*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2016  (Αναγνώστηκε 317850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #840 στις: Αύγουστος 17, 2016, 03:04:25 μμ »
εκανα μονο επανεξεταση και αντιμετωπιζω το ιδιο. Πιστευα οτι ηταν οκ. Εκανα κατι λαθος??? Παρασκαλω οποιος ξερει ας μου πει
Φαντάζομαι ότι από τη στιγμή που δεν παίρνει νέο αριθμό πρωτοκόλλου, δεν εκτυπώνει κάτι νέο. Ό,τι φαίνεται από το ιστορικό αιτήσεων, με ημερομηνία και αιτιολογία.
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:59 »

Αποσυνδεδεμένος vilma2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #841 στις: Αύγουστος 17, 2016, 06:15:48 μμ »
Παιδιά θα ισχύσει και σε αυτή τη φάση αποσπάσεων το δικαίωμα κάποιου να την απενεργοποιήσει πριν τρέξει το σύστημα;Εννοώ μετά τη σημερινή μέρα που γνωρίζουμε πως είναι ανοικτό για ενστάσεις/επανεξετάσεις/τροποποιήσεις κλπ

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #842 στις: Αύγουστος 17, 2016, 07:29:08 μμ »
Αφού ο Μπράτης λέει ότι η Β΄φάση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα γίνουν στο τέλος της άλλης εβδομάδας,λογικά οι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ θα γίνουν την μεθεπόμενη εβδομάδα, δηλαδή την εβδομάδα που αρχίζουν τα σχολεία, ας υποθέσουμε από Δευτέρα ως Τετάρτη...
Λέτε να το πάνε και παραπίσω σαν πέρσι και να δώσουν 2-3 μέρες δικαίωμα ανάληψης υπηρεσίας στην ΔΙΔΕ κατοικίας;

Αποσυνδεδεμένος jg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #843 στις: Αύγουστος 18, 2016, 09:05:37 πμ »
γιατί να μην γίνουν ταυτόχρονα αυτές οι δυο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:59 »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #844 στις: Αύγουστος 18, 2016, 10:26:47 πμ »
Γιατί πάντα γίνονται πρώτα οι από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, έπειτα τυχόν κενά που μένουν γνωστοποιούνται στο ΚΥΣΔΕ ώστε να τα λάβει υπόψη στις αποσπάσεις των κλάδων ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ11 και ΠΕ 19-20 της Β/θμιας Εκπ/σης που ζητάνε απόσπαση και σε ΠΥΣΔΕ και σε ΠΥΣΠΕ

Αποσυνδεδεμένος jg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #845 στις: Αύγουστος 18, 2016, 10:32:15 πμ »
τελικά καμμία διαφορά από τις προηγούμενες χρονιές, παρ' όλο που είχαν δεσμευτεί για το αντίθετο...

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #846 στις: Αύγουστος 19, 2016, 03:44:53 μμ »
εκανα μονο επανεξεταση και αντιμετωπιζω το ιδιο. Πιστευα οτι ηταν οκ. Εκανα κατι λαθος??? Παρασκαλω οποιος ξερει ας μου πει

Οχι δεν υπάρχει πρόβλημα. όλα είναι οκ αν φαινεται απο κάτω η ενσταση ή επανεξέταση. Αυτο μου απάντησαν απο το υπουργειο

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #847 στις: Αύγουστος 19, 2016, 03:45:46 μμ »
Αφού ο Μπράτης λέει ότι η Β΄φάση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ θα γίνουν στο τέλος της άλλης εβδομάδας,λογικά οι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ θα γίνουν την μεθεπόμενη εβδομάδα, δηλαδή την εβδομάδα που αρχίζουν τα σχολεία, ας υποθέσουμε από Δευτέρα ως Τετάρτη...
Λέτε να το πάνε και παραπίσω σαν πέρσι και να δώσουν 2-3 μέρες δικαίωμα ανάληψης υπηρεσίας στην ΔΙΔΕ κατοικίας;


Το ΚΥΣΔΕ για τις αποσπάσεις θα συνεδριάσει στις 29/8  όπως έμαθα απο έγκυρη πηγή
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2016, 03:47:53 μμ από Lindape »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #848 στις: Αύγουστος 19, 2016, 04:52:31 μμ »
τελικά καμμία διαφορά από τις προηγούμενες χρονιές, παρ' όλο που είχαν δεσμευτεί για το αντίθετο...

