*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17  (Αναγνώστηκε 80204 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofakiii

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #462 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 06:38:38 μμ »
Η άλλη Παρασκευή  είναι πολύ... Μιλάμε 15 μέρες....μισος μήνας μαρτύριο  και δεν ειναι πολύ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:00 »

Αποσυνδεδεμένος krisdin89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #463 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 06:54:19 μμ »
Βρε συ πολύ είναι αλλά έχουμε πια περάσει τόσες εβδομάδες περιμένοντας..Τώρα πια φτάνουν ε π ι τ ε λ ο υ ς...Δενγνωριζω περισσότερα.Ισως πρέπει να πιεσουμε τυπογραφείο για ΦΕΚ...

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #464 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 07:56:59 μμ »
Ενεργοποιήθηκε ο κόφτης. Μείον 30% οι προσλήψεις δασκάλων!
 10 Οκτώβριος 2016 Ιωάννης Παπαδόπουλος
Πάνω από 30% είναι μειωμένες οι προσλήψεις αναπληρωτών, μέχρι στιγμής, στον κλάδο των δασκάλων. Συγκεκριμένα πέρσι προσλήφθηκαν λίγο πάνω από 4000 για τις ανάγκες των πρωινών και ολοήμερων τμημάτων. Φέτος μέχρι και τη στιγμή που μιλάμε έχουν γίνει 2615 προσλήψεις και έχουν εξαγγελθεί άλλες 100 μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες φάσεις προσλήψεων όμως με βεβαιότητα το σύνολο των προσλήψεων για τη φετινή χρονιά δύσκολα θα ξεπεράσει τις 3000.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2016, 07:58:41 μμ από plakakaneis »

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #465 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 08:09:46 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά! Σήμερα πρώτη μέρα με τα προσφυγάκια. Μεγάλη λαχτάρα είχαν να ξεκινήσει το σχολείο! Από τους 5 εκπαιδευτικούς μειωμένου ωραρίου που είχαμε προσληφθεί στη ΔΥΕΠ, παρουσιάστηκαν 3. Δασκάλα ήμουν μόνο εγώ, ενώ λέει οι άλλες 2 θα έρθουν αύριο. Το θέμα με τις προσλήψεις στις ΔΥΕΠ είναι ότι πήραν περισσότερους από όσους χρειάζονταν σε πρώτη φάση, με αποτέλεσμα να πάρουν ακόμα και 7 ώρες κάποιοι συνάδελφοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:37:00 »

Αποσυνδεδεμένος sofakiii

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #466 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 08:28:16 μμ »
καλή αρχή! Να έχεις μια όμορφη και δημιουργική σχολική χρονιά!!! Εμείς εδώ.. Στη γνωστή αβεβαιότητα....

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #467 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 08:55:30 μμ »
Ενεργοποιήθηκε ο κόφτης. Μείον 30% οι προσλήψεις δασκάλων!
 10 Οκτώβριος 2016 Ιωάννης Παπαδόπουλος
Πάνω από 30% είναι μειωμένες οι προσλήψεις αναπληρωτών, μέχρι στιγμής, στον κλάδο των δασκάλων. Συγκεκριμένα πέρσι προσλήφθηκαν λίγο πάνω από 4000 για τις ανάγκες των πρωινών και ολοήμερων τμημάτων. Φέτος μέχρι και τη στιγμή που μιλάμε έχουν γίνει 2615 προσλήψεις και έχουν εξαγγελθεί άλλες 100 μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες φάσεις προσλήψεων όμως με βεβαιότητα το σύνολο των προσλήψεων για τη φετινή χρονιά δύσκολα θα ξεπεράσει τις 3000.

... αναμενόμενο....Αν όχι επιβεβλημένο....

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #468 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 09:22:35 μμ »
... αναμενόμενο....Αν όχι επιβεβλημένο....

Αναμενόμενο; Σώπα, κι εμείς τι κάνουμε; Απλώς λέμε "αναμενόμενο" και περιμένουμε το θάνατό μας;;;;

Κατά τα άλλα ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι για τους συλλόγους μας που έρχονται σε επαφή με πολιτικούς, να θέσουν το απλό ερώτημα "τι να κάνουν οι αναπληρωτές που εργάζονταν επι συναπτά έτη αλλά φέτος δεν θα εργαστούν;;;; Να πάνε να πνιγούν;;;;;;;;;;;;;"

Αλλά αυτό πρέπει να τεθεί σε πολιτικούς και να απαντηθεί από πολιτικούς. Κανείς όμως δεν το θέτει... τι τους ενοχλεί...

