*

Αποστολέας Θέμα: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 210753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #294 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 11:38:00 μμ »
Mε αφορμή την ερώτησή σου, μόλις το κοίταξα στο ΦΕΚ (27 ιΟΥΝΊΟΥ 2011) και αναφέρει το εξής:

Διευκρίνιση: Τόσο η Εισαγωγή όσο και το Χρονο−
λόγιο δεν εξετάζονται. Στην αρχή χρησιμοποιούνται,
για να γίνει κατανοητό το πλαίσιο όπου θα ενταχθεί η
ανάγνωση των κειμένων. Στη συνέχεια αποτελούν υλικό
αναφοράς, όπου μπορεί να καταφεύγει ο μαθητής, για
να βρει ενδεχομένως απαντήσεις σε ερωτήματα που
τίθενται κατά τη διδασκαλία συγκεκριμένων κεφαλαίων
και, κυρίως, κατά τη γενική θεώρηση κάθε έργου.

Κοιτάξτε κι αυτή τη σελίδα, ίσως σας βοηθήσει: http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/1460-fek-1562-2011-proagramma-spoudwn-filologika-a-lykeiou.html
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2012, 11:39:51 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:13 »

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #295 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 09:37:07 μμ »
Διαβάσατε τις καινούργιες οδηγίες για τη διδασκαλία και την αξιολόγηση των Αρχαίων της Α'; :o
Επειδή τις διάβασα αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω αυτό που βλέπω, ας μου επιβεβαιώσει και ένας άλλος άνθρωπος, πιο ψύχραιμος από εμένα, ότι ξαναγυρνάμε στη διδασκαλία της εισαγωγής και τη μετάφραση, καθώς και την αξιολόγησή τους.
Την προηγούμενη βδομάδα που ξεκίνησα ένα μάθημα στην Α' έδινα διευκρινίσεις για τον καινούργιο τρόπο διδασκαλίας και εξέτασης, που μου επιβεβαίωσε και η μαθήτρια ότι τα ίδια τους είπαν και στο σχολείο, και τώρα θα πρέπει να πάω και να της πω τι ακριβώς; "Συγγνώμη, γράψε λάθος και πάμε πάλι από την αρχή!";
Ντρέπομαι για λογαριασμό όλων...
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #296 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 09:41:01 μμ »
Πού μπορώ να βρω τις καινούργιες οδηγίες και ποτε ανακοινώθηκαν;

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #297 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 09:45:26 μμ »
Σήμερα τις είδα εδώ στο φόρουμ. Κοίτα στην αρχική σελίδα και θα τις βρεις! :)
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:49:13 »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #298 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 11:29:47 πμ »
Ναι δυστυχώς....
Τη Δευτέρα λοιπόν θα πρέπει όλοι να ρεζιλευτούμε στις τάξεις μας ακυρώνοντας ουσιαστικά όσα λέγαμε τόσες μέρες.

Ναι, επιστρέφουν η εξέταση της εισαγωγής και της μετάφρασης, καθώς και η συστηματική διδασκαλία του Εγχειριδίου Γλωσσικής διδασκαλίας.

Ο Θεός βοηθός με τους ηλίθιους ερασιτέχνες που έχουμε μπλέξει...
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #299 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 11:45:49 πμ »
Καλά!!! Πρώτη φορά τους συμβαίνει!!! Τι να πρωτοπούμε; Για τα Αρχαία της Α; Για τη Λογοτεχνία της Α; ...που πέρυσι μας έπρηξαν με το νέο σύστημα και φέτος που τα παιδιά είναι στη Β, διδάσκονται με τον παλιό τρόπο; Τους πίνακες που αρχικά κλειδώνουν, διαρρέουν πληροφορίες ότι θα ξεκλειδώσουν και μετά το ξαναπαίρνουν πίσω; Άσχετοι!!! Δεν ξέρουν τι τους γίνεται!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #300 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 12:08:16 μμ »
Ποιος μαθητής και ποιος γονιός θα πιστέψει πως άλλαξε ο τρόπος εξέτασης ξαφνικά τον Σεπτέμβριο; Κι εγώ σκέφτομαι πως οι μαθητές θα με θεωρήσουν άσχετη όταν τους πω την Δευτέρα "Συγγνώμη, αλλά μες στο σ/κ όλα άλλαξαν και πλέον θα απαιτείται και μετάφραση". Στόχος τους η πλήρης απαξίωσή μας!!!

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #301 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 01:08:43 μμ »
Έλεος ,δεν αντέχω άλλο με τις παλινωδίες του υπουργείου.  Είχα οργανώσει την διδασκαλία μου βάσει του νέου προγράμματος σπουδών και είχα αφιερώσει ατέλειωτο χρόνο για να το αφομοιώσω και να ετοιμάσω ασκήσεις για τα παιδια.  Τώρα όλα ανατρέπονται και πάνε χαμένοι όλοι οι κόποι και το διάβασμα. Τώρα θα ξεφτιλιστώ κιόλας. Μία μαθήτρια με  ρώτησε την προηγούμενη εβδομάδα γιατί δεν εξετάζω μετάφραση αφού στα άλλα σχολεία εξετάζουν και της απάντησα ότι κακώς εξετάζουν αφού έχει καταργηθεί . Με κοίταξε κάπως θέλοντας να μου δείξει ότι είμαι άσχετος.
Άντε εγώ τώρα να της πω την δευτέρα ότι άλλαξαν τα πράγματα και τελικά επανερχόμαστε στα παλιά. Αυτή θα πιστέψει ότι είχα κάνει λάθος από τη αρχή και τώρα το κατάλαβα και πάω να το διορθώσω λόγω της δικής της παρέμβασης. Φυσικά θα θεωρήσει δικαιολογίες τα περί νέων οδηγιών του υπουργείου..
Επίσης αυτοί που δεν διάβαζαν ποτέ τις οδηγιές του υπουργείου  και τις έλεγαν βλακείες τώρα θα δικαιωθούν και εγώ θα φανώ ως ο άσχετος της ιστορίας.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #302 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 01:12:03 μμ »
Ξεφτίλα, θα γίνω ρεζίλι. Τι να τους πω τώρα ότι θα γυρίσουμε πίσω να κάνουμε πάλι εισαγωγή ή οτι κόβονται οι ασκήσεις που τους  έφερνα και ήταν εκτός γλωσσικού εγχειριδίου;

