*

Αποστολέας Θέμα: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 235928 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anoteri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 10:13:19 μμ »
Διορθώστε με αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά από τα παρακάτω:
Οι πίνακες των αναπληρωτών που είναι τώρα σε ισχύ παύουν στις 31/12 και θα συνταχτουν νέοι για το νέο σχολικό έτος που θα βασίζονται στο νόμο 3828 του 2010 καθώς έτσι έχει αποφασίσει το ΣΤΕ.
Ερωτηση:
Γιατί έστειλε ο σύλλογος των αναπληρωτών να καταθέσουμε δικές μας προτάσεις προς συζήτηση με το υπουργείο, Να χαμε να λέγαμε δηλαδή;;;
Διαπίστωση:
Αν εφαρμοστεί ο νόμος αυτός θα γίνουν τεραστιες αλλαγές στη δομή των πινάκων και πάλι...
Αυτοί οι πίνακες τραβάνε ζορια...κλείνουν, ανοίγουν μερικώς, ανοίγουν ολοκληρωτικά, ανοίγουν αναδρομικά, έχουν δυσπρόσιτα...χαμός!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:20 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 11:24:17 μμ »
Μη "φαγώνεστε":
"Χωρίς τυρί δεν έχει φάκα".

Και το "τυρί" τελειώνει. Για όλους. Μονίμους κ αναπληρωτές.
Όποιος δεν το πιστεύει, ας συνεχίσει στα ίδια.
Για να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 12:06:57 πμ »
Ειμαστε σίγουροι ότι  θα αλλάξει το σύστημα  πρόσληψης αναπληρώτων;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 06:00:24 πμ »
αυτό ισχύει και για τους αναπληρωτές??

ΠΔ 164/2004 ΦΕΚ 134/Α/19.7.2004

Ρυθμίσεις για τους εργαζομένους με συμβάσεις ορισμένου χρόνου στο δημόσιο τομέα.
..................................

Ανώτατη διάρκεια συμβάσεων

1. Συμβάσεις που καταρτίζονται διαδοχικώς και εκτελούνται μεταξύ του ίδιου εργοδότη και του ίδιου εργαζόμενου με την ίδια ή παρεμφερή ειδικότητα και με τους ίδιους ή παρεμφερείς όρους εργασίας, απαγορεύεται να υπερβαίνουν τους είκοσι τέσσερις (24) μήνες σε συνολικό χρόνο διάρκειας της απασχόλησης, είτε συνάπτονται κατ' εφαρμογήν του προηγούμενου άρθρου είτε συνάπτονται κατ' εφαρμογήν άλλων διατάξεων της κειμένης νομοθεσίας.

