*

Αποστολέας Θέμα: Γ Ανάθεση  (Αναγνώστηκε 28050 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 22, 2016, 10:40:54 μμ »
Όλα ειναι θέμα εκπαιδευτικου guys.... εχω δει συνάδελφους με διδακτορικά στο αντικείμενο τους να τους παίρνουν με τις ντομάτες οι μαθητές  και να τους στέλνουν κακείν κακώς στα γραφεία...για 2 -3 ωρες δεν ειναι κακή η β ανάθεση και ειδικά σε μικρά απομακρυσμένα σχολεία που δεν προκειται να στειλουν π.χ καθηγητή Οικιακής Οικονομίας ή καλλιτεχνικών

Όμοιος ομοίω αεί πελάζει. Οι μαθητές αγαπούν τους καθηγητές που ανήκουν στην ίδια συνομοταξία με την αγωγή τους. Όταν μπαίνει ένας καθηγητής να διδάξει οφείλουν να τηρήσουν τη θέση τους ως μαθητές! Άκου τους πετάνε ντομάτες και χρησιμοποιείς και ως κριτηριο το ότι έχουν διδακτορικό.

Προσοχή μην παραμορφωθείς και εσύ και οι μαθητές!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Ανάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:18:00 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 22, 2016, 10:46:37 μμ »
Αφού όλα είναι θέμα εκπαιδευτικού dude εγώ προτείνω να μην απαιτείται κανένα ιδιαίτερο προσόν για να μπει κάποιος σε τάξη. Να κάνει αίτηση πχ και η θεία μου η φουρνάρισσα και άμα δεν της πετάξουν ντομάτες να την μονιμοποιήσουν. Αντί να απαιτούμε να στέλνουν όλες τις ειδικότητες ακόμα και στα μικρά απομακρυσμένα σχολεία, το βρίσκουμε και φοβερή ιδέα να καλύπτονται οι ώρες όπως όπως... Ήμαρτον!

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 22, 2016, 10:50:21 μμ »
Ε μα ναι!

Και εγώ προτείνω να έχει ελεύθερο πρόγραμμα το σχολείο. Γιατί να δεσμευόμαστε τόσες ώρες Αρχαία και τόσες Θρησκευτικά.. Να είναι ελεύθερο το πρόγραμμα και να διαμορφώνεται ανάλογα με την επικαιρότητα:

π.χ. Η ομιλία του Ντράγκι εχθές - γράφουμε έκθεση και ακολουθεί συζήτηση
Είναι ο Ερμής ανάδρομος - συζητάμε περί αστρολογίας-αστρονομίας και άλλα συναφή!


Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 22, 2016, 10:53:08 μμ »
πρωτον μιλαμε για γ αναθεση
Δευτερον ξερεις οτι δεν ειναι για 2-3 ώρες το πρόβλημα
και τριτον ξέρεις φατάζομαι οτι ο πραγματικος λογος και το προβλημα ειναι στα μεγαλα σχολεια των αστικών κεντρων. Παντα εκει ήταν. Παντα έλεγαν ψέμματα οτι το κανουν για τα μικρα δυσπροσιτα σχολεια. Μην με αναγκασετε να αρχισω να κυνηγώ τα νούμερα και για αυτό.
Δεν θα ειναι ωραιο
κατ καταλαβαινει η ΟΛΜΕ και δε πολυμιλα
Σίγουρα τα δυπρόσιτα αποτελούν πρόφαση αν και ανεπίσημα σε κάποια από αυτά η ανάθεση πασπαρτού γινόταν από παλιά για εξοικονόμηση θέσεων. Μισή ντροπή της διεύθυνσης και μισή του εκπαιδευτικού που το δεχόταν. Η αποθέωση του αρπα-κόλλα. Γνωρίζω περίπτωση φυσικού που πέρισυ δίδασκε καλλιτεχνικά. Τους έλεγε "ανοίξτε το βιβλίο και αντιγράψτε μία εικόνα". Το μάθημα γινόταν η ώρα του παιδιού και όλοι έπαιρναν 20. Τώρα η προχειρότητα νομιμοποιείται. Ποιός θα την πληρώσει; Πρώτα απ όλα ο μαθητής! >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Ανάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:18:00 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 22, 2016, 10:54:35 μμ »
Ε μα ναι!

Και εγώ προτείνω να έχει ελεύθερο πρόγραμμα το σχολείο. Γιατί να δεσμευόμαστε τόσες ώρες Αρχαία και τόσες Θρησκευτικά.. Να είναι ελεύθερο το πρόγραμμα και να διαμορφώνεται ανάλογα με την επικαιρότητα:

π.χ. Η ομιλία του Ντράγκι εχθές - γράφουμε έκθεση και ακολουθεί συζήτηση
Είναι ο Ερμής ανάδρομος - συζητάμε περί αστρολογίας-αστρονομίας και άλλα συναφή!


Εξαιρετική ιδέα η τελευταία. να ξαναμπει η αστρονομία στη Β και αν δεν υπάρχει Φυσικο-μαθηματικός γιατί να μην εξυπηρετήσει τα παιδιά μια αστρολόγος. Για το καλό των παιδιών το κάνει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2016, 10:57:21 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 22, 2016, 11:26:52 μμ »
Συνάδελφοι νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει... λίγο...

