*

Αποστολέας Θέμα: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;  (Αναγνώστηκε 18532 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 08, 2016, 11:24:47 μμ »


Σε αντίθεση με τα άλλα ζώα στον πλανήτη μας που το "κάνω.....{κάτι...}" είναι στο μεγαλύτερο βαθμό
Στο Homo Sapiens (του ΑρχαιοΕλληνικού Διαφωτισμού [που πια μετά την Αναγέννηση έχει εμποτιστεί με τις "δάφνες" του προτεσταντισμού--ψάξτε τι ευαγγελίζεται], όπως τον λέω) μετά το 1000πΧ ως τις μέρες μας υπερκερά το "είμαι/είναι....." στο βιολογικό του γονιδίωμα.
Με αυτό τον τρόπο (εγώ προσωπικά εξηγώ και το διαχρονικά εμφανιζόμενο bullying που τους έχει πιάσει κωλοπιλάλα στις μέρες μας, παρότι διαχρονικό) και άλλα πολλά.

Εν τέλει:
Δε "λέω" κάτι διαφορετικό από ό,τι ξέρουμε όλοι μας.
Απλά το "εξηγώ" με άλλο τρόπο:

"Εγώ είμαι....και στ'@ρ@ια μου εσύ!!".
"Αν τώρα σε "γουστάρω" {για κάποιο λόγο}...εεε εκεί αλλάζει το θέμα" (πχ έχεις να με χώσεις σε κανά......να κάνω τον.....)

Αυτά.
Συγγνώμη επειδή επιμένεις σε αυτό το απόσπασμα. Μπορείς να το εξηγήσεις τουλάχιστον;  Δεν μπορώ να καταλάβω το σημείο που θέλεις να τονίσεις. Ίσως πάλι φταίει το ότι δεν βγάζω κανένα νόημα. Η σύνταξη έχει πολλά κενά..... . Μπορεί να με μπερδεύει και η χρήση των λέξεων κωλοπιλαλα, βιολογικό γονιδιωμα, προτεσταντισμος, διαχρονικό και υπερκερα μέσα στην έκφραση μιας μόνο ιδέας.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2016, 11:30:26 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 08, 2016, 11:27:27 μμ »
Η ερώτηση ειναι για τον gvasilis
========================
Στην Β/θμια ο σύλλογος αναθέτει σε συνάδελφο...όμως την γενική ευθύνη έχει ο διευθυντής( Υπογράφει)
Στην Α/θμια ο Διευθυντής.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2016, 11:32:48 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 08, 2016, 11:39:04 μμ »
Συγγνώμη επειδή επιμένεις σε αυτό το απόσπασμα. Μπορείς να το εξηγήσεις τουλάχιστον;  Δεν μπορώ να καταλάβω το σημείο που θέλεις να τονίσεις. Ίσως πάλι φταίει το ότι δεν βγάζω κανένα νόημα. Η σύνταξη έχει πολλά κενά. Μπορεί να με μπερδεύει και η χρήση των λέξεων κωλοπιλαλα, βιολογικό γονιδιωμα, προτεσταντισμος, διαχρονικό και υπερκερα μέσα στην έκφραση μιας μόνο ιδέας.

Με λίγα λόγια:
"Η διαφορά του σημερινού Homo Sapiens (μετά το 1000πΧ) από τα άλλα ζώα στον πλανήτη είναι ότι το "είμαι/είναι...." έχει (πια μετά το 1000πΧ με την "απόκτηση" στο apparetus του της ικανότητας αυτοσυνειδησίας {που δεν έχουν τα άλλα ζώα στον πλανήτη ή έχουν σε ελαχιστότατο βαθμό}) εγγραφεί στο βιολογικό του γονιδίωμα.
Αυτό του έδωσε τη δυνατότητα για τον "πολιτισμό" που κατάφερε.
Αν το συγκεκριμενοποιήσουμε:
Ξεκίνησε με τον ΑρχαιοΕλληνισμό (πρέπει να γνωρίζουμε τα "χαρακτηριστικά" του)
Συνέχισε (σε "κύρια εγγραφή") με το Διαφωτισμό (και όλα τα "καλούδια αυτοεπιβεβαίωσης και συντήρησης και διατήρησής του ως "Καλό" στους σημερινούς Homo Sapiens πχ τα smartphones και ό,τι άλλο "τεχνολογικό επίτευγμα" που πηγάζει από αυτό ακριβώς το apparatus του Homo Sapiens (της αυτοσυνειδησίας με τά το 1000πΧ του "είμαι/είναι..."
Και διαποτίστηκε "ηθικά" ("Καλόν κ'αγαθόν τι είναι..." οχι με την ΑρχαιοΕλληνική εννοιά του) με τον (προεξάρχον σήμερα) προτεσταντισμό."


