*

Αποστολέας Θέμα: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.  (Αναγνώστηκε 12796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 07:45:24 μμ »

δεν καταλαβαινω τι εννοείς!! σε μένα αναφέρεσαι ως αχάριστο ευεργετιθέντα;

ω ναι



Κα συγνωμη εδω πριν λιγο τελειωσαμε συλλογο κ λεει το αφεντικο: για οσους φυγετε νωριτερα τα χριστουγεννα να τοιμασετε αδειες κ αμα χρειαστει να τις περασουμε αλλιως ολα οκ!!!!!!!!!! Δηλαδη αυτο ειναι λογικο. Κ το παραλογο ειναι απεργια ετσι;;

Πραγματικα σεκ ανουν να σκεφτεσαιτην καταγγελια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:09 »

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:50:46 μμ »
κ τωρα που λεει η διευθυνση οτι θα μου το χρεωσει αδεια!!!!!!!!!!!!!... κ θελει να μου βαλει ανευ αποδοχων!!!!!!!!!!

τιτε δεν ηξερα οτι θελουν να μου βαλουν ανευ αποδοχων!!!!κ ντε κ καλα να το ορισουν αδεια!!!

κ ΄τωρα έρχεται τούμπα να θέλουν να μου χρεώσουν πλεον άνευ αποδοχων αδεια για την απεργία της ΠΝΟ!!!!!!

Aυτά είναι τα πρώτα σου μηνύματα, συνάδελφε. Και αυτό που καταλαβαίνω και εγώ αλλά και όλοι γενικότερα νομίζω, είναι ότι θέλουν να σε χρεώσουν, να σου δώσουν, να σου βάλουν, να σε κάνουν να ζητήσεις, να χρεωθείς άνευ αποδοχών άδεια, όπως θες πες το, το νόημα είναι το ίδιο...

όχι!δεν έχεις πρόσεξες καλα. Δεν είπα ΠΟΤΕ οτι η υπηρεσία ζήτησε να πάρω άδεια άνευ αποδοχών! Ειπα ότι η υπηρεσία ζήτησε να χρεωθώ ΑΔΕΙΑ για την απεργία της ΠΝΟ.
ηθελα απλά να μη γίνει παρεξηγηση ότι ζήτησε ανευ  αποδοχων η υπηρεσια για αυτο κ τα ξαναανάφερα το θέμα.

Πώς αλλιώς θα μπορούσε να σου το ζητήσει δηλαδή; Ποιος άλλος θα μπορούσε να το κάνει αυτό αντί για σένα; Από όσα γράφεις, αυτό ακριβώς αφήνεις να εννοηθεί, ότι δηλαδή η επιθυμία της Διεύθυνσης είναι αυτή. Ποια η διαφορά μεταξύ του να σου ζητήσει να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών και του να σου ζητήσει να τη χρεωθείς; Για οποιονδήποτε λόγο και πόσω μάλλον όταν δεν φταις εσύ για κάτι. Το ίδιο δεν είναι; Υπάρχει περίπτωση ή τρόπος να τη χρεωθεί η υπηρεσία ή κάποιος άλλος;

Και γιατί να την πάρεις αναγκαστικά; Ποιος σε αναγκάζει τελικά; Η νομοθεσία σού δίνει το δικαίωμα να μην το δεχτείς αυτό. Όπως σου παίζουν αυτοί τη λύρα, θα χορεύεις; Αφού είσαι αποφασισμένη να το πας ψηλά, γιατί δέχεσαι αυτό που πάνε να σου επιβάλουν; Αρχικά δεν το δεχόσουν. Δικαίωμά σου φυσικά, απλά από αυτή σου τη δήλωση ξεκίνησε αυτή η συζήτηση εξαρχής. Αλλιώς, γιατί συζητάμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 14, 2016, 10:57:00 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 05:43:24 πμ »
Χρεώνεσαι άδεια κανονική λόγω ανυπαιτιου κωλύματος, έχει συμβεί και άλλες φορές.

Επειδή συμβαίνει δε σημαίνει ότι είναι κανόνας ή ότι είναι σωστό. Συμβαίνει γιατί βολεύει.
Εξ`άλλου η συνάδελφος έγραψε αρκετά καθυστερημένα, ότι της απομένουν μόνο δύο ημέρες κανονικής άδειας από τις 5 που έλειψε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 10:37:33 πμ »
Λοιπόν menmas με τα προφορικά δεν θα βγάλεις άκρη. Εάν θέλεις πραγματικά να το παλέψεις, να συντάξεις μία έγγραφη αίτηση προς την υπηρεσία όπου θα αναφέρεις τα γεγονότα, θα συμπεριλάβεις αποδείξεις ότι δεν είχες τρόπο πρόσβασης στο νησί (εισιτήρια κτλ που έχεις μαζέψει) και αποδεικτικά ότι ήσουν εκτός νομού για ιατρικούς λόγους (αποδείξεις από τις ιατρικές επισκέψεις) και θα αιτηθείς να μην χρεωθείς κανενός είδους άδεια διότι δεν ήταν από δικό σου κώλυμα το ότι δεν προσήλθες. Και θα περιμένεις και θα ΕΠΙΜΕΙΝΕΙΣ να λάβεις έγγραφη απάντηση στην οποία θα αναφέρονται νόμοι και διατάξεις στις οποίες στηρίζεται η απάντηση της υπηρεσίας. Και καλή υπομονή.
Θέλω να πω, ότι δεν έχει νόημα να το ψάχνουν οι συνάδελφοι εδώ στο φόρουμ διότι ουσιαστικά η μόνη ενημέρωση που έχουμε για τις προθέσεις της υπηρεσίας είναι οι προφορικοί διάλογοι που μας μεταφέρεις. Εάν σου απαντήσουν γραπτώς για τις προθέσεις τους, τότε μπορούν οι συνάδελφοι να σε βοηθήσουν με τους νόμους που θα χρειαστείς για να αντικρούσεις τις προθέσεις αυτές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:25:09 »