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 23, 2016, 12:19:05 πμ »
 Πάντως επί της ουσίας, πρόκειται για ένα ακόμη "μέτρο" της κυβέρνησης ύστερα από πιέσεις των "δανειστών"!
Εύχομαι αύριο να έχουμε ψήφο υπέρ του Brexit ......(και μην πει κάποιος οτι ξέφυγα εντελώς από το θέμα, όλα αλληλένδετα είναι)
  

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 23, 2016, 08:19:33 πμ »
Τι ακριβώς είναι η Γ ανάθεση; Πότε καταργήθηκε και την επαναφέρουν τώρα; Γιατί δεν μας ενημερωνει καποιος για το τι ακριβώς σημαίνει;

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 23, 2016, 08:40:16 πμ »
εγω εχω ακουσει συναδελφους της γαλλικης στα νησια και σε πιο μεγαλα στεριανα σχολεια να διδασκουν θρησκευτικα, κοινωνιολογια, καλλιτεχνικα, γεωγραφια και οικιακη οικονομια... το διδακτορικο με τις ντοματες ειναι ασχετο, μπορει να υπαρχουν συναδελφοι που να πετανε στην ταξη στην ταξη εχοντας μονο ενα πτυχιο και διδακτορες με επικοινωνιακες δυσκολιες αλλα αυτο δεν αποτελει επιχειρημα για απαξιωση της θεσμοθετημενης επαγγελματικης καταρτισης και της δια βιου μαθησης.
Μη ριχνουμε την ευθυνη στους δανειστες, αυτα τα κολπα ειναι απλα αδιανοητα στις χωρες τους, εμεις κοιταμε διαχρονικα με τις τσαπατσουλιες και τις κουτοπονηριες ναβουλωνουμε τρυπες...

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 23, 2016, 08:52:37 πμ »
εγω εχω ακουσει συναδελφους της γαλλικης στα νησια και σε πιο μεγαλα στεριανα σχολεια να διδασκουν θρησκευτικα, κοινωνιολογια, καλλιτεχνικα, γεωγραφια και οικιακη οικονομια... το διδακτορικο με τις ντοματες ειναι ασχετο, μπορει να υπαρχουν συναδελφοι που να πετανε στην ταξη στην ταξη εχοντας μονο ενα πτυχιο και διδακτορες με επικοινωνιακες δυσκολιες αλλα αυτο δεν αποτελει επιχειρημα για απαξιωση της θεσμοθετημενης επαγγελματικης καταρτισης και της δια βιου μαθησης.
Μη ριχνουμε την ευθυνη στους δανειστες, αυτα τα κολπα ειναι απλα αδιανοητα στις χωρες τους, εμεις κοιταμε διαχρονικα με τις τσαπατσουλιες και τις κουτοπονηριες ναβουλωνουμε τρυπες...

Στις χώρες του εξωτερικού πάντως οι εκπαιδευτικοί έχουν τουλάχιστο 2 αναθέσεις. Είναι προφανές ότι το άνοιγμα των αναθέσεων είναι στις απαιτήσεις των δανειστών.

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 23, 2016, 10:38:57 πμ »
Τυπικό είναι το θέμα. Πάντα υπήρχαν οι αναθέσεις για εξοικονόμηση θέσεων και συμπλήρωση ωραρίου. Δεν είναι τυχαίο που γεωγραφία διδάσκει ο μαθηματικός και ο θεολόγος ιστορία και κ.τ.λ. Θυμάμαι στο σχολείο μου, ο μαθηματικός μας έβαζε να παπαγαλίζουμε στο μάθημα της γεωγραφίας. Αποτέλεσμα;Είχα 20 αλλά δεν ξέρω τίποτα. Σοβαρά. Για καιρό έψαχνα το Μεσολόγγι αλλά είχα 20 στο μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 23, 2016, 10:52:54 πμ »
Τυπικό είναι το θέμα. Πάντα υπήρχαν οι αναθέσεις για εξοικονόμηση θέσεων και συμπλήρωση ωραρίου. Δεν είναι τυχαίο που γεωγραφία διδάσκει ο μαθηματικός και ο θεολόγος ιστορία και κ.τ.λ. Θυμάμαι στο σχολείο μου, ο μαθηματικός μας έβαζε να παπαγαλίζουμε στο μάθημα της γεωγραφίας. Αποτέλεσμα;Είχα 20 αλλά δεν ξέρω τίποτα. Σοβαρά. Για καιρό έψαχνα το Μεσολόγγι αλλά είχα 20 στο μάθημα.

Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις δεν είναι καθόλου τυπικό το θέμα.....
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 23, 2016, 01:26:26 μμ »
Πάγιο αίτημα της πλειοψηφείας των μονίμων και μερικών ακομα και φυσικά ανακούφιση για την ΟΛΜΕ. Δεν είναι ειρωνικό, απλώς δεν τολμάνε να βγουν ανοικτά και να το πούνε

Θα συμφωνήσω απόλυτα συναδελφε, όλα είναι συμφωνημένα με την ΟΛΜΕ, καμία αντίδραση!!!!!θύματα μόνο οι αναπληρωτές , για να σωθούν οι θεσούλες των μονίμων με κάθε τρόπο!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 23, 2016, 01:30:17 μμ »
Τυπικό είναι το θέμα. Πάντα υπήρχαν οι αναθέσεις για εξοικονόμηση θέσεων και συμπλήρωση ωραρίου. Δεν είναι τυχαίο που γεωγραφία διδάσκει ο μαθηματικός και ο θεολόγος ιστορία και κ.τ.λ. Θυμάμαι στο σχολείο μου, ο μαθηματικός μας έβαζε να παπαγαλίζουμε στο μάθημα της γεωγραφίας. Αποτέλεσμα;Είχα 20 αλλά δεν ξέρω τίποτα. Σοβαρά. Για καιρό έψαχνα το Μεσολόγγι αλλά είχα 20 στο μάθημα.
την ζημιά την έκανε ο δάσκαλο και όχι ο μαθηματικός!





 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 584

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.