*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17  (Αναγνώστηκε 172920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 09:28:27 μμ »
marahes, δυστυχώς για εμάς, δεν υπάρχει κάποιος με διασυνδέσεις να μπει μπροστά και να προσπαθήσουμε να απαιτήσουμε πράγματα. οι συνάδελφοί μας των εικαστικών, από ότι μου είπε μια φίλη, έχουν μια πολύ δυναμική εκπαιδευτικό που νομίζω βγήκε και σην τηλεόραση κάποια στιγμή. πήγα τη δευτέρα στην ημερίδα για τις ξένες γλώσσες στο υπουργείο παιδείας και την ημερίδα άνοιξε ο ίδιος ο υπουργός λέγοντας ότι θα σταθεί δίπλα μας. κάποια κυρία του φώναξε πως; μειώνοντας τις ώρες μας; και φυσικά απέφυγε να απαντήσει. προσωπικά, δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος και για α επόμενα χρόνια. αυτά.

κενά αθμια ευβοίας  26 κ κυκλάδων 22 (μου τα είπε ο κύριος με ον οποίο μίλησα το πρωί)

Φυσικά και δεν απάντησε, τη δίκη μας ειδικότητα ειδικά την έχουν θάψει τόσα χρόνια,με τυχάρπαστα φροντιστήρια και χορήγηση επαρκειων σε όλους που δηλώνουν 'καθηγητες' ενώ ούτε κατα διάνοια δεν είναι, ενώ εμείς μένουμε ανεργοι. με ελάχιστες προσλήψεις στα δημόσια σχολεία,με πιστώσεις μεροληπτικές υπέρ συγκεκριμένων ειδικοτήτων κάθε χρόνο.Με διαρκή αβεβαιότητα και άγχος και με κανένα μέλλον στον ορίζοντα.

Και φταίμε εμείς.Γιατι δεν εκπροσωπούμε οι ίδιοι τους εαυτούς μας,την επιστήμη μας, σαν ομάδα; Ο καθένας μόνος του άκρη δε βγάζει κι η κατάσταση χειροτερεύει σταθερά.
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:15 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:39:13 μμ »
Μετά από 7000 προσλήψεις χάνω την υπομονή μου. Γιατί εμείς δεν έχουμε καμία πληροφορία και κανένα χρονοδιάγραμμα;

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:47:25 μμ »
Λοιπον¨.....Χθες πηγε κ αλλη επιτροπή 5 γυμναστών στο υπουργείο. Ο Πολίτης τους ειπε για 72 προσληψεις γυμναστών κ οτι κ των αγγλικων κ πληροφορικής στα 100 ανα κλάδο θα κυμανθεί.
Και μάλιστα τους ειπε πως απο τους αγγλικούς δεν βλέπει καμια αντίδραση οποτε δεν θα αυξήσει τους αριθμούς
Τι κανουμε συναδελφοι????Που ειμαστε???????Αυριο εχουμε κανονισει 11κ30 στο υπουργειο, SOS, ΕΚΚΛΗΣΗ!Οσοι ειστε Αθηνα! Τελειωνουμε!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:54:13 μμ »
Λοιπον¨.....Χθες πηγε κ αλλη επιτροπή 5 γυμναστών στο υπουργείο. Ο Πολίτης τους ειπε για 72 προσληψεις γυμναστών κ οτι κ των αγγλικων κ πληροφορικής στα 100 ανα κλάδο θα κυμανθεί.
Και μάλιστα τους ειπε πως απο τους αγγλικούς δεν βλέπει καμια αντίδραση οποτε δεν θα αυξήσει τους αριθμούς
Τι κανουμε συναδελφοι????Που ειμαστε???????Αυριο εχουμε κανονισει 11κ30 στο υπουργειο, SOS, ΕΚΚΛΗΣΗ!Οσοι ειστε Αθηνα! Τελειωνουμε!!!!!!!!!!!

Έχουμε ήδη τελειώσει,με τους ανίκανους που έχουμε μπλέξει τόσα χρόνια τώρα! Τα κενά είναι πολύ περισσότερα από όσα λένε,μόνο δυτική Αθήνα,γ' Αθήνας συγκεκριμένα,τα μισά σχολεία είναι χωρίς Αγγλικούς, και η διεύθυνση λέει ότι δεν έχει κενά!!Μας έχουν βγάλει εκτός ΙΕΚ,δια βίου μάθηση τέλος και τα φροντιστήρια εργάζονται με επαρκειουχους χωρίς γνώσεις και χωρίς ικανότητες που σφετερίζονται τον τίτλο του καθηγητή που δεν τους ανήκει!