Αυτό (η "κατανόηση" του apparatus του ίδιου μας του εαυτού από το 1000πΧ εγγεγραμμένου πια και μη αυτοκατανοητού) δε μας επιτρέπει ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ να "πάμε παρακάτω":
Έτσι είμαστε._

Αν ένας πχ Homo Universalis (του 7000μΧ) έχει "άλλα χαρακτηριστικά" (πχ συμβίωσης με την υπόλοιπη φύση του πλανήτη) είναι άλλο θέμα (λόγω εγγραφής στο βιολογικό apparatus) :Υπάρχουν θεωρίες επί του θέματος.

Για την κατανόηση των παραπάνω θέλει multidisciplinary διερεύνση και πολλοί τα αρνούντα ότι "στέκουν επιστημονικά" τα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 08, 2016, 11:49:46 μμ »
1) Δηλαδή πώς προκύπτει ακριβώς ότι πριν το 1000 π.Χ. ο Homo Sapiens δεν είχε ικανότητα αυτοσυνειδησίας (Αιγύπτιοι, Σουμέριοι κτλ)?
2) Από που προκύπτει ότι δεν έχουν τα άλλα ζώα τέτοιες ικανότητες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 08, 2016, 11:55:35 μμ »
Η ερώτηση ειναι για τον gvasilis
========================
Στην Β/θμια ο σύλλογος αναθέτει σε συνάδελφο...όμως την γενική ευθύνη έχει ο διευθυντής( Υπογράφει)
Στην Α/θμια ο Διευθυντής.
So?

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:00:17 πμ »
@gvasilis
::::
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:02:30 πμ »
1) Δηλαδή πώς προκύπτει ακριβώς ότι πριν το 1000 π.Χ. ο Homo Sapiens δεν είχε ικανότητα αυτοσυνειδησίας (Αιγύπτιοι, Σουμέριοι κτλ)?
2) Από που προκύπτει ότι δεν έχουν τα άλλα ζώα τέτοιες ικανότητες?

Εννοείται ότι δεν είμαι παντογνώστης.
Ψάχνω και διευρευνώ ό,τι "συλλέγω".

Ελπίζω το ίδιο να κάνουμε όλοι μας (και σαν καθηγητές).

Διαφωνείς (επί της ουσίας) για την βιολογική εγγραφή του "είμαι/είναι...." στο Homo Sapiens;
Συμφωνείς ότι αυτό του έδωσε τη δυνατότητα να "παράγει αυτό τον πολιτισμό";
Γιατί ΔΕΝ.... τα άλλα ζώα στον πλανήτη;

Δεν σου ακούγονται λογικά;
Ειδικά ΑΝ "δεις" τη σχέση του σημερινού Homo Sapiens με την υπόλοιπη φύση (εννοείται και τους άλλος Homo Sapiens).

Εμένα μου ακούγονται λογικά.
ξαναλέω: χωρίς "επιστημονική επιβεβαίωση" (πέρα από γνώση του τι λέει η θεωρία της εξέλιξης που ακόμα κι αυτή αρνούνται πάρα πολλοί).

2 για αρχή:
1. διάβασε αυτό: https://en.wikipedia.org/wiki/Julian_Jaynes
2. Εδώ (2100πΧ): http://www.cbc.ca/news/technology/china-ancient-flood-1.3708724

Δεν "πρέπει" να ξέρουμε το ποιοί είμαστε για να "λύσουμε πρακτικά προβλήματά μας";
Αυτό ρωτώ.
και συζητάμε τα "τεχνικά" στοιχεία έπειτα.

Για αυτό επιμένω:
Έτσι (στο θέμα, έτσι; "Είμαστε συνάδελφοι;")
έτσι:
Και την εποχή του Κικέρωνα
και την εποχή του "Χριστού"
και την εποχή του Μεσαίωνα...
διαφωνείς;
Αυτός είναι ο Homo Sapiens του μετά το 1000πΧ και "πάμε παρακάτω".....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:08:10 πμ »
@gvasilis
::::
οκ οκ
για παράδειγμα κάποιοι εκπαιδευτικοί μπορούν να παίρνουν μεταθέσεις σε οργανικά κενά, να διορίζονται και να τοποθετούνται με Β ανάθεση. Η πλειοψηφία όχι
Έτσι μπορούν να εκμεταλλευτούν αυτό το προνόμιο για να βρουν σχολεία πιό ευνοικά, ενώ οι περισσότεροι όχι.
Βεβαια το γεγονός ότι κάποιοι ορίζουν σχολεία ευνοικά ή ανεπιθύμητα μαθήματα και ειδικότητες πρωτεύοντα ή δευτερεύονται επίσης δίνει ένα ακόμη παράδειγμα

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:22:56 πμ »
Εννοείται ότι δεν είμαι παντογνώστης.
Ψάχνω και διευρευνώ ό,τι "συλλέγω".

