*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια δυσμενών συνθηκών  (Αναγνώστηκε 15875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 25, 2022, 06:32:19 μμ »
4.2. ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ Μ.Σ.Δ.
4.2.1. Για τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων που υπηρέτησαν ταυτόχρονα σε δύο ή περισσότερα
σχολεία με διαφορετικές μονάδες συνθηκών διαβίωσης, ο υπολογισμός των μονάδων θα γίνει αναλογικά
με βάση την εβδομάδα των πέντε ημερών. Δηλαδή, κάθε εβδομάδα θα θεωρείται 5/5 και οι μονάδες θα
επιμερίζονται στην κάθε θέση.
Σε κάθε περίπτωση μετατρέπονται οι ώρες σε μέρες και ο υπολογισμός γίνεται με βάση ημέρες
εργασίας και όχι ώρες.

Στις υπηρετήσεις αυτές, όταν υπάρχει αντικειμενική δυσκολία υπολογισμού των Μ.Σ.Δ. με βάση
τον πραγματικό τρόπο παράλληλης υπηρέτησης (μη αναφορά στις εκδοθείσες αποφάσεις συμπλήρωσης
ωραρίου σε ημέρες υπηρέτησης, μη διατήρηση προγραμμάτων στα σχολεία κ.λ.π.) η μετατροπή σε
ημέρες εργασίας μπορεί να γίνει σύμφωνα με τον τύπο:
ώρες εργασίας Χ 5 (ημέρ. εβδ) /εβδομαδιαίο ωράριο
αναγράφοντας στις ώρες εργασίας τις ώρες που αναφέρει η απόφαση, ώστε να έχουμε τις ημέρες
υπηρέτησης των εκπαιδευτικών με δεκαδικό υπολογισμό αντί ακεραίου, όπως συνήθως έχουμε για κάθε
σχολική μονάδα.
Επισημαίνουμε πάνω στην εφαρμογή του τύπου αυτού:
α) Για τον όσο το δυνατόν αντικειμενικότερο τρόπο υπολογισμού θα πρέπει να διατηρούνται τα
δύο πρώτα δεκαδικά ψηφία, στρογγυλοποιώντας, όπου είναι απαραίτητο, με βάση το τρίτο δεκαδικό
ψηφίο.
β) Στο ηλεκτρονικό σύστημα καταχώρισης των αιτήσεων μετάθεσης κάθε χρονικό διάστημα
υπηρέτησης υπολογίζεται στα 5/5. Θα πρέπει, επομένως, το σύνολο των υπηρετήσεων για ένα
συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να είναι οπωσδήποτε σε κάθε περίπτωση 5/5, ώστε να υπάρξει
αυτοματοποίηση του υπολογισμού.
π.χ. Εκπαιδευτικός εργάζεται ταυτόχρονα σε τρία σχολεία διαφορετικών κατηγοριών, οι ώρες
απασχόλησης είναι 8, 9 και 7 και το υποχρεωτικό του ωράριο 24:
Υπολογισμός:
8 Χ 5/24 = 1,67
9 Χ 5/24 = 1,87
7 Χ 5/24 = 1,46
Το σύνολο 1,67 και 1,87 και 1,46 μας δίνει 5 ημέρες υπηρέτησης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2022, 06:36:03 μμ από kapoioskapoukapote »
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:35:57 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 25, 2022, 06:35:19 μμ »
Αν υπάρχει εγκεκριμένο πρόγραμμα, ώστε να φαίνονται οι μέρες που πήγαινες στο κάθε σχολείο, τότε το υπολογίζουν με τις μέρες. Αλλιώς το υπολογίζουν με τις ώρες κι έχεις χασούρα. Είναι καλυμμένοι με όποιον τρόπο και να το υπολογίσουν, όπως μου έχουν πει σε ένσταση που έχω κάνει κι έχουν απορρίψει.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 25, 2022, 06:39:54 μμ »
Αν υπάρχει εγκεκριμένο πρόγραμμα, ώστε να φαίνονται οι μέρες που πήγαινες στο κάθε σχολείο, τότε το υπολογίζουν με τις μέρες. Αλλιώς το υπολογίζουν με τις ώρες κι έχεις χασούρα. Είναι καλυμμένοι με όποιον τρόπο και να το υπολογίσουν, όπως μου έχουν πει σε ένσταση που έχω κάνει κι έχουν απορρίψει.

Πώς γίνεται να μην υπάρχει εγκεκριμένο πρόγραμμα;

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 25, 2022, 06:43:34 μμ »
Στη σελίδα 19 της εγκυκλίου μεταθέσεων έχει τύπο υπολογισμού ΜΣΔ για υπηρεσία παράλληλη σε σχολεία διαφορετικής κατηγορίας.
Αυτός ο τύπος βασίζεται στις ημέρες και όχι στις ώρες διδασκαλίας. Θεωρώ ότι εσύ πρέπει να πάρεις 4/5 των 9 μορίων και 1/5 των 7.
Την ημέρα που πηγαίνουμε σε δύο σχολεία, παίρνουμε τα μόρια του σχολείου με τα περισσότερα ΜΣΔ.

Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. (Βγαίνει 3/5 στα 9 μόρια και 2/5 στα 7 μόρια, αφού πήγαινα 2 μέρες μόνο στο 7άρι, 2 μέρες μόνο στο 9άρι και μια μέρα και στα δύο.) Αυτό το τελευταίο "Την ημέρα που πηγαίνουμε σε δύο σχολεία, παίρνουμε τα μόρια του σχολείου με τα περισσότερα ΜΣΔ." πώς μπορώ να το αποδείξω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:35:57 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 25, 2022, 06:50:41 μμ »
Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. (Βγαίνει 3/5 στα 9 μόρια και 2/5 στα 7 μόρια, αφού πήγαινα 2 μέρες μόνο στο 7άρι, 2 μέρες μόνο στο 9άρι και μια μέρα και στα δύο.) Αυτό το τελευταίο "Την ημέρα που πηγαίνουμε σε δύο σχολεία, παίρνουμε τα μόρια του σχολείου με τα περισσότερα ΜΣΔ." πώς μπορώ να το αποδείξω;
Αυτο το έχεις καταλάβει από κάπου που το διάβασες; Παράθεσε το σε παρακαλώ.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 25, 2022, 07:37:39 μμ »
Έτσι έχω καταλάβει κι εγώ. (Βγαίνει 3/5 στα 9 μόρια και 2/5 στα 7 μόρια, αφού πήγαινα 2 μέρες μόνο στο 7άρι, 2 μέρες μόνο στο 9άρι και μια μέρα και στα δύο.) Αυτό το τελευταίο "Την ημέρα που πηγαίνουμε σε δύο σχολεία, παίρνουμε τα μόρια του σχολείου με τα περισσότερα ΜΣΔ." πώς μπορώ να το αποδείξω;


Καλησπέρα, θα βάλεις τους  διευθυντες να σου δώσουν υπογεγραμμένα τα προγράμματα του κάθε σχολείου. όπου θα φαίνεται και το όνομά σου. Ή αλλιώς το δικό σου προσωπικό πρόγραμμα από κάθε σχολείο που πηγαίνεις, υπογεγραμμένο από τους ίδιους

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 25, 2022, 08:01:57 μμ »
@maraki82 Δεν εννοούσα αυτό, αλλά το γιατί πρέπει να μου δώσουν τα μόρια του σχολείου με περισσότερα ΜΔΣ.

@kapoioskapoukapote Δεν έχω κάτι να παραθέσω. Απλά, μου το είχε πει εκείνη τη σχολική χρονιά η διευθύντρια. Και ο Lasid αυτό λέει.

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 25, 2022, 08:58:21 μμ »
Δεν έχω πιάσει απ' την αρχή το νήμα, συγγνώμη,αλλά στην εγκύκλιο των μεταθέσεων αναγράφονται όλοι οι τρόποι υπολογισμού των μορίων δυσμενών συνθηκών

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 25, 2022, 10:41:17 μμ »
Αυτό το τελευταίο "Την ημέρα που πηγαίνουμε σε δύο σχολεία, παίρνουμε τα μόρια του σχολείου με τα περισσότερα ΜΣΔ." πώς μπορώ να το αποδείξω;
Αυτό δεν χρειάζεται απόδειξη. Ισχύει κανονικά ότι όταν πας σε δύο σχολεία την ίδια μέρα παίρνεις τα 9 και όχι τα 7 μόρια.
Από το πρόγραμμα που είχες τότε φαίνεται καθαρά πότε πήγαινες στο σχολείο με τα 9 μόρια και πότε σε αυτό με τα 7 μόρια.

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 25, 2022, 11:05:37 μμ »
Η υπεύθυνη δεν το γνώριζε αυτό. Μου είπε πως οι 15 ώρες δε χωράνε σε 2 μέρες... Πώς θα δώσει 3/5; Πήρε τηλέφωνο στο υπουργείο, αλλά λόγω φόρτου εργασίας με τις μεταθέσεις δεν το σήκωσαν.
Η βεβαίωση που προσκόμισα γράφει Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή ότι ήμουν στο 9άρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2022, 11:09:25 μμ από pyramida »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 26, 2022, 09:09:05 μμ »
Πώς γίνεται να μην υπάρχει εγκεκριμένο πρόγραμμα;

Ουυυ πανεύκολα. Τα μόρια όταν είναι για μετάθεση, υπολογίζονται τον Νοέμβριο. Τις περισσότερες φορές δεν έχει εγκριθεί το πρόγραμμα της χρονιάς μέχρι τότε, γιατί όλο και κάποια έλλειψη σε προσωπικό θα υπάρχει, άρα το πρόγραμμα θεωρείται προσωρινό. Φυσικά υποτίθεται ότι όταν εγκριθεί τελικά το πρόγραμμα, οι διευθύνσεις διορθώνουν τα μόρια. Στη δικιά μου διεύθυνση μου είχαν υποσχεθεί ότι θα το κάνουν, αλλά μετά μου είπαν ότι δε θα το κάνουν γιατί "είναι πολλή δουλειά" και "είναι καλυμμένοι νομικά κι έτσι όπως είναι τώρα τα μόρια".

Αποσυνδεδεμένος lavrentis1969

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 11, 2022, 09:34:31 πμ »
Καλημέρα μόνιμη νηπιαγωγός που υπηρετεί 2 χρόνια σε νγιο με 10 μόρια δεν δικαιούται διπλασιασμό μορίων;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 11, 2022, 04:45:48 μμ »
Καλημέρα μόνιμη νηπιαγωγός που υπηρετεί 2 χρόνια σε νγιο με 10 μόρια δεν δικαιούται διπλασιασμό μορίων;
Αν η διετία είναι μετά την 1/9/2018, δικαιούται διπλασιασμό μορίων.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 11, 2022, 09:22:43 μμ »
Αν η διετία είναι μετά την 1/9/2018, δικαιούται διπλασιασμό μορίων.

Και πριν να είναι, η πρωτοβάθμια πήγαινε μέχρι 10 μόρια. Άρα το μόνο που χρειάζεται είναι να είναι μετά το 2014. Στην πρωτοβάθμια μετά το 2014, τα 10 μόρια δίνουν διπλασιασμό. Ως μόνιμη πάντα. Ως αναπληρώτρια φυσικά, από το 2014 ως 29/1/2019.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.