Αν και με αφορά το θέμα, και όντως βαίνουμε προς το τέλος του καλοκαιριού, δεν είναι τόσο χάλια όσο πέρυσι που βγήκαν οι πρώτες αποσπάσεις 3 Σεπτεμβρίου. Φυσικά αυτά όλα έπρεπε να είναι λυμένα από τέλος Ιουνίου κατά την γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #849 στις: Αύγουστος 19, 2016, 08:42:28 μμ »
Γιατί πάντα γίνονται πρώτα οι από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, έπειτα τυχόν κενά που μένουν γνωστοποιούνται στο ΚΥΣΔΕ ώστε να τα λάβει υπόψη στις αποσπάσεις των κλάδων ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ11 και ΠΕ 19-20 της Β/θμιας Εκπ/σης που ζητάνε απόσπαση και σε ΠΥΣΔΕ και σε ΠΥΣΠΕ

Είναι μια αδικία που γίνεται σε βάρος της Δευτεροβάθμιας. Δεν είναι δυνατόν να αντιμετωπίζονται έτσι, δηλαδή να έχουν προτεραιότητα οι της πρωτοβάθμιας, από τη στιγμή που ακολουθούν τις υποχρεώσεις των εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας ως προς το ωράριο. Κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα αυτό. Ή πρέπει να αντιμετωπίζονται ισότιμα σε όλα, ή αλλιώς να ακολουθούν το ωράριο της βαθμίδας τους (δηλ 23 - 18 ώρες, όχι 24 - 21).

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #850 στις: Αύγουστος 19, 2016, 10:06:32 μμ »
Κοράκι,
κι εγώ της Β/θμιας είμαι αλλά, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, κάποιοι της Α/θμιας αιτήθηκαν απόσπαση σε ένα μέρος και δεν πήραν και βλέπουν να αποσπώνται εκεί εκπαιδευτικοί της Β/θμιας σε ΠΥΣΠΕ. Επίσης, αιτούνται επί χρόνια μετάθεση στον τόπο συμφερόντων τους, δεν παίρνουν και βλέπουν να μετατάσσονται εκεί ορδές ατόμων της Β/θμιας επί Αρβανιτόπουλου. Είναι λούκι γι'αυτούς...
Εμένα, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τον Μάιο είχαν βγάλει εγκύκλιο, για τις κοινές ειδικότητες, με την οποία θα διατίθενται για πρώτη φορά οι της Α/θμιας στην Β/θμια του νομού αν υπάρχουν κενά. Στις αποσπάσεις όμως δεν είδα κάτι τέτοιο.
Όπως και να'χει μακάρι ο καθένας να είναι εκεί που θέλει από 1η Σεπτέμβρη. Φέτος ευτυχώς κινήθηκαν νωρίτερα οι διαδικασίες, έγιναν και ηλεκτρονικά για να μην ξεροσταλιάζουμε στις διευθύνσεις αλλά όπως ανέφερε και η tzhna αυτά θα πρέπει να τα έχουν λυμένα από τον Ιούνιο

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #851 στις: Αύγουστος 19, 2016, 11:14:44 μμ »
Κοράκι,
κι εγώ της Β/θμιας είμαι αλλά, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, κάποιοι της Α/θμιας αιτήθηκαν απόσπαση σε ένα μέρος και δεν πήραν και βλέπουν να αποσπώνται εκεί εκπαιδευτικοί της Β/θμιας σε ΠΥΣΠΕ. Επίσης, αιτούνται επί χρόνια μετάθεση στον τόπο συμφερόντων τους, δεν παίρνουν και βλέπουν να μετατάσσονται εκεί ορδές ατόμων της Β/θμιας επί Αρβανιτόπουλου. Είναι λούκι γι'αυτούς...
Εμένα, αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τον Μάιο είχαν βγάλει εγκύκλιο, για τις κοινές ειδικότητες, με την οποία θα διατίθενται για πρώτη φορά οι της Α/θμιας στην Β/θμια του νομού αν υπάρχουν κενά. Στις αποσπάσεις όμως δεν είδα κάτι τέτοιο.
Όπως και να'χει μακάρι ο καθένας να είναι εκεί που θέλει από 1η Σεπτέμβρη. Φέτος ευτυχώς κινήθηκαν νωρίτερα οι διαδικασίες, έγιναν και ηλεκτρονικά για να μην ξεροσταλιάζουμε στις διευθύνσεις αλλά όπως ανέφερε και η tzhna αυτά θα πρέπει να τα έχουν λυμένα από τον Ιούνιο