Το ΠΔ είναι παλιό και αν ίσχυε για τους αναπληρωτές θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Εξ`άλλου στη συνέχεια του άρθρου αναφέρονται εξαιρέσεις.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:54:20 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 08:52:44 πμ »
Ειμαστε σίγουροι ότι  θα αλλάξει το σύστημα  πρόσληψης αναπληρώτων;
Ναι, σίγουρα. Το σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών θα αλλάξει. Απομένει να δούμε το επόμενο πιο δίκαιο και πιο ισότιμο.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 09:09:37 πμ »
Ναι, σίγουρα. Το σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών θα αλλάξει. Απομένει να δούμε το επόμενο πιο δίκαιο και πιο ισότιμο.
χωρίς διεξαγωγή ασεπ να μην περιμένετε να αλλάξει....
https://www.alfavita.gr/arthron/exodiko-poy-epidothike-enantia-sto-shedio-proslipseon-anapliroton
1)με την πρόσφατη 4303/2015 απόφασή του Συμβουλίου της Επικρατείας απορρίφθηκε στο σύνολό της, κατά το μέρος που ερευνήθηκε στην ουσία της, η αίτηση ακύρωσης που είχε ασκηθεί κατά της υπ’ αριθμ. 132812/Ε2/25.8.2015 κανονιστικής απόφασης του Αναπληρωτή Υπουργού Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΦΕΚ Β 1842/26.8.2015), με την οποία είχαν κληθεί οι εκπαιδευτικοί των κατονομαζόμενων σε αυτήν κλάδων να υποβάλουν αίτηση για ένταξη στους ετήσιους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών σχολικού έτους 2015-2016
2)το εφαρμοζόμενο μεταβατικό σύστημα του άρθρου 9 του Νόμου 3848/2010, στηρίζεται σε προκαθορισμένα και αντικειμενικά ουσιαστικά κριτήρια επιλογής των προσλαμβανομένων με σχέση ορισμένου χρόνου αναπληρωτών, τα οποία-με προεχόντως μάλιστα μνημονευόμενο το κριτήριο της προϋπηρεσίας συμβαδίζουν προς τις συνταγματικές αρχές της ισότητας και της αξιοκρατίας (ίδετε 12η σκέψη, στίχοι 12-14 της απόφασης 4303/2015)
3)ότι το μεταβατικό σύστημα παρίσταται θεμιτό από συνταγματική άποψη ενόσω παραμένουν σε ισχύ οι εξαιρετικές ρυθμίσεις, δημοσιονομικού προσανατολισμού. Συνεπώς εάν οι μνησθείσες εξαιρετικές ρυθμίσεις, που εμποδίζουν την πρόσληψη μονίμων εκπαιδευτικών, εξακολουθούν να ισχύουν και μετά την 31-12-2016 και σε κάθε περίπτωση, εφόσον εκδηλωθεί νομοθετική πρωτοβουλία για εκ νέου αντιμετώπιση του ζητήματος, η σχετική ρύθμιση θα πρέπει να έχει πάγιο χαρακτήρα, αποκλειομένης της τροποποίησης της φυσιογνωμίας του υφιστάμενου μεταβατικού καθεστώτος με την αλλοίωση των αξιολογικών κριτηρίων, που αυτό προβλέπει για το σχολικό έτος 2016-2017.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 09:17:25 πμ »
Μην περιμένετε να αλλάξει τίποτα και μην τρέφετε φρούδες ελπίδες... αν δεν αλλάξουμε μυαλά εμείς οι ίδιοι, και αν δεν στείλουμε στον αγύριστο όλα τα κόμματα και τους πολιτικάντηδες....
να αλλάξουμε μυαλά και να υποστηρίζουμε , επίσης, τους πάσης φύσεως κόπους μας, διαβάσματα, μεταπτυχιακά, προϋπηρεσίες, κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 10:12:56 πμ »
να αλλάξουμε μυαλά και να υποστηρίζουμε , επίσης, τους πάσης φύσεως κόπους μας, διαβάσματα, μεταπτυχιακά, προϋπηρεσίες, κλπ κλπ
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 05:48:09 μμ »
Μη "φαγώνεστε":
"Χωρίς τυρί δεν έχει φάκα".

Και το "τυρί" τελειώνει. Για όλους. Μονίμους κ αναπληρωτές.
Όποιος δεν το πιστεύει, ας συνεχίσει στα ίδια.
Για να.
Δηλ. τι εννοείς; Το τυρί είναι τα λεφτά που τελειώνουν για όλους; Και τι θα γίνει; Θα κλείσουν τα σχολεία και θα ζήσουμε εποχές κατοχικές; Για εξήγησέ μας. 
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 06:02:51 μμ »
Όταν είπα πως η προυπηρεσία δεν μπορεί να μετρήσει ολόκληρη,μου έσβησαν την παρατήρηση και μου έστειλαν μήνυμα πως φλυαρώ. Δεν πειράζει, αφού με δικαιώνουν πάντα οι εξελίξεις και ποτέ οι συνάδελφοι!!!

πότε δικαιώθηκες? έτσι κατάλαβες ? από αυτό το ΠΔ που έβγαλε ο συνάδελφος ?..... είσαι σίγουρος ? μήπως απλά φλυαρείς ?

Διορθώστε με αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά από τα παρακάτω:
Οι πίνακες των αναπληρωτών που είναι τώρα σε ισχύ παύουν στις 31/12 και θα συνταχτουν νέοι για το νέο σχολικό έτος που θα βασίζονται στο νόμο 3828 του 2010 καθώς έτσι έχει αποφασίσει το ΣΤΕ.
Ερωτηση:
Γιατί έστειλε ο σύλλογος των αναπληρωτών να καταθέσουμε δικές μας προτάσεις προς συζήτηση με το υπουργείο, Να χαμε να λέγαμε δηλαδή;;;
Διαπίστωση:
Αν εφαρμοστεί ο νόμος αυτός θα γίνουν τεραστιες αλλαγές στη δομή των πινάκων και πάλι...
Αυτοί οι πίνακες τραβάνε ζορια...κλείνουν, ανοίγουν μερικώς, ανοίγουν ολοκληρωτικά, ανοίγουν αναδρομικά, έχουν δυσπρόσιτα...χαμός!