Αποσυνδεδεμένος alltears83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #469 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:00:54 μμ »
Επίσης πέρα από το τι γίνεται με όσους εργάζονται τόσα χρόνια και φέτος μπορεί να μην εργαστούν, αναρωτήθηκε κανείς τι γίνεται με τους πιο πρόσφατους απόφοιτους που με αυτά τα μέτρα αλλά και με τα κριτήρια που ισχύουν, δεν πρόκειται να εργαστούν ποτέ?

Αποσυνδεδεμένος Mariska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Primary School Teacher
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #470 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:33:35 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά! Σήμερα πρώτη μέρα με τα προσφυγάκια. Μεγάλη λαχτάρα είχαν να ξεκινήσει το σχολείο! Από τους 5 εκπαιδευτικούς μειωμένου ωραρίου που είχαμε προσληφθεί στη ΔΥΕΠ, παρουσιάστηκαν 3. Δασκάλα ήμουν μόνο εγώ, ενώ λέει οι άλλες 2 θα έρθουν αύριο. Το θέμα με τις προσλήψεις στις ΔΥΕΠ είναι ότι πήραν περισσότερους από όσους χρειάζονταν σε πρώτη φάση, με αποτέλεσμα να πάρουν ακόμα και 7 ώρες κάποιοι συνάδελφοι.

Καλή και δημιουργική χρονιά! Η συνάδελφος μας δίνει εν ολίγοις την εικόνα, ότι είναι αρκετοί εκείνοι που μπορεί να προσληφθούν αλλά να μην παρουσιαστούν. Λέτε να φτάσει ο αριθμός μέχρι και κοντά στο 2000 του πίνακα μηδενικής;; Κινδυνεύω να με πάρουν δηλαδή; :P
The only thing that overcomes hard luck is hard work.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #471 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:39:58 μμ »
Καλησπέρα, παιδιά! Σήμερα πρώτη μέρα με τα προσφυγάκια. Μεγάλη λαχτάρα είχαν να ξεκινήσει το σχολείο! Από τους 5 εκπαιδευτικούς μειωμένου ωραρίου που είχαμε προσληφθεί στη ΔΥΕΠ, παρουσιάστηκαν 3. Δασκάλα ήμουν μόνο εγώ, ενώ λέει οι άλλες 2 θα έρθουν αύριο. Το θέμα με τις προσλήψεις στις ΔΥΕΠ είναι ότι πήραν περισσότερους από όσους χρειάζονταν σε πρώτη φάση, με αποτέλεσμα να πάρουν ακόμα και 7 ώρες κάποιοι συνάδελφοι.

Κανουν 7 αλλα πληρωνονται για 9 !!!
Ειστε μειωμενου ωραριου= 9 εως 15 !
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #472 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 01:07:38 πμ »
Επίσης πέρα από το τι γίνεται με όσους εργάζονται τόσα χρόνια και φέτος μπορεί να μην εργαστούν, αναρωτήθηκε κανείς τι γίνεται με τους πιο πρόσφατους απόφοιτους που με αυτά τα μέτρα αλλά και με τα κριτήρια που ισχύουν, δεν πρόκειται να εργαστούν ποτέ?

Έχεις δίκιο και είναι μεγάλη κουβέντα. Όμως, υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Πρωτοδούλεψα στο δημόσιο το 2011 και από τότε δεν έχασα χρονιά. Θα ήταν 1000 φορές καλύτερο να μην είχα εργαστεί ούτε τότε ούτε αργότερα, από το να έχω εργαστεί 5 χρόνια και τώρα να πετιέμαι στο δρόμο, για τον απλούστατο λόγο ότι με το πέρασμα των χρόνωνυπάρχει προσωπικός προγραμματισμός σε εξέλιξη, αλλά και προϋπηρεσία. Θα ήταν πολύ ευκολότερο για μένα να βρω άλλη δουλειά τότε, παρά να βρω τώρα, κυρίως διότι έχοντας τότε 0 μόρια δεν θα είχα να χάσω κάτι, ούτε προγραμματισμός υπήρχε. Τώρα όμως έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στη ζωή μου, και η ανεργία είναι η απόλυτη καταστροφή. Άλλο να έχεις ξεκινήσει εδώ και χρόνια, κι άλλο να μην έχεις.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #473 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 01:55:54 πμ »
Και τα ένσημα που χάνουμε κάθε καλοκαιρι που το πας ;;; Το κιγοτερο απο όλα αυτα που περνάμε βέβαια αλλα ειναι κι αυτο σημαντικό .... Εγω δουλεύω σχεδόν 9 χρονια και η καταςταςη ειναι κάθε χρόνο και χειρότερη και δυστυχώς αν κανεις οικογένεια μετα δε μπορείς να ακολουθήσεις το σύστημα και σε προσπερνάει ... Πρέπει να τρέχεις πίσω απο τα μόρια μια ζωή .. Δεν γίνεται αυτο !!! Ώρες ώρες απελπίζομαι και εγω και λεω καλύτερα απο την αρχή να μην έμπαινα σε αυτη τη διαδικασία καο να έβρισκα άλλη δουλεια .. Αλλα δυστυχώς αυτο μου άρεσε παντα σαν επάγγελμα καο στεναχωριέμαι ετσι όπως μας καταντήσανε .... Τελευταίοι των τελευταίων ειδικά εμείς οι δάσκαλοι ........