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 11:03:42 πμ »
ουπς υπάρχει κ άδεια απομάκρυνσης απο τη διεύθυνση;;;;;;αυτο δε το ξερα ρε παιδια!!!πρωτη φορα το ακουω!!!τωρα που το λες να το έχω στα υπόψην μη κ χρειαστεί ξανα.......ξέρω γω τι γίνεται..... ελπίζω να μη φτάσουμε εκει τωρα.Αν κ τους έχω για όλα ικανους!!!

Καλημέρα menmas,

ακριβώς αυτό σου εξήγησα στο πρώτο μου post. Χρειάζεσαι άδεια μετακίνησης για να φύγεις από την έδρα σου.  Παρόλο που έχεις αναρρωτική θα έπρεπε να έχεις ζητήσει άδεια από τη διεύθυνση για να μετακινηθείς. Μάλιστα στις κρίσεις διευθυντών δευτεροβάθμιας μια από τις ερωτήσεις ήταν ακριβώς αυτή. Εάν ο εκπαιδευτικός που φεύγει από την έδρα του είναι δικαιολογημένος σε περίπτωση μη απόπλου των πλοίων. Η απάντηση ήταν ότι δεν είναι δικαιολογημένος και θα πρέπει να πάρει κανονική άδεια. Προσωπικά θα έκανα όλα όσα λέει η hapiness αλλά σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να γνωρίζεις ότι μάλλον η διεύθυνση έχει δίκιο. Δεν έχω καταφέρει να βρω το νόμο πάντως.

Καλή τύχη.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 03:26:36 μμ »
ω ναι



Εγω δεν ειμαι  ευεργετημενη κ μαλιστα καθολου γιατι οτι εχω παρει απο αδειες ειναι καρανομιμο.

Τωρα αν αυτη ειναι αποψη σου !νο προμπλεμ! Ολα οκ!



Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 15, 2016, 03:47:56 μμ »
Φιλοι ακριβη κ happines,πολυ σωστα λετε!!κ γω εχω κανει το homework μου!  :) εννοειται κ εχω ετοιμασει σχετικο αιτημα μεολα τα αποδεικτικα στοιχεια κ ζητω γραπτα πραγματα!!

Αυτο με την αδεια μετακινησης κ γω δε τοβρισκω.... Αλλα κ παλι νομιζω πως αν ηταν τοσο σημαντικο κ σοβαρο θα επρεπε να αναφεροταν μεσα στα εγγραφα που λενε για τις αδειες μας. Τεσπα αυτο ειναι απλη μου σκεψη, θα το ψαξω πιο αναλυτικα.

 Επισης προς ολους τους συναδελφους να πω να νεοτερα.!!!!

 σε επικοινωνια που ειχα με το υπουργειο  πριν 2 μερες στο τμημα αδειων εθεσα προφορικα το θεμα κ σημερα που ξανακαλεσα μου ειπαν οτι εχουν στειλει εγγραφο στη διευθυνση ιδιο με αυτο που σταλθηκε το μαιο του 2016 που κ τοτε ειχε απεργεια η πνο. 

Δε προλαβα να παρω τη διευθυνση αν το ελαβαν.παιζει καποιος να εχει αυτο του μαιου;

Επισης κ το ινστιτουτο εργασιας μετα απο αιτημα μου εχει στειλει αιτημα στη νομικη υπηρεσια της γσσε για το αν ειμαστε υποχρεωμενοι να χρεωθουμε οποιαδηποτε τυπου αδεια σε περιπτωση απεργειας οπως τωρα.

Το αλλο που πε μια συναδελφος στο σχολειο ηταν οτι γενικα να ξερω οτι σε τετοιες περιπτωσεις θα πρεπει να εμφανιστεις στην κοντινοτερη διευθυνση που βρισκεσαι κ επισημα να δηλωσεις παρουσια.
Της το ειπε καποιος απο ολμε μαλλον. Τωρα κατα ποσο κ αυτο ειναι σωστο η οχι κ που στηριζεται δε ξερω! Αλλα πιστευω θα λειτουργουσε θετικα!

Προς το παρον αυτα!!!
 


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.