Στους Αγγλικών όλοι σχεδόν οι πρωτοβάθμιας είναι κοντά στα σπίτια τους, οι περισσότεροι με μετάθεση. Επιπλέον, δεν υπάρχει περίπτωση να πάει με αποσπαση δευτεροβάθμιος κάπου που δεν πήγε ενώ το αιτήθηκε πρωτοβάθμιος. Εγώ συμφωνώ να έχουν προτεραιότητα για τις αποσπάσεις και όλα τα υπόλοιπα οι της πρωτοβάθμιας, ωστόσο το ωράριο διδασκαλίας πρέπει να είναι αυτό της βαθμίδας που ανήκει ο κάθε εκπαιδευτικός - δηλαδή δευτεροβάθμιος που διατίθεται η αποσπάται στην πρωτοβάθμια, να δουλεύει τις ώρες της βαθμίδας του. Αλλιώς είναι σαν να του φορτώνεις τα αρνητικά της κάθε βαθμίδας και να του στερείς τα θετικά.

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #852 στις: Αύγουστος 22, 2016, 08:39:12 μμ »
Στους Αγγλικών όλοι σχεδόν οι πρωτοβάθμιας είναι κοντά στα σπίτια τους, οι περισσότεροι με μετάθεση. Επιπλέον, δεν υπάρχει περίπτωση να πάει με αποσπαση δευτεροβάθμιος κάπου που δεν πήγε ενώ το αιτήθηκε πρωτοβάθμιος. Εγώ συμφωνώ να έχουν προτεραιότητα για τις αποσπάσεις και όλα τα υπόλοιπα οι της πρωτοβάθμιας, ωστόσο το ωράριο διδασκαλίας πρέπει να είναι αυτό της βαθμίδας που ανήκει ο κάθε εκπαιδευτικός - δηλαδή δευτεροβάθμιος που διατίθεται η αποσπάται στην πρωτοβάθμια, να δουλεύει τις ώρες της βαθμίδας του. Αλλιώς είναι σαν να του φορτώνεις τα αρνητικά της κάθε βαθμίδας και να του στερείς τα θετικά.
Και για να ακριβολογούμε, αν πάρεις απόσπαση στην ΠΕ τσεκάροντας το κουτάκι στην αίτηση, κάνεις το ωράριο της ΠΕ. Αν ανήκεις σε μια ΔΔΕ και σε διαθέσει αυτή σε ΔΠΕ, κάνεις το ωράριο της ΔΕ. Υπάρχει σχετικό έγγραφο του υπουργείου. Είναι το αντίτιμο για να είσαι κοντά στο σπίτι σου...
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #853 στις: Αύγουστος 23, 2016, 11:01:00 πμ »
Νέα ανακοίνωση:

β' φάση αποσπάσεων-αμοιβαίες μεταθέσεις

Τη Δευτέρα 29 Αυγούστου ώρα 13.00 θα συνεδριάσει το ΚΥΣΠΕ για τη β'φάση των αποσπάσεων από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ , τις αμοιβαίες μεταθέσεις,τις ανακλήσεις κλπ.
Οι αποσπάσεις στην Κ.Υ.του υπουργείου θα ανακοινωθούν ως το τέλος της εβδομάδας.Η β' φάση των αποσπάσεων σε φορείς και γραφεία δεν έχει προσδιορισθεί ακόμη πότε θα πραγματοποιηθεί.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160927
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.