*

Αποστολέας Θέμα: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.  (Αναγνώστηκε 12800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 01:15:50 μμ »
Καλημερα,

Ειμαι αναπληρωτρια.Ελλειπα με αναρρωτικη. Εβγαλα εισιτηριο για επιστροφη στο νησι αλλα ειχε απεγια η πνο.αλλαξα 5 φορες το εισιτηριο μεχρι να ληξει η απεργια.!!!! Η απεργια ηταν απο σαββατο 3/12 (μαλλον κ παρασκευη) μεχρι σαββατο 13/12.

Τελικα εληξε!!!!! κ τωρα που λεει η διευθυνση οτι θα μου το χρεωσει αδεια!!!!!!!!!!!!!ασχετα που δεν ηταν δικη μου υπαιτιοτητα.  Φυσικα δεν εχω αλλη αναρρωιτκη (δυστυχως τη χρειαστηκα ολη) κ θελει να μου βαλει ανευ αποδοχων!!!!!!!!!!

Τους ειπα οτι επιφυλασομαι κ θα το ψαξω!!!!

Τι μπορω να κανω ρε παιδια;;; ειναι παραλογο !!!!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:05 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 02:24:31 μμ »

Τα έχουμε πει και στο άλλο θέμα που είχες ανοίξει. Θα επιμένεις ότι έλειψες όχι από δική σου υπαιτιότητα, αν και όπως σου έγραψα από την αρχή, έχει σημασία αν υπάρχει εναλλακτικός τρόπος μετάβασης.
'Αδεια άνευ αποδοχών δε θα δεχτείς με τίποτα γιατί θα χάσεις πολλά. Υπάρχει και η κανονική άδεια στη χειρότερη περίπτωση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 02:44:00 μμ »
Μου είχε συμβεί το ίδιο 5 χρονια πριν στη Ρόδο.Δυσστυχως η διεύθυνση δεν μου εδωσε χρήματα και έκανα ένσταση στο ΙΚΑ ,το δικαστήριο έγινε 1 χρόνο πριν και δεν πήρα χρήματα.
Λυπάμαι που βρέθηκες στην ίδια θέση.Προσωπικα εγω δεν βρήκα λύση.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 04:43:29 μμ »
Τα έχουμε πει και στο άλλο θέμα που είχες ανοίξει. Θα επιμένεις ότι έλειψες όχι από δική σου υπαιτιότητα, αν και όπως σου έγραψα από την αρχή, έχει σημασία αν υπάρχει εναλλακτικός τρόπος μετάβασης.
'Αδεια άνευ αποδοχών δε θα δεχτείς με τίποτα γιατί θα χάσεις πολλά. Υπάρχει και η κανονική άδεια στη χειρότερη περίπτωση.


Ναι ξερω οτι ανοιξα κ αλλο, αλλα επειδη αυτο αφορα αδεια το εβαλα εδω.τιτε δεν ηξερα οτι θελουν να μου βαλουν ανευ αποδοχων!!!!κ ντε κ καλα να το ορισουν αδεια!!!

Υπαρχει κ η λυση του ρομποτ πλουσιου αναπληρωτη! Που δεν χρειαζετε αναρρωτικη.κ που οταν χρειαστει μετακινειτε με οποιοδηποτε κοστος. Τι αλλο να πω πια!!!!εδω που μπλεξαμε!




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:08:05 »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 04:52:12 μμ »
Κα συγνωμη εδω πριν λιγο τελειωσαμε συλλογο κ λεει το αφεντικο: για οσους φυγετε νωριτερα τα χριστουγεννα να τοιμασετε αδειες κ αμα χρειαστει να τις περασουμε αλλιως ολα οκ!!!!!!!!!! Δηλαδη αυτο ειναι λογικο. Κ το παραλογο ειναι απεργια ετσι;;

Πραγματικα σεκ ανουν να σκεφτεσαιτην καταγγελια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 05:23:51 μμ »
Κα συγνωμη εδω πριν λιγο τελειωσαμε συλλογο κ λεει το αφεντικο: για οσους φυγετε νωριτερα τα χριστουγεννα να τοιμασετε αδειες κ αμα χρειαστει να τις περασουμε αλλιως ολα οκ!!!!!!!!!! Δηλαδη αυτο ειναι λογικο. Κ το παραλογο ειναι απεργια ετσι;;

Πραγματικα σεκ ανουν να σκεφτεσαιτην καταγγελια!!!!!

