*

Αποστολέας Θέμα: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού  (Αναγνώστηκε 33113 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #154 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 09:58:07 πμ »
γι' αυτό ξιφουλκεις κατά της προϋπηρεσίας των άλλων; επειδή εσύ κάποιες χρονιές δεν βάζεις ναι σε όλα και δεν δουλεύεις;...
Άσχετο! Δηλ. να μην ισχύουν τα ίδια για όλους; Κάποιοι δε δήλωσαν όλους τους νομούς, γιατί δε γνώριζαν ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα και είναι τώρα άνεργοι! Είναι σωστό και δίκαιο αυτό;
Εγώ προσωπικά, θα το ψάξω μέσω δικηγόρου. Δεν μπορώ να δεχτώ τα δύο μέτρα και δύο σταθμά! Εκτός κι αν συμφωνείτε να το δούμε ομαδικότερα κάποιοι συνάδελφοι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:08:46 »

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #155 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 10:03:54 πμ »
Άσχετο! Δηλ. να μην ισχύουν τα ίδια για όλους; Κάποιοι δε δήλωσαν όλους τους νομούς, γιατί δε γνώριζαν ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα και είναι τώρα άνεργοι! Είναι σωστό και δίκαιο αυτό;
Εγώ προσωπικά, θα το ψάξω μέσω δικηγόρου. Δεν μπορώ να δεχτώ τα δύο μέτρα και δύο σταθμά! Εκτός κι αν συμφωνείτε να το δούμε ομαδικότερα κάποιοι συνάδελφοι!
καθόλου άσχετο! σχετικότατο...και αποκαλυπτικότατο των κινήτρων κάποιων στην πολεμική τους σε βαρος της προϋπηρεσίας: ο συγκεκριμένος μου έχει επιτεθεί στο παρελθόν για το ζήτημα του πλαφόν της προϋπηρεσίας...όμως στο παρόν θέμα αποκαλύπτει γιατί δεν θέλει να μετράει απεριόριστα η προϋπηρεσία...δηλαδή τι λέει; έβαζα λίγες περιοχές λόγω διαφόρων προβληματων με αποτέλεσμα να είμαι άνεργος...ε και τι θες τωρα; επειδή δεν εργάζεσαι εσύ και εργάζονται οι άλλοι να μην μετράει ο κόπως των άλλων,των κάτω από εσένα; μην ανησυχεις ...συνεννοηθήκαμε... 8)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #156 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 10:32:25 πμ »
Σκληρο αλλα να μην μετακινηθει!Εφοσον βαζεις περιοχες μακρια απο τον τοπο σου αναλαμβανεις και τις ευθυνες σου! και εμενα μου συνεβηκαν διαφορα σοβαροτατα γεγονοτα 4 χρονια εκτος αλλα δε με μετακινησε κανεις!Γιαυτο και φετος δεν ξαναδηλωσα και βιωνω την ανεργια!

Ο θάνατος συζύγου ή τέκνων, και άλλες παρόμοιες τραγικές καταστάσεις, ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν μπορεί να προβλεφθεί! Με τη λογική αυτή κανείς να μη δηλώνει σε μακρινές περιοχές, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει στη ζωή;

Το μόνο πρόβλημα είναι η διαφάνεια. Ας υπάρξει αυτή, και ας είναι ξεκάθαρο νομικά τι μπορεί να γίνεται σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #157 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 10:40:50 πμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:08:46 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #158 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 10:47:40 πμ »
καθόλου άσχετο! σχετικότατο...και αποκαλυπτικότατο των κινήτρων κάποιων στην πολεμική τους σε βαρος της προϋπηρεσίας: ο συγκεκριμένος μου έχει επιτεθεί στο παρελθόν για το ζήτημα του πλαφόν της προϋπηρεσίας...όμως στο παρόν θέμα αποκαλύπτει γιατί δεν θέλει να μετράει απεριόριστα η προϋπηρεσία...δηλαδή τι λέει; έβαζα λίγες περιοχές λόγω διαφόρων προβληματων με αποτέλεσμα να είμαι άνεργος...ε και τι θες τωρα; επειδή δεν εργάζεσαι εσύ και εργάζονται οι άλλοι να μην μετράει ο κόπως των άλλων,των κάτω από εσένα; μην ανησυχεις ...συνεννοηθήκαμε... 8)
Δεν εργάζονται κάποιοι συνάδελφοι επειδή δεν ήξεραν το παράθυρο της "εξυπηρέτησης" και αναγκάστηκαν και περιόρισαν τις επιλογές τους σε κοντικούς νομούς, όχι επειδή είχαν την πολυτέλεια να μείνουν άνεργοι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #159 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 11:59:15 πμ »
Για εμένα το θέμα είναι ότι δεν επικαλείτε η απόφαση και της μιας και της άλλης κάποιο συγκεκριμένο άρθρο, παρά μόνο κάποια ΠΔ πολύ γενικά.
Δεν ξέρω αν σε αυτά αναφέρει το δικαίωμα του υπουργού να αποφασίζει μια τέτοια μετακίνηση. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #160 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:10:53 μμ »
Για εμένα το θέμα είναι ότι δεν επικαλείτε η απόφαση και της μιας και της άλλης κάποιο συγκεκριμένο άρθρο, παρά μόνο κάποια ΠΔ πολύ γενικά.
Δεν ξέρω αν σε αυτά αναφέρει το δικαίωμα του υπουργού να αποφασίζει μια τέτοια μετακίνηση. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Αν ξέρει κάποιος (στα σίγουρα) ας μας πει και αυτό:




Απλά, να ρωτήσω:
Νομίζετε ότι αυτά γίνονται μόνο τώρα;
Ψάξατε για το 1996 ή το 2004 ή το 2006 ή το 2010
ή το 2014 που είχε ήδη εφαρμοστεί η diavgeia;



Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #161 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:11:57 μμ »
Προβλέπεται από Νόμο που δεν αναφέρεται .

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #162 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 12:13:10 μμ »
Ποιον?

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #163 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 03:28:57 μμ »
Μόλις κατάφερα να βρω κάποιον στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Ηρακλείου και να μου πουν κάτι για το θέμα.

Ρώτησα για αυτές τις μετακινήσεις που έγιναν τελευταία και ζήτησα να μου πουν το νομοθετικό πλαίσιο μέσα στο οποίο αυτές έλαβαν χώρα. Μου είπε πολλάκις ο υπάλληλος ότι έχει γνώση και των δύο περιπτώσεων και ότι καλύτερα να μη βιώσει ποτέ κανένας αυτό που βιώνουν αυτές οι αναπληρώτριες. Σεβαστό, ανθρώπινο, κατανοητό του λέω. Για τις περιπτώσεις που ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ όμως αγνοήθηκαν και είναι είτε ΙΔΙΕΣ είτε ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ και παίρναμε τηλέφωνα στη Διεύθυνση και μας λέγατε, του λέω, ρητώς και κατηγορηματικώς ΟΤΙ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ, τι έχετε να πείτε; Εκεί μου έλεγε και μου ξανάλεγε ότι η Διεύθυνση δεν είναι αρμόδια να απαντήσει σε αυτό, γιατί πρόκειται για ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ. Οπότε θα πρέπει να καλέσουμε στο Υπουργείο Παιδείας.

Επίσης μου είπε (ο συγκεκριμένος είναι πολλά χρόνια στη Διεύθυνση και έχει μεγάλη πείρα) ότι είναι Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Δεν μου ξεκαθάρισε εάν αναφερόταν στο κομμάτι που εμπλέκεται η Δ/νση Ηρακλείου ή γενικά σε μετακινήσεις αναπληρωτών.

Κάτι άλλο που μου είπε, χωρίς να αναφερθεί σε λεπτομέρειες είναι ότι πρόκειται για πολύ σοβαρές περιπτώσεις, η μία είναι θάνατος και η άλλη σοβαρό ιατρικό θέμα. Εκεί ΞΑΝΑΕΙΠΑ ότι πολλοί συνάδελφοί μας στο παρελθόν, στο παρόν αλλά και στο μέλλον, έχουν βιώσει, βιώνουν ή θα βιώσουν ΙΔΙΑ Η ΠΑΡΟΜΟΙΑ προβλήματα και καταστάσεις σοβαρότατες και ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑΝ, αλλά και ούτε καν ήξεραν ότι υπάρχει η δυνατότητα να γίνει κάτι τέτοιο! Είναι κάποιοι λιγότερο ίσοι από κάποιους άλλους;  Εκεί φάνηκε να συμφωνεί και απλά μου ξαναείπε ότι πρόκειται για Υπουργική απόφαση και δεν μπορεί να τη σχολιάσει. Ο νοών νοείτω (δικό μου το τελευταίο.)

Παίρνω σε κάποια τηλέφωνα στο Υπουργείο, αλλά είτε δεν τα απαντά κανένας είτε είναι μονίμως κατειλημμένα. Θα προσπαθώ μέχρι να βγάλω κάποια άκρη. Προσπαθήστε κι εσείς.

