*

Αποστολέας Θέμα: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής  (Αναγνώστηκε 31175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nat80

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:05:24 μμ »
Παράθεση
δείτε λίγο αυτό το Thread και πάρτε θέση γιατί οι συνάδελφοι τς γενικής ετοιμάζουν προσφυγή για να μην μετράει η προυπηρεσία μας στον πίνακα γενικής.
Μην μείνουμε με σταυρωμένα τα χέρια
http://www.pde.gr/index.php? topic=33528.msg957410#msg957410
Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
pde.gr
Από facebook αναπληρωτών ειδικής.....
Πολύς θόρυβος!!!Γιατί οι συνάδελφοι ειδικής θορυβούνται; αν θέλουν μπορούμε να βάλουμε και μεις την προϋπηρεσία της γενικής στους πίνακες τους ; τι λέτε;

Να θορυβηθουν! Κι εγω θορυβηθηκα που εφτασα,αν και δουλευα,απο το 330 κατω απο το 500 και ειμαι ακομα ανεργη! Δουλεια για ολους θα επρεπε να παρεχει αυτο το κρατος αλλα αφου δεν το κανει θα το διεκδικησουμε μονοι μας. Και ξαναλεω: αυτοι που διαλεξαν μεταπτυχιακο στην Ειδικη σημαινει οτι εχουν αγαπη για αυτα τα παιδια,με αυτα να ασχοληθουν. Και η εκπαιδευση καθολου ενιαια δεν ειναι. Υπαρχουν ιδιαιτεροτητες αναλογα σε ποια ομαδα διδασκεις (Γενικη,Ειδικη, Ενηλικες,αλλοδαποι...) γιαυτο υπάρχουν  και οι αναλογες επιμορφωσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:08:09 μμ »
Να θορυβηθουν! Κι εγω θορυβηθηκα που εφτασα,αν και δουλευα,απο το 330 κατω απο το 500 και ειμαι ακομα ανεργη! Δουλεια για ολους θα επρεπε να παρεχει αυτο το κρατος αλλα αφου δεν το κανει θα το διεκδικησουμε μονοι μας. Και ξαναλεω: αυτοι που διαλεξαν μεταπτυχιακο στην Ειδικη σημαινει οτι εχουν αγαπη για αυτα τα παιδια,με αυτα να ασχοληθουν. Και η εκπαιδευση καθολου ενιαια δεν ειναι. Υπαρχουν ιδιαιτεροτητες αναλογα σε ποια ομαδα διδασκεις (Γενικη,Ειδικη, Ενηλικες,αλλοδαποι...) γιαυτο υπάρχουν  και οι αναλογες επιμορφωσεις!
Σαφώς έτσι είναι.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:14:28 μμ »
....ή ισχύς εν τη ενώσει...απλωθειτε να φάνουμε καμία 300...
...δεν ανοίγετε τη στ φάση φιλολόγων...πιο επίκαιρο είναι

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:17:57 μμ »
Καλή μου Xriana γνωρίζεις ότι πάρα πολλοί συνάδελφοι της γενικής δεν μπορούν να μπουν στον πινακα αναπληρωτωνγιατί δεν εχουν περασει ασεπ κι ας έχουν μεταπτυχιακα και διδακτορικα???Κάτι που οι συναδελφοι της ειδικής το πέτυχαν και μόνο με την αποκτηση του μεταπτυχιακού τους?Τα γνωρίζεις ή να ξαναγνωριστούμε λοιπον?Είναι τόσοι άνθρωποι εκει έξω με χίλια δυο μεταπτυχιακά που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ.ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ???
[/quote

Τι εννοείς ακριβώς με τον δεν εχουν πρόσβαση στον πινακα της γενικής? Δεν μπορούν να κάνουν αίτηση? Ή ότι είναι στον μηδενικής?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:19:06 μμ »
Καλή μου Xriana γνωρίζεις ότι πάρα πολλοί συνάδελφοι της γενικής δεν μπορούν να μπουν στον πινακα αναπληρωτωνγιατί δεν εχουν περασει ασεπ κι ας έχουν μεταπτυχιακα και διδακτορικα???Κάτι που οι συναδελφοι της ειδικής το πέτυχαν και μόνο με την αποκτηση του μεταπτυχιακού τους?Τα γνωρίζεις ή να ξαναγνωριστούμε λοιπον?Είναι τόσοι άνθρωποι εκει έξω με χίλια δυο μεταπτυχιακά που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ.ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ???
Θέλεις να πεις ότι μπαίνουν στον πίνακα αναπληρωτών μηδενικής;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:21:46 μμ »
....ή ισχύς εν τη ενώσει...απλωθειτε να φάνουμε καμία 300...
...δεν ανοίγετε τη στ φάση φιλολόγων...πιο επίκαιρο είναι
πες μας και για αυτό τη γνώμη σου; το επιτρέπεις; χα χα χα
οι συνάδελφοι της γενικής που φέτος δε δούλεψαν στην γενική και έχουν επίσης μεταπτυχιακά στην ειδική ή και διδακτορικά κάποιοι  ,αλλά μηδέν προϋπηρεσία ειδικής, με αποτέλεσμα να είναι στο τέλος του πίνακα ειδικής ( επειδή η δική τους προϋπηρεσία της γενικής δεν μπορεί να μεταφερθεί στον πίνακα ειδικης ) σκέφτονται να κινηθούν ακόμη και δικαστικά για αυτήν την ανισότητα ,ωστε να αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία της γενικής και μαζί με το μεταπτυχιακό ειδικής που έχουν  να αποκτήσουν μια καλή σειρά για πρόσληψη στον πίνακα ειδικής....

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:23:21 μμ »
Επειδή οι νόμοι τους οποίους επικαλεισαι....αναφέρουν ότι για να κατοχυρώσεις διορισμό σε οποιαδήποτε υπηρεσία του δημοσίου...όχι μονο στην εκπαίδευση, μπορείς να το κάνεις μονο μεσω ΑΣΕΠ όταν έρθει ο γραπτός διαγωνισμός, θα έρθει η σειρά σου να κλάψεις. Αυτό που κάνεις τώρα, έχε υπόψη σου,δεν έχει καμιά διαφορά από τα 5μηνα και 8μηνα σε δήμους.
Υπομονή και σε σενα και ξεκίνα διάβασμα αν θέλεις ποτέ να διοριστείς στην εκπαίδευση. Εγώ τουλάχιστον, τον διορισμό μου τον έχω κατοχυρώσει. Μόρια ψάχνω. Εσύ έχεις μόρια, και θα αποκτήσεις πολλά ακόμα. Κοίτα να κατοχυρώσεις και διορισμό.
Αν έχεις κατοχυρώσει το διορισμό σου, τι μόρια ψάχνεις;

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:24:36 μμ »
Προτείνω να στείλουμε όλοι μηνύματα και στον ΠΑΣΑΦ και στην ΠΕΑΔ, αλλά και στους συλλόγους άλλων ειδικοτήτων π.χ. Μαθηματικών, Φυσικών να πιέσουν απο κοινού αλλά και μεμονωμένα για την καάργηση της προσμέτρησης της προϋπηρεσίας της Ειδικής στην Γενική.  Μόνο συλλογικά μπορούμε να πετύχουμε.

Απ' ότι βλέπω το πρόβλημα το έχουν οι φιλόλογοι. Γιατί? Γιατί είναι οι μοναδικοί που δεν μπορούν να απασχοληθούν πουθενά αλλού εκτός από σχολεία.
Οι άλλες ειδικότητες μια χαρά απασχολούνται και σε άλλες θέσεις, άσε λοιπόν τους συλλόγους των άλλων ειδικοτήτων στην ησυχία τους, δεν θα λύσουν αυτοί το δικό σου πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:28:43 μμ »
Είσαι εκπαιδευτικός???Ενα παιδί γυμνασίου θα έγραφε κατανοητά. Τα γραφόμένά σου δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω....λυπάμαι

Γίνεσαι αγενής και προσβλητική χωρίς λόγο....... Πολλές φορές τα "γραφόμενα" σε ένα φόρουμ έχουν θέση προφορικού λόγου..... και όχι έκθεσης. Το ότι δεν μπορείς να καταλάβεις, οφείλεται σε μεγάλο βαθμό ότι δε γνωρίζεις τις εξελίξεις στον εκπαιδευτικό χώρο, και όχι στον τρόπο γραφής μου. Αν έμπαινες στον κόπο, ωστόσο να διαβάσεις αυτά που σου απάντησα, είμαι σίγουρη ότι θα κατανοούσες τα "γραφόμενα" μου. Παρότι τόσο αγενής μαζί μου θα μπω στον κόπο να σε κατατοπίσω, μπας και μου βάλεις καλύτερο βαθμό αυτή τη φορά.


1. Κατέβηκε σε διαβούλευση η τροπολογία που έχεις παραθέσει από μία εφημερίδα. (στο opengov / υπ.παιδείας για πιο έγκυρη ενημέρωση, μπορείς να διαβάσεις και τα σχόλια)
2. Το θέμα συζητήθηκε εκτενώωωωωωωωωωωως και στο pde. O βασικός αντίλογος ήταν ότι η εκπαίδευση είναι ενιαία και όλοι οι μαθητές ίσοι. Και ως εκ τούτου δεν υπάρχουν καθηγητές δύο κατηγοριών και πολλά άλλααααααααααα.
3. Το θέμα έκλεισε και η προϋπηρεσία της ειδικής συνέχισε να προσμετράται και στους πίνακες της γενικής κανονικά όπως πάντα. Σε αυτό το σημείο να προσθέσω ανεξάρτητα αν παλαιότερα οι πίνακες της ειδικής δεν ήταν ενιαίοι.
4. Και έρχομαι τώρα στο σημείο που συμφωνώ μαζί σου. Η διπλή προσμέτρηση σε πολλές περιπτώσεις δημιουργεί αδικίες. Και προτείνω ως λύση, τη δικλείδα της επιτυχίας ΑΣΕΠ. Αν προηγούνται στους πίνακες της γενικής αλλά και της ειδικής οι έχοντες επιτυχία ΑΣΕΠ μεταβάλλεται σημαντικά η εικόνα. Λειτουργεί ως κόφτης για κάθε αλεξιπτωτιστή είτε αυτός είναι ειδικής είτε ιδιωτικό είτε ενισχυτικής  κλπ
5. Επειδή γνωρίζω ότι ο αντίλογος αυτής της πρότασης λέει ότι δεν έγινε Ασεπ ειδικής, απαντώ: στην ειδική όλη η δευτεροβάθμια διδάσκει το γνωστικό και είναι απαραίτητη η παιδαγωγική κατάρτιση. Δηλ. ΑΣΕΠ ειδικότητας με επιπλέον εξειδίκευση στην ειδική αγωγή που είναι απαραίτητη για την ένταξη στους αντίστοιχους πίνακες.
6. Και τώρα ένα σημείο που διαφωνώ μαζί σου. Ένας εκπαιδευτικός δεν κρίνεται από ένα τυχαίο γραπτό σημείωμα, αλλά από τις γνώσεις, την ενημέρωση-εξέλιξη αλλά και το ήθος.

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:29:53 μμ »
πες μας και για αυτό τη γνώμη σου; το επιτρέπεις; χα χα χα
οι συνάδελφοι της γενικής που φέτος δε δούλεψαν στην γενική και έχουν επίσης μεταπτυχιακά στην ειδική ή και διδακτορικά κάποιοι  ,αλλά μηδέν προϋπηρεσία ειδικής, με αποτέλεσμα να είναι στο τέλος του πίνακα ειδικής ( επειδή η δική τους προϋπηρεσία της γενικής δεν μπορεί να μεταφερθεί στον πίνακα ειδικης ) σκέφτονται να κινηθούν ακόμη και δικαστικά για αυτήν την ανισότητα ,ωστε να αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία της γενικής και μαζί με το μεταπτυχιακό ειδικής που έχουν  να αποκτήσουν μια καλή σειρά για πρόσληψη στον πίνακα ειδικής....
Ετσι κι αλλιως αυτο θα γινει λογικα, αφου πλεον δεν υπαρχει ξεχωριστος κλαδος ειδικης αγωγης ανα ειδικοτητα..

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:30:09 μμ »
Φοβούνται οι "συνάδελφοι" μην ενοχλήσουμε τους άλλους συλλόγους, που δεν έχουν πρόβλημα, εμείς οι "προβληματικοί" φιλόλογοι.....Χα χα χα χα χα.

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:31:01 μμ »
Ετσι κι αλλιως αυτο θα γινει λογικα, αφου πλεον δεν υπαρχει ξεχωριστος κλαδος ειδικης αγωγης ανα ειδικοτητα..
Το θέμα δεν είναι αν θα γίνει αλλά πώς τα βλέπουν οι άλλοι....

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:38:50 μμ »
Φοβούνται οι "συνάδελφοι" μην ενοχλήσουμε τους άλλους συλλόγους, που δεν έχουν πρόβλημα, εμείς οι "προβληματικοί" φιλόλογοι.....Χα χα χα χα χα.

Άντε και εγώ που δν έχω παιδιά να γίνω Ηρώδης και να σφάξω όλα τα παιδιά για να μη με προσπερνανε στον πίνακα γενικής οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι....
Με αυτά που λές σε λίγο θα μας το πεις και αυτό...
Ρε πας καλά?? Ακούς τι λες????
Και στην τελική αν κάποιος είναι στην ειδική δν έχει λόγω να πάει στη γενική γιατί παίρνει πιο πολλά χρήματα και πιο ξεκούραστα με λίγα παιδιά στο τμήμα ένταξης ή στην παράλληλη.
Και της ειδικής να μην ήταν μπροστά σου πάλι δν θα δούλευες γιατί οι προσλήψεις μειώθηκαν σε σχέση με περσυ. ΞΥΠΝΑ...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 05:46:35 μμ »
Άντε και εγώ που δν έχω παιδιά να γίνω Ηρώδης και να σφάξω όλα τα παιδιά για να μη με προσπερνανε στον πίνακα γενικής οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι....
Με αυτά που λές σε λίγο θα μας το πεις και αυτό...
Ρε πας καλά?? Ακούς τι λες????
Και στην τελική αν κάποιος είναι στην ειδική δν έχει λόγω να πάει στη γενική γιατί παίρνει πιο πολλά χρήματα και πιο ξεκούραστα με λίγα παιδιά στο τμήμα ένταξης ή στην παράλληλη.
Και της ειδικής να μην ήταν μπροστά σου πάλι δν θα δούλευες γιατί οι προσλήψεις μειώθηκαν σε σχέση με περσυ. ΞΥΠΝΑ...
Σε συγχαίρω για το ύφος σου. Εγώ αγαπητέ μου  δεν ξέρεις ποια είμαι και αν δουλεύω για αυτό συμμαζέψου. Και αρκετά μαζί σου....Πεςτα μόνος σου. Δε θα σου ζητήσουμε την άδεια για τις περαιτέρω ενέργειες μας....Αντίο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 616

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.