*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 74754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #112 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 09:13:49 πμ »
Εγώ θα σου έλεγα να τις χωρίσεις.Ούτως ή άλλως σε ένα μάθημα θα χωριστούν.Δεν είναι τόσο πια τραγικό.Μπορείς να το συζητήσεις όμως με το Διευθυντή σου ή τους γονείς των παιδιών για να είσαι σίγουρη.

Θυμάμαι σε ένα σχολείο που ήμουν παλιά υπήρχαν 2 διδυμάκια και οι γονείς είχαν απαιτήσει να μπουν σε διαφορετικά τμήματα.Δεν τους ήθελαν μαζί και αυτό μου είχε κάνει εντύπωση τότε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:50 »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #113 στις: Σεπτέμβριος 24, 2009, 02:39:36 μμ »
Δεν είναι ανάγκη να τα κάνουμε και όλα ή δεν είναι ανάγκη να είναι native speakers. Βάλε μαθητές να διαβάζουν.Κάτι θα σκεφτούμε.
Μιας και ανοίξαμε κουβέντα αν και είναι άσχετο ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Έβαλα το διαγνωστικό τεστ στην Α' ΓΥμνασίου και έχω 2 δίδυμες που μάλλον πρέπει να χωρίσω. Μου φαίνεται όμως πως θα αντιδράσουν, μου φαίνονται πολύ δεμένες από κάποια πρώτα δείγματα. Πως να το χειριστώ παιδαγωγικά; Δεν είναι η νύχτα με τη μέρα από γνώσεις αλλά της μίας ο βαθμός είναι για αρχάριο τμήμα και της άλλης για προχωρημένο. Έχεις να προτείνεις κάτι;Thank you!!
εντελως πληροφοριακα, συμφωνα με το παιδαγ.ινστιτουτο, αρχαριοι θεωρουνται οι μαθητες οι οποιοι δεν εκαναν αγγλικα στο δημοτικο λογω ελλειψης καθηγητη και προχωρημενοι ολοι οι υπολοιποι!στις πολεις μπορει να ειναι σπανιο αλλα στην επαρχια υπαρχουν περιπτωσεις πολλες!καλα εκανες και εβαλες διαγνωστικο αλλα περιελαμβανε τα κριτηρια διαχωρισμου των μαθητων ή απλως βασιστηκες στις αποκλισεις της βαθμολογιας;
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 11:15:41 πμ »
Προσπαθω να δω τα βιβλια στο http://pi-schools.sch.gr/gymnasio/ αλλα δεν ανοιγει με τιποτα! Υπαρχουν καπου αλλου; Σε εσας ανοιγει;

Αποσυνδεδεμένος dionisiac

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 04, 2009, 08:52:46 μμ »
Καλησπερα συναδελφοι....(ειμαι ΠΕ60 και λιγο ασχετη με τα του κλαδου σας)
αλλα θα θελα μια ερωτηση κι οποιος ξερει ας μας διαφωτισει ...
Εχω τον γιο μου Α΄λυκειου και ηρθε χθες ,δηλ την Πεμπτη και μου ειπε οτι η καθηγητρια των Αγγλικων
τους ζητησε να αγορασουν το  βιβλιο για την ξενη γλωσσα(!!!!!!!) που κανει λεει 28 ευρω(!!!!!!!!!!!!!!)
Και εγω σαν μανα ρωταω 1)το κρατος δεν παρεχει δωρεαν βιβλια στην δευτεροβαθμια εκπαιδευση?????
2)Γιατι υποχρεωνομαι  να αγορασω το συγκεκριμενο βιβλιο την στιγμη που το παιδι μου εχει ηδη παρει το
LOWER και παρακολουθει την  ταξη του PROFICIENCY ?????
3)Δεν γινεται να βγαλουμε φωτοτυπιες μεχρι να ερθουν τα βιβλια???? γιατι να επιβαρυνθουμε τα 28 ευρω συν το companion γυρω στο 50αρικο χοντρικα.....
4)Και στην τελικη γιατι ολο αυτο ????μηπως  προκειται να δουλευτει ή θα καταληξει κι αυτο οπως ολα τα αλλα βιβλια των αγγλικων στο πλαισιο της νοοτροπιας ''ελα μωρε αφου ολα πανε φροντιστηριο τι το παλευεις.....
Συγνωμη για το ξεσπασμα αλλα εχουμε χασει την μπαλα απο τα εξοδα και ο καθενας ζηταει οτι του ....καπνισει..
Παρακαλω τις θεσεις σας....


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:50 »

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 05, 2009, 07:46:43 πμ »
Εχεις δικιο για το ξεσπασμα σου! Ειναι, κατα τη γνωμη μου, ανεπιτρεπτο να πληρωνουν οι μαθητες τα βιβλια τους, και να ειναι υποχρεωμενοι κιολας να τα παρουν. Ακομα κι αν ειναι του εμποριου, θα επρεπε να τα πληρωνει το σχολειο, οπως γινεται με την Γ Δημοτικου.