Δυστυχώς είμαι εκτός Αθηνών μέχρι την Κυριακή,που να πάρει!!!! :(Αλλα θα πάρω το υπουργείο αύριο,έστω κι από μακριά,η αντίδραση είναι αντίδραση!!:/Όσοι είμαστε εκτός Αθηνών...σπάστε τα τηλέφωνα τους αύριο!!!!
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:12:15 »

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:55:48 μμ »
Συγνώμη βρε παιδιά..να καταλάβω..έχουμε 400 κενά και θα καλύψει μόνο τα 100;; με ποια λογική;
εκτός αν εννοούσε 100 άτομα α φάση και οι υπόλοιποι αργότερα για να αυξηθούν οι πιστώσεις..ας πάρουμε τηλ αύριο να δούμε τι θα μας πουν..δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να έρθω Αθήνα..

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:16:33 μμ »
Ναι 800 θεατρολογοι και 100 αγγλικών. Τι δεν μου πάει καλά; Θα πάρω και εγώ τηλέφωνο αύριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:20:23 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 09:22:58 μμ »
Επειδή είμαι μακρυά από Αθήνα, δεν μπορώ να παραστώ, αλλά θα πάρω κι εγώ στα τηλέφωνα που είδα παραπάνω. Ελπίζω να είναι όσο το δυνατό περισσότεροι αύριο εκεί για να ακουστούν οι φωνές μας, γιατί μάλλον μας έχουν πάρει χαμπάρι ότι δεν αντιδρούμε και πολύ... Ας αντιδράσει ο καθένας με τον τρόπο του και αν χρειαστεί να κάνουμε κάποια έγγραφη κίνηση διαμαρτυρίας.

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:33:30 μμ »
Έτσι όπως καταλαβαίνω την κατάσταση μου φαίνεται οτι με την κατάργηση των εαεπ την μεγαλύτερη ζημιά την πάθαμε εμείς σαν ειδικότητα..το μόνο που ελπίζω ότι κενά τελικά απομείνουν και μετα τους διορισμούς των 98 να καλυφθούν πλήρως γιατι μιλάμε για εναν αριθμό πιστώσεων γυρω στο 300..πάμε για ιστορικά χαμηλό ρεκορ προσλήψεων στον κλάδο μας..και πιαστηκαμε στον ύπνο. .

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 11:45:51 μμ »
Κλασσική παρανοηση. Μπερδευουμε την γνώση μιας γλώσσας με την γνώση του πώς να διδαξουμε αυτήν την γλώσσα..
Έχω δύο όμως "υπαρξιακου τύπου" μάλλον ερωτήσεις.
1)Άραγε θεωρουμαι επαρκής ως προς την γνώση της Ελληνικής γλώσσας; Αν όχι γιατί μου έδωσαν απολυτηριο Λυκείου; Αν ναι, γιατί δεν μου επιτρέπεται να διδάξω την ελληνική γλώσσα είτε ως πρώτη είτε ως δεύτερη και ιδιαίτερα καθώς το πτυχίο μου μου εξασφαλίζει παιδαγωγική κατάρτιση;
2) Γιατί τελικά θέλουν όλοι τόσο εναγωνίως να διδάξουν αγγλικά;Έχει τόση αίγλη το πτυχίο μας και δεν το έχω καταλάβει;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:13:20 πμ »
Έτσι όπως καταλαβαίνω την κατάσταση μου φαίνεται οτι με την κατάργηση των εαεπ την μεγαλύτερη ζημιά την πάθαμε εμείς σαν ειδικότητα..το μόνο που ελπίζω ότι κενά τελικά απομείνουν και μετα τους διορισμούς των 98 να καλυφθούν πλήρως γιατι μιλάμε για εναν αριθμό πιστώσεων γυρω στο 300..πάμε για ιστορικά χαμηλό ρεκορ προσλήψεων στον κλάδο μας..και πιαστηκαμε στον ύπνο. .


Ακριβώς !πάθαμε την μεγαλύτερη ζημιά για τον απλούστατο λόγο ότι είχαμε την μεγαλύτερη μείωση ωρών. Τώρα το ότι πιαστήκαμε στον ύπνο προσωπικά δεν το δικαιολογώ διότι οφείλαμε να  ξέρουμε τι μέλλει γενέσθαι τι στιγμή που χάσαμε τόσες πολλές ώρες και να αντιδράσουμε εγκαίρως. Τα νεα ωρολόγια προγράμματα ανακοινώθηκαν Μ. Τρίτη απόγευμα (εεε Πάσχα θα μου πεις, καλοκαίρι μετά....) και φτάσαμε να συνειδητοποιούμε τι ακριβώς έγινε τώρα που κινδυνεύουμε να μείνουμε άνεργοι; Τώρα....αποχαιρέτα τη την Αλεξάνδρεια που χάνεις...

