*

Αποστολέας Θέμα: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες  (Αναγνώστηκε 12973 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 15, 2016, 11:54:26 πμ »
Εγώ είμαι μόνιμη αποσπασμένη φιλόλογος με συνυπηρέτηση σε 4 σχολεία ( 2 ΓΕΛ 1 ΕΠΑΛ και 1 γυμνάσιο ) με διδασκαλία σε 13 αντικείμενα. Όπως καταλαβαίνετε ήμουν η πρώτη που "έχωσαν" είμαι επιτηρήτρια σε ΓΕΛ σε βαθμολογικό κέντρο φυσικώς αδυνάτων και βαθμολογήτρια σε ειδικό εξεταστικό κέντρο για τα ΕΠΑΛ αν και έχω να διδάξω την Έκθεση της Γ΄ Λυκείου για 5 χρόνια. Μου είπαν ότι προβλέπεται να με βάλουν ως 3ο βαθμολογήτρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:26:23 »

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 15, 2016, 02:18:31 μμ »
Έχεις υπόψη σου ότι οι καθηγητές των ΓΕΛ, όσοι τουλάχιστον διδάσκουν εξεταζόμενα μαθήματα στις πανελλήνιες, θα πρέπει να πάνε να εξετάσουν Φ.Α;
Ότι από την άλλη μέρα το απόγευμα θα πρέπει να πηγαίνουν σε βαθμολογικό;
Ότι πρέπει να στελεχώσουν επιτροπές Λ.Ε.Ε;
Απολύτως σωστό να μην τους ανατίθενται και επιτηρήσεις.
Έλα όμως που δεν τηρείται πάντα αυτό. Πριν 2 χρόνια είχαν ορίσει επιτηρητές πανελληνίων πολλούς βαθμολογητές. Στο δικό μου λύκειο (περιοχή Β Αθήνας) το 80% των βαθμολογητών έκαναν και επιτηρήσεις...

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 15, 2016, 04:10:53 μμ »
Επίσης κάποιοι με αρκετά χρόνια υπηρεσίας απαιτούν να εξαιρεθούν από τις επιτηρήσεις! Δεν κατάλαβα! Θα σκάβουν; Κανονικά θα έπρεπε να μην πληρωνόμαστε έξτρα - αφού είναι μια κανονική εργάσιμη μέρα- και να κάνουν όλοι επιτηρήσεις- μικροί κ μεγάλοι! Επίσης ρωτώ: αν μας έλεγαν να είμαστε εκεί στις 8 ποιος θα μπορούσε να προβάλει δικαιολογία; Στις 8 δεν θα έπρεπε υπό άλλες συνθήκες να είμαστε όλοι στη δουλειά;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 15, 2016, 06:28:34 μμ »
Κατά την άποψή μου θα έπρεπε να ισχύει ότι γίνεται και στις ενδοσχολικές χωρίς να εξαιρείται κανένας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:26:23 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 15, 2016, 06:36:07 μμ »
Κατά την άποψή μου θα έπρεπε να ισχύει ότι γίνεται και στις ενδοσχολικές χωρίς να εξαιρείται κανένας.
Ναι κι έτσι δεν θα υπήρχε φαγωμάρα!

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 15, 2016, 07:41:33 μμ »
Επίσης κάποιοι με αρκετά χρόνια υπηρεσίας απαιτούν να εξαιρεθούν από τις επιτηρήσεις! Δεν κατάλαβα! Θα σκάβουν; Κανονικά θα έπρεπε να μην πληρωνόμαστε έξτρα - αφού είναι μια κανονική εργάσιμη μέρα- και να κάνουν όλοι επιτηρήσεις- μικροί κ μεγάλοι! Επίσης ρωτώ: αν μας έλεγαν να είμαστε εκεί στις 8 ποιος θα μπορούσε να προβάλει δικαιολογία; Στις 8 δεν θα έπρεπε υπό άλλες συνθήκες να είμαστε όλοι στη δουλειά;

Εγώ πιστεύω πως θα έπρεπε να πληρώνουμε κι από πάνω καθώς στις 12 σχολάμε ενώ αν κάναμε μάθημα θα τελειώναμε στις 2! Επίσης να αυξηθεί το ωράριό μας, να μειωθεί ο μισθός μας και να απολύσουν τουλάχιστον τους μισούς από 'μας.

