*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 210754 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #224 στις: Φεβρουάριος 08, 2012, 08:37:43 μμ »
Πού βρίσκεστε στην ύλη; Με κάλεσαν αναπληρώτρια τώρα κ μου έδωσαν ΟΟΟΛΑ τα φιλολογικά της Α! Καλό ε; Αυτό θα πεί χώσιμο!
Εμείς είμαστε Ξενοφώντα σήμερα τελείωσα το μεταφρασμένο μετά τη δίκη Θηραμένη. Προβληματίζομαι αν πρέπει να τα προχωρήσω κι άλλο ή να τους δώσω σε περίληψη τα παρακάτω και να μπω Θουκυδίδη. (λέω να αφιερώσω και μια 1-2 ώρες -ανάλογα πώς θα τσουλήσει- στην ανακεφαλαίωση του Ξενοφώντα). Εσείς κάνατε ή θα κάνετε ανακεφαλαιωση πριν προχωρήσετε στον Θούκυ;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:55:49 »

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 12:50:00 πμ »
Στο σχολείο των παιδιών που κάνω ιδιαίτερα έκαναν βιαστικά και τις παραγράφους 18-23 του κεφ.4 στον Ξενοφώντα, δεν έκαναν ανακεφαλαίωση και αυτή τη βδομάδα τελείωσαν το κεφ.70 του Γ βιβλίου του Θουκυδίδη.
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουάριος 09, 2012, 09:50:09 πμ »
εγω ειμαι στην ανακαιφαλαιωση του Ξενοφωντα.εγω κανω συντακτικο καποια επιλεγμενα κομματια και γραμματικη τους δινω ακησεις μεσα απο το κειμενο.σχολιαζουμε αρκετα το κειμενο και προσπαθουμε να κατανοουν τα παιδια το κειμενο.με το συμβουλο που μιλησα ειπε πως ακολουθουμε το νεο προγραμμα σπουδων αλλα και τις αναγκες των μαθητων μας.το μονο παντως που αρεσει στους μαθητες ειναι οτι δεν εχουν να μαθουν παπαγαλια μεταφραση και οταν γινεται προσπαθεια να συγκρινουμε παρον με παρελθον.

Αποσυνδεδεμένος g_vagia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:01:00 μμ »
Καλησπέρα,
Επειδή μου ανέθεσαν μια εργασία θα μπορούσε κάποιος-α από σας να μου πεί ποιες είναι οι λεκτικές αντιθέσεις στο κεφ 28 του Θουκυδίδη; Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!
Σας παρακαλώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 29, 2012, 09:25:09 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:55:49 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #228 στις: Μάρτιος 02, 2012, 01:13:25 πμ »
Παράξενο που σου έβαλαν ερώτηση που αφορά στο βιβλίο Ι γιατί σύμφωνα με τις φετινές οδηγίες διδασκεται το βιβλίο 3!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #229 στις: Μάρτιος 13, 2012, 12:41:32 πμ »
Παιδια έχω την εξής απορία: γιατι καθηγήτρια μαθητή μου ξεκίνησε το πρώτο βιβλίο του Θουκυδίδη;;

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #230 στις: Μάρτιος 13, 2012, 11:31:11 πμ »
Παιδια έχω την εξής απορία: γιατι καθηγήτρια μαθητή μου ξεκίνησε το πρώτο βιβλίο του Θουκυδίδη;;

Μπορεί να κάνει το 1ο βιβλίο περιληπτικά για να κατανοήσουν τα παιδιά την προϊστορία των Κερκυραϊκών. Δηλαδή τη διαμάχη με τους Κορινθίους για την Επίδαμνο, την επιμαχία μεταξύ Κέρκυρας-Αθήνας, τη ναυμαχία μεταξύ Κερκυραίων-Κορινθίων κ.λπ. Αυτά ούτως ή άλλως πρέπει να αναφερθούν -εγώ στο φροντιστήριο τους τα είπα και μετά τους έδωσα μία περίληψη- μπορεί εκείνη να τα κάνει περιληπτικά μέσα από το αρχαίο κείμενο.
Τώρα αν κάνει το κείμενο αναλυτικά, τι να πω, δεν ξέρω! Πάντως το 1ο βιβλίο είναι εκτός ύλης φέτος.

