησα τη διαδικασια να κυλησει. Μεσα Σεπτεμβρη βγηκε η αποφαση για φετος, οπως και για περυσι. Λιγο πριν την εναρξη του εξαμηνου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #422 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 11:10:05 πμ »
Αυτο (τα 5 χρονια στην προηγουμενη θεση) ισχυει για τις υπολοιπες μεταταξεις και οχι για τις μεταταξεις σε θεση εδιπ
Δεν ήξερα ότι δεν ισχύει η 5ετία για τις μετατάξεις ΕΔΙΠ. Ευχαριστώ για την επισήμανση.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #423 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 11:38:13 πμ »
Nestoras, επιβεβαιώνω και εγώ όσα γράφεις.
Έχω πάρει σύνολο 3 ή 4  τηλέφωνα από τον Σεπτέμβρη
είμαστε ακόμη σε έλεγχο
δεν ξέρω αν μας αποδέσμευσε καν το ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ, ξέρειε μήπως κανείς;


Σχετικά με τους αιτούντες του 21:

Πολύ ησυχία έχει πέσει στο κανάλι βρε παιδιά!!! Καταλαβαίνω ότι μπήκαμε σε mode αναμονής για του χρόνου αλλά δε πρέπει να επαναπαυόμαστε. Έπειτα από ερώτημα που έκανα πριν μια εβδομάδα προς την κα Καρύγιαννη ακόμα οι αιτήσεις μας βρίσκονται υπό έλεγχο νομιμότητας μου είπε. Από τότε που τις κάναμε πέρασαν σχεδόν 7 μήνες!!! Πόσο θέλει πια για να εξεταστεί η νομιμότητα! Μου είπε ότι περιμένουμε ακόμη ατομικούς φακέλους για διασταύρωση στοιχείων από τα πανεπιστήμια (πχ αντίγραφο διδακτορικού κ.τ.λ.) !
Δηλαδή τα πανεπιστήμια όποτε το επιθυμούν στέλνουν τους φακέλους; Δεν υπάρχει προθεσμία; Ολόκληρη Ανώτατη εκπαίδευση δεν έχει προσωπικό να διεκπεραιώσει 15 αιτήσεις; ή μήπως κάποιοι μας κοροϊδεύουν και λένε δικαιολογίες για στάχτη στα μάτια;
Ούτε του χρόνου το καλοκαίρι δε θα είμαστε έτοιμοι έτσι..

Μήπως επιτέλους να κάνουμε κάποια συντονισμένη ενέργεια; μια επιστολή, μια αναφορά, ένα νομικό έγγραφο;

Γιατί να χάνονται τόσοι μήνες/έτη; Γιατί ανεχόμαστε αυτό το χάλι; Μετά από τόσο καιρό δε νομίζω ότι υπάρχει δικαιολογία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #424 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 11:43:48 πμ »

Emmaki χωρίς καμία πρόθεση να σε θίξω, το χρωστάς σε αυτούς που περίμεναν από το προηγούμενο έτος. Έχω την αίσθηση πως σε πήρε η μπάλα μαζί με τις άλλες αιτήσεις διότι η αίτησή σου ήταν  μέσα στο ημερ. έτος 2020. Όσοι κάναμε το 2021 (Μάρτιο) δυστυχώς..........................................................

Κοιτα, εγω κατεθεσα τα χαρτια μου 11/11/20 και ο ελεγχος νομιμοτητας ολοκληρωθηκε καπου στις αρχες Ιουνη. Υπηρχαν αλλοι που κατεθεσαν πολυ πιο μπροστα απο μενα.
7 μηνες για το υπουργειο μας δεν ειναι τιποτα!!!!

Σαφως και αυτο δε σημαινει οτι δεν πρεπει να το κυνηγησετε! Αν και προσωπικα δεν κυνηγησα τιποτα και αφησα τη διαδικασια να κυλησει. Μεσα Σεπτεμβρη βγηκε η αποφαση για φετος, οπως και για περυσι. Λιγο πριν την εναρξη του εξαμηνου

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #425 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 11:56:26 πμ »
Emmaki χωρίς καμία πρόθεση να σε θίξω, το χρωστάς σε αυτούς που περίμεναν από το προηγούμενο έτος. Έχω την αίσθηση πως σε πήρε η μπάλα μαζί με τις άλλες αιτήσεις διότι η αίτησή σου ήταν  μέσα στο ημερ. έτος 2020. Όσοι κάναμε το 2021 (Μάρτιο) δυστυχώς..........................................................

Δεν λεμε κατι διαφορετικο

Απλα εχοντας μιλησει και με αλους εδιπ σε διαφορα πανεπιστημια, εχω φτασει στο συμπερασμα οτι αυτο που ειναι να γινει θα γινει οταν απιφασισει το υπουργειο να το προχωρηςει. Δεν παιζει ρολο το αν θα τους «τρελλανετε» στα τηλεφωνα ή οχι. Και επισης, καταλαβα οτι οι αιτησεις της καθε χρονιας εξεταζονται γυρω στον Μαϊο με Ιουνιο και τα αποτελεσματα τα βγαζουν αρχες το ακαδημαϊκου εξαμηνου.
Εσεις που κανατε μεσα στο 21, η αποφαση θα βγει πιθανοτατα το Σεπτεμβρη του 22. Δε νομιζω να βγαλουν τωρα αλλες αποφασεις
Υπαρχει και αλλος λογος, οικονομικος. Δεν εχουν λεφτα να σας αναπληρωσουν!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #426 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 03:45:46 μμ »
Δεν λεμε κατι διαφορετικο

εχω φτασει στο συμπερασμα οτι αυτο που ειναι να γινει θα γινει οταν απιφασισει το υπουργειο να το προχωρηςει. Δεν παιζει ρολο το αν θα τους «τρελλανετε» στα τηλεφωνα ή οχι.
Υπαρχει και αλλος λογος, οικονομικος. Δεν εχουν λεφτα να σας αναπληρωσουν!