Συμφωνείς συνάδελφε;

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 15, 2016, 07:41:38 μμ »
Επίσης κάποιοι με αρκετά χρόνια υπηρεσίας απαιτούν να εξαιρεθούν από τις επιτηρήσεις! Δεν κατάλαβα! Θα σκάβουν; Κανονικά θα έπρεπε να μην πληρωνόμαστε έξτρα - αφού είναι μια κανονική εργάσιμη μέρα- και να κάνουν όλοι επιτηρήσεις- μικροί κ μεγάλοι! Επίσης ρωτώ: αν μας έλεγαν να είμαστε εκεί στις 8 ποιος θα μπορούσε να προβάλει δικαιολογία; Στις 8 δεν θα έπρεπε υπό άλλες συνθήκες να είμαστε όλοι στη δουλειά;


Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 15, 2016, 07:43:43 μμ »
Επίσης κάποιοι με αρκετά χρόνια υπηρεσίας απαιτούν να εξαιρεθούν από τις επιτηρήσεις! Δεν κατάλαβα! Θα σκάβουν; Κανονικά θα έπρεπε να μην πληρωνόμαστε έξτρα - αφού είναι μια κανονική εργάσιμη μέρα- και να κάνουν όλοι επιτηρήσεις- μικροί κ μεγάλοι! Επίσης ρωτώ: αν μας έλεγαν να είμαστε εκεί στις 8 ποιος θα μπορούσε να προβάλει δικαιολογία; Στις 8 δεν θα έπρεπε υπό άλλες συνθήκες να είμαστε όλοι στη δουλειά;
Σωστή τοποθέτηση. Στο δικό μου νομό κάνουν όλοι ανεξαιρέτως επιτηρήσεις. Αντιστοιχούν δυο στον καθένα. Δίκαια πράματα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 15, 2016, 07:56:13 μμ »
Εγώ πιστεύω πως θα έπρεπε να πληρώνουμε κι από πάνω καθώς στις 12 σχολάμε ενώ αν κάναμε μάθημα θα τελειώναμε στις 2! Επίσης να αυξηθεί το ωράριό μας, να μειωθεί ο μισθός μας και να απολύσουν τουλάχιστον τους μισούς από 'μας.

Συμφωνείς συνάδελφε;
Γιατί θυμώνεις και μιλάς μ' αυτόν τον τρόπο MATRIX; Μήπως είσαι κι εσύ ένας από αυτούς που κοιτάς να γλυτώσεις και συμπεριφέρεσαι τόσο αντισυναδελφικά αφήνοντας να βγάλουν άλλοι το φίδι από την τρύπα; Ισότητα σε όλα!Τι θα πει νέος και παλιός; Στρατός καταντήσαμε!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 15, 2016, 07:57:39 μμ »
Σωστή τοποθέτηση. Στο δικό μου νομό κάνουν όλοι ανεξαιρέτως επιτηρήσεις. Αντιστοιχούν δυο στον καθένα. Δίκαια πράματα.
Είσαι τυχερός/ή που υπηρετείς σε νομό όπου κατανέμονται ισότιμα οι εργασίες!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 15, 2016, 08:50:27 μμ »
Επειδή γράφουν διαφορά ορισμένοι συνάδελφοι εδώ, νέοι υποθέτω, να πω και εγώ την άποψη μου.

Δεν μπορεί να τους βάζουμε όλους σε ένα καλάθι, και εξηγούμε.
1 οι επιτηρητές που απαιτούνται είναι λιγότεροι από το σύνολο μας.
2 οι νεότεροι σε σχέση με τους παλαιότερους έχουν μεγαλύτερες φυσικές αντοχές
3 Όσοι έχουν παιδιά, ειδικά μικρά, δεν μπορούν πολλές φορές να τα καταφέρουν και να είναι την ώρα που πρέπει στο εξεταστικό
4 υπάρχουν συνάδελφοι με θέματα υγείας, με μεγαλύτερη συχνότητα στους μεγαλύτερους
5 υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν ενδοσχολικές με ένα σωρό αντικείμενα  και κάποιοι κανένα
6 υπάρχουν κάποιοι έχουν κάνει χρονιά επιτήρησης και περιμένουν με την σειρά τους να ξεκουραστούν αφού υπάρχει και η ψυχική εξάντληση