anoteri δεν ισχύει η πρώτη σου παράγραφος, δεν έχει βγει τίποτα ακόμα, και το σημαντικότερο δεν έχει νομοθετηθεί τίποτα σχετικό. Οπότε καλώς σας κάλεσε ο υπουργός, προτάσεις καταθέσατε ?

Ναι, σίγουρα. Το σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών θα αλλάξει. Απομένει να δούμε το επόμενο πιο δίκαιο και πιο ισότιμο.

μακάρι...

mauros vales

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 10:44:30 μμ »
Ότι αλλαγή κ να γίνει θα είναι άδικη... όπως και το σύστημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή...
Δεν υπάρχει αντικειμενικά δίκαιο σύστημα μετά από 8 χρόνια κρίσης κ τεράστιας ανεργίας. Απλά κάποιοι θα ευνοηθούν και κάποιοι θα χαντακωθούν σε ενδεχόμνη αλλαγή ή μη. Εγώ είμαι επιτυχών του ΑΣΕΠ του 2008 αλλά θεωρώ τον διαγωνισμό τελείως άκυρο. Δώσαμε 650 άτομα για 24 θέσεις κ περάσανε τη βάση 80 άτομα. Κανονικά θα έπρεπε να κλείσουν τη σχολή που τελείωσα την επόμενη μέρα και να απολυθούν και οι καθηγητές γιατί έδωσαν πτυχία και διπλώματα που δεν θα έπρεπε....!!!;;; Παρά την πολύ καλή μου θέση δεν δούλεψα για χρόνια επειδή είχε πολύ μικρή ζήτηση ο κλάδος. Σε άλλους κλάδους δουλεύουν χιλιάδες χωρίς ποτέ να έχουν διαγωνιστεί ή έχοντας αποτύχει. Να νιώθω αδικία?Από την άλλη είναι διορισμένοι 2 παλοί συμφοιτητές χωρίς ΑΣΕΠ αλλά με 2 χρόνια Σιβιτανείδιο...ήταν στη ΔΑΠ βέβαια τα παιδιά. Να απολυθούν μήπως και μόνιμοι???? Λέτε πολλοί για προσόντα και μόνο...με τους μόνιμους τι γίνεται??? Εγώ λέω να απολυθούνε όλοι και να δούμε μετά αν ο 55άρης έχει παραπάνω προσόντα από έναν 25άρη. Λένε άλλοι να μη μετράνε καθόλου οι ειδικές κατηγορίες. Που είναι οι ίσες ευκαιρίες αν δεν υπάρχουν κοινωνικά κριτήρια;; Που θέλω να καταλήξω λοιπόν..;;; Ο καθένας κακά τα ψέματα κοιτάει την πάρτη του και προσπαθεί να ωραιοποιεί τα γραφόμενα του με λέξεις όπως δίκαιο, αξιοκρατία, σεβασμός στην παιδέια κ μπλα μπλα..

Εγώ λοιπόν θεωρώ ότι είναι δίκαιο να μετράει κ η προυπηρεσία σε τεχνικές εταιρείες/γραφεία σαν εκπαιδευτικός τεχνικών ειδικοτήτων για παράδειγμα. Τι λέτε?? Πόσες εμπειρίες μπορώ να μεταφέρω στους μαθητές σε συνδυασμό με το μάθημα.
 
Θέλω λοιπόν να μετράει η επιτυχία στον ΑΣΕΠ για πάντα αλλά μόνο ως επιτυχία. (κοινώς δεν πολυψήνομαι να ξαναδώσω)
Θέλω να μετράει η προυπηρεσία γιατί έχω.
Θέλω να προτάσσονται τα άτομα με ΣκΠ γιατί έχω.
Θέλω να μετράει η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα όταν αυτή είναι συναφείς με το γνωστικό αντικείμενο, γιατι έχω.