Πρακτικα, νομιζω πως εξαρταται απο το σχολειο και τον καθηγητη. Να σου πω τι συμβαινει στην περιοχη μου συνηθως, παιρνουν καποιοι μαθητες τα βιβλια, που μπορουν να διαθεσουν αυτα τα χρηματα ανετα, και οι φιλοι τους βγαζουν φωτοτυπιες.
Οταν ημουν μαθητρια στο ιδιο σχολειο, ο ιδιος ο καθηγητης εβγαζε 5-6 φωτοτυπιες κι εδινε μια σε καθε θρανιο, γιατι ολα τα παιδια αδιαφορουσαν να παρουν βιβλια. Μαθημα σοβαρο δε γινοταν ποτε.

Αν δεις οτι ντε και καλα πρεπει να εχει τα βιβλια, βρες απο καποιον συμμαθητη και βγαλε φωτοτυπιες (κι αυτες κοστιζουν ομως, γι'αυτο υπολογισε τα πριν τις βγαλεις, μη σου κοστισει το ιδιο με το να τα αγοραζατε).


Αποσυνδεδεμένος yiannvass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 09:36:42 πμ »
Καλημέρα σε όλες και όλους και καλό ΣΚ!

Αυτές τις μέρες παρουσιάστηκα σε ένα γυμνάσιο και με το διευθυντή μου δεν μπορώ να βγάλω άκρη διότι για αυτόν, όπως και για πολλούς άλλους, η δημιουργία τμημάτων αρχαρίων και προχωρημένων αποτελεί μπελά στο πρόγραμμα. Ας πούμε ότι με την Α' Γυμνασίου ξεμπερδέψαμε...Τι γίνεται με τη Β' Γυμνασίου???Τα βιβλία για αρχάριους και προχωρημένους είναι τυπωμένα και διαθέσιμα ή όχι?? Δε μιλάω για τα CDs γιατί...
Οποιαδήποτε βοήθεια-απάντηση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 11:06:40 πμ »
καλημερα ,καλοριζικος!πραγματικα θαναι δυσκολο τωρα ενω λειτουργει το σχολειο να φτιαξει το προγραμμα των αγγλικων γιατι υπαρχει ιδιαιτεροτητα αφου καθε τμημα σπαει στα 2 και υπαρχει αλληλεξαρτηση απο αλλους καθηγητες που θα απασχολουν τα υπολοιπα παιδια του τμηματος την ιδια ωρα.Ειναι αναμενομενο να υπαρχει αναστατωση.
Ναι και στη β γυμνασιου υπαρχει ξεχωριστο βιβλιο αλλα στη γ υπαρχει μονο ενα.Επισης στη β δε χρειαζεται να τους κανεις τεστ ,πανε οπως ηταν περισυ.Αυτο που θα μπορουσες να προτεινεις για να γινει λιγο πιο ευκολο ειναι να μη σπασει η γ αφου ετσι κι αλλιως εχει το ιδιο βιβλιο ,να κανουν κανονικα σαν τμηματα.Οσο για τις αλλες ταξεις τα τμηματα την ωρα που κανεις εσυ κανουν ή με τον αλλο καθηγητη αγγλικων (αν υπαρχει)ή αλλο μαθημα. Σεμας που δεν υπηρχε αλλος καθηγητης αγγλικων παραλληλα το υπολοιπο τμημα κανει γυμναστικη. Αυτο σημαινει οτι αν γινει σε σας θα πρεπει να αλλαξει μαζι ολο το προγραμμα του γυμναστη .Ειναι δυσκολο και δε φταιει κανενας σας που γινεται τετοια εποχη γιαυτο προσπαθησε να εισαι ευελικτος.Καλη χρονια!

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 11:40:04 πμ »
οι καθηγητες αγγλικων δεν μπορουν να κανουν διαφορετικα αφου ετσι ειναι οι οδηγιες. Σαφως και πρεπει να εχουν ενα βιβλιο οι μαθητες ,εκτος αν θελετε να κουβεντιαζουν ολη την ωρα του μαθηματος. τωρα το γιατι πρεπει οι γονεις να αγοραζουν το βιβλιο ναι εχετε δικιο ,παντως υπαρχει τροπος να προμηθευσουν τα βιβλια και με αλλα κονδυλια (εγω τωρα το καταλαβα) αλλα πρεπει να νοιαστουν οι διευθυντες και να κανουν καποιες ενεργειες.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 01:58:20 μμ »
Το να αγοράζουν οι μαθητές τα βιβλΐα είναι πολυδάπανο κ απαράδεκτο,με τη λογική( όπως προείπατε ) ότι προφανώς δε θα χρησιμοποιηθούν. Επίσης, είναι άδικο να τα αγοράσουν μόνο μερικοί μαθητές κ οι άλλοι να τα έχουν φωτοτυπίες... Πρέπει να κινηθεί ο διευθυντής κ αν δεν μπορεί να έχει κονδύλιο που θα του εξασφαλίσει όλα τα βιβλΐα,τουλάχιστον να πάρουν ένα του μαθητή κ ένα λεξιλογΐου ενδεικτικά κ από αυτά ας βγάλουν φωτοτυπίες στα παιδιά.( κ πάλι λεφτά θα ξοδευτούν για φωτοτυπίες,οπότε έρχεται μΐα η άλλη...)

