*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 182492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 525
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #518 στις: Μάιος 29, 2022, 06:02:28 μμ »
Tώρα που το κοίταξα ναι αυτό ακριβώς σημαίνει. Και επίσης έχω μια επιφύλαξη και για αυτούς που έχουν κάνει αίτηση μετάταξης και δεν έχει ολοκληρωθεί η αποδέσμευσή τους. Κανονικά πρέπει στο άρθρο στη διαβούλευση να πιεστούν να μπει ότι εξαιρούνται όσοι ήδη έχουν κάνει αίτηση για μετάταξη.  Πάντως σε κάθε περίπτωση καλό είναι να ολοκληρωθεί η διαδικασία πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου και προς αυτή την κατεύθυνση να πιέσουμε όσοι έχουμε ήδη αποδεσμευτεί. Λογικά και εγώ το βλέπω αρχές Ιουλίου εκτός αν σκαλώσει κάπου.  Όσο για την ουσία της ρύθμισης δεν συμφωνώ ότι είναι κρίμα. Δυστυχώς και εδώ έγιναν πολλές παρατυπίες και επίσης πολλά τμήματα έχουν παραφορτωθεί με εδιπ που δεν κάνουν τίποτα ή σχεδόν τίποτα. Φυσικά θα ήταν ευκταίο να οριζόταν ένας αριθμός των νέων κενών θέσεων ΔΕΠ, ας πούμε 10%, όχι παραπάνω, να είναι για εδιπ ώστε και να μπορεί να αποσυμφορηθεί ή κατάσταση και να μπορούν να εξελιχθούν.

Νομίζω ότι η διάταξη έχει να κάνει περισσότερο με τη βθμια. Φοβούνται ίσως τη διαρροή των νεοδιοριστων, όπου λόγω του νέου συστήματος υπάρχουν πολλοί κάτοχοι διδακτορικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #519 στις: Μάιος 29, 2022, 06:07:26 μμ »
Και εγώ αυτό κατάλαβα και είναι πολύ κρίμα!
Για όσους έχουν ήδη υποβάλει, σύμφωνα με το 278 θα πρέπει να συμφωνήσει ο Πρύτανης του ιδρύματος υποδοχής;

Πρέπει να υπάρχει θετική εισήγηση από τη συνέλευση του τμήματος. Στην ουσία, η αίτηση μετάταξης θα τεθεί προς ψήφιση από τα μέλη ΔΕΠ του κάθε τμήματος και, εαν είναι θετική, θα γίνει περαιτέρω έλεγχος του φακέλου απο το υπουργείο. Η αποδέσμευση απο το ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ έρχεται αμέσως μετα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #520 στις: Μάιος 29, 2022, 08:16:36 μμ »
Πρέπει να υπάρχει θετική εισήγηση από τη συνέλευση του τμήματος. Στην ουσία, η αίτηση μετάταξης θα τεθεί προς ψήφιση από τα μέλη ΔΕΠ του κάθε τμήματος και, εαν είναι θετική, θα γίνει περαιτέρω έλεγχος του φακέλου απο το υπουργείο. Η αποδέσμευση απο το ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ έρχεται αμέσως μετα.

Η δικη μου αποφαδη της συνελευσης εχε περασει και απο τη συγκλητο και το εγγραφο σταλθηκε στο υπουργειο απο εκει, οχι απο το τμημα.
Υπηρχε δηλαδη και εκει καθυστερηση η οποια προστεθηκε στην καθυστερηση να γραφει η αποφαδη της ΓΣ του τμηματος
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #521 στις: Μάιος 29, 2022, 10:10:09 μμ »
Πρέπει να υπάρχει θετική εισήγηση από τη συνέλευση του τμήματος. Στην ουσία, η αίτηση μετάταξης θα τεθεί προς ψήφιση από τα μέλη ΔΕΠ του κάθε τμήματος και, εαν είναι θετική, θα γίνει περαιτέρω έλεγχος του φακέλου απο το υπουργείο. Η αποδέσμευση απο το ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ έρχεται αμέσως μετα.