Δεν θέλω να μετράνε τα μεταπτυχιακά κ τα διδακτορικά γιατί δεν έχω ή αν μετράνε να μετράνε λιγότερο από τα παραπάνω, γιατί δεν έχω.

Τέλος πάντων σε γενικές γραμμές αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν γίνεται να υπάρξει δίκαιο σύστημα. Από τύχη θα ευνοηθούμε ή θα αδικηθούμε.

Καλή τύχη λοιπόν.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 08, 2016, 11:12:56 μμ »
Εκεί θέλω να καταλήξω maure vale.
Ότι, ό,τι κ να "γίνει" στα πλαίσια διατήρησης του "προηγούμενου καθεστώτος"/κουλτούρας ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει τπτ.
Θα μου πεις:
Δλδ, λες ότι ΜΟΝΟ εμείς οι Έλληνες την έχουμε αυτή;
Απάντηση:
Σε αυτό το βαθμό ΝΑΙ: Μόνο οι Έλληνες από το είδος Homo Sapiens αυτή τη στιγμή (2000΄s) έχουν σε αυτό το βαθμό αυτή την "κουλτούρα", όπως άριστα την περιέγραψες maure valle.
Αυτοί ΠΡΕΠΕΙ να είναι που θα την αλλάξουν για πάρτη του species.

ΟΚ. Ξέρω: Πάλι τα παλαβά άρχισες; (Πέρα από επιθετικούς προσδιορισμούς που μπορεί να μου αποδωθούν: Γνωστόν αυτό ειδικά για τους Έλληνες).

Λοιπόν:
Πια κανείς δεν ακούει κανένα:
α) Και ο καλύτερος αρχηγός να τους οδηγήσει.
β) και την καλύτερη "λύση" (χωρίς αρχηγούς) να προταθεί.

Είναι άλυτο ζήτημα που θα λυθεί (για καλό όλων μας μακροχρόνια σε 200-300 χρόνια: ΟΚ. Ξέρω-ξέρω>>>>.) ΜΟΝΟ με "βλάβη", για την οποία δε χρειάζεται και να κάνει κανείς μας τπτ. Θα "έρθει" μόνη της ως φυσική συνέπεια.
Θέλετε να ξαναφέρετε Κούλη;
Θέλετε να μας χαρίσουν κανα 100 δις οι Ευρωπαίοι;
Τα ίδια θα'χουμε σε 20 χρόνια.

Άλυτο θέμα
που "λύνεται" ΜΟΝΟ έτσι:


Δηλ. τι εννοείς; Το τυρί είναι τα λεφτά που τελειώνουν για όλους; Και τι θα γίνει; Θα κλείσουν τα σχολεία και θα ζήσουμε εποχές κατοχικές; Για εξήγησέ μας.

Βραχυχρόνια θα "χαθούν" πάρα πολλοί...ΟΚ

Αααα και οι "εποχές" ΔΕΝ είναι όλες ίδιες (πχ "κατοχικές") για να τις επιθετικοποιούμε/χαρακτηρίζουμε ΑΠΛΑ για διευκόλυνσή μας.
Κάθε ιστορική "εποχή" διαφέρει η μια απ'την άλλη, όσο κι αν διευκολύνει η σκέψη: "Η ιστορία κάνει κύκλους. Μα δεν ξέρεις ιστορία".
Δεν κινούνται όλα σε απλά αιτιοκρατικά πλαίσια.

Το "κακό" ΜΠΟΡΕΙ να φέρει "καλό" μακροχρόνια. Πολλοί θα χαθούν ενδιάμεσα.

Ως τότε συνεχίστε στα ίδια. ΟΚ. Κατανοητό.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #138 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 09:58:47 πμ »
Δηλ. τι εννοείς; Το τυρί είναι τα λεφτά που τελειώνουν για όλους; Και τι θα γίνει; Θα κλείσουν τα σχολεία και θα ζήσουμε εποχές κατοχικές; Για εξήγησέ μας.

Οταν 1.5 εκ ειναι ανεργοι στην πατριδα μας ...αυτοι τι ζουνε αν οχι κατοχη?


Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Νέο σύστημα πρόσληψης Αναπληρωτών
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 09, 2016, 10:18:20 πμ »
σε κάθε κοινοβολευτική δημοκρατία, το επίπεδο των εκλεγμένων αντικατοπτρίζει το επίπεδο του εκλογικού σώματος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.