*

Αποστολέας Θέμα: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;  (Αναγνώστηκε 48180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:00:19 πμ »
Δε μας σοκάρουν οι απαντήσεις, ούτε η αργκώ, αλλά το γεγονός ότι τέτοιο χαμηλό επίπεδο δε συνάδει σε επιστήμονες ανθρώπους, ούτε πολύ περισσότερο σε εκπαιδευτικούς, που δίνουν τα φώτα τους σε νεαρά παιδιά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:28 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:01:37 πμ »
Ναι βρε παιδί μου όλοι οι μεγάλοι επιστήμονες εδώ μαζεύτηκαν. Δεν πειράζει πληρώστε τζάμπα τα διπλά λεφτά στους ξένους κορόιδα για πτυχία χωρίς αντίκρισμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:34:44 πμ »
Προσωπικά έχω βαρεθεί να ακούω καθηγητές αγγλικών να παριστάνουν τους ξύπνιους σε άλλους καθηγητές αγγλικών τη στιγμή που τα δικά τους αγγλικά είναι στην καλύτερη περίπτωση επιπέδου Β2. Είναι τρομακτικό αυτό που επικρατεί στον κλάδο μας, άνθρωποι χωρίς γνώσεις να παριστάνουν τους καμπόσους. Δεν ξεχωρίζω δημόσιο με ιδιωτικό τομέα. Όποιος μπαίνει στο φόρουμ της ιδιωτικής εκπαίδευσης γνωρίζει πως έχω κάνει ανάλογες κουβέντες στο παρελθόν με συναδέλφους που είναι καθηγητές ιδιαιτέρων ή φροντιστηρίων.

Δεν είναι εύκολο να μιλήσεις άπταιστα μια ξένη γλώσσα. Το αναγνωρίζω. Αλλά αν τα αγγλικά σου είναι φτωχά, καλύτερα να μην εκτίθεσαι παριστάνοντας τον γνώστη. Δεν κερδίζεις κάτι με το να γελοιοποιείσαι, ούτε γίνεσαι πιο πιστευτός αν μαζί με τα πτωχά αγγλικά χρησιμοποιείς ελληνικά επιπέδου λιμενεργάτη.

Δεν έχω δώσει ούτε μια φορά ΑΣΕΠ. Είμαι αρκετά μεγάλη ώστε να έχω προλάβει την επετηρίδα. Ούτε και σε αυτή μπήκα όμως, γιατί ποτέ δεν ήθελα να δουλέψω στο δημόσιο. Ναι, έκπληξη, δεν θέλουμε όλοι τα ίδια πράγματα στη ζωή.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 11:58:00 πμ »
Δε μας σοκάρουν οι απαντήσεις, ούτε η αργκώ, αλλά το γεγονός ότι τέτοιο χαμηλό επίπεδο δε συνάδει σε επιστήμονες ανθρώπους, ούτε πολύ περισσότερο σε εκπαιδευτικούς, που δίνουν τα φώτα τους σε νεαρά παιδιά!
Και ποίος είσαι εσύ που κρίνεις το επίπεδο κάποιου άλλου?Οσο για το αν δίνω τα φώτα μου και πως και γιατί κτλ,άστο να το κρίνουν αυτοί τους οποίους δίδαξα και θα διδάξω.Εσύ δεν μπορείς και δεν είσαι ικανός να κρίνεις από ένα blog.Εξυπνάδες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:46:28 »