Ελπίζω το ίδιο να κάνουμε όλοι μας (και σαν καθηγητές).

Διαφωνείς (επί της ουσίας) για την βιολογική εγγραφή του "είμαι/είναι...." στο Homo Sapiens;
Συμφωνείς ότι αυτό του έδωσε τη δυνατότητα να "παράγει αυτό τον πολιτισμό";
Γιατί ΔΕΝ.... τα άλλα ζώα στον πλανήτη;

Δεν σου ακούγονται λογικά;
Ειδικά ΑΝ "δεις" τη σχέση του σημερινού Homo Sapiens με την υπόλοιπη φύση (εννοείται και τους άλλος Homo Sapiens).

Εμένα μου ακούγονται λογικά.
ξαναλέω: χωρίς "επιστημονική επιβεβαίωση" (πέρα από γνώση του τι λέει η θεωρία της εξέλιξης που ακόμα κι αυτή αρνούνται πάρα πολλοί).

2 για αρχή:
1. διάβασε αυτό: https://en.wikipedia.org/wiki/Julian_Jaynes
2. Εδώ (2100πΧ): http://www.cbc.ca/news/technology/china-ancient-flood-1.3708724

Δεν "πρέπει" να ξέρουμε το ποιοί είμαστε για να "λύσουμε πρακτικά προβλήματά μας";
Αυτό ρωτώ.
και συζητάμε τα "τεχνικά" στοιχεία έπειτα.

Για αυτό επιμένω:
Έτσι (στο θέμα, έτσι; "Είμαστε συνάδελφοι;")
έτσι:
Και την εποχή του Κικέρωνα
και την εποχή του "Χριστού"
και την εποχή του Μεσαίωνα...
διαφωνείς;
Αυτός είναι ο Homo Sapiens του μετά το 1000πΧ και "πάμε παρακάτω".....

Αν και εκτός θέματος:
Τεράστια κενά και θεωρίες που δεν μπορούν να αποδειχθούν, έχω την εντύπωση.
Και το 1000 π.Χ. τελείως αυθαίρετο. Δεν υπάρχει παρθενογένεση στους πολιτισμούς.
Ο κάθε πολιτισμός δανείζεται και παίρνει τη σκυτάλη από τους προηγούμενους.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:43:58 πμ »
Αν και εκτός θέματος:
Τεράστια κενά και θεωρίες που δεν μπορούν να αποδειχθούν, έχω την εντύπωση.
Και το 1000 π.Χ. τελείως αυθαίρετο. Δεν υπάρχει παρθενογένεση στους πολιτισμούς.
Ο κάθε πολιτισμός δανείζεται και παίρνει τη σκυτάλη από τους προηγούμενους.

Το έχω καταλάβει ότι ΔΕΝ είναι δυνατό να κατανοήσει κάποιος (Homo Sapiens, όχι προσωπικά, μη με παρεξηγήσετε πάλι, έτσι;) τι "είναι...." όταν "είναι μέσα σε αυτό το είναι...."
Καθόλου "εκτός θέματος". Απαραίτητη προϋπόθεση για "λύση" στο topic "Τελικά είμαστε συνάδελφοι;"
Ναι: Τα "κενά" ΔΕΝ μπορούν να αποδειχτούν. (Για πλάκα: Παρότι ΔΕΝ "μπορεί να αποδειχτεί ότι υπήρξε Ιησούς με αυτά τα χαρακτηριστικά το 1μΧ με 33μΧ πάρα πολλοί τα πιστεύουν, όμως...Σε βάζει σε σκέψεις για το "πως στήθηκε και πως συντηρείτε αυτίς ο πολιτισμός;" {του ΑρχαιοΕλληνικού Διαφωτισμού, όπως τον ονομάζω!!}

Δε μιλά για "πολιτισμούς" ούτε για "Επιστημονικές Επαναστάσεις κατά Kuhn",
"μιλά" για το είδος Homo Sapiens και αυτό θέλει γνώση (και αποδοχή) της Δαρβινικής θεώρησης και πάρα πολλοί αρνούνται ακόμα και αυτή.