Το "αμέσως μετά" είναι εξαιρετικά σχετικό. Μπορεί να είναι μετά από 3-12 μήνες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #522 στις: Μάιος 29, 2022, 11:15:55 μμ »
Λάθος και πάλι δικό μου υπάρχει το άρθρο 278 οπότε για όσους έχουν κάνει αίτηση μέχρι τον Μάρτιο του 2022 δεν αλλάζει τίποτε.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #523 στις: Μάιος 29, 2022, 11:19:22 μμ »
Το "αμέσως μετά" είναι εξαιρετικά σχετικό. Μπορεί να είναι μετά από 3-12 μήνες


Ναι, φυσικά. Εννοώ ότι έρχεται μετά από τον έλεγχο του υπουργείου και είναι από τα τελευταία βήματα, όχι ότι είναι θέμα ημερών. Συνήθως όμως δεν παίρνει τόσο πολύ χρόνο. Περισσότερο χρονοβόρα θεωρώ πως είναι η απόφαση της συνέλευσης και η κοινοποίησή της στο υπουργείο. Αυτό, όντως, μπορεί να πάρει μήνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2022, 11:22:06 μμ από vg76 »

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #524 στις: Μάιος 30, 2022, 04:29:45 μμ »
Μία ακόμη αριστουργηματική παράσταση μίας χώρας τσίρκο που τιμωρεί οποιονδήποτε τολμήσει να επενδύσει σε κάτι μακροπρόθεσμο με θυσίες για κάτι καλύτερο και υψηλότερου επιπέδου όπως είναι το διδακτορικό και το μεταδιδακτορικό. Σωστός ή λάθος ένας νόμος οφείλει να έχει μία συνέχεια που να ανταποκρίνεται στη χρονική κλίμακα για την οποία δεσμεύει κάποιον. Σε μία χώρα λοτταρία που το πού θα καταλήξεις είναι αποτέλεσμα συγκυριών απλά ακυρώνουν το κίνητρο κάθε πολίτη για σοβαρή δουλειά και εξέλιξη εφόσον πια τίποτα δεν έχει νόημα, και το κράτος δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν διαγράφοντας και μουτζουρώνοντας το ατομικό και το συλλογικό μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #525 στις: Ιούνιος 03, 2022, 11:29:05 πμ »
Ύστερα από επικοινωνία με την αρμόδια υπάλληλο μου ανακοινώθηκε ότι η δημοσίευση της απόφασης είναι προς υπογραφή του Γενικού Διευθυντή και ότι η όλη διαδικασία θα έχει ολοκληρωθεί το καλοκαίρι.

Πάντως ή είμαστε πολύ λίγοι οι ενδιαφερόμενοι ή εντελώς αδιάφοροι.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #526 στις: Ιούνιος 03, 2022, 11:45:29 πμ »
Πάντως ή είμαστε πολύ λίγοι οι ενδιαφερόμενοι ή εντελώς αδιάφοροι.

Με το καλό ! Αχαχαχαχα, όμως , μην το γράφεις έτσι απαξιωτικά ! Εντελώς αδιάφοροι είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί για το εμπαθές ΥΠΑΙΘ (διαχρονικά και τελευταία περισσότερο). Ισχύει μάλλον και το :

Φοβούνται ίσως τη διαρροή των νεοδιοριστων, όπου λόγω του νέου συστήματος υπάρχουν πολλοί κάτοχοι διδακτορικού.

Διότι όλοι βλέπουν πλέον το χάλι του υπουργείου, που επιγραμματικά περιγράφεται εύστοχα εδώ :

Μία ακόμη αριστουργηματική παράσταση μίας χώρας τσίρκο που τιμωρεί [..] Σε μία χώρα λοτταρία που το πού θα καταλήξεις είναι αποτέλεσμα συγκυριών απλά ακυρώνουν το κίνητρο κάθε πολίτη για σοβαρή δουλειά και εξέλιξη εφόσον πια τίποτα δεν έχει νόημα, και το κράτος δε δίνει λογαριασμό σε κανέναν διαγράφοντας και μουτζουρώνοντας το ατομικό και το συλλογικό μέλλον.




Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #527 στις: Ιούνιος 03, 2022, 12:03:03 μμ »
Έχω βαρεθεί τα σχετικά με το Υπουργείο. Από το οποίο έχω ταλαιπωρηθεί όσο λίγοι. Εδώ έγινε ολόκληρος χαλασμός για να γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ και να καταργηθεί η επετηρίδα και σιγά σιγά με τις ευλογίες φυσικά της ΟΛΜΕ που είναι ό,τι χειρότερο καταλήξαμε ξανά στην επετηρίδα αναπληρωτών από ην πίσω πλευρά. Και από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι οι περισσότεροι από  όσους βρίζουν κάθε μέρα το Υπουργείο, το σύστημα κτλπ. είναι στην καθημερινότητά τους απίστευτα ανεπαρκείς και οι πρώτοι που κοιτάνε να βολευτούν και να χρησιμοποιήσουν κάθε μέσο για να εξελιχθούν. Θυμούνται τα χάλια του υπουργείου μόνο όταν δεν τους βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #528 στις: Ιούνιος 03, 2022, 12:07:43 μμ »
Με την ευκαιρία έχει κανείς την καλοσύνη να περιγράψει όσο πιο αναλυτικά μπορεί τι γίνεται μετά την δημοσίευση της μετάταξης και πόσο χρόνο πήρε η όλη διαδικασία για να ολοκληρωθεί? Φαντάζομαι φυσικά ότι ίσως διαφοροποιείται από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο ή ακόμα και από Σχολή σε Σχολή αλλά και πάλι θα ήταν καλό να είχαμε μια εικόνα. Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #529 στις: Ιούνιος 03, 2022, 12:17:36 μμ »
Με την ευκαιρία έχει κανείς την καλοσύνη να περιγράψει όσο πιο αναλυτικά μπορεί τι γίνεται μετά την δημοσίευση της μετάταξης και πόσο χρόνο πήρε η όλη διαδικασία για να ολοκληρωθεί? Φαντάζομαι φυσικά ότι ίσως διαφοροποιείται από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο ή ακόμα και από Σχολή σε Σχολή αλλά και πάλι θα ήταν καλό να είχαμε μια εικόνα. Ευχαριστώ πολύ.

Μετά το φέικ απλά περιμένεις να σε καλέσουν από το πανεπιστήμιο για να αναλάβεις υπηρεσία. Εμένα πέρυσι με κάλεσαν τρεις ή τέσσερις μέρες μετά το ΦΕΚ. Στη συνέχεια μου έστειλε η οικονομική υπηρεσία του Πανεπιστημίου κάποια έντυπα Να συμπληρώσω για την μισθοδοσία μου. Υπηρεσιακά ζητήθηκε ο φάκελος μου. Επειδή μέσα στο φάκελο μου δεν αναφερόταν πουθενά οι κρατήσεις νεοδιόριστού (πριν από 1017 χρόνια σε άλλη διεύθυνση) μου ζητήθηκε να κάνω μια αίτηση προς την τότε διεύθυνση Για να μου αποστείλουν μια βεβαίωση ότι έγιναν οι κρατήσεις νεοδιόριστού.

Εγώ είχα άλλο πρόβλημα, δεν συνεννοήθηκε το τμήμα προσωπικού με το τμήμα μισθοδοσίας στην Περιφερειακή πουάνικα και έτσι ενώ έφυγε ο φάκελος μου για το πανεπιστήμιο, η μισθοδοσία μου δε σταμάτησε, άρα δεν ξεκίνησε και η μισθοδοσία από το πανεπιστήμιο παρά μόνο μετά τα Χριστούγεννα. Στο μεταξύ πληρωνόμουν κανονικά και μου ζητήθηκε να τα επιστρέψω ως αχρεωστήτως καταβληθέντα. Το γελοίο είναι ότι η περιφερειακή Έχασε το διπλότυπο που τους πήγα από το Δημόσιο ταμείο και μου ζητούσαν να τα ξανά καταβάλω τα χρήματα. Ευτυχώς είχα κρατήσει φωτοτυπία την οποία δεν του την έδωσα και τους είπα να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους. Από το Γενάρη και μετά δεν με έχουν ξανά ενόχλησε άρα υποθέτω ότι βρήκαν τα χαρτιά.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #530 στις: Ιούνιος 03, 2022, 06:00:42 μμ »
Το "αμέσως μετά" είναι εξαιρετικά σχετικό. Μπορεί να είναι μετά από 3-12 μήνες
Απο τι εξαρτάται αυτό το 3-12 μήνες; Γιατι είναι μεγάλη απόκλιση!
Αρα εγώ που περιμένω τα χαρτιά να πάνε απο το Πανμιο στο Υπουργειο τέλος του μήνα να υπολογισω για τη μετάταξη ένα διάστημα οποτεδήποτε μεταξύ Σεπτεμβρίου 22 και Ιουνίου 23;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #531 στις: Ιούνιος 03, 2022, 06:06:44 μμ »
Απο τι εξαρτάται αυτό το 3-12 μήνες; Γιατι είναι μεγάλη απόκλιση!
Αρα εγώ που περιμένω τα χαρτιά να πάνε απο το Πανμιο στο Υπουργειο τέλος του μήνα να υπολογισω για τη μετάταξη ένα διάστημα οποτεδήποτε μεταξύ Σεπτεμβρίου 22 και Ιουνίου 23;
Ευχαριστώ

Να υπολογίσετε οτι η διαδικασία θα ολοκληρωθεί εως τον Σεπτέμβριο του 2023. Αναφέρεται και στο νέο σχέδιο νόμου αλλά αυτή είναι έτσι κι αλλιώς η διαδικασία τα τελευταία χρόνια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 501
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.