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:14:37 πμ »
Η κατάσταση είναι ΤΡΑΓΙΚΗ!!
Πρέπει να αντιδράσουμε!
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΑ ΤΑ ΚΕΝΑ???
Οι ώρε μειώθηκαν αλλα μπήκε το μάθημα σε ΟΛΑ τα σχολεία από την πρώτη δημοτικου!! εστω και 1ωρο!
Ας μπυ εξηγησει κάποοιος ειδικά σε εμάς γίνεται αυτή η σφαγη???
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:16:28 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:58:53 πμ »
Με τη μειωση των μισων ωρων αβαθμια, οι μονιμοι βρεθηκαν με 5-6 ωρες και ψαχνουν σχολεια να συμπληρωσουν...υπαρχουν κ υπεραριθμοι απο ββαθμια που θα κατεβουν κ επισης εχουν συσταθει οργανικες αβαθμια που θα πανε να τις παρουν οι υπεραριθμοι για να μην ειναι ξεκρεμαστοι...παρολα αυτα τα κενα δεν ειναι 100...ειναι τραγικα αυτα που γινονται, αυριο θα εχουμε μια εικονα ελπιζω στο υπουργειο...α..οι ασεπιτες δεν ειναι 98,ειναι γυρω στους 70 γιατι καποιοι απορροφηθηκαν σε αλλους φορεις...οσον αφορα στα τετραθεσια που μας εδωσε 2 ωρες, να τονισω οτι σπανια εστελνε εκει αναπληρωτες, υπηρχαν σχολεια που ειχαν πανω απο 4 χρονια να δουν αγγλικων...

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 01:01:12 πμ »
Η κατάσταση είναι ΤΡΑΓΙΚΗ!!
Πρέπει να αντιδράσουμε!
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΑ ΤΑ ΚΕΝΑ???
Οι ώρε μειώθηκαν αλλα μπήκε το μάθημα σε ΟΛΑ τα σχολεία από την πρώτη δημοτικου!! εστω και 1ωρο!
Ας μπυ εξηγησει κάποοιος ειδικά σε εμάς γίνεται αυτή η σφαγη???

Η δική μας ειδικότητα έχει τη μεγαλύτερη μείωση και από τους ΠΕ19 και τους ΠΕ11..Απλά σκεφτείτε ότι πέρσι πήρε σε μας περίπου 750 άτομα στην πρωτοβάθμια και φέτος ακούμε μόλις για 100..αύριο όλοι τηλέφωνο στο υπουργείο!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 07:14:20 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 01:02:40 πμ »
Να σου δώσω ένα παράδειγμα απο την περιοχή που υπηρέτησα πέρυσι: λοιπόν εγω -όπως και πολύ άλλοι - ήμουν σε ένα 12/θεσιο ΕΑΕΠ που σημαίνει ότι είχε στο πρωϊνό 40 ώρες Αγγλικά. Με τα νεα ωρολογια προγράμματα οι ώρες σε αυτό το σχολείο έγιναν 28 , άρα -12 ώρες. Ταυτοχρόνως, στα άλλα δυο εξαθέσια της περιοχής έδωσε 2 ώρες στο καθένα, σύνολο 4 και στα δύο. άρα: έκοψε 12 ώρες απο ΕΝΑ σχολείο κια έδωσε μόλις 4 σε ΔΥΟ άλλα μαζί. Αν σκεφτούμε ότι τα ΕΑΕΠ ήταν 1331 , εκ των οποίων, η πλειοψηφία 12/θεσια και το σύνολο των σχολικών μονάδων Α/θμιας 2550 , είναι εμφανές ότι οι ώρες που έκοψε ήταν κατα πολύ  πολλαπλάσιες αυτών που έδωσε.
Και αυτός ακριβώς ήταν ο σκοπός: Να μειώσει δραστικότατα τις θέσεις μας αλλά ταυτοχρόνως να φαίνεται ότι αναβαθμίζει την ξένη γλώσσα αφού όλα και καλά τα πρωτάκια θα κάνουν αγγλικά. Και το πέτυχε μια χαρά αφού πέρα απο τον απλό κόσμο που δεν ξέρει και το πίστεψε, το πίστέψαμε και εμείς οι ίδιοι που οφείλαμε ξαναλέω να αντιλαμβανόμαστε τι γίνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 513

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.