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #231 στις: Μάρτιος 13, 2012, 11:44:55 πμ »
Δυστυχως δεν προκειται για περίληψη! Εννοειται οτι αρχικα τους λεμε 5 βασικα πραγματα για να καταλαβουν περι τινος προκειται. Το θεμα ειναι οτι φετος ανακουφιστηκα οταν ειδα οτι το προγραμμα σπουδών προβλέπει  μόνο 3ο βιβλίο, γιατι ηταν πολυ δυσκολο να προσπαθεις μεσα σε ταξη φροντιστηριου στους μισούς να κανεις το πρωτο και στους άλλους το τρίτο βιβλίο.
Εχουμε μπει κανονικα στο 3ο εδω και αρκετο καιρο και την προηγουμενη βδομαδα η καθηγητρια ενος μαθητη στο τμημα μου τους κανει το 1ο βιβλιο. Δεν προκειται για περιληψη, κανει γραμματικη-συντακτικο και τα λοιπά.

Απλά είναι πολυ κριμα ορισμενοι συνάδελφοι να κανουν του κεφαλιου τους ... πραγματικα δεν ξερω τι να πω!

Αποσυνδεδεμένος Spes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #232 στις: Μάρτιος 13, 2012, 12:12:16 μμ »
Πραγματικά ήταν σωτήριο που το αφαίρεσαν από την ύλη, γιατί στο φροντιστήριο έχουμε ούτως ή άλλως πολύ περιορισμένο χρόνο σε σχέση με το σχολείο. Πολύ άγχος πέρυσι!
Μάλλον η συγκεκριμένη καθηγήτρια δεν έχει διαβάσει τις οδηγίες! Μόνη της την έχει όλη την πρώτη Λυκείου; Γιατί αν τα άλλα τμήματα τα έχει άλλος καθηγητής θα υπάρχει πρόβλημα στο τέλος.
Και στους δικούς μου μαθητές ο κάθε καθηγητής έχει κανει επιλογή από τον Ξενοφώντα. Άλλοι έφτασαν μέχρι το γκρέμισμα των μακρών τειχών, άλλοι πέρασαν τη δίκη του Θηραμένη και τον λόγο του Κλεόκριτου και έκαναν μόνο την αποκατάσταση της δημοκρατίας στην Αθήνα (μάλιστα στο σχολείο τους είπε η καθηγήτρια ότι τα πέρασαν γιατι ήταν εκτός ύλης!)
Αλλά εντάξει, καμία σχέση, αυτό που λες είναι πολύ τραβηγμένο! Ξεκάθαρα δεν είναι στην ύλη το πρώτο βιβλίο! Ελπίζω να την ενημερώσουν και να μπει στο τρίτο... Σου δημιουργεί πρόβλημα χωρίς λόγο. Κρίμα...  :-\

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #233 στις: Μάρτιος 13, 2012, 01:05:38 μμ »
Όντως θα δημιουργηθει προβλημα. Εκτος κ αν κανει αυτή σε όλη την α΄ λυκείου. Θα το μάθω... Εγω εκανα κανονικα ότι προβλέπει η υλη στον Ξενοφώντα, απλά τα εκανα λίγο πιο συντομα τα τελευταια.

Τελοσπάντων,  η συγκεκριμενη καθηγητρια γενικα ειναι στον κόσμο της... οπότε καλό μου κουράγιο και φέτος!

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #234 στις: Μάρτιος 15, 2012, 11:37:21 μμ »
Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι βρίσκουν (διδακτικά) στο α' βιβλίο. Εγώ θα επέλεγα το 6ο - 7ο. νομίζω πολύ ενδιαφέρον για τα παιδιά, αν και δύσκολο σε κάποια σημεία. Ακόμα θυμάμαι τα Σικελικά που κάναμε στο γυμνάσιο από μετάφραση. Ωραίο κείμενο...
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #235 στις: Μάιος 11, 2012, 01:17:38 πμ »
Μια ερώτηση: Στην ύλη των εξετάσεων για τα Αρχαία περιλαμβάνεται και το Εγχειρίδιο Γλωσσικής Διδασκαλίας; Και πόσες ενότητες;  Το Π.Δ. δεν αναφέρει κάτι γι' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #236 στις: Μάιος 12, 2012, 09:33:32 μμ »
συναδελφοι σας παρακαλω, μπορει καποιος να στειλει ειτε εδω ειτε σε πρ.μ ενα προτεινομενο θεμα συμφωνο με το νεο συστημα αξιολογησης?επισης, θα ηθελα και ενα για λογοτεχνια και ενα για εκθεση...(ειδικα με την λογοτεχνια Α λυκειου , δεν εχω καταλαβει τιποτε απο το τι θα ζητησουν και τι πρεπει να γνωριζει ενας μαθητης πριν δωσει εξετασεις...)

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #237 στις: Μάιος 13, 2012, 09:51:56 πμ »
Διάβασε το Πρόγραμμα Σπουδών και το Νέο ΠΔ σχετικά με το σύστημα αξιολόγησης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.