Αποσυνδεδεμένος plakakaneis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1562
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #474 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 07:22:39 πμ »
Καλησπέρα, παιδιά! Σήμερα πρώτη μέρα με τα προσφυγάκια. Μεγάλη λαχτάρα είχαν να ξεκινήσει το σχολείο! Από τους 5 εκπαιδευτικούς μειωμένου ωραρίου που είχαμε προσληφθεί στη ΔΥΕΠ, παρουσιάστηκαν 3. Δασκάλα ήμουν μόνο εγώ, ενώ λέει οι άλλες 2 θα έρθουν αύριο. Το θέμα με τις προσλήψεις στις ΔΥΕΠ είναι ότι πήραν περισσότερους από όσους χρειάζονταν σε πρώτη φάση, με αποτέλεσμα να πάρουν ακόμα και 7 ώρες κάποιοι συνάδελφοι.
7 ώρες να πάρουν οι δάσκαλοι?

Αποσυνδεδεμένος alltears83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση Δασκάλων 2016-17
« Απάντηση #475 στις: Οκτώβριος 11, 2016, 08:50:47 πμ »
Έχεις δίκιο και είναι μεγάλη κουβέντα. Όμως, υπάρχει μια σημαντική διαφορά. Πρωτοδούλεψα στο δημόσιο το 2011 και από τότε δεν έχασα χρονιά. Θα ήταν 1000 φορές καλύτερο να μην είχα εργαστεί ούτε τότε ούτε αργότερα, από το να έχω εργαστεί 5 χρόνια και τώρα να πετιέμαι στο δρόμο, για τον απλούστατο λόγο ότι με το πέρασμα των χρόνωνυπάρχει προσωπικός προγραμματισμός σε εξέλιξη, αλλά και προϋπηρεσία. Θα ήταν πολύ ευκολότερο για μένα να βρω άλλη δουλειά τότε, παρά να βρω τώρα, κυρίως διότι έχοντας τότε 0 μόρια δεν θα είχα να χάσω κάτι, ούτε προγραμματισμός υπήρχε. Τώρα όμως έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στη ζωή μου, και η ανεργία είναι η απόλυτη καταστροφή. Άλλο να έχεις ξεκινήσει εδώ και χρόνια, κι άλλο να μην έχεις.


Προφανώς είναι όλα αυτά θέματα που πρέπει να μας απασχολούν .. Προγραμματισμός, οικογένεια και λοιπές υποχρεώσεις είναι λες και είναι απογορευτικές έννοιες για τον οποιοδήποτε από εμάς. Απλά θέλω να πω πως η προϋπηρεσία δεν θα έπρεπε να είναι το μοναδικό κριτήριο συν του ότι κάποτε όλοι εμείς ανήκαμε σε έναν μηδενικής και ξέραμε ότι οι επιλογές μας δε θα επηρεάσουν τον διορισμό μας, μιας και ό,τι και να κάναμε, όπου και να πηγαίναμε, συνεχίζαμε να έχουμε μηδενικά μόρια... Ξαφνικά έγινε αναγνώριση αυτών των μορίων, ήρθαν τα πάνω κάτω και έχουμε καταντήσει να ... κυνηγάμε μόρια αντί να μας απασχολούν άλλα θέματα... Επίσης, μιλάμε για ένα νεκρό τμήμα πια , μιας και οι απόφοιτοί του από εδώ και πέρα δε θα βλέπουν την εργασία ούτε με κυάλι... Απορώ γιατί κάποιος δηλώνει Παιδαγωγικό εν έτει 2016 !... Όλα αυτά τα θέτω ως προβληματισμούς...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2016, 09:00:41 πμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.