Αποσυνδεδεμένος constansn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #303 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 01:36:27 μμ »
το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να δείξει τις οδηγίες του υπουργείου σε γονείς και μαθητές και να επισημάνει την ημερομηνία εκδοσής τους. Αυτό έκανα πέρσι και δεν είχα πρόβλημα, αυτό θα κάνω και φέτος και ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2012, 01:48:21 μμ από constansn »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #304 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 06:55:58 μμ »
Πράγματι έτσι είναι, filologos100, μην τρελαίνεσαι. Εκτυπώνεις ένα αντίγραφο των οδηγιών και το.... κορνιζάρετε στην τάξη να τελειώνουμε. ;D ;D
 ΕΠίσης θα σου έλεγα να μην διστάζεις να τονίζεις με κάθε ευκαιρία ότι όσοι απλά αδιαφόρησαν εξ αρχής για τις οδηγίες του Υπουργείου δεν το έκαναν επειδή είναι πιο έξυπνοι ή καλύτεροι καθηγητές, αλλά το εντελώς αντίθετο! Μην μασας!!!!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #305 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 08:47:26 πμ »
Νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να αισθανόμαστε εμείς υπεύθυνοι για τις αιφνιδιαστικές αλλαγές του υπουργείου. Το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να ενημερώνουμε τους μαθητές μας για την κατάσταση αυτή καθώς και τους γονείς (ιδίως αν κάνουμε ιδιαίτερα). Πέρυσι όσοι διδάξαμε σε Α' Λυκείου αυτό κάναμε στο σχολείο μου. Εγώ προσωπικά προσπάθησα στ' αρχαία να ακολουθήσω εν μέρει τις οδηγίες χωρίς να εγκαταλείψω τον παλιό τρόπο. Απλώς το έκανα "καμουφλαρισμένα". Τους έδινα υλικό και τους δίδασκα τα φαινόμενα του εγχειριδίου χωρίς να τους λέω να το φέρνουν. Απλώς φέτος θα το χρησιμοποιούν πάλι και επισήμως. Στα κείμενα έκανα συντακτική ανάλυση και τους εξηγούσα ότι έτσι θα καταλάβουν καλύτερα το νόημα για να βγάλουν τη μετάφραση κι ας μην τη ζητούσαμε στην αξιολόγηση. Τα παιδιά (τουλάχιστον τα περισσότερα) αναγνωρίζουν τη δουλειά και προσαρμόζονται όταν τους δίνεται μια σωστή κατεύθυνση. Αρκετά άγχη έχουμε! Μη φορτωνόμαστε και την ανευθυνότητα των άλλων!

Αποσυνδεδεμένος στρατηγοσ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #306 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:44:32 μμ »
παρακαλω παιδια που ειναι οι οδηγιες΄¨

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αρχαία Ελληνικά Α' Λυκείου
« Απάντηση #307 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 02:26:27 μμ »
Δεν ξέρω πώς θα αντιδρούσα αν από αύριο θα έπρεπε να μπω σε τάξη. Τα παιδιά είναι αυστηρά, κριτικά και ελεγκτικά. Συγκρίνουν συμπεριφορές και μεθόδους άλλων καθηγητών και σε κρίνουν επιφανειακά για πράγματα που δεν είναι η δουλειά τους, φυσικά, να γνωρίζουν ή να παρακολουθούν. Δεν θα ένιωθα υπεύθυνη αλλά θα ντρεπόμουν για την εικόνα αυτής της χώρας που θα χρειαζόταν να τους μεταφέρω. Βεβιασμένες αλλαγές την προηγούμενη χρονιά με προχειρογραμμένα και βιαστικά συντεταγμένα "νέα" προγράμματα σπουδών προς την κατεύθυνση ενός "νέου" , "πολλά υποσχόμενου" σχολείου, με μηδενικές επιμορφώσεις στους διδάσκοντες και χωρίς καμιά υποστήριξη από τα υπάρχοντα διδακτικά εγχειρίδια, για να έρθει μια άλλη κυβέρνηση και με το άλλοθι, ίσως, του παγώματος οποιασδήποτε αλλαγής λόγω κρίσης να ξαναγυρίσει σε πράγματα παλιά, οικεία και δοκιμασμένα (και δεν κάνω καμιά αξιολόγηση του ενός έναντι του άλλου προγράμματος). Γι'αυτό θα ντρεπόμουν, για την έλλειψη συνείδησης και μακρόπνοου προγραμματισμού. Πώς να διδάξεις υπευθυνότητα, συνεργασία, συνέπεια στα παιδιά όταν καθημερινά και έμπρακτα αποδεικνύεται ότι είναι έννοιες που καμιά αξία και καμιά εφαρμογή δεν έχουν; Ίσως είναι καλύτερα που βρίσκομαι εκτός τάξης, τελικά, δεν ξέρω...
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159861
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 478

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.