Αυτά τα ξέρουν όσοι χρονιά δουλεύουν. Αυτοί που διαμαρτύρονται οι νεότεροι θα τα καταλάβουν όταν μεγαλώσουν και αυτοί.
Τι μπορεί να γίνει; Ίσως αυτό που είπε κάποιος προηγούμενος να μοιραστεί σε όλους, αλλά με εξαιρέσεις για γονείς με μικρά παιδιά, με θέματα υγείας, με μεγάλους συναδέλφους. Επίσης σε πρώτη φάση να ζητάνε ποιοι θέλουν να πάνε ώστε αυτοί να προηγούνται, να διαλέγουν σχολείο, μέρες, αριθμό ημερών κλπ ώστε να δώσουν κίνητρο, έπειτα να ορίζει.

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 15, 2016, 09:04:08 μμ »
Εγώ είμαι μόνιμη αποσπασμένη φιλόλογος με συνυπηρέτηση σε 4 σχολεία ( 2 ΓΕΛ 1 ΕΠΑΛ και 1 γυμνάσιο ) με διδασκαλία σε 13 αντικείμενα. Όπως καταλαβαίνετε ήμουν η πρώτη που "έχωσαν" είμαι επιτηρήτρια σε ΓΕΛ σε βαθμολογικό κέντρο φυσικώς αδυνάτων και βαθμολογήτρια σε ειδικό εξεταστικό κέντρο για τα ΕΠΑΛ αν και έχω να διδάξω την Έκθεση της Γ΄ Λυκείου για 5 χρόνια. Μου είπαν ότι προβλέπεται να με βάλουν ως 3ο βαθμολογήτρια.
Η επιτήρηση σε βαθμολογικό κέντρο φυσικώς αδυνάτων πόσες ώρες είναι;

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 15, 2016, 09:07:31 μμ »
Επειδή γράφουν διαφορά ορισμένοι συνάδελφοι εδώ, νέοι υποθέτω, να πω και εγώ την άποψη μου.

Δεν μπορεί να τους βάζουμε όλους σε ένα καλάθι, και εξηγούμε.
1 οι επιτηρητές που απαιτούνται είναι λιγότεροι από το σύνολο μας.
2 οι νεότεροι σε σχέση με τους παλαιότερους έχουν μεγαλύτερες φυσικές αντοχές
3 Όσοι έχουν παιδιά, ειδικά μικρά, δεν μπορούν πολλές φορές να τα καταφέρουν και να είναι την ώρα που πρέπει στο εξεταστικό
4 υπάρχουν συνάδελφοι με θέματα υγείας, με μεγαλύτερη συχνότητα στους μεγαλύτερους
5 υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν ενδοσχολικές με ένα σωρό αντικείμενα  και κάποιοι κανένα
6 υπάρχουν κάποιοι έχουν κάνει χρονιά επιτήρησης και περιμένουν με την σειρά τους να ξεκουραστούν αφού υπάρχει και η ψυχική εξάντληση