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:07:11 μμ »
Εγώ πάντως αν ήθελα να επιλέξω θα είχα καλυφθεί από τη συζήτηση.
Ναι,ναι,εσύ καλύφθηκες απτη συζήτηση γιατί σε έπεισαν οτι πρέπει να ξηλωθείς για να δώσεις ένα ανύπαρκτο πιστοποιητικό μόνο και μόνο επειδή σου έβαλαν στο κεφάλι την ιδέα οτι ''ό,τι πληρώνεις παίρνεις''.Ελα όμως που η αλήθεια είναι οτι μιλάμε για το ίδιο πράγμα,αν όχι κατώτερης ποιότητας,το οποίο θα πληρώσεις παραπάνω μόνο και μόνο επειδή τα έχουν κάνει πλακάκια οι φροντιστηριούχοι με τους αγγλοαμερικάνους για να κονομάνε και οι δύο και μετά στο πλασάρουν ως καλύτερο για να κάνουν τη βρωμοδουλειά τους...
Αυτό προσπαθούν να κάνουν και κάποιοι ανύπαρκτοι φροντιστηριούχοι εδώ μέσα,στέλνοντας τη μπάλα στην εξέδρα όταν και καλά μιλάνε αγγλικά για να καλύψουν την ανυπαρξία τους και την ένδεια επιχειρημάτων τους και φυσικά τις λαμογιές που έχουν στήσει εδώ και χρόνια με τους αγγλοαμερικάνους,αλλά δυστυχώς γιαυτούς τους χάλασε τη μανέστρα το κπγ και χάσανε πολύ χρήμα.
Αλλά δεν πειράζει,στο τέλος,όταν οι μαθητές τους του cambridge k michigan δεν θα γεμίζουν ούτε ταξί,θα τρέχουν κλαίγοντας και ικετεύοντας στο κρατικό μπας και σώσουν τις ψευτοεπιχειρήσεις τους,που κοροιδεύουν το κόσμο,απτο λουκέτο...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:08:28 μμ »
Και ποίος είσαι εσύ που κρίνεις το επίπεδο κάποιου άλλου?Οσο για το αν δίνω τα φώτα μου και πως και γιατί κτλ,άστο να το κρίνουν αυτοί τους οποίους δίδαξα και θα διδάξω.Εσύ δεν μπορείς και δεν είσαι ικανός να κρίνεις από ένα blog.Εξυπνάδες...
Γυναίκα είμαι και μιλώ γενικά, όχι ειδικά για σένα. Η εικόνα που παρουσιάζετε δεν είναι η αρμόζουσα για εκπαιδευτικούς όσες γνώσεις, όσες επιτυχίες κι αν έχετε! Συγκρατηθείτε λίγο, συνάδελφοι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:17:26 μμ »
αν και δεν συνηθίζω να μπαίνω σε διάλογο σε περιπτώσεις στις οποίες είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει  καμία συμβατότητα με τα δικά μου πιστεύω, θα σας εξηγήσω γιατί δεν δέχομαι την δική σας οπτική για το θέμα.


Να ξεκαθαρίσω πρώτα απ όλα,  ότι δεν είναι στην πρόθεσή μου  να γίνω καθηγήτρια αγγλικών και ούτε και ισχυρίστηκα ότι είμαι άσσος στα αγγλικά. Η ειδικότητα μου αναγράφεται από κάτω από το ψευδώνυμο μου: ΠΕ.04.02 (χημικός δηλαδή).
Διάβασα το θέμα γιατί είμαι και εγώ 40 + και με ενδιαφέρει να βελτιώσω τα αγγλικά μου.   

Σε σχέση με τις απόψεις που διατυπώσατε εδώ, η γνώμη μου είναι ότι ένας καθηγητής αγγλικών θεωρητικά θα έπρεπε να αγαπάει την γλώσσα που διδάσκει και τους σχετικούς της πολιτισμούς και όχι να τους αποκαλέσει "βρωμοτέτοιοι".
 
Επιπλέον,  ένας εκπαιδευτικός σε δημόσιο σχολείο, σε έναν λογικό πλανήτη,  δεν διαδίδει μηνύματα μίσους για άλλους λαούς και πολιτισμούς, δεν διχάζει  και ούτε και  επιχειρηματολογεί με τέτοια επιθετικότητα.