το πρώτο είναι δεδομένο - ούτε άλλα υπουργεία , ούτε λογική , ούτε κάτι άλλο, μόνο όταν αποφασίσει κάποια άχρηστη (όλες είναι, η αρμόδια λέμε) υπηρεσία του υπαιθ , που το ρίχνει όπως όλοι σε πολιτική βούληση και σε "αυτούς που υπογράφουν, οι υπάλληλοι δε φταίνε" (σωστό εν μέρει , αλλά ...) .

για το δεύτερο : στην παρούσα φάση μερικές  διευθύνσεις από τα ετσιθελικά χατιράκια (μερικών έστω) προσωρινών διευθυντών εκπαιδευσης της κεραμοαρεστοκρατίας έχουν γεμίσει με διαθεσίτες σε ΒΑΣΙΚΕΣ ειδικότητες (αβέρτα αναπληρωτές μέχρι προχτές), οπότε ΑΣ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΦΥΓΕΙ :) . Βέβαια, ας τα δει η υπουργάρα κατά περίπτωση (που δεν θα τα δει αλλά λέμε και βοούν μερικές τοπικές κοινωνίες - δε μιλάμε για σοβαρές διευθύνσεις , φυσικά).

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #427 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 09:21:20 μμ »
Σχετικά με την αποδέσμευση από ΚΥΣΠΕ/ΚΥΣΔΕ

Παρακολουθώ esos και alfavita και όποτε βγει είδηση ότι συνεδριάζουν, ανοίγω για να δω τα θέματα. Εάν δε μου έχει ξεφύγει, μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχω δει αντίστοιχο θέμα, οπότε λογικά δε μας έχουν αποδεσμεύσει ακόμα. Ας έχουμε το νου μας οι φετινοί σχετικά με την αποδέσμευση και όποιος πάρει χαμπάρι ότι συνέβη, ας γράψει εδώ προς ενημέρωση και των υπολοίπων.

Αποσυνδεδεμένος asourina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #428 στις: Νοέμβριος 17, 2021, 10:23:19 μμ »
Θεωρώ, αν δούμε και τις περσινές εξελίξεις, πως τα πράγματα θα αρχίσουν να κινούνται κοντά στον Φλεβάρη με Μάρτη.
Έχουμε μέλλον ακόμη.
Εξάλλου, γιατί να βιαστούν μεσούσης της σχολικής χρονιάς; Έχουν άλλα μαλλιά να ξάνουν οι φωστήρες του υπουργείου μας (αξιολογήσεις κτλ).
Εμείς αυτή τη στιγμή είμαστε η τελευταία τρύπα του ζουρνά. Υπομονή ιώβεια, συνεπώς...

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #429 στις: Νοέμβριος 18, 2021, 04:23:49 μμ »
den ειναι αυτο proton. Απλα εργαζομαι 7 χρονια ως μεταδιδακτορικος ερευνητης και γι αυτο θελω να μεταταχθω σε ΑΕΙ. Εχω σημαντικο ερευνητικο και δημοσιευμενο εργο και εκανα τα χαρτια μου περσι σε θεση Επικουρου... Τελικα τελειως αναξιοκρατικα πηραν αλλον συνυποψηφιο που δεν αξιζε, εκανα υπομνημα/ενσταση και θα προχωρουσα το θεμα στο υπουργειο για ακυρωση διορσμου,..και τελικα εγινε το ανηκουστο...τηλεφωνησαν στον καθηγητη μου (supervisor στο PHD) και με απειλησαν ξεκαθαρα οτι αν το προχωρησω δεν θα βρω θεση σε κανενα πανεπιστημιο...ετσι θελω να γινω ΕΔΙΠ και ισως επικουρος καποια στιγμη...που δεν το βλεπω βεβαια

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #430 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 08:25:54 μμ »
Μάλιστα, καλό κουράγιο! (άργησα να δω το μήνυμά σου)

Αποσυνδεδεμένος Eleftheria Pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #431 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 12:24:11 μμ »
Αυτο (τα 5 χρονια στην προηγουμενη θεση) ισχυει για τις υπολοιπες μεταταξεις και οχι για τις μεταταξεις σε θεση εδιπ

Καλησπέρα. Εδώ δεν αναφέρει ότι ισχύει η 5ετία σε προηγούμενη θέση;;
https://www.esos.gr/arthra/65423/egkyklios-me-odigies-gia-metataxeis-ekpaideytikon-toy-arthroy-64-toy-n-45892019-fek-13

Αποσυνδεδεμένος Eleftheria Pap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #432 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 01:07:24 μμ »
Δεν ήξερα ότι δεν ισχύει η 5ετία για τις μετατάξεις ΕΔΙΠ. Ευχαριστώ για την επισήμανση.

Δεν είμαι σίγουρη ότι δεν ισχύει. Έχω δει αυτό: https://www.esos.gr/arthra/65423/egkyklios-me-odigies-gia-metataxeis-ekpaideytikon-toy-arthroy-64-toy-n-45892019-fek-13

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #433 στις: Δεκέμβριος 05, 2021, 02:24:52 μμ »
Σίγουρα ισχύει η διετία από την στιγμή της αίτησης με τους ρυθμούς του Υπουργείου. Μπορεί κάποιος να ρωτήσει πόσες αιτήσεις έχουν παραληφθεί το 2021 από την κ. Καρύγιαννη? Έχω κάνει αναφορά και δεν νομίζω να μου απαντήσει ούτε έχω όρεξη να ξαναμπλέξω με τις βλακείες τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 250
Σύνολο: 263

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.