Αυτά τα ξέρουν όσοι χρονιά δουλεύουν. Αυτοί που διαμαρτύρονται οι νεότεροι θα τα καταλάβουν όταν μεγαλώσουν και αυτοί.
Τι μπορεί να γίνει; Ίσως αυτό που είπε κάποιος προηγούμενος να μοιραστεί σε όλους, αλλά με εξαιρέσεις για γονείς με μικρά παιδιά, με θέματα υγείας, με μεγάλους συναδέλφους. Επίσης σε πρώτη φάση να ζητάνε ποιοι θέλουν να πάνε ώστε αυτοί να προηγούνται, να διαλέγουν σχολείο, μέρες, αριθμό ημερών κλπ ώστε να δώσουν κίνητρο, έπειτα να ορίζει.
Δε μας λες εσύ που υποστηρίζεις πάντα κάποια άλλη άποψη, οι μεγαλύτεροι που λες ότι δε μπορούν να ασχοληθούν με τις πανελλήνιες γιατί έχουν προβλήματα τότε πώς διδάσκουν; Αν δούλευαν σε άλλη δημόσια υπηρεσία θα έβρισκαν ευκαιρία για να απαλλαγούν από τη δουλειά που θα τους είχε ανατεθεί; Όσο για αυτούς που έχουν μικρά παιδιά πρότεινα μια λύση αλλά μάλλον δεν την είδες! Πρότεινα ως ώρα προσέλευσης των εκπαιδευτικών την 8η π.μ! Λίγοι με μικρά παιδιά πιάνουν δουλειά στις 8; Τότε πώς τακτοποιούν τη φύλαξη των παιδιών τους;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2016, 09:10:37 μμ από lasard »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: επιτηρήσεις σε πανελλήνιες
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 15, 2016, 09:34:21 μμ »
Δε μας λες εσύ που υποστηρίζεις πάντα κάποια άλλη άποψη, οι μεγαλύτεροι που λες ότι δε μπορούν να ασχοληθούν με τις πανελλήνιες γιατί έχουν προβλήματα τότε πώς διδάσκουν; Αν δούλευαν σε άλλη δημόσια υπηρεσία θα έβρισκαν ευκαιρία για να απαλλαγούν από τη δουλειά που θα τους είχε ανατεθεί; Όσο για αυτούς που έχουν μικρά παιδιά πρότεινα μια λύση αλλά μάλλον δεν την είδες! Πρότεινα ως ώρα προσέλευσης των εκπαιδευτικών την 8η π.μ! Λίγοι με μικρά παιδιά πιάνουν δουλειά στις 8; Τότε πώς τακτοποιούν τη φύλαξη των παιδιών τους;

μάλλον εννοείς ότι υποστηρίζω πάντα κάποια άλλη άποψη σε σχέση με την δική σου άποψη...έτσι; γιατί αν νομίζεις ότι αποτελείς την φωνή όλων μας μάλλον κάτι δεν πάει καλά και δεν έχει νόημα να συνεχίσω....θα θεωρήσω το θετικό σενάριο και θα απαντήσω.

Το ότι δεν ξέρεις την διαφορά των πανελληνίων σε σχέση με το έργο που προσφέρουμε με στο σχολείο μας με προβληματίζει.... ίσως δεν θα έπρεπε να καν να κάνουμε αυτή την κουβέντα...ας το πω όμως γιατί κάποιοι καλοπροέρετοι και άσχετοι με τον χώρο μπορεί να θέλουν να μάθουν
το πρόβλημα για τους μεγάλους στο να είναι πανελληνίες επιτήρηση είναι οι πολλές ώρες, η στατικότητα, η απόλυτη απουσία ήχου και ομιλίας, η μηδενική νοητική λειτουργία (με εξαίρεση όταν κλείνεις γραπτά).... αυτό είναι το ακριβώς αντίθετο με αυτό που βιώνουμε σε όλη την χρονιά και γιαυτό το κάνει και τόσο κουραστικό βαρετό και αντίθετο με εμάς. Αν αυτό το κάνεις για αρκετά χρόνια αντέχεις όλο και λιγότερο. Αλλά είπαμε αυτά πρέπει να τα βιώσεις εκτός και αν μπορείς να μπεις στα παπούτσια του άλλου.

Όσο αφορά τους γονείς με τα παιδιά... όσοι έχουν πρόβλημα δεν έχουν πρώτη ώρα στο σχολείο και αυτό είναι κάτι που γίνεται από όλους αποδεκτό.... (καλά θα υπάρχουν και κάποιοι που έχουν πρόβλημα με τα πάντα, αλλά είναι οι εξαιρέσεις). Ας βάλουν έναρξη πανελληνίων στις 9 να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα και να μην τρέχουν οι πάντες πανικόβλητοι να προλάβουν το πρωί που γίνετε και χαμός στην κίνηση.

Όσο αφορά τις άλλες δημόσιες υπηρεσίες μπορούν να διαλέξουν ωράριο εδώ και τελευταία χρόνια οπότε άκυρο το επιχείρημα σου.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159841
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 571
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.