Τα link που σου στειλα τα διάβασες; Αν ΟΧΙ, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε (Με την έννοια του "δεν δυνάμεθα με τίποτα να σηκώσουμε μια πέτρα 500κιλών"!!)
Πάρε και τα επόμενα:
1. http://www.protoporia.gr/dialektiki-toy-diafotismoy-p-65425.html
2. http://www.protoporia.gr/syntomi-istoria-tis-dytikis-skepsis-p-440712.html

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 09, 2016, 12:55:11 πμ »
Το έχω καταλάβει ότι ΔΕΝ είναι δυνατό να κατανοήσει κάποιος (Homo Sapiens, όχι προσωπικά, μη με παρεξηγήσετε πάλι, έτσι;) τι "είναι...." όταν "είναι μέσα σε αυτό το είναι...."
Καθόλου "εκτός θέματος". Απαραίτητη προϋπόθεση για "λύση" στο topic "Τελικά είμαστε συνάδελφοι;"
Ναι: Τα "κενά" ΔΕΝ μπορούν να αποδειχτούν. (Για πλάκα: Παρότι ΔΕΝ "μπορεί να αποδειχτεί ότι υπήρξε Ιησούς με αυτά τα χαρακτηριστικά το 1μΧ με 33μΧ πάρα πολλοί τα πιστεύουν, όμως...Σε βάζει σε σκέψεις για το "πως στήθηκε και πως συντηρείτε αυτίς ο πολιτισμός;" {του ΑρχαιοΕλληνικού Διαφωτισμού, όπως τον ονομάζω!!}

Δε μιλά για "πολιτισμούς" ούτε για "Επιστημονικές Επαναστάσεις κατά Kuhn",
"μιλά" για το είδος Homo Sapiens και αυτό θέλει γνώση (και αποδοχή) της Δαρβινικής θεώρησης και πάρα πολλοί αρνούνται ακόμα και αυτή.

Τα link που σου στειλα τα διάβασες; Αν ΟΧΙ, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε (Με την έννοια του "δεν δυνάμεθα με τίποτα να σηκώσουμε μια πέτρα 500κιλών"!!)
Πάρε και τα επόμενα:
1. http://www.protoporia.gr/dialektiki-toy-diafotismoy-p-65425.html
2. http://www.protoporia.gr/syntomi-istoria-tis-dytikis-skepsis-p-440712.html

Και σε ποιο ακριβώς σημείο των links αναφέρεται ότι οι ικανότητες αυτοσυνείδησης ξεκίνησαν το 1000 π.Χ., όπως αναφέρεις επανηλλειμένα?

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 09, 2016, 01:05:57 πμ »
Και σε ποιο ακριβώς σημείο των links αναφέρεται ότι οι ικανότητες αυτοσυνείδησης ξεκίνησαν το 1000 π.Χ., όπως αναφέρεις επανηλλειμένα?

https://en.wikipedia.org/wiki/Julian_Jaynes

Εννοείται ότι το 1000πΧ είναι με την έννοια του "τάξης μεγέθους" που λέμε στη Φυσική:
Δε σημαίνει ότι το 1001πΧ ΔΕΝ....και ξαφνικά το 999πΧ ΝΑΙ... ΔΕ σημαίνει αυτό.

Δε "λειτουργεί" έτσι η εξελικτική θεώρηση.
Δε σημαίνει ότι:
Το 2000πΧ δεν υπήρχαν (λιγότεροι σε ποσοστό)με τα "σημερινά χαρακτηριστικά"
Το 2000μΧ δεν υπάρχουν (λιγότεροι σε ποσοστό) με τα προ του 1000πΧ χαρακτηριστικά.
Ότι έγινε αυτόματη μετάβαση.

Χρειάζεται γνώση της εξελικτικής θεωρίας και γίνονται οι "επικρατούσες" μεταβάσεις:
πχ από Homo Neadertalensis σε Homo Sapiens (καμιά σχέση το 1 είδος με το άλλο) και που (σε ποιό σημείο του πλανήτη).

ΔΕ μπορεί , όμως, αν δεν "γνωρίζουμε επιστημονικά" (έστω με όση "δημοκρατικότητα" χαρακτηρίζει κάτι επιστημονικό: Καταλαβαίνεις, νομίζω: Δεν υπάρχει "σωστό/λάθος" ΑΠΛΑ: Οι περισσότεροι "επιστήμονες" "αποδεικνύουν" κάτι και μετά τους πιστεύουν και οι υπόλοιπο απλοί άνθρωποι σαν "απόλυτη αλήθεια") ,
αν δε γνωρίζουμε τα "χαρακτηριστικά" του είδους μας
να "λύσουμε" οποιοδήποτε θέμα αφορά τις "σχέσεις" μεταξύ μας και με την υπόλοιπη φύση του πλανήτη.