Ποιος θα κρίνει δηλαδή αν χρειαστεί να τις περάσουν; Και από τι θα εξαρτηθεί αυτό;
Για το δικό σου θέμα τι λέει ο διευθυντής;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 08:53:13 μμ »
Καλησπέρα,

δεν έχω καταλάβει πως έφυγες από το νησί. Πήρες αναρρωτική και έφυγες; Ζήτησες άδεια και έφυγες; Σε ρωτάω γιατί θυμάμαι όταν υπηρετούσα σε νησί μας είχαν πει ότι για να απομακρυνθούμε από την έδρα μας, έστω και το σαββατοκύριακο, χρειαζόμασταν άδεια από τη διεύθυνση για μετακίνηση. Ακριβώς επειδή το χειμώνα στα νησιά υπάρχει το πρόβλημα του αποκλεισμού. Κανένας δεν το έκανε, αλλά γενικά υπήρχε μια συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου. Στη δική σου περίπτωση μιλάμε για πολλές μέρες και θα υποθέσω ότι ο/η διευθυντής/διευθύντρια δεν σε κάλυψε. Προσπαθώ να βρω το νόμο αλλά δεν μπορώ.

Πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει νομοθεσία που σου απαγορεύει να φύγεις από την έδρα σου εάν δεν έχεις άδεια μετακίνησης. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα βρεις με τη διεύθυνση και να σου δώσουν κάποιες μέρες άδεια. Ψάξε τη νομοθεσία για να γνωρίζεις εάν έχεις δίκιο η όχι πριν εμπλακείς σε διενέξεις με τη διεύθυνση.

Εύχομαι να ξεμπλέξεις με τον καλύτερο τρόπο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 08:55:41 μμ από Aκριβή »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:14:49 μμ »
Ποιος θα κρίνει δηλαδή αν χρειαστεί να τις περάσουν; Και από τι θα εξαρτηθεί αυτό;
Για το δικό σου θέμα τι λέει ο διευθυντής;

 κ γω αυτό αναρωτιέμαι....κ καλα ανέφερε ότι αν γίνει έλεγχος να είναι έτοιμες οι αιτήσεις για να τις περάσει. καταλαβαινουμε όοοολοι ότι δεν θα τις περάσει. 

για μένα το μόνο που εχει πει είναι κατανόηση λεκτικά μόνο. αν ήταν να με κάλυπτε θα το έκανε με τις απεργίες κ δε θα είχα προβλημα τώρα. την ώρα που το άκουσα στο σύλλογο δεν πρόλαβα να αντιδράσω, κ αυτή δαγκώθηκε μετά όταν ρώτησα ποιες άδεις.έπθα σοκ κ δεν είπα κάτι παραπάνω κ το θέμα άλλαξε! όσο συνειδητοποιούσα στο γυρισμό την π....  που παίχτηκε δε το πίστευω..... όλοι θα φύγουν με καλύψη για να πανε για διακοπες κ γω με σοβαρό πρόβλημα  στα ....μη πω....

αυριο θα παω ευθεώς κ θα τη ρωτήσω.....να δω τι δικαιολογία θα πει.
νταξ απογοητευση..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:25:01 μμ από menmas »

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:23:07 μμ »
Καλησπέρα,

δεν έχω καταλάβει πως έφυγες από το νησί. Πήρες αναρρωτική και έφυγες; Ζήτησες άδεια και έφυγες; Σε ρωτάω γιατί θυμάμαι όταν υπηρετούσα σε νησί μας είχαν πει ότι για να απομακρυνθούμε από την έδρα μας, έστω και το σαββατοκύριακο, χρειαζόμασταν άδεια από τη διεύθυνση για μετακίνηση. Ακριβώς επειδή το χειμώνα στα νησιά υπάρχει το πρόβλημα του αποκλεισμού. Κανένας δεν το έκανε, αλλά γενικά υπήρχε μια συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου. Στη δική σου περίπτωση μιλάμε για πολλές μέρες και θα υποθέσω ότι ο/η διευθυντής/διευθύντρια δεν σε κάλυψε. Προσπαθώ να βρω το νόμο αλλά δεν μπορώ.

Πιστεύω δηλαδή ότι υπάρχει νομοθεσία που σου απαγορεύει να φύγεις από την έδρα σου εάν δεν έχεις άδεια μετακίνησης. Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα βρεις με τη διεύθυνση και να σου δώσουν κάποιες μέρες άδεια. Ψάξε τη νομοθεσία για να γνωρίζεις εάν έχεις δίκιο η όχι πριν εμπλακείς σε διενέξεις με τη διεύθυνση.

Εύχομαι να ξεμπλέξεις με τον καλύτερο τρόπο.

όπως έγραψα κ στην αρχή αρχή έφυγα με αναρρωτική κ στη συνέχεια κανονικές. δε νοσηλευτηκα αλλα έμεινα σε κατ οικον περιοσμο στην ουσία καθώς δεν μπορούσα να περπατήσω. πριν φύγω ήταν πολύ σαφες το πρόβλημα καθως ήμουν με πατερίτσες κ δυσκολία μεγάλη. έχουν όλα τελειώσει γιατι αναγκάστηκα να τις παρω όλες τις άδειες. κ δε ζήτησα απο κανένα να με καλύψει. παρασκευη τελειωνε η αδεια κ παω να βγαλω εισιτηριο για σαββατο  κ μου λεει απεργια!!!μετα περασε ολη η βδομαδα με απεργιες!

κ ΄τωρα έρχεται τούμπα να θέλουν να μου χρεώσουν πλεον άνευ αποδοχων αδεια για την απεργία της ΠΝΟ!!!!!!
κ φυσικά αν ήθελαν να βοηθησουν θα το χαν κάνει. κ θα είχαν καλύψει το κενό των απεργιών.

απο τα εργατικα που ψάχνω βρηκα κάποια πράγματα.
εχω στραβωσει παρα πολύ, κ έχω στεναχωρεθεί περισσότερο. τόση αδικία δεν την πιστευω.....

θα το φτάσω όσο μπορώ πιο ψηλά.
αν είναι να εφαρμόζονται νόμοι θα εφραμόζονται παντού!! τη σκέφτομαι πολυ σοβαρα την καταγγελία αν δεν αλλάξει κάτι. :(
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:35:18 μμ από menmas »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:28:57 μμ »
Απο την προσωπική μου εμπειρία δεν θέλουν να καλύψουν γιατι θεωρούν ότι ετσι θα δημιουργηθεί κακό προηγούμενο οπως μου είπε κοπέλα που εργάζεται αποσπασμένη στη Διεύθυνση.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:40:58 μμ »
Απο την προσωπική μου εμπειρία δεν θέλουν να καλύψουν γιατι θεωρούν ότι ετσι θα δημιουργηθεί κακό προηγούμενο οπως μου είπε κοπέλα που εργάζεται αποσπασμένη στη Διεύθυνση.

μωρε δε θέλω να με καλυ΄ψει η διευθυνση. αυτό αν ήταν θα το είχε κάνει το σχολείο.

εφοσον η διευθυνση εφαρμόζει κάτι οφείλει να μου πεί που το βρήκε κ το λέει αυτό. τι δηλαδή ότι βολέυει την κάθε διευθυνση θα γίνεται;;

επισης δεν είναι παντα ίδιες οι περιπτώσεις. μπορεί όπως  λεει η Ακριβη να λέιπει κάποιος χωρις άδεια πχ ΣΚ κάτι που πράγματι υπάρχει νόμος που να  λέει ότι δεν μπορείς να απομακρύνεσαι πο την περιφέρεια σου. οποτε εκει είναι μέσα στο νόμο. αδικο παραμ'ένει πάλι αλλά το λέει ο νόμος.

όταν όμως είσαι απο αναρρωτική. που τελειώνει παρασκευή κ σαββατο έχει απεργία. τοτε δεν υπάρχει καμια λογική!!γιατι έχεις φύγει με άδεια κ για σπβαρό λόγο. Κ για επίσης σοαβρό δεν μπορείς να πας στη δουλειά σου.!!!

δεν ξέρω θα το ψαξω κ γω οσο μπορω! αν βρειτε κ σεις τιποτα να τα ανταλλάξουμε....

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2016, 10:58:05 μμ από menmas »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2016, 11:52:57 μμ »

Δε θα βρεις πουθενά νόμο που να λέει ότι πρέπει να πάρει κάποιος άδεια για να καλύψει την για οποιονδήποτε λόγο αδυναμία προσέλευσης στο χώρο της εργασίας του. Η άδεια άνευ αποδοχών που θέλουν να σου βάλουν, ισοδυναμεί με αδικαιολόγητη απουσία χωρίς συνέπειες αλλά με κόστος. Γι`αυτό σου έγραψα για την κανονική άδεια για να μη χάσεις ένσημα, υπηρεσία και χρήματα.
Το πρόβλημα που βλέπω ότι υπάρχει είναι ότι ενώ είχες αναρρωτική άδεια, έλειπες εκτός περιφέρειας. Εκτός αν έχεις κάποια βεβαίωση που να συνδέει το λόγο της αναρρωτικής με το ταξίδι
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Απεργια ΠΝΟ κ αδυναμια προσελευσης στο σχολειο.
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 11:15:10 πμ »
Δυστυχώς, απ όσο ξέρω, υπάρχει ακόμα εν ενεργεία διάταξη η οποία αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός οφείλει να διαμένει και να παραμένει κοντά στον τόπο του σχολείου του, την οποία υποθέτω ότι μπορούν να την "ενεργοποιήσουν" όποτε γουστάρουν. Παλιότερα (πριν από καμία 40αριά χρόνια δλδ) που η διάταξη αυτή ίσχυε και επί του πρακτέου, ζητούσαν από τους δασκάλους χαρτί που αποδείκνυε ότι εγκαταστάθηκαν κοντά στο σχολέιο. Δυστυχώς νομίζω ότι δεν είσαι καλυμένη νομικά να απομακρυνθείς από το σχολείο σου χωρίς άδεια από την διεύθυνση. :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.