*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 74756 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 08:11:53 μμ »
υπαρχουν κασετες για το funway? δεν τις εχω βρει ποτε ...σε κανενα απο τα σχολεια που ρωτησα
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 10:13:38 μμ »
υπαρχουν, αλλωστε τα κειμενα μεσα στο βιβλιο συχνα εχουν το σημα της κασετας και χωρις αυτες δε γινονται τα listening. Eκανα αγωνα να τις βρω και κανεις ουτε στην πρωτοβαθμια μπορουσε να με βοηθησει. Τελικα μου εδωσε μια μονιμη και αντεγραψα ,εαν βεβαια δεν ειχα δικο μου διπλο κασετοφωνο δε θα γινοταν. κανεις δεν ενδιαφερθηκε απο το σχολειο που τη χρειαστηκα παντως. Τα βιβλια αυτα υπαρχουν εδω και πολλαααα χρονια ,επιτελους του χρονου ανανεωνονται. Ζητα απο εναν παλιο αλλιως θα χρειαστει να διαβαζεις τα transcript.

Αποσυνδεδεμένος pamela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 09:34:02 πμ »
Εγω ακομη ζαλιζω τον διευθυντη για τις κασετες και ακομη τιποτα. Τελικα καταλαβα μαλλον οτι δεν υπαρχουν στο σχολειο και το αφησα...
 δεν κανουμε καθολου listening και ειναι πολυ κριμα για τα παιδια να ακουν μονο τη δικη μου προφορα...

Ειναι αληθεια οτι θα αποσυρουν τα fun-way θα χαρω τρελα αν συμβει αυτο γιατι τα βρισκω πολυ μπερδεμενα. και αν ισχυει απο ποτε... απο του χρονου?

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 12:05:45 μμ »
ετσι λενε και αν ριξετε μια ματια στα νε α βιβλία ειναι παρα πολυ καλα....(υπαρχουν στο pi-school)
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:35 »

Αποσυνδεδεμένος mala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 24, 2009, 03:10:45 μμ »
Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο, βρήκα τις κασέτες από έναν παλιό συνάδελφο. Μετά τα Χριστούγεννα, όμως, μας έστειλε ο Σύμβουλος CD. Κάλλιο αργά παρά ποτέ! Kaffedaki, σε ποια περιοχή είσαι;

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 01:08:44 μμ »
CD για το funway...νωρις το θυμηθηκαν...
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος e-mary

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 25, 2009, 03:24:27 μμ »
Υποθέτω εννοείς στη Δευτεροβάθμια.Σε Γυμνάσιο που είμαι εγω, δεν υπάρχει κάποια οδηγία. Είμαστε ελεύθεροι να βάλουμε ό,τι θέλουμε. Άλλωστε τα περισσότερα βιβλία έχουν test booklet, οπότε διευκολύνουν κατά πολύ το έργο μας.
σαν πλανοι, ομως κατοχοι της αληθειας, σα να φτανουμε στο θανατο, αλλα, δεστε, ζουμε..σα λυπουμενοι, αλλα παντοτε εχουμε χαρα, σαν φτωχοι, ομως πλουτιζουμε πολλους' σα να μην εχουμε τιποτε, ομως τα παντα κατεχουμε.
Αποστολος Παύλος (Β΄ Κορ. 6/ς: 4-10)

Αποσυνδεδεμένος mandola

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 09, 2009, 12:43:09 πμ »
Λοιπόν, είναι η πρώτη μου χρονιά στη Β'βάθμια και έχω μπερδευτεί λιγάκι. Μπορείτε να με διαφωτίσετε ως προς τα θέματα των προαγωγικών εξετάσεων?
Το προεδρικό διάταγμα, όσον αφορά το Γυμνάσιο, λέει πως πρέπει να έχουμε:

- διδαγμένο κείμενο με 4 ερωτήσεις κατανόησης
- 4 παρατηρήσεις σχετικές με τη γραμματική ή τη σύνταξη (ασκήσεις υποθέτω), όπου καθεμία αναφέρεται σε διαφορετικό φαινόμενο και μπορεί να αναλύεται σε 2-3 ερωτήσεις
- έλεγχο ορθογραφίας