"Είμαστε συνάδελφοι τελικά;"
Δεν είναι τόσο απλό....Έχει "προηγούμενο": Το ποιοί "είμαστε"...

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 09, 2016, 01:20:09 πμ »
https://en.wikipedia.org/wiki/Julian_Jaynes

Εννοείται ότι το 1000πΧ είναι με την έννοια του "τάξης μεγέθους" που λέμε στη Φυσική:
Δε σημαίνει ότι το 1001πΧ ΔΕΝ....και ξαφνικά το 999πΧ ΝΑΙ... ΔΕ σημαίνει αυτό.

Δε "λειτουργεί" έτσι η εξελικτική θεώρηση.
Δε σημαίνει ότι:
Το 2000πΧ δεν υπήρχαν (λιγότεροι σε ποσοστό)με τα "σημερινά χαρακτηριστικά"
Το 2000μΧ δεν υπάρχουν (λιγότεροι σε ποσοστό) με τα προ του 1000πΧ χαρακτηριστικά.
Ότι έγινε αυτόματη μετάβαση.

Χρειάζεται γνώση της εξελικτικής θεωρίας και γίνονται οι "επικρατούσες" μεταβάσεις:
πχ από Homo Neadertalensis σε Homo Sapiens (καμιά σχέση το 1 είδος με το άλλο) και που (σε ποιό σημείο του πλανήτη).

ΔΕ μπορεί , όμως, αν δεν "γνωρίζουμε επιστημονικά" (έστω με όση "δημοκρατικότητα" χαρακτηρίζει κάτι επιστημονικό: Καταλαβαίνεις, νομίζω: Δεν υπάρχει "σωστό/λάθος" ΑΠΛΑ: Οι περισσότεροι "επιστήμονες" "αποδεικνύουν" κάτι και μετά τους πιστεύουν και οι υπόλοιπο απλοί άνθρωποι σαν "απόλυτη αλήθεια") ,
αν δε γνωρίζουμε τα "χαρακτηριστικά" του είδους μας
να "λύσουμε" οποιοδήποτε θέμα αφορά τις "σχέσεις" μεταξύ μας και με την υπόλοιπη φύση του πλανήτη.

"Είμαστε συνάδελφοι τελικά;"
Δεν είναι τόσο απλό....Έχει "προηγούμενο": Το ποιοί "είμαστε"...

Δεν με εκπλήσει καθόλου που οι υποθέσεις αυτού του Julian Jaynes, που παραθέτεις, αμφισβητούνται.
Και φυσικά ούτε λόγος για κάτι που να τις αποδεικνύει.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Είμαστε συνάδελφοι τελικά;
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 09, 2016, 01:30:28 πμ »
Δεν με εκπλήσει καθόλου που οι υποθέσεις αυτού του Julian Jaynes, που παραθέτεις, αμφισβητούνται.
Και φυσικά ούτε λόγος για κάτι που να τις αποδεικνύει.

Τα είπα για "δημοκρατικότητα της "Επιστήμης"". Διάβασε και τα 2 τελευταία links.

Διάβασε και για "Επιστημονικές Επαναστάσεις κατά Kuhn", αν ενδιαφέρεσαι.

Αλλιώς, και το κατανοώ, ζούμε (και πεθαίνουμε) ΑΠΛΑ... Ένα σωρό άλλοι Homo Sapiens έφυγαν απλά από τον πλανήτη, άλλωστε, δε θα μπορούσε και να'ναι αλλιώς.
Απλά (και οι 99,9% το κάνουν) ζούμε ΑΠΛΑ και παντελονάρουμε τη 1000μπα€ μας και ΑΠΛΑ....

1 Σωρό θεωρήσεις υπάρχουν.

Ο καθείς ότι μπορεί (και θέλει, γιατί??άραγε?? "αναγκάζεται" από κάτι; από την ίδια τη φύση του, ίσως;).

Πάρε και άλλα 2 (άσχετα με το θέμα, όμως) να δεις τι "υπάρχει" (εννοείται όχι "επιστημονικά" αποδεδειγμένα, άλλωστε σου'πα τη θεώρησή μου για την "Επιστήμη"):
"Κουφά" τελείως:

Nnaturalness  https://www.newscientist.com/article/2099914-ghost-particles-may-explain-why-gravity-is-so-surprisingly-weak/


Fractal Cosmology http://www3.amherst.edu/~rloldershaw/

Οι περισσότεροι ΑΠΛΑ: Ας ζήσουμε (όπως τα βρήκαμε).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 400
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.