Αν δεν επιμείνουμε, θα περάσει έτσι και αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2016, 03:51:12 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #164 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 03:38:47 μμ »
Κατά την ταπεινή μου άποψη για τους αναπληρωτές δεν πρέπει να ισχύει καμία μετακίνηση ο,τι και αν συμβεί...δηλώνεις υπεύθυνα περιοχές, διορίζεσαι, αποδέχεσαι, τέλος. Απολύεσαι από τον τόπο διορισμού με το τέλος του διδακτικού έτους.
Ούτε γκρίνιες, ούτε μίση, ούτε πάθη, ούτε αλληλοσπαραγμοί. Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του ...που έλεγαν και οι σοφοί παλαιοί...δηλαδή προσλαμβάνεσαι για συγκεκριμένο κενό...αυτό θα υπηρετήσεις.
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #165 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 03:44:47 μμ »
Αν μου επιτρέπεις, δυο ερωτήσεις. Η πρώτη σχετικά με το συγκεκριμένο σου σχόλιο:
Τί θα πρότεινες ως λύση για την περίπτωση αναπληρωτή/τριας που χάνει σύζυγο όντας μακριά από το σπίτι και την οικογένειά του;
Η δεύτερη ερώτηση μου γεννήθηκε από την ανάγνωση των σχολίων σου.
Πώς θα αντιδρούσες αν κάποιος σου υπεδείκνυε με τι να ασχοληθείς περισσότερο, σε χαρακτήριζε υπερβολική και τα σχόλιά σου εμπρηστικά και προσβλητικά, θεωρούσε ανάξιο και χαζό να σου εξηγήσει κάτι (με όλο το σεβασμό);
Παππού, αυτό που μου κάνει εντύπωση σε σένα είναι ότι τη μία ζητάς συγγνώμη αν προσβλήθηκε κάποιος από τα γραφόμενά σου και την άλλη συνεχίζεις να το κάνεις.

ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. ΟΛΕΣ!

Ακόμα να καταλάβεις ότι η ένσταση όλων μας (όσων διαμαρτυρόμαστε τουλάχιστον για αυτήν την κατάσταση), είναι στο ότι ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ; Και επίσης στο ότι στερούμαστε ενημέρωσης για το αν μπορούμε βάσει νόμου να ζητήσουμε μετακίνηση; Είτε λοιπόν υπάρχει νόμος και τον κρατάνε κρυφό είτε δεν υπάρχει και κάνουν ό,τι μπορούν παράνομα και παράτυπα. Όπως και να το πάρει κανείς, κακό είναι!

Όσο για τα άλλα που αναφέρεις, εκτός του ότι δεν τα είπα ή όσα από αυτά είπα τα αποκόπτεις από το νόημα και τα χρησιμοποιείς όπως θες, σου λέω ότι είτε τα έχουν πει αρκετοί πριν από μένα και σε αυτούς απαντώ είτε, αφού ζήτησες συγγνώμη, τη δέχτηκα (απευθύνθηκες σε ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΣΒΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ), λέγοντάς σου μάλιστα ότι σε τιμά η στάση σου. Ε απλά ανέφερα και αυτά που μου είχες πει ότι αν πέθαινε ο άντρας μου τι θα αισθανόμουν και τα σχετικά. Και αγενές ήταν αυτό και άκομψο αλλά και άσχετο με το πνεύμα όσων λέω. ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν γράφω κάτι για να προσβάλω κάποιον ή για να τον υποτιμήσω, όπως κάνουν αρκετοί. Αλλά όταν διαβάζω και πράγματα παράλογα ή προκλητικά, τι να γίνει, δεν μπορώ να κάθομαι απαθής! Θα τη δώσω την απάντησή μου! Και φυσικά δεν περιμένω να αρέσει σε όλους.

Και φυσικά και παίρνω χρόνο να απαντώ, όσο μου το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις μου τουλάχιστον. Τόσες φορές που έχω γράψει εδώ και παίρνω ένα-ένα τα μηνύματα όλων για να σχολιάσω ή να απαντήσω, σου φαίνεται ότι απαξιώ ή τους περιφρονώ; Ή νομίζεις ότι το κάνω επειδή δεν έχω τι να κάνω και είπα να περάσω την ώρα μου φλυαρώντας;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2016, 03:52:58 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #166 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 03:56:25 μμ »
@ joannabear
Όποιος έχει έννομο συμφέρον  ειναι ελευθερος  να το ασκήσει.
Οι χαρακτηρισμοί ειναι περιττοί.Περιμένω μια ειλικρινή και τίμια απάντηση...

Την καλήμερα μου
Έχω απαντήσει, Νόμιμε... Το ξέρω αυτό που λες.

Δεν χαρακτηρίζω κανέναν. Δεν έχω τέτοιον σκοπό, προς Θεού!

Καλησπέρα!

Υ.Γ.: Πάντα ειλικρινείς και έντιμες είναι οι απαντήσεις και τα λεγόμενά μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 30, 2016, 04:14:17 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετακίνηση αναπληρώτριας εκπαιδευτικού
« Απάντηση #167 στις: Νοέμβριος 30, 2016, 04:02:36 μμ »
https://xenesglosses.eu/2016/11/sinechizonte-metathesis-anapliroton-epi-gavroglou/
!!!

Ένα πάλι δεν κατάλαβα: ΓΙΑΤΙ δεν υπάρχει πρόβλημα όταν γίνεται κάτι που ΔΕΝ προβλέπεται από τη νομοθεσία;!
Καταλαβαίνετε ότι αν γίνεται κάτι έτσι, μετά προκύπτουν ΑΛΛΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.