Δηλ κάθε άσκηση έχει το πολύ a,b,c? Αν έχω πχ άσκηση fill the gaps, αυτά θα είναι το πολύ 3? Παρόμοια λέει και το προεδρικό διάταγμα του Λυκείου. Ρωτάω γιατί άλλοι συνάδελφοι βάζουν περισσότερες και κυρίως μεγαλύτερες ασκήσεις.
Εγώ δεν καταλαβαίνω καλά ή αυτοί κάνουν του κεφαλιού τους??  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος vivi06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 09, 2009, 09:15:27 πμ »
Μαλλον καταλαβες καλα το διαταγμα - εχεις ουσιαστικα 30% για γραμματικες-λεξιλογικες ασκησεις. Δηλαδη - θα σου πω τι εκανα στη δικη μου εισηγηση. Ειχα δυο υποερωτηματα - δηλ 1 λεξιλογιο (2 ασκησεις με 5 κομματια η καθεμια) και ενα αλλο υποερωτημα, γραμματικη, που επισης το χωρισα σε 3 μικροτερες ασκησεις, απο 5 κομματια η καθεμια. Ετσι ολες οι ασκησεις ηταν 30%, 10% λεξιλογιο με 2 υποερωτηματα και 20% γραμματικη με 3 υποερωτηματα. Καθε ζητουμενο επιανε απο 1 ποντο (η τελευταια ασκηση ειχε 10 ερωτησεις), ολες κλειστου τυπου χωρις ιδιαιτερο γραψιμο - αβγ, κενα, αντιστοιχισεις κλπ, οποτε διορθωνεται αμεσως κ εισαι κ πολυ εντος των διαταξεων. Ελπιζω να βοηθησα.

Αποσυνδεδεμένος mandola

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 09, 2009, 12:21:04 μμ »
Ουσιαστικά δηλ είχες 2 παρατηρήσεις (λεξιλόγιο και γραμματική) με 2 και 3 υποερωτήματα (ασκήσεις) αντίστοιχα, με όσα κομμάτια ήθελες στο καθένα. Το διάταγμα όμως λέει για 4 παρατηρήσεις.. ???   

Εγώ το κατάλαβα αλλιώς, γι αυτό ζητάω τη βοήθειά σας. Κατάλαβα ότι πρέπει να έχουμε 4 ασκήσεις με 3 το πολύ κομμάτια η καθεμία. 'Ετσι βέβαια, βγαίνουν πολύ μικρές, γι αυτό προβληματίζομαι. 'Οταν μάλιστα ρωτάω συναδέλφους και μου λέει ο καθένας τα δικά του, μπερδεύομαι χειρότερα και καταλήγω να γκρινιάζω γιατί οι εγκύκλιοι δεν είναι ποτέ ξεκάθαρες. :-\

Αποσυνδεδεμένος drew

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 09, 2009, 05:41:44 μμ »
Στην δική μου μαθήτρια στο σχολείο της έβαλαν 4 ασκήσεις με πολλά υποερωτήματα. Δηλ. είχε ένα βασικό άξονα και ύστερα υποερωτήματα. Το διάταγμα εννοεί να έχεις βασικά μια ενότητα (π.χ. λεξιλόγιο) και ύστερα να την αναλύεις μέχρι τρεις μεγάλες υποενότητες. Συγκεκριμένα μια άσκηση γραμματικής μπορεί να έχει fill in the gaps, multiple choice, transformation για πχ. Την ποσότητα θα κρίνεις εσύ ανάλογα με την χρόνο που θα έχουν τα παιδιά (2 ώρες).

Αποσυνδεδεμένος mandola

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 13, 2009, 02:29:03 μμ »
'Ετσι περίπου τα έκανα κι εγώ και τελικά μεγαλύτερος πονοκέφαλος απεδείχθη η εξέταση μαθητών με δυσλεξία παρά αυτό καθ' εαυτό το διαγώνισμα. Δηλ έλεος πραγματικά. Είναι δυνατόν να εξετάζουμε τους μαθητές στην ορθογραφία?? Αυτοί που φτιάχνουν τις οδηγίες για τις εξετάσεις, δε σκέφτονται τίποτα?

ΥΓ Ευχαριστώ για τη βοήθεια,πάντως.  :)

Αποσυνδεδεμένος gadget

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 13, 2009, 06:52:46 μμ »
Να ρωτήσω κ κάτι άλλο? Βάλατε κ writing κανονικό? Γιατί επίφοβο μου φαίνεται να το κάνω αυτό στα δικά μου...

Αποσυνδεδεμένος gadget

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 13, 2009, 06:55:39 μμ »
Κ mandola με το δυσλεκτικό παιδί πώς έγινε η εξέταση? Γιατί θα το αντιμετωπίσω κ εγώ κ μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 394
Σύνολο: 398

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.