Επίσης, ένας εκπαιδευτικός, δεν θα έπρεπε να αναφέρεται σε θεωρίες συνωμοσίας για μίζες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, έτσι αόριστα, μόνο και μόνο επειδή ένας οργανισμός δεν είναι δημόσιος. Υπάρχουν και τίμιοι ιδιώτες,  ξέρετε,  και επιπλέον δίνουν εργασία σε κόσμο. Προσωπικά,  δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα για τους φορείς  αυτούς που επικρίνετε,  σε αντίθεση με κάποιους άλλους δημόσιους. Για να μην αναφέρω τις 3 ώρες αγγλικών εβδομαδιαίως στο σχολείο, οι οποίες δεν ξέρω τι ακριβώς προσφέρουν αφού όλα τα παιδιά πηγαίνουν φροντιστήριο για να περάσουν τις εξετάσεις για ένα πιστοποιητικό  lower.   

Χαίρεστε πολύ όταν κλείνουν, το ξέρω, αλλά δεν αναρωτιέστε με ποια χρήματα θα πληρωθείτε εσείς από το δημόσιο όταν κλείσει το σύμπαν.  Η μήπως είστε από αυτούς που πιστεύουν ότι το κράτος δημιουργεί από το τίποτα χρήματα;

 
υγ. Δεν θίγομαι από αγνώστους και ούτε και αισθάνομαι την ανάγκη να περηφανεύομαι για τα επιτεύγματα μου.
Εσύ κατάλαβες οτι διδάσκω το μίσος για τους άλλους λαούς?Να χαίρεσαι τα πτυχία σου.Το οτι βρίζω αυτά τα λαμόγια που εδώ και δεκαετίες έχουν στήσει ένα σύστημα ρεμούλας και κοροιδίας και έχουν γίνει εκατομμυριούχοι πουλώντας παπάτζα,δε σημαίνει οτο διδάσκω μίσος.Δεν μπορεί να μην το κατάλαβες αυτό....Μαλλον κάνεις οτι δεν το κατάλαβες.
Και τί σας πείραξε?Η λέξη ποδαρίλα και μπόχα?Επειδή είμαι χρόνια στο κουρμπέτι και ακούω και πληροφορίες και ευτράπελα γεγονότα από χιλιάδες μαθητές όλα αυτά τα χρόνια,σε πληροφορώ μετά λόγου γνώσεως οτι το 90 τοις εκατό όσων αγγλοαμερικάνων διδάσκουν σε φροντιστήρια πουλώντας και καλά προφορά,ζέχνουν σε τέτοιο σημείο που οι μαθητές κλείνουν τη μύτη τους με το μανταλάκι για ναντέξουν.Τα πτυχία λοιπόν τέτοιων αναρχοάπλυτων αξύριστων σανδαλοφόρων μας πουλάνε ως ''ποιότητα''...Και οκ,δικαίωμα τους να κάνουν ό,τι θέλουν με την προσωπική τους υγιεινή,αλλά μη μας κουνάνε και το δάχτυλο...

Αποσυνδεδεμένος Giannis_87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 08:31:44 μμ »
BULATS - αγόρασε και online μαθήματα - πάρε και το πακετάκι των 250 ευρώ από φροντιστήριο και καθάρισες .
MSU  CELP μετά  ,με άνω του 48% σε κάθε ενότητα , άρα  την έκθεση θα την περάσεις ,έστω 48% ή 49% , οπότε με άλλη ενότητα που είσαι καλός ξεπερνάς το 60% rexim . Δηλαδή 48% + 72%=120/2 = 60 άρα καθάρισες .
TIE προμελετημένο το speaking .
Μπορεις να μου στειλεις σε pm τα online μαθηματα που λες;

KANANGA

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 10:18:44 μμ »
Μπορεις να μου στειλεις σε pm τα online μαθηματα που λες;
Το bulats είναι πολύ δύσκολο!

Αποσυνδεδεμένος nekis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 13, 2019, 04:30:09 μμ »
Γεια σου, για δοκίμασε το lrn ναι lrn να και η σελιδα τους https://www.esolnethellas.gr/
δεν το χω δωσει αλλα εχει sample τεστ στην σελιδα τους και ειναι ευκολα το λενε και αλλοι, απλα μπειτε και δειτε πριν το κατεβασουν οπως λενε.
αν δεν κανω λαθος εχει και δωρεαν επανεξεταση βεβαια η εξεταση παει καπου στα 180 περιπου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159750
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.