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 01:59:17 μμ »
αυτη η λογικη (οτι δε θα χρησιμοποιηθουν τα βιβλια) εξ αρχης ειναι απολυτη και κακομοιριστικη.Ειμαστε εκει για να κανουμε μια δουλεια ,με λιγες ωρες ναι με πολλα προβληματα αλλα μπορουμε να προσφερουμε κατι. Σαφως υποστηριζω οτι πρεπει οι μαθητες να μην αγοραζουν βιβλια στο δημοσιο σχολειο αλλα μην πηγαινουμε και στο αλλο ακρο ,οτι δηλαδη θα  ειναι και διακοσμητικα αξεσουαρ τα βιβλια τους. Στο κατω κατω τοσα χρονια στο φροντιστηριο δεν ειδα ουτε ενα να αρνειται να αγορασει βιβλια και ζητουσαμε ολο το πακετο ,ενα σεβαστο ποσο.Επισης πληρωναν και διδακτρα μια χαρα, και δεν μιλαω για καμμια πλουσια περιοχη. Γιατι οι ιδιοι γονεις ειναι τοσο αρνητικοι με το πρωινο μαθημα;Κι αν ειναι ετσι τουλαχιστον ας μην ειμαστε και εμεις οι ιδιοι ετσι,και θεωρουμε οτι τιποτα δεν προκειται να γινει μεσα στην ταξη ,γιατι μετα δεν εχουμε δικαιωμα να λεμε οτι καποιοι απαξιωνουν το ρολο μας...

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 09:10:33 μμ »
Mel, δεν εναντιώνομαι  σε όσα γράγεις,απλά τοποθετούμαι στο θέμα. Μην το παίρνεις προσωπικά.

Ας μη γελιόμαστε όμως,στο σχολείο με γιορτές-αργίες-εκδρομές κλπ εύκολα χάνονται ώρες κ παρεκκλίνεις εκτός προγράμματος...Έτσι, είναι εκ των πραγμάτων δύσκολο να ολοκληρωθεί η ύλη κ αυτό πιθανώς σκέφτονται κάποιοι γονεΐς ( κ πάλι λέω οτι δε συμφωνώ με αυτή τη λογικη,αφου -όπως είπωθηκε-στα φροντιστήρια δεν παραπονούνται για το κόστος,θεωρείται δεδομένο). Το θέμα,για να μην ξεχνιόμαστε,είναι ότι το να πληρώνουμε βιβλία-από τη στιγμή που υπάρχουν στις αποθήκες κ ο εκάστοτε διευθυντής δεν ενδιαφέρεται-είναι τραγικό ( όπως κ πολλά άλλα θέματα στην ελληνικη εκπαίδευση βέβαια... )  ;)

Αποσυνδεδεμένος anglo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:19:45 μμ »
Γνωριζετε που μπορω να βρω τις κασεττες/CD για τα καινουρια βιβλια think teen....?????????
teaching is an art

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 03, 2009, 07:36:46 μμ »
πουθενα δυστυχως... γιατι δεν υπαρχουν

Αποσυνδεδεμένος Λυδία

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 12, 2010, 03:59:34 μμ »
Η απορία μου είναι η ακόλουθη:

Πώς βαθμολογείται η ορθογραφία στις εξετάσεις;

Με συνάδελφο γερμανικών που μίλησα μου είπε ότι ο δικός τους σύμβουλος τους στέλνει κάθε χρόνο οδηγίες για τις εξετάσεις στις οποίες περιλαμβάνει έναν πίνακα υπολογισμού των μονάδων της ορθογραφίας επί του συνόλου των λέξεων.Τρόπος που εμένα προσωπικά μου φαίνεται και ο πιο ακριβής και δίκαιος.

Εν αντιθέσει,με συνάδελφο γαλλικών που μίλησα σχετικά,μου είπε ότι όχι,καμία σχέση,ο δικός τους σύμβουλος τους έχει πει γενικά να βαθμολογούν ανάλογα με το είδος της λέξης και το κατά πόσο η λέξη αυτή είναι "σημαντική" και κάτι τέτοια..Μα αναρρωτιέμαι.Η ορθογραφία εξετάζεται.Πώς μπορούμε να χωρίζουμε τις λέξεις σε σημαντικές και ασήμαντες;

Ο δικός μας πάλι σύμβουλος των αγγλικών είναι δυσεύρετος...

Το θέμα είναι ότι ο τρόπος εξέτασης στη ξένη γλώσσα είναι κοινός και επομένως ό,τι ισχύει για τη μία γλώσσα,πρέπει κανονικά να ισχύει και για την άλλη.

Τελικά ποιος τρόπος είναι ο ενδεδειγμένος ώστε και οι μαθητές να μην αδικούνται αλλά και ο καθηγητής να είναι σίγουρος ότι βαθμολογεί δίκαια;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.