*

Αποστολέας Θέμα: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;  (Αναγνώστηκε 48218 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 12:37:07 πμ »

συγγνώμη, εσείς είστε εκπαιδευτικός ;;   ??? ( ωραίο λεξιλόγιο έχετε!)
Εκπαιδευτικός διορισμένος με ασεπ,πρώτος από χιλιάδες...Εσύ δεν μας είπες τί είσαι??
Ναι,όταν ακούω παπάτζες από άσχετους και δήθεν που πάνε να μου κάνουν κήρυγμα μέσα στην ασχετοσύνη τους και ενώ έχουν θυσαυρίσει απτις μίζες που παίρνουν απτους βρωμοαγγλοαμερικάνους και πάνε να μου μιλήσουν και δήθεν στα αγγλικά για να δείξουν οτι και καλά είναι κάποιοι μέσα στο τίποτα τους,τότε ναι,εξοργίζομαι και μπορεί να ακούσεις και καμιά λέξη αργκώ.Γιατί,σοκαρίστηκες??
Η ουσία μετράει και όχι η δηθενιά....
Αν για παράδειγμα εσύ ήσουν γιατρός και είχες σώσει χιλιάδες ασθενείς με συγκεκριμένη τακτική και ερχόταν ένας άσχετος με αμφιβόλου ποιότητας πτυχίο και σου έλεγε ασυναρτησίες που δεν στέκουν για τη δουλειά σου που τη ξέρεις καλύτερα από κάθε άλλον,τότε τί θα έκανες??
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2016, 12:40:38 πμ από john-πε06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 01:05:13 πμ »
Isla, η απάντηση που έδωσε ο dragadroun, σε δικαίωσε πλήρως !!   :D :D
Αν αποφασίσω, θα ακούσω τις  εμπεριστατωμένες  με λογικά επιχειρήματα απόψεις σου.
Πάντως για lower,  που μου ζητήθηκε στο εξωτερικό πριν κάποια χρόνια, δεχόταν μόνο από Cambridge.

ΥΓ1. Αυτοί που χρησιμοποιούν λέξεις όπως "βρωμοαγγλοαμερικάνους.." απορώ γιατί να ενδιαφέρονται για τα αγγλικά.  Άλλη γλώσσα θα ήταν χρήσιμη γι αυτούς.
ΥΓ2 . sorry που παρέβλεψα την προτροπή σου για απάντηση σε αγγλικά. Βιάζομαι και θα έτρωγα χρόνο με τα αγγλικά  :-[
Δε νομίζω ότι η απάντησή μου δικαιώνει κάποιον. Απλά κατέγραψα την εμπειρία μου για να βοηθήσω τον συνάδελφο να αποφασίσει. Γιαυτό κάποιοι μην προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε τα λόγια μου κατά το δοκούν για να εξυπηρετήσετε τα όποια συμφέροντά σας. Ενδεχομένως και κάποιο άλλο πτυχίο να έδινα δεν αποκλείω ότι μπορεί και να το περνούσα. Τα αγγλικά είναι μια γλώσσα που ακούμε, διαβάζουμε και χρησιμοποιούμε καθημερινά οπότε όσο μεγαλώνει κάποιος και αποκτά εμεπιρία τόσο πιο εύκολο είναι. Σίγουρα χωρίς εξάσκηση η προφορική επικοινωνία δεν είναι εύκολη, αλλά το ότι πήρα άριστα σε όλα τα άλλα νομίζω δείχνει ότι την κατέχω τη γλώσσα σε μεγάλο βαθμό δε νομίζεις; Και όσον αφορά το κέμπριτζ πολύ αμφιβάλλω ότι το δέχονται στο εξωτερικό. Για σπουδές από όσο γνωρίζω δέχονται IELTS ή TOEFL και μάλιστα πρόσφατο σχετικά, ενώ για εργασία σίγουρα θα περνάς από κάποια συνέντευξη όπου θα φαίνεται αν είσαι ικανός να επικοινωνήσεις σε ικανοποιητικό βαθμό, δηλ ότι και να έχεις δε νομίζω ότι παίζει ρόλο.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 01:45:01 πμ »
Εκπαιδευτικός διορισμένος με ασεπ,πρώτος από χιλιάδες...Εσύ δεν μας είπες τί είσαι??
Ναι,όταν ακούω παπάτζες από άσχετους και δήθεν που πάνε να μου κάνουν κήρυγμα μέσα στην ασχετοσύνη τους και ενώ έχουν θυσαυρίσει απτις μίζες που παίρνουν απτους βρωμοαγγλοαμερικάνους και πάνε να μου μιλήσουν και δήθεν στα αγγλικά για να δείξουν οτι και καλά είναι κάποιοι μέσα στο τίποτα τους,τότε ναι,εξοργίζομαι και μπορεί να ακούσεις και καμιά λέξη αργκώ.Γιατί,σοκαρίστηκες??
Η ουσία μετράει και όχι η δηθενιά....
Αν για παράδειγμα εσύ ήσουν γιατρός και είχες σώσει χιλιάδες ασθενείς με συγκεκριμένη τακτική και ερχόταν ένας άσχετος με αμφιβόλου ποιότητας πτυχίο και σου έλεγε ασυναρτησίες που δεν στέκουν για τη δουλειά σου που τη ξέρεις καλύτερα από κάθε άλλον,τότε τί θα έκανες??

αν και δεν συνηθίζω να μπαίνω σε διάλογο σε περιπτώσεις στις οποίες είναι ξεκάθαρο ότι δεν υπάρχει  καμία συμβατότητα με τα δικά μου πιστεύω, θα σας εξηγήσω γιατί δεν δέχομαι την δική σας οπτική για το θέμα.


Να ξεκαθαρίσω πρώτα απ όλα,  ότι δεν είναι στην πρόθεσή μου  να γίνω καθηγήτρια αγγλικών και ούτε και ισχυρίστηκα ότι είμαι άσσος στα αγγλικά. Η ειδικότητα μου αναγράφεται από κάτω από το ψευδώνυμο μου: ΠΕ.04.02 (χημικός δηλαδή).
Διάβασα το θέμα γιατί είμαι και εγώ 40 + και με ενδιαφέρει να βελτιώσω τα αγγλικά μου.   

Σε σχέση με τις απόψεις που διατυπώσατε εδώ, η γνώμη μου είναι ότι ένας καθηγητής αγγλικών θεωρητικά θα έπρεπε να αγαπάει την γλώσσα που διδάσκει και τους σχετικούς της πολιτισμούς και όχι να τους αποκαλέσει "βρωμοτέτοιοι".
 
Επιπλέον,  ένας εκπαιδευτικός σε δημόσιο σχολείο, σε έναν λογικό πλανήτη,  δεν διαδίδει μηνύματα μίσους για άλλους λαούς και πολιτισμούς, δεν διχάζει  και ούτε και  επιχειρηματολογεί με τέτοια επιθετικότητα.

Επίσης, ένας εκπαιδευτικός, δεν θα έπρεπε να αναφέρεται σε θεωρίες συνωμοσίας για μίζες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, έτσι αόριστα, μόνο και μόνο επειδή ένας οργανισμός δεν είναι δημόσιος. Υπάρχουν και τίμιοι ιδιώτες,  ξέρετε,  και επιπλέον δίνουν εργασία σε κόσμο. Προσωπικά,  δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα για τους φορείς  αυτούς που επικρίνετε,  σε αντίθεση με κάποιους άλλους δημόσιους. Για να μην αναφέρω τις 3 ώρες αγγλικών εβδομαδιαίως στο σχολείο, οι οποίες δεν ξέρω τι ακριβώς προσφέρουν αφού όλα τα παιδιά πηγαίνουν φροντιστήριο για να περάσουν τις εξετάσεις για ένα πιστοποιητικό  lower.   

Χαίρεστε πολύ όταν κλείνουν, το ξέρω, αλλά δεν αναρωτιέστε με ποια χρήματα θα πληρωθείτε εσείς από το δημόσιο όταν κλείσει το σύμπαν.  Η μήπως είστε από αυτούς που πιστεύουν ότι το κράτος δημιουργεί από το τίποτα χρήματα;

 
υγ. Δεν θίγομαι από αγνώστους και ούτε και αισθάνομαι την ανάγκη να περηφανεύομαι για τα επιτεύγματα μου.   
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2016, 10:22:13 πμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 01:56:41 πμ »
Δε νομίζω ότι η απάντησή μου δικαιώνει κάποιον. Απλά κατέγραψα την εμπειρία μου για να βοηθήσω τον συνάδελφο να αποφασίσει. Γιαυτό κάποιοι μην προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε τα λόγια μου κατά το δοκούν για να εξυπηρετήσετε τα όποια συμφέροντά σας. Ενδεχομένως και κάποιο άλλο πτυχίο να έδινα δεν αποκλείω ότι μπορεί και να το περνούσα. Τα αγγλικά είναι μια γλώσσα που ακούμε, διαβάζουμε και χρησιμοποιούμε καθημερινά οπότε όσο μεγαλώνει κάποιος και αποκτά εμεπιρία τόσο πιο εύκολο είναι. Σίγουρα χωρίς εξάσκηση η προφορική επικοινωνία δεν είναι εύκολη, αλλά το ότι πήρα άριστα σε όλα τα άλλα νομίζω δείχνει ότι την κατέχω τη γλώσσα σε μεγάλο βαθμό δε νομίζεις; Και όσον αφορά το κέμπριτζ πολύ αμφιβάλλω ότι το δέχονται στο εξωτερικό. Για σπουδές από όσο γνωρίζω δέχονται IELTS ή TOEFL και μάλιστα πρόσφατο σχετικά, ενώ για εργασία σίγουρα θα περνάς από κάποια συνέντευξη όπου θα φαίνεται αν είσαι ικανός να επικοινωνήσεις σε ικανοποιητικό βαθμό, δηλ ότι και να έχεις δε νομίζω ότι παίζει ρόλο.

εσείς γράψατε τα παρακάτω:

"Άσε που μάλλον δεν ήμουν ούτε για 35/100 στα προφορικά αλλά πιστεύω ότι βοήθησαν πού οι εξετστές καθώς ειναι συνάδελφοι καθηγητές αγγλικών στα δημόσια σχολεία και λογικό είναι να προσπαθούν να βοηθήσουν κάποιον μεγαλύτερο που τυγχάνει να είναι και συνάδελφος στην τελική."

 η αξιοκρατία στο μεγαλείο της !

 (αυτές οι νοοτροπίες μας πηγαίνουν μπροστά. Καληνύχτα μας ) 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:38 »

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 08:39:09 πμ »
Σίγουρα χωρίς εξάσκηση η προφορική επικοινωνία δεν είναι εύκολη, αλλά το ότι πήρα άριστα σε όλα τα άλλα νομίζω δείχνει ότι την κατέχω τη γλώσσα σε μεγάλο βαθμό δε νομίζεις;
Αυτό που δείχνει είναι ότι το συγκεκριμένο πιστοποιητικό (ΚΠγ) μπάζει από παντού ή όπως μου είπε κάποτε πολύ διπλωματικά μια συνάδελφος, επιτρέπει σε μαθητές με κενά στη γραμματική και στο λεξιλόγιο να περάσουν στο επόμενο επίπεδο. Γι' αυτό αποτελεί την καλύτερη λύση για όσους βαριούνται να διαβάσουν ή δεν έχουν την απαραίτητη γλωσσική ικανότητα για να πάρουν την πιστοποίηση που επιθυμούν.

Επίσης το γεγονός ότι εσείς ο ίδιος παραδέχεστε ότι βοηθήκατε από τους εξεταστές για να περάσετε τα προφορικά δείχνει πόσο "αδιάβλητο" είναι.

Μην σας κάνει λοιπόν εντύπωση που στην αγορά εργασίας το ΚΠγ δεν έχει υπόσταση. Αν άξιζε, θα το προτιμούσαν και όσοι δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 09:01:59 πμ »
Do you know what I see?I see a person who cannot argue in favour of a specific point of view with plausible arguments trying to prove something that is undoubtedly wrong...I'm really sorry about the fact that we both teach the same object.
As for your wonderings,I can only tell you that there's no need for that.I am so much better than you in every possible aspect of both teaching of english language and knowledge of this.
But I'm still waiting for an answer.Do you get commisions in order to advertise and promote certain types of tests such as cambrige,michigan etc or you just do it in order to pretend that you are high class teachers while in fact you aren't??
Έλα πες μου, στο google το έβαλες αυτό, έτσι?  ;D

Σορρυ που δεν απάντησα νωρίτερα. Μόλις τώρα το είδα.

Αυτό που έχω να πω, και το λέω όσο πιο ευγενικά μπορώ, είναι ότι αν εσύ είσαι από τους καλύτερους του επαγγέλματος, τα φροντιστήρια δεν έχουν να φοβούνται τίποτα.

Επέτρεψέ μου να σου εξηγήσω τα βασικότερα λάθη σου.

Δεν διδάσκουμε το ίδιο object, αλλά το ίδιο subject.

Δεν υπάρχει η λέξη wonderings. Δεν υπάρχει ως ουσιαστικό και σε καμία περίπτωση ως ουσιαστικό πληθυντικού αριθμού.

Η αγγλική γλώσσα στα αγγλικά θέλει μπροστά the και η λέξη English είναι πάντα με κεφαλαίο. Λέμε the English language ή σκέτο English.

Δεν είναι σωστό το knowledge of this. Θα έπρεπε να πεις its knowledge.

To commission γράφεται με δύο s και δεν έχει πληθυντικό. Επίσης commission δεν σημαίνει μίζα. Η λέξη που ψάχνεις στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το kickback.

The answer by the way is no, we do not get kickbacks in order to "advertise and promote" certain kinds of tests. We work with certain exam bodies and not others because our students come to us to learn English and get a recognised qualification, not just a piece of paper.

Please do keep answering in English. It's very rewarding to see you make a fool of yourself while trying to prove that I'm useless :P

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:39:31 πμ »
Ποιός σου έμαθε αγγλικά εσένα?Αυτά που λες είναι βλακείες του μεγίστου είδους....Το αν έκανα κανα-δύο ορθογραφικά γιατί εκείνη την ώρα έβλεπα ματς,οκ,πιάσου από κει να το παίξεις ιστορία...Στη διάθεση σου όποτε θες να σου δείξω πόσο μεγαλύτερη την έχω από εσένα...τη γνώση και να σε ταπεινώσω όποτε θες.Μάλλον σε πονάει που βγάζω πολλά περισσότερα από σένα,ε???Ξύδι....
Είσαι και ψεύτρα γιατί όλοι ξέρουν οτι παίρνετε μίζες,γιαυτό και προωθείτε συγκεκριμένα τεστ...
Και όποτε θες έλα να συγκρίνουμε κ τα πτυχία μας να δούμε ποιός τα έχει και αυτά μεγαλύτερα....
Πόσες φορές είπαμε έδωσες ασεπ και απέτυχες??
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2016, 10:41:52 πμ από john-πε06 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:42:52 πμ »
Πρόσεχε μην την πατήσεις και μπουρδουκλωθείς! Τη μεγάλη γνώση σου!  ;D ;D 

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:46:22 πμ »
Άστο δεν βγάζεις άκρη. Τι περιμένεις από άτομα που διαστρεβλώνουν τα λεγόμενά σου; Και άλλη φορά όποιος θέλει κάτι θα απαντάω μόνο σε προσωπικά μηνύματα. Κάποιοι είναι πολύ κακόβουλοι εδώ μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2016, 10:49:17 πμ από dragadroun »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:47:17 πμ »
Ωραίο επίπεδο, πάντως, για καθηγητές! Και ωραία πρότυπα για τους μαθητές σας!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:48:04 πμ »
john κράτα τα κόμπλεξ σου για σένα δεν αφορούν το φόρουμ. Ούτε ξέρεις αν παίρνει μίζες και ποιος, ούτε θα συγκρίνετε τις γνώσεις σας εδώ μέσα. Με το να ξεκατινιάζεσαι δε σημαίνει ότι επιχειρηματολογείς. Κάτι τέτοιοι σαν εσένα υπάρχουν και μας βρίζει ο κόσμος όλους τους δημόσιους! Ήμαρτον δηλαδή!

Αποσυνδεδεμένος hlektrologos pe1703

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:48:33 πμ »
Μπράβο σας που μας διαφωτίζετε στο ερώτημα του φόρουμ!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:50:29 πμ »
Εγώ πάντως αν ήθελα να επιλέξω θα είχα καλυφθεί από τη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Απ: Ποιο πτυχίο proficiency να επιλέξει ένας 45άρης;
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 10:54:50 πμ »
john κράτα τα κόμπλεξ σου για σένα δεν αφορούν το φόρουμ. Ούτε ξέρεις αν παίρνει μίζες και ποιος, ούτε θα συγκρίνετε τις γνώσεις σας εδώ μέσα. Με το να ξεκατινιάζεσαι δε σημαίνει ότι επιχειρηματολογείς. Κάτι τέτοιοι σαν εσένα υπάρχουν και μας βρίζει ο κόσμος όλους τους δημόσιους! Ήμαρτον δηλαδή!
Πολλές παρθένες μαζευτήκατε εδώ μέσα και σοκάρεστε πολύ εύκολα....Το αν βρίζουν εσένα,πρόβλημα σου,εμένα με σέβονται όλοι.Λοιπόν,αν θίχτηκες επίσης πρόβλημα σου,δεν κάνουμε διαγωνισμό ευπρέπειας αλλά λέμε αλήθειες που πονάνε...
Οσο για τη μεγάλη γνώση μου,έλα να στη δείξω,και μη φοβάσαι δεν μπουρδουκλώνομαι...Αλλά ξέχασα,είσαι παρθένα και σοκάρεσαι με λίγη αργκώ.Δεν μας είπες όμως αν συμφωνείςμε την ουσία...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 588
Σύνολο: 600

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.