*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 74806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 09, 2009, 12:25:54 μμ »
θα μπορουσε καποιος παλιοτερος σε γυμνασια -λυκεια να μας πει τι γινεται ακριβως με τα βιβλια ;Απο τα δημοτικα που εχω δει η παραγγελια εχει δοθει απο την προηγουμενη χρονια  και πηγαινοντας τα βρισκεις στο σχολειο.Ετσι ειναι κ με τη Ββαθμια ή μηπως περιμενουν τον καθηγητη το σεπτεμβρη να επιλεξει; Που μπορουμε να δουμε τη λιστα με τα εγκεκριμενα του υπ.παιδειας;
Επισης με τα επιπεδα καταλαβαινω οτι τα παιδια της β,γ θα συνεχισουν με τα επιπεδα που ειχαν χωριστει.Τι γινεται με την α γυμνασιου κ λυκειου; ποια ειναι η διαδικασια; Τους κανουμε καποιο διαγνωστικο τεστ στην αρχη της χρονιας; Και αν ναι ειναι καποιο δεδομενο απο το υπουργειο ή το φτιαχνουμε εμεις; Επισης θα βοηθουσε αν ειχα μια ιδεα περιπου τι επιπεδα υπαρχουν στο λυκειο.Εχω δει την αντιστοιχια στο παιδαγωγικο ινστιτουτο αλλα ποσο ψηλα μπορει να φτασει ενα λυκειακο επιπεδο; Υπαρχει καποιο οριο αν υπαρχουν κ λιγα προχωρημενα παιδια πχ.πρεπει να φτιαξεις μεχρι 2 επιπεδα ανα ταξη και πρεπει να εχουν τον χ αριθμο παιδιων; Εχω μεγαλη εμπειρια απο τα βιβλια και τα επιπεδα (φροντιστηριο) αλλα με το τι ισχυει στη βθμια ακριβως δεν ειμαι σχετικη.Και τελος αφου δεν ξερουν τι επιπεδο κ ποσα θα ειναι τα παιδια της α ταξης σε καθε επιπεδο υποθετω τα βιβλια της α τουλαχιστον δεν θα εχουν ηδη παει στα σχολεια ετσι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:39 »

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 10, 2009, 10:37:09 πμ »
??????? κανενας αγγλικων απο Ββαθμια?

Αποσυνδεδεμένος sofoula2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 10, 2009, 11:23:44 πμ »
τα βιβλια για β-γ γυμνασιου και λυκειου κανονικα θα τα βρεις στο σχολειο που θα πας..καλο ειναι και το λενε και οι συμβουλοι να μην αλλαζουμε τη σειρα στη διαρκεια της τριετιας (γυμνασιου και λυκειου) .....για ευνοητους λογους...(αν και το εχω κανει ειτε γιατι το προηουμενο ηταν απαραδεκτο και ασχετο με το επιπεδο των μαθητων, ειτε γιατι τελειωνε και δεν θα εφτανε για το τελος της χρονιας η και για την επομενη χρονια)

για το επιπεδο στο γυμνασιο τα πραγματα ξεκαθαριζουν στην αρχη της χρονιας που θα τους κανεις ενα διαγνωστικο τεστ ( της δικης σου αρεσκειας και μπορεις και να το φτιαξεις μονη σου....κουραγιο!!)αν και θα επρεπε κατι να υπαρχει...τελος παντων..
στο λυκειο τωρα...δεν υπαρχουν επιπεδα( αν ειναι δυνατον??? )και αυτο γιατι δεν ειναι υποχρεωτικο να παρουν αγγλικα ολοι ...το επιπεδο τους εξαρταται( απο πολλα ...οπως σε καθε ταξη εν τελει...)απο το απολυτο τιποτα μεχρι Proficiency...και εσυ μπαλαντζαρεις συνηθως καπου στη μεση προσπαθωντασ να κρατησεις μια λεπτη ισορροπια...
απο τα πεκ θυμαμαι μας ειχαν πει οτι στο λυκειο συνηθιζεται να παιρνουμε ενα βιβλιο σε επιπεδο lower το οποιο και πρεπει να βγει στις τρεις ταξεις του λυκειου.. γαιτι η προθεση τους ειναι να συνδεσουν το λυκειο με το Β2...

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 10, 2009, 12:02:32 μμ »
σοφουλα ευχαριστω.Αρα για το γυμνασιο δημιουργω μεχρι; 2 επιπεδα ανα ταξη;
Και στο λυκειο ενα βιβλιο το τραβαω 3 χρονια;???? Επισης εξηγησε μου τι εννοεις εχουν επιλογη στο λυκειο;Νομιζα πως ειναι υποχρεωτικο, αν ειναι ετσι τοτε γιατι σε καποια λυκεια εχουν 2 καθηγητες; Δηλαδη αν παω σε λυκειο εχω μεγαλυτερες πιθανοτητες να χρειαστει να συμπληρωνω κ σε 2ο σχολειο;(παρηγορηθηκα που λες οτι μας ενημερωνουν στα πεκ,θα ακουσουμε κ κατι πρακτικο δηλαδη)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:32:39 »

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 16, 2009, 02:59:00 μμ »
Υπήρχε νομίζω το ακουστικό υλικό στην σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου. Πέρσι δεν το βρήκα καθόλου και όσες ασκήσεις μπορούσαμε τις εκφωνούσα εγώ στα παιδιά. Φέτος ευτυχώς υπήρχαν κασέτες στην περιοχή και μου τις έφτιαξε σε cd ένας συνάδερφος. Μετά έμαθα για την σελίδα του παιδαγωγικού ινστιτούτου. Να δούμε φέτος με τα νέα βιβλία πότε θα πάρουμε cd.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 16, 2009, 03:02:29 μμ »
Να σε ρωτήσω, το supercourse τίνος εκδοτικού οίκου είναι? Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι'αυτό!
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 16, 2009, 03:50:13 μμ »
το super course το εκδίδει (ή δεν ξέρω αν απλώς κάνει τον μεσάζοντα) καποιος απο τη βέροια. έχω κάποια διεύθυνση και τηλέφωνο (αν θες να σου τα δώσω) έχει καi site www.supercourse.gr

είνια σειρά βιβλιων που οδηγεί τα παιδια σε 5 χρόνια να παρουν πτυχίο επίπεδου β2

και εγώ έχω ακουσει πολλα αλλα με τρομάζει αυτό το σε 5 χρόνια πτυχίο.(δεν ξέρω αν θα ταιριάζει σε όλα τα παιδια ::) το καθένα  έχει το χρόνο του)

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 16, 2009, 03:54:53 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το εκτιμούσα αν μου έδινες και κάποιο τηλέφωνο. Αν δεν θες εδώ, στείλε μου προσωπικό μήνυμα!
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 16, 2009, 03:59:55 μμ »
οκ στο στελνω με μηνυμα να μην θεωρηθει διαφημιση. :P

Αποσυνδεδεμένος sofoula2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 19, 2009, 02:46:27 μμ »
στο γυμνασιο μεχρι 2 επιπεδα η ταξη..
στο λυκειο οι μαθητες επιλεγουν ποια γλωσσα θελουν να κανουν τα τρια χρονια του λυκειου..
οποτε εμεις κανουμε καμια ιστορια..συμπληρωνουμε αλλου η μενουμε με λιγες ωρες....γιατι οχι?? ;)

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 19, 2009, 11:46:25 μμ »
για το γυμνασιο ειδα στο παιδ.ινστιτουτο βιβλια του κρατους ,ειναι νεα ; γιατι απτα λεγομενα σου ειχα καταλαβει οτι κανουμε του εμποριου (που ελεγες οτι καλο ειναι να μην αλλαζουμε σειρα )

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 20, 2009, 12:18:07 πμ »
εχεις δικιο mel Και εγω τωρα τα ειδα, εβγαλε βιβλια και για το γυμνασιο. (μετα τα καινουργια για το δημοτικο) αρα προφανως δεν θα ισχυουν οι λιστες φετος.

edit : για οποιον αλλο θελει να τα δει http://pi-schools.sch.gr/gymnasio/

Αποσυνδεδεμένος sofoula2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 20, 2009, 12:23:10 πμ »
αυτο ακουγεται εδω και χρονια ...ελπιζω να ισχθσει απο φετος αν ειναι φυσικα αξιολογα...ειδωμεν! μεχρι και περσυ διαλεγαμε

Αποσυνδεδεμένος edipmet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά Γυμνασίου
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 23, 2009, 10:58:50 πμ »
το προτιμω ετσι,γιατι τα βιβλια του εμποριου συνηθως ειναι πιο μεγαλα και φτιαγμενα για μεγαλυτερα χρονικα διαστηματα.Με τις ωρες που χανονται στα σχολεια ειναι δυσκολο να βγουν κι εγω δε νιωθω καθολου ωραια να αφηνω βιβλιο ατελειωτο. Στου δημοτικου τουλαχιστον που εκανα ειχα περιθωρια για επαναληψεις και συνοδευτικο υλικο,ενω με τα βιβλια της γ δημοτικου που ηταν του εμποριου δε βγηκε καθολου ανετα (ασε που ηταν για junior a και οχι για pre-junior οπως θαπρεπε συμφωνα με το αναλυτικο προγραμμα).Καλυτερα να ειναι μικροτερη η υλη και αν χρειαστει συμπληρωνω εγω οπου νομιζω οτι χρειαζεται με οτι εχει δειξει η ταξη μεχρι